Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

SemperSolus,,

dziękuję za informacje. A co sądzisz o serwisach i czasie naprawy chłodziarko-zamrażarek firm takich jak Sharp, Panasonic? Jaka jest opinia o tym sprzęcie? Panasonic wygląda bardzo stabilnie, sprzęt Sharpa otwiera się w 2 strony, co w niektórych modelach kuchni może być potrzebne.

 

I ostatnie pytanie: wśród polecanych producentów chłodziarko-zamrażarek zabrakło sprzętu BSH. Chodzi mi o prostsze modele 185-200 cm bez NoFrost. Czy sprężarki i termostaty nie są tej jakości co Electrolux lub Whirlpool?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

SemperSolus dziękuję za rady.

 

Jeszcze co prawda nie pojęłam decyzji, ale już w takim razie te dwie poz. 1 i 5 eliminuję. Rozważam między:

Bosch SMS 50 m78 eu a Siemens Sn 25 m 888 eu. W temat się wgryzam i rozszyfrowuję niektóre pojęcia. Dzisiaj, ups wczoraj pan w sklepie w sumie dobrze zaopatrzonym na moje pytanie co to jest ten "szósty zmysł max" powiedział, że to taka funkcja, że przed zakończeniem pracy nie da się otworzyć zmywarki, no bo przecież woda by się wylała. No.... w innych sklepach tylko gorzej. Trzeba przyznać, że umieją udawać znających się na rzeczy, niestety nie pomogli.

 

Tak się zastanawiam co do wyboru spośród w/w . Ponad 400 zł różnicy hm, ale tak mi się chce tej trzeciej szuflady na sztućce. Tylko, że szuflada to zbyt słaby argument. Droższa jest ekonomiczniejsza ale czy to się w ogólnym rozrachunku kalkuluje? Oprócz trzeciej szuflady jeszcze dodatkowe funkcje, tylko czy warto? No i dylemat : im więcej elektroniki to ..... więcej do zepsucia ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Benta

zanim odzyskasz 400 zł z oszczędności na wodzie lub prądzie naprawdę będzie musiało trochę minąć.

 

Średnio 1 kWh kosztuje ok. 60 gr., a 10 litrów wody około 15 gr. Zestaw powyższe kwoty z różnicami w zużyciu wody i prądu i się zastanów czy faktycznie warto na to zwracać uwagę.

 

Zwracaj uwagę na głośność i sprawdzaj kosze. Im więcej elementów składanych tym łatwiej będzie prawidłowo ułożyć garnki (bo to one sprawiają najwięcej problemów).

 

Z istotnych funkcji:

- program intensywny (65 - 70 st C) - typowo do mycia garów

- program delikatny lub specjalny do mycia szkła (chodzi o kieliszki i szklanki, które potrafią zmatowieć w zmywarce),

- głośność - im ciszej tym lepiej, optimum to 46 - 43 dB, jest to poziom nie przeszkadzający, choć na pewno coś tam będzie słychać,

- programy auto (m.in. 6 zmysł), zespół czujników i układów elektronicznych kontrolujących przebieg zmywania, na bazie analizy klarowności wody i jej przewodności elektronicznej zmywarka na bazie około 10 000 zaprogramowanych sytuacji podejmuje decyzję o długości, intensywności i temperaturze mycia. Zazwyczaj decyzja o zmianie parametrów zmywania jest podejmowana po 3 testach następujących w odstępach 3 - 5 min.

 

Czyli zakłada się, że woda wpływa do zmywarki czysta, jeżeli w teście 1 następuje jej silne zabrudzenie, w 2 się ono nie zwiększa to zmywarka podejmie decyzję o zwiększeniu temp. zmywania. Jeżeli po tej decyzji zabrudzenie się zwiększy, nastąpi dalszy wzrost temp., aż do sytuacji, w której zabrudzenie się stabilizuje. Jeżeli sądzicie, że większość zmywań jest w takim układzie prowadzona w temp 55 - 65 st. C.... to macie rację.

 

Oczywiście będą wyjątki - jeżeli włożymy świeżo zabrudzone naczynia, to zabrudzenia będą bardzo szybko spłukiwane nawet w niskich temp., w efekcie czas zmywania i jego temp. zostaną na niskich poziomach. Podobnie będzie z myciem szkła.

 

Co do blokady przed przypadkowym otwarciem to taka istnieje ale... kurcze nie pamiętam w tej chwili modeli. Zasadniczo zmywarka w momencie otwarcia drzwiczek i tak wyłącza się, choć trochę trwa aż ramiona spryskiwaczy się zatrzymają. Co do wylania się wody na podłogę to... raczej mit. Wody jest sporo ale zbiera się ona w dolnej, zagłębionej części zmywarki i za bardzo nie ma się stamtąd jak wylać. Otwarcie drzwiczek może być o tyle niebezpieczne, że gorąca para buchająca na twarz nigdy nie stanowi czegoś przyjemnego - choć ponownie, temperatura tej pary raczej nie spowoduje oparzeń.

