Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Fotowoltaika 2019 - wątek techniczny ;)


abes99

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 2,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

A A czy może kolego wyjasnić co jest nie tak ?

I co mogę zrobić ?

Spytać instalatora o możliwą przyczynę tak dużej rozbieżności dla modułu 1.1.1 w stosunku do pozostałych. O ile nie jest to spowodowane zacienieniem, o którym wiesz. Masz tam jeszcze spory rozrzut na 1.1.2 na -7 oraz np. 1.1.7 na +7. Generalnie przy braku zacienień, tej samej ekspozycji (połaci) oraz porządnych modułach, różnice nie powinny być większe niż +/-3%. U Ciebie na jednej połaci (zgaduję po numeracji) masz rozrzut od -11, przez -7 po +7. Obstawiałbym spore cienie, bo coś nie chce mi się wierzyć, że masz taki rozrzut jakościowy paneli.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spytać instalatora o możliwą przyczynę tak dużej rozbieżności dla modułu 1.1.1 w stosunku do pozostałych. O ile nie jest to spowodowane zacienieniem, o którym wiesz. Masz tam jeszcze spory rozrzut na 1.1.2 na -7 oraz np. 1.1.7 na +7. Generalnie przy braku zacienień, tej samej ekspozycji (połaci) oraz porządnych modułach, różnice nie powinny być większe niż +/-3%. U Ciebie na jednej połaci (zgaduję po numeracji) masz rozrzut od -11, przez -7 po +7. Obstawiałbym spore cienie, bo coś nie chce mi się wierzyć, że masz taki rozrzut jakościowy paneli.

 

Rozkład paneli wygląda tak

 

układ paneli 1.jpg

 

Cień pada ewentualnie na dwa skrajne po prawej tych z 8 szt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytasz, skąd takie przekonanie? Przecież sam mi cały czas sugerujesz, aby przyjąć te 240V. Proszę oto jeden z cytatów.

 

 

To w końcu mam przyjąć te 240V, czy nie? Proszę jedynie o konkretną odpowiedz.

Gdy je przyjmę to instalacja będzie się skaładała z paneli wschód-zachód 7+7, a nie 6+8. Trudno przeżyję,

 

Sorry, myślałem że zrozumiałeś, w poście #1811 wyjaśniłem że jak liczysz ilość dla wystartowania to bierzesz startowe, jak dla MPPT to zakres mppt,i nawet to logiczne, zresztą w następnym potwierdziłeś że rozumiesz i zaraz potem masz dalej wątpliwość, Ty chyba nie chcesz wyliczyć ile tych modułów trzeba zainstalować tylko udowodnić (sobie) że 6 wystarczy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry, myślałem że zrozumiałeś, w poście #1811 wyjaśniłem że jak liczysz ilość dla wystartowania to bierzesz startowe, jak dla MPPT to zakres mppt,i nawet to logiczne, zresztą w następnym potwierdziłeś że rozumiesz i zaraz potem masz dalej wątpliwość, Ty chyba nie chcesz wyliczyć ile tych modułów trzeba zainstalować tylko udowodnić (sobie) że 6 wystarczy

 

Gdy pytam o konkretną ilość to dostaję informacje, abym sobie wyliczył.

Gdy wskazuję wyliczenia i ponownie pytam czy 6 wystarczy, to znowu dostaję odpowiedź niejednoznaczną.

Tak to do niczego nie dojdę.

Już nie mam żadnych wątpliwości i przepraszam że ośmieliłem się pytać i marnować czyjś czas.

Edytowane przez Mathev
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Panowie dzisiaj po 22-uch dniach Tauron zamontował mi licznik dwukierunkowy. Proszę doradźcie jak rozwiązać problem ogrzewanie ciepłej wody, czy jest jakaś możliwość aby bojler został włączany automatycznie jak powstanie nadwyżka prądu która jest odprowadzana do sieci.

Zamontowany falownik -Fronius symo 6-0-3-m

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj o wattrouterze.

Przykład: https://allegro.pl/oferta/wattrouter-eco-reduktor-przesyslu-pradu-do-sieci-7462258625

 

Jak duży masz bojler ?

 

Rany czego to ludzie nie wymyslą.

 

Powiem tak z własnego doświadczenia u mnie PC jest pod prądem w II strefie i tak też pracuje z pv, pomijam przedział od listopada do lutego w ktorym jest zarówno zwiększone zapotrzebowanie na cwu ale po prostu pv niewiele dają. wolę oddać do sieci w I strefie niż II, a jednocześnie pobóór w tej strefie jest optymalny jak nie ma słońca. Nie wiem jakby tym inaczej sterować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Panowie dzisiaj po 22-uch dniach Tauron zamontował mi licznik dwukierunkowy. Proszę doradźcie jak rozwiązać problem ogrzewanie ciepłej wody, czy jest jakaś możliwość aby bojler został włączany automatycznie jak powstanie nadwyżka prądu która jest odprowadzana do sieci.

Zamontowany falownik -Fronius symo 6-0-3-m

 

Fronius ma wyjście na przekaźnik i ustawiasz przy jakiej mocy na falowniku ma się włączyć i wyłączyć grzałka.

Nie monitoruje nadwyżek, ale masz to w standardzie. oczywiście jak chcesz to wydaj . tysiaka na dodatkowe urządzenie. Kto bogatemu zabroni, Dla mnie to głupota, jak jest taka inna opcja,. Tak tutaj "fachofcy" doradzają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

taryfa to G11 , dostawca Tauron.

 

W takiej sytuacji jak nie zmieniasz taryfy na G12(w) a szkoda bo Tauron ma II strefę najtańszą w Polsce, to bojler bardzo duży nie jest tak dla 2-3 osób do korzystania z prysznica bez zmywania pod kranem, włączysz go od 9 do 15 i powinno być ok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...