Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Fotowoltaika 2019 - wątek techniczny ;)


abes99

Recommended Posts

 

Ciekawe jaki producent ?

Olbrzymom raczej takie potknięcia się nie zdarzają (a przy najmniej nie słyszałem)-jak znam życie i geografię ,to pewnie jakiś „młody maluch”...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Wypaliło, stopiło miedź. Przy stałym napięciu powstanie łuku to nie problem. Wystarczy niewielki brak styku lub zwiększona rezystancja zacznie się grzać i później reakcja aż do przerwy w obwodzie co zapewne nastąpiło w przedstawionej instalacji.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wypaliło, stopiło miedź. Przy stałym napięciu powstanie łuku to nie problem. Wystarczy niewielki brak styku lub zwiększona rezystancja zacznie się grzać i później reakcja aż do przerwy w obwodzie co zapewne nastąpiło w przedstawionej instalacji.

 

No to fakt że łuk taki jak w gwiezdnych wojnach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niezapięta do końca wtyczka, zarabianie wtyczki kombinerkami lub czymś innym (niedokładnie, niedbale) i efekt gotowy. Podobny efekt widziałem na zdjęciu wejścia do falownika. Nie mam teraz pod ręką tego zdjecia.

 

Trochę o "kompatybilnych" MC4:

https://www.forum-fronius.pl/kompatybilne-wtyczki-mc4-moga-byc-przyczyna-pozaru/

Edytowane przez kedlaw0
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam taką zagwozdkę

Mamy 2 instalacje oddalone od siebie ok 10 km.

Obie identycznie na wschód bez zacienień.

Kąt nachylenia dachu praktycznie ten sam - różnica może z 3-4*

 

Pierwsza jest na panelach polikrystalicznych i falowniku SofarSolar

zbudowana rok temu

 

Druga na panelach JAsolar mono HC z falownikiem SolarEdge

zbudowana 4 miesiące temu

 

Zagwozdka jest taka że pierwsza instalacja pracuje wydajniej niż druga

Obserwacja z ostatnich 4 dni i wychodzi różnica jest na poziomie 10-13%

 

Wszyscy zawsze tłumaczą że instalacja na SolarEdge jest wydajniejsza, że panele mono są lepsze, a tu taka niespodzianka...

Macie pomysły z czego to może wynikać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam taką zagwozdkę

[...]Wszyscy zawsze tłumaczą że instalacja na SolarEdge jest wydajniejsza, że panele mono są lepsze, a tu taka niespodzianka...

Macie pomysły z czego to może wynikać?

 

Jeśli to mała próbka, to pewnie warunki pogodowe...

Pracuję jakieś 13km od domu. Od czasu do czasu podglądam produkcję energii i w robocie pochmurno a w domu produkcja 5kW/1kWp... Bywa też odwrotnie - w robocie słoneczko, podglądam produkcję a tam 0,5kW/1kWp...

Gorzej, jeśli to średnia długookresowa - to chyba trzeba szukać w różnicach instalacji...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to mała próbka, to pewnie warunki pogodowe...

Pracuję jakieś 13km od domu. Od czasu do czasu podglądam produkcję energii i w robocie pochmurno a w domu produkcja 5kW/1kWp... Bywa też odwrotnie - w robocie słoneczko, podglądam produkcję a tam 0,5kW/1kWp...

Gorzej, jeśli to średnia długookresowa - to chyba trzeba szukać w różnicach instalacji...

 

mamy ładną pogodę ostatnie dni i wykresy z obu instalacji są praktycznie idealne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka pytań.

1. czy temperatury obu instalacji są identyczne?

2. czy współczynnik temperaturowe paneli są takie same?

3. czy sprawność obu inwerterów jest identyczna?

4. czy przewody DC i AC mają taką samą długość i średnice?

5. czy wszystkie optymalizatory w systemie z SE działają poprawnie?

6. czy wiatry wieją identycznie w obu lokalizacjach?

7. czy rzeczywista moc paneli jest taka sama?

8. czy optymalizatory mają sprawność 100%?

 

1. odległość 10km to chyba nie ma zbyt dużej różnicy temperatur...

2 nie- inst 1 ma gorszy wsp o 0.02%

3 spr europejska 1 inst 97,5 2inst 98,8

4 1 inst dc ma dłuższe niż 2 Ac mniej więcej jednakowe

5. jak to sprawdzić?

6 teren to jest podobnie osłonięty więc i podobny będzie wpływ wiatru

7 moc inst 1 jest większa 4,48 i na inw 3 faz, 2 inst jest jednofazowa 3,52

Różnice wydajności są z przeliczenia na 1kWp, a nie z wielkości instalacji

8 - tego pytania nie rozumiem - chyba nigdy nie mają 100% sprawności...

 

Tu nie chodzi o 1-2% tylko o 10 i więcej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ad 1. Bardziej interesuje mnie sposób montażu. Np. odległość od dachu i jaki jest ten dach. blaszany czy ceramiczny.

ad 3. To są sprawności katalogowe. Jakie są rzeczywiste? Mój inwerter katalogowo ma 97% a rzeczywista spr. to 94%.

ad 5. System SE podobno pokazuje wydajność każdego panela w stringu.

ad 6. Tego tacy pewni nie możemy być. W zeszłym roku wichura połamała drzewa na wąskim pasie o szerokości ok 200m. Poza tym pasem zniszczeń nie było.

ad 7. Chodzi mi głównie o moc rzeczywistą pojedynczego panela. Mam panele poli Sharpa i nominalnie mają 275W ale widzę że czasami dochodzą do 300W.