 

Reasumują:

 

do codziennego zmywania wystarczy zmywarka posiadająca 4 programy:

- krótki, (30 min - przydaje się gdy mamy gości), zasadniczo zmywanie od początku do końca w temp. około 40 st. C. Lekko podwyższone ciśnienie wody. Ze względu na świeże zabrudzenia i brak zaschnięć sprawdza się rewelacyjnie (w przypadku B/S/H niektóre zmywarki posiadają przycisk skrócenia programu, wówczas program auto dla świeżo zabrudzonych naczyń może okazać się lepszym rozwiązaniem od programu krótkiego).

 

- mycie szkła / program delikatny, (kieliszki, szklanki i delikatniejszą zastawę stołową należy myć w tym programie) mycie w temp. ok. 40 - 45 st. C, niskie ciśnienie wody, pośrednia faza schładzania pomiędzy zmywaniem, a płukaniem. W przypadku B/S/H i Whirlpoola program automatyczny rozpoznaje ten załadunek ale nie należy go mieszać z garnkami i wyjątkowo silnie zabrudzonymi talerzami

 

- zmywane standardowe (zmywanie codzienne, kubki, talerze, nieprzypalone i niezaschnięte garnki i patelnie) - program myjący w temp. 55 - 65 st. C

 

- program intensywny (przypalone i zaschnięte garnki, patelnie, talerze). 65 - 70 st. C zwiększone ciśnienie wody.

 

Głośność: 48 dB i ciszej optimum cenowym są najczęściej urządzenia z głośnością na poziomie 46 - 45 dB.

 

Jeżeli będzie utrudniony dostęp do zaworu zamykającego dopływ wody to warto rozważyć system zabezpieczenia przed zalaniem AquaStop lub chociaż wyposażyć zmywarkę w wąż z zaworem różnicowym (niby wyglądają podobnie węże z systemu AquaStop i z zaworem różnicowym ale to NIE jest to samo)

Zawór różnicowy odetnie wodę w przypadku wykrycia przecieku na wężu. System AquaStop odetnie wodę w 2 przypadkach: zmywarka nie pracuje i zmywarka lub wąż posiadają przeciek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SemperSolus dziękuję za informacje, niestety w żadnym z dwóch modeli boscha wybranych przeze mnie nie ma sygnalizacji końca pracy światłem rzucanym na podłogę, a szkoda bo w sumie bardzo bym chciała taką właśnie sygnalizację ze wzgledu na małe dziecko w domu.

Najbardziej skłaniam sie ku bosch SMV 50E70 EU czy to dobry wybór? Wczoraj w sklepie dowiedziałam się ze ten model ma na panelu kontrolkę end która zaświeca sie po skończeniu programu ( choc pewności 100% nie mam bo wyczytałam to w instrukcji a zauważyłam ze na okładce była narysowana zmywarka z panelem odkrytym mimo że ten model ma zintegrowany panel, wiec nie wiem czy czasem ta instrukcja nie jest taka "uniwersalna" dla róznych modeli zmywarek boscha- wiesz jedna instrukcja z której wybierasz to co dotyczy zakupionego przez ciebie modelu)

Wydaje mi się ze ten model ma to wszystko o czym pisałes : program intensywny, delikatny, ekonomiczny i automatyczny, skrócony.

 

Przyznam , że kusi mnie też beko ze względu na program "nowa zabudowa plus nagroda" . Gdybym wzięła zmywarkę DIN 5833, piekarnik do zabudowy np. OIM 25500X i jakąs płyte grzejną to np okap mogłabym miec gratis i dodatkowo wymienione przez mnie sprzęty maja nadal gwarancje 5 lat w cenie zakupu.

Wiem że o Beko piszą bardzo różnie, moi znajomi którzy maja Beko nie narzekają ale może akurat dobrze trafili. Najbardziej obawiam się w zmywarkach beko matowienia szkła ( sporo osób pisało o takim efekcie) .

Napisz mi co myślisz o moich wyborach i o programie Beko - dac sobie spokój?

