Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Fotowoltaika 2019 - wątek techniczny ;)


abes99

Recommended Posts

Wszystko fajnie, tylko czy to jest propozycja dla istniejącego, wysezonowanego domu podłączonego miedzianym kablem WLZ (np. 5x6mm2) do złącza?

Czy sugerujesz wykopać ten miedziany i zastąpić go grubym aluminiowym?

Kiedy tańszym rozwiązaniem jest umieścić inwerter w domu i pociągnąć 60 metrów kabla DC.

Przecież ten miedziany został dobrany przez elektryka do mocy zamówionej domu, a PV nie może tej mocy zamówionej przekroczyć.

Dla nowo budowanych domów to jest jakieś rozwiązanie.

 

Jeżeli taki obecny wlz jak w/w np. 5x6 ułożony pomiędzy złączem a tablicą rozdzielczą budynku jest wystarczającym dla podłączenia planowanej instalacji PV to czy falownik będzie zainstalowany bezpośrednio przy tej rozdzielni czy dalej o te 60 m, niema dla tego wlz żadnego znaczenia, trzeba tylko dobrać taki kabel pomiędzy rozdzielnią a miejscem przyłączenia falownika aby na odcinku tych 60m został spełniony warunek SWZ, IPZ nie przekroczyła dopuszczalnej wartości dla zastosowanego zabezpieczenia i aby spadek napięcia mieścił się w normie i nie przekroczył 1%

Edytowane przez miecio 301
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

OK, rób jak uważasz.

Ja będę skracał kabel AC a wydłużał DC, bo zmniejszam w ten sposób ryzyko podbicia napięcia ponad 253V i wyłączenia inwertera.

Aluminiowych przewodów nie lubię, zwłaszcza że nie zauważyłem aby w Polsce stosowano na nim antyutleniacz na jego połączeniach.

 

Ty dalej nic nie rozumiesz, ale to może dobrze... Myślisz, że jak cofniesz się 60 metrów z falownikiem po stronie AC to coś to zmieni? Nic nie zmieni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, rób jak uważasz.

Ja będę skracał kabel AC a wydłużał DC, bo zmniejszam w ten sposób ryzyko podbicia napięcia ponad 253V i wyłączenia inwertera.

Aluminiowych przewodów nie lubię, zwłaszcza że nie zauważyłem aby w Polsce stosowano na nim antyutleniacz na jego połączeniach.

 

Ale to nie jest tak "że rób jak uważasz", rób zgodnie ze sztuką, nie wydłuża się DC wprowadzając dodatkowe straty tylko po to aby falownik się nie wyłączał, równie dobrze można by było moduły przykryć kocem, nie po to inwestujesz w PV aby tymi przewodami DC glebę podgrzewać uważając że mam dobrze wykonane bo falownik się nie resetuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam . Parę dni temu przyjechali instalatorzy montować PV 3,3 kWp ( projekt Urzędu Gminy ) 11 paneli po 300W. Zamontowali inwerter Solax Power 3X o mocy 4kW . Montują większy ponieważ powyżej 3 kW muszą założyć 3-fazowy. Zapytałem czy można coś do niego dołożyć zasugerowali, że mogę dokupić 5 paneli i połączyć w dwa stringi po 8 szt. co da moc 4,8 kWp. Pasowało mi takie coś chociaż będę musiał dopłacić za każdy dodatkowy panel 1150 zł. Cena wychodzi znaczna ale jest w nią wliczona robocizna i dodatkowy materiał ( mocowania PV , kable, zabezpieczenia przepięciowe ). Czy dobrą decyzję podjąłem z tym dokupieniem 5 paneli?

Tak na marginesie to montują tylko instalacje i mocowania a panele podobno już jadą z chin, kiedy dojadą nikt nie wie.

To wszystko zależy na jakich warunkach, z tymi dotacjami i projektami potrafią być niezłe jaja ;) Napiszesz coś więcej? Jakie warunki, jakie moduły?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wszystko zależy na jakich warunkach, z tymi dotacjami i projektami potrafią być niezłe jaja ;) Napiszesz coś więcej? Jakie warunki, jakie moduły?

 

Warunki takie, że wpłaciłem za całość 3,3 kWp 4800 zł. i przez 5 lat nie wolno mi w nią ingerować jest tak jakby własnością gminy. Projekt obejmuje kilkaset instalacji w całej gminie. Moduły nie wiem jakiej firmy , prawdopodobnie monokrystaliczne po 300W.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warunki takie, że wpłaciłem za całość 3,3 kWp 4800 zł. i przez 5 lat nie wolno mi w nią ingerować jest tak jakby własnością gminy. Projekt obejmuje kilkaset instalacji w całej gminie. Moduły nie wiem jakiej firmy , prawdopodobnie monokrystaliczne po 300W.

To chyba nie możesz dokładać tych dodatkowych paneli?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panel 500zl + mocowanie ok 50zl i pinceta zarobku:). Niech mu jeszcze wpiszą dodatkowy coroczny przegląd instalacji za 200zl:).