Inny producent napisze na etykiecie tą moc którą jego panel "czasami" uzyskuje. Często na panelach jest zapis o dodatniej tolerancji mocy. Jedni producenci ką gwarantują a inni nie.

ad 8. Optymalizator podłączony do każdego panela mając np sprawność 98% zjada 2% mocy panela na własne potrzeby.

 

Jedna rzecz mnie zastanawia. Napisałeś że ta druga instalacja nie ma zacienień. Po co więc zastosowano system SE? Przecież to czysta strata pieniędzy.

 

1 obydwie na blachodachówce 1 ceglana, 2ciemnozielona

3 10- sofar solar 6.6 ktl-x drugi SE3000H

5 nie widziałem takiego czegoś...

6 - przez 4 dni codziennie?

7 1- - 16*280 canadian solar CS6K-280P 2- 11*jasolar 320 JAM60S03-320/PR - obydwa mają tolerancję 0-5%

8 - to już coś mamy

 

odnośnie komentarza... niektórzy słuchają sprzedawców a nie praktyków.:(.

Kolega decydując się na SE uległ temu że wmawiano mu że wydajność ma być do 25% większa.

Porównując to z moją instalacją na stringu wschodnim wychodzi kicha. Nie dość że nie nie ma +25% to jest ponad -10%

Obecnie mam podpięty do tego stringu osobny falownik stąd możliwość łatwego porównania

 

W

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ad 5. To jest podobno jedna z ważniejszych zalet systemu SE stosującego optymalizatory.

Inwestor ma wgląd w produkcję każdego panela osobno a nie tylko całego stringu jak w klasycznym inwerterze.

ad 6. Właśnie, jeśli prądy powietrzne są różne w obu lokalizacjach to będą one odczuwalne cały czas. Ale to ma raczej minimalny wpływ.

ad 7. Moje Sharpy ND-RB275W mają katalogowo 0-5% ale w pierwszym roku dostawałem do 10% więcej pomimo straty 3% na za cienkich kablach DC.

 

Kolega uwierzył w te 25% ale nie zrozumiał że jest to prawda jeśli na dachu ma zacienienia.

Przy braku zacienień stosowanie optymalizatorów jest bez sensu ekonomicznego i logicznego.

Po co dodawać do systemu dodatkowy, nic nie dający sprzęt który jedynie ciągnie prąd na swoje potrzeby może się zepsuć wymagając wymiany.

Wymiana takiego optymalizatora na dachu, gdzieś w środku połaci nie jest prostym zadaniem.

Coś mi się obiło o uszy że gwarancja nie obejmuje kosztu wymiany.

 

Tak na logikę.

Skąd miałoby się wziąć te 25% więcej jak nie ma zacienień?

Optymalizator nie produkuje.

Jedynie panel produkuje.

 

zmusiłem się i przeliczyłem dane z lutego

ze swojego fronka wyciagnąłem produkcję 1 stringu

wyszło jeszcze gorzej

średnia z 29 dni lutego to 1,21 - wygląda na to że zamiast +25% jest 21% ale mniej...

Wygląda na to ze te optymalizatory przy małej produkcji zżerają spory procent produkcji...

 

No cóż niektórzy montują nawet panele z północnej strony - bo jest od drogi by sąsiedzi widzieli.... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to ze te optymalizatory przy małej produkcji zżerają spory procent produkcji...

 

 

Fałszywy trop - porównuję się do instalacji kilka km ode mnie na Fronku z orientacją S.

Przy bezchmurnej pogodzie oczywiście bije moją instalację S-E z zacienieniem o 15%, ale przy pochmurnej pogodzie i świetlerozproszonym częściej ja mam lepsze uzyski.

 

Nie wiem też, czy wyciąganie danych z jednego stringu jest miarodajne i czy uzysk jednego stringu jest dokładnie taki sam, jak uzysk niezależnego falownika obsługującego te same moduły.

 

Z drugiej strony - widzę przynajmniej trzy spieprzone instalacje na SE, szczególnie przy pddziałach na S,E, albo S,W,E, gdzie instalacje 5.6kWp bez zacienień mają produkcjè na poziomie mojej 4.27...

Instalatorzy często nawet nie odpalają SE Designera...

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

solar edge powinien wyglądać tak, chyba że instalator nie dał ci uprawnień do podglądu układu

10% to za duża różnica i może wynikać ze złego zaprojektowania układu na SE

niestety ale SE nie jest wcale taki prosty jak się wydaje, i czesto się zdarza że instalatorzy popełniają błędy,

ile masz paneli, jaki zastosowany optymalizator, daj pełne dane instalacji. potem można się zastanawiac co jest nie tak.

daj wykresy produkcji prądu z obu instalacji, ale z podziałem na kWh/kWp

Bez tytułu.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...