 

Mam jeszcze jeden problem z piekarnikiem . Chciałabym żeby piekarnik miał program sam dół, sama góra, góra+ dół, termoobieg, i obrotowy rożen. A i cena najlepiej żeby była ok. 1200-1300 czy znajdzie się coś w tych pieniądzach? Widze że oprócz beko, indesitu jeszcze amica ma rożen np.Amica Fusion EBF8551 ma rożen, teleskopy i zimną (w miare) szybe. Na amike niektórzy narzekaja ze nie równo piecze. Patrzyłam na piekarniki AEG i Gorenje ale w tej mniej więcej cenie żaden nie ma rożna :(

Edytowane przez Andrewhoopoe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

jako że, jest to mój pierwszy wpis, chciałabym się przywitać i zarazem poprosić Was o opinię nt sprzętów, które wybrałam do mojej nowej kuchni :D

I tak:

- Lodówka ELECTROLUX ERN 29750 (prosta, cicha, sprawdzona i tania, i na takiej mi zależy)

- Piekarnik SAMSUNG BQ1D4T081 (zależy mi na dwóch niezależnych strefach grzania)

- Płyta MASTERCOOK I4DE64Z S (pole Evolis dla mnie jest ważne)

- Okap MASTERCOOK WK-Proteus 60N (tu chyba za wygląd :confused:)

- Zmywarka SIEMENS SR 65M030EU (infoLight, oszczędna-8 litrów i cicha)

 

Co do lodówki, zmywarki i płyty jestem zdecydowana na 80%-90%; okap i piekarnik wybrałam

po przeczytaniu tego wątku, ale nie jestem na 100% przekonana co do słuszności tego wyboru.

Okap i piekarnik widziałam "na żywo", wygląd OK, ale jak jest z ich funkcjonalnością ?

 

Poproszę o utwierdzenie mnie w słuszności wyboru, bądź zaproponowanie innych rozwiązań.

Może SemperSolus mi coś doradzi :yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SemperSolus masz może jakieś info o lodówce LG GB5237TIFW lub LG GB5237PVFW (to ten sam model, różni się tylko kolorem) co do jej jakości i awaryjności. Muszę w niedługim czasie kupić lodówkę o wysokości ok. 190-195 cm. Zastanawiam się nad Samsungiem lub LG z no frostem. Nie wiem na ile wiarygodne są opinie ktore znalazłem w internecie, ale w wielu przypadkach ludzie narzekają na awaryjność Samsungów, z kolei LG mają przyzwoite opinie. Sam już nie wiem co wybrać, proszę o pomoc Edytowane przez Ali4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ali4 słyszałam że niezbyt dobre są samsungi do zabudowy, natomiast podobno wolnostojące są bardzo dobre, podobnie jak LG i gorenje. Sama zamierzam kupić Samsunga RL56GSBSW ze względu na bardzo dużą pojemność chłodziarki. Ale ja znawcą tematu nie jestem , a ponieważ wybrałam samsunga to z ciekawością też czekam na odpowiedź SemperSolus.

PS. Czy jeśli w sklepie internetowym jest informacja że dany sprzęt pochodzi z polskiej linii produkcyjnej to żle mu to wróży?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andrewhoopoe ja biorę pod uwagę cztery modele Samsung RL58GPGIH, Samsung RL58GRGIH oraz LG GB5237TIFW i LG GB5237TIEW. O ile ogólnie LG mają przyzwoite opinie, to Samsungi już niekoniecznie. Nie wiem oczywiście na ile opinie te są wiarygodne. Poza tym ludzie strasznie narzekają na serwis Samsunga, nie wiem natomiast jak wygląda sprawa z serwisem LG. Wizualnie bardziej podobają mi się Samsungi, chociaż dla LG też nic nie brakuje. Sam nie wiem co wybrać, ale po historiach, ktore przeczytałem o lodówkach Samsunga nie ukrywam że się trochę obawiam inwestować w Samsunga.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ali4, kurcze o tych złych opiniach o serwisie samsunga też czytałam :( W sumie mnie sprzedawca w sklepie poinformował . że obecnie najlepsze na rynku lodówki wolnostojące robi LG, Samsung i Gorenje ( samsunga do zabudowy odradzał bo najpierw o takiego spytałam). Ta moja chłodziarka też tania nie jest , a nawet jest droższa niż zakładałam początkowo , dlatego muszę oszczędzić na piekarniku i płycie . Ale ja sie okaże że "znawcy tematu" odradzą zakup tej firmy to znów będę w kropce i kolejny sprzęt do wybrania ( a mi zalezy na jak największej chłodziarce, rozważałam nawet zakup samej chłodziarki gorenje bez zamrażalnika, ale stwierdziłam że pojemność prawie 400 l to trochę za dużo , a ten Samsug ma 250, mi zalezy tak na 250-280)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ktoś z użytkowników zmywarek jeszcze tu zagląda to proszę jeszcze o informację dot. panelu sterowania. Czy w zintegrowanym można jakoś ocenić na jakim etapie pracy jest zmywarka oraz czy już skończyła dany program jeśli nie usłyszymy sygnału akustycznego . Bo jeśli nie to chyba trochę lipa nie? W podanych przeze mnie 2 modelach boscha jeden ma panel zintegrowany drugi odkryty.