 

Może i drogo , ale gdy bym chciał założyć te 5 paneli osobno to cała instalacja z falownikiem i montażem nie wyszła by taniej i jeszcze formalności z zakładem energetycznym. Do tego istniejącego inwertera przez 5 lat też nie mógł bym nic więcej podłączyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć koledzy! Mam zapytanie natury technicznej - Inwerter będzie oddalony 45mb od paneli. Panele będą połączone ze sobą przewodem 6mm2. Od paneli do falownika miały iść 4 przewody 6mm2 (2 stringi) - ich koszt to około 800zł bo przewód kosztowałby około 3złmb.

Wczoraj jednak na Youtube trafiłem na dyskusję gdzie chłopak zasugerował, że z powodzeniem można zastosować przewód ziemny 4x25mm2 alu który ma napięcie znamionowe 0,6/1kv czyli z powodzeniem działa do 1000v. Jego koszt to 7złmb czyli zapłaciłbym za niego 300zł a nie 800...

 

Czy takie rozwiązanie wg was jest w porządku? Osobiście myślę, że tak - sama grubość żyły 25mm2 robi robotę i spadki napięcia byłyby bardzo znikome.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć koledzy! Mam zapytanie natury technicznej - Inwerter będzie oddalony 45mb od paneli. Panele będą połączone ze sobą przewodem 6mm2. Od paneli do falownika miały iść 4 przewody 6mm2 (2 stringi) - ich koszt to około 800zł bo przewód kosztowałby około 3złmb.

Wczoraj jednak na Youtube trafiłem na dyskusję gdzie chłopak zasugerował, że z powodzeniem można zastosować przewód ziemny 4x25mm2 alu który ma napięcie znamionowe 0,6/1kv czyli z powodzeniem działa do 1000v. Jego koszt to 7złmb czyli zapłaciłbym za niego 300zł a nie 800...

 

Czy takie rozwiązanie wg was jest w porządku? Osobiście myślę, że tak - sama grubość żyły 25mm2 robi robotę i spadki napięcia byłyby bardzo znikome.

 

Bez sensu takie kombinacje. Lepiej policz czy czasem 4mm2 nie będzie odpowiedni i tu bym szukał oszczędności. Bo do tego AL musisz jeszcze wykombinować jakieś sensowne przejście na przewód PV, bo jak go podłączysz do inwertera?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, skoro to wątek techniczny, to może się wstrzelę z tematem i będą zainteresowani.

Otóż zaraz po majówce, kontynuujemy nasze szkolenia online. Już 4 maja o godzinie 8:30 zapraszamy na wymiarowanie przewodów po stronie DC i AC w instalacji PV.

 

Szkolenie poprowadzi Jakub Pawłowicz

 

Szczegóły tutaj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

spadki na tym przewodzie alu 2x25 wyniosłyby 0.25%. Myślałem nad połączeniem tych przewodów miedzianych i drutu poprzez złącza dostępne na rynku i pastę do tego przystosowaną np taką https://allegro.pl/oferta/zlaczka-szynowa-przelotowa-2-5-35mm2-zolto-zielona-9147568331?reco_id=fe3ac7d2-8a3b-11ea-a96b-b026284b9c20&sid=0e7a5475e04eefd78184d559df6fb9f87c889ad5ac94196dac75ac99722370c3&bi_s=archiwum_allegro&bi_c=Product&bi_m=reco&

 

500zł na dzień dzisiejszy to dla mojej rodziny dużo a rozwiązanie z tym przewodem alu chyba nie jest pozbawione sensu. Dzięki za odpowiedzi.

 

Może ma ktoś jeszcze jakieś sugestie?

Edytowane przez sruba014
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

spadki na tym przewodzie alu 2x25 wyniosłyby 0.25%. Myślałem nad połączeniem tych przewodów miedzianych i drutu poprzez złącza dostępne na rynku i pastę do tego przystosowaną np taką https://allegro.pl/oferta/zlaczka-szynowa-przelotowa-2-5-35mm2-zolto-zielona-9147568331?reco_id=fe3ac7d2-8a3b-11ea-a96b-b026284b9c20&sid=0e7a5475e04eefd78184d559df6fb9f87c889ad5ac94196dac75ac99722370c3&bi_s=archiwum_allegro&bi_c=Product&bi_m=reco&

 

500zł na dzień dzisiejszy to dla mojej rodziny dużo a rozwiązanie z tym przewodem alu chyba nie jest pozbawione sensu. Dzięki za odpowiedzi.

 

Może ma ktoś jeszcze jakieś sugestie?

 

To teraz dolicz 8 takich złaczek, do tego 2 puszki łączeniowe i już z 500zł robi się 400 do tego dochodzi większe prawdopodobieństwo usterki na takich łączeniach. Ja bym szukał oszczędności gdzie indziej. A policzyłeś spadek na 4mm2?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...