Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Fotowoltaika 2019 - wątek techniczny ;)


abes99

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 2,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

a czy nie grozi jakimiś komplikacjami w przyszłości?

zapytałem osobę z SE i ona odpowiedziała mi że: " to tylko kwestia czasu kiedy moja różnicówka na 30mA będzie wybijana przez instalację PV".

może tak być?

 

Kwestia uszkodzenia falownika, lub jakiegokolwiek innego odbiornika lub instalacji. Inna kwestia czy np mechanicznie nie uszkodzi się wyłącznik podczas comiesięcznego testu sprawności:lol2:

Zapytaj go ile razy wymieniał wyłącznik po zamontowaniu instalacji FV?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy ktoś może powiedzieć czy dużym błędem jest brak różnicówki w skrzynce w której wykonano instalcję PV?

czyli brak RCD na 100mA.

Więc wychodzi że moja instalacja PV ma zabezpieczenie różnicówką "domową" na 30mA 25A

 

Zalecają 100mA, mam większość instalacji na 30mA, i problem miałem tylko kiedy były dwa falowniki na 1 różnicówce, wtedy musiałem dać 100, także nie bałbym się tej 30

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inna kwestia czy np mechanicznie nie uszkodzi się wyłącznik podczas comiesięcznego testu sprawności:lol2:

Zapytaj go ile razy wymieniał wyłącznik po zamontowaniu instalacji FV?

w sumie nigdy nie robiłem testu a jak ostatnio złapałem kabel i mnie "potrzepało" to nawet żadnego korka nie wybiło.

więc może ta moja róznicówka 30mA już jest np. 200mA?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w sumie nigdy nie robiłem testu a jak ostatnio złapałem kabel i mnie "potrzepało" to nawet żadnego korka nie wybiło.

więc może ta moja róznicówka 30mA już jest np. 200mA?

To niedobrze, że nie działa, warto jest ją czasami sprawdzić, może nie, aż tak jak wg zaleceń ale od czasu do czasu.

Ktoś zapyta ile razy ja sprawdzam....no cóż - w ubiegłym roku 4X(wszystkie) w tym raz i już jedną 3F wymieniłem. Bo wybić testem - wybiła, ale już załączyć się nie chciała - uszkodzenie mechaniczne:mad:.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To niedobrze, że nie działa, warto jest ją czasami sprawdzić, może nie, aż tak jak wg zaleceń ale od czasu do czasu.

Ktoś zapyta ile razy ja sprawdzam....no cóż - w ubiegłym roku 4X(wszystkie) w tym raz i już jedną 3F wymieniłem. Bo wybić testem - wybiła, ale już załączyć się nie chciała - uszkodzenie mechaniczne:mad:.

 

różnicówki często się psują, przynajmniej raz na pół roku warto ją sprawdzić testem, a raz na 5 lat zrobić pomiary i wyjdzie czy któraś różnicówka zakończyła swój żywot

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, pytanie:

 

na dachu: 9x Qcells G5 320

w garażu:1 fazowy Inwerter sieciowy SMA SB 2.5

w domu: instalacja 3 fazowa.

 

Czy waszym zdaniem jest ok, czy należy zmienić falownik na 3 fazowy.

Jakie straty mogę ponosić przy falowniku 1 fazowym?

Albo co da mi więcej falownik 3 fazowy?

Wymieniać, zostawić?

 

Pytam, bo mam rozbieżne zdania: instalator za wymianą na 3 fazy/sprzedawca że 1 faza jest ok.

A wymiana na 3 fazy to dodatkowy koszt 1400zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, pytanie:

 

na dachu: 9x Qcells G5 320

w garażu:1 fazowy Inwerter sieciowy SMA SB 2.5

w domu: instalacja 3 fazowa.

 

Czy waszym zdaniem jest ok, czy należy zmienić falownik na 3 fazowy.

Jakie straty mogę ponosić przy falowniku 1 fazowym?

Albo co da mi więcej falownik 3 fazowy?

Wymieniać, zostawić?

 

Pytam, bo mam rozbieżne zdania: instalator za wymianą na 3 fazy/sprzedawca że 1 faza jest ok.

A wymiana na 3 fazy to dodatkowy koszt 1400zł.

 

Jeżeli OSD jest PGE to można by się rozważać czy 1 czy 3 bo na razie tylko PGE bilansuje międzyfazowo, w innym przypadku przy tak małej instalacji to tylko 1-faz. Zostawić jak jest

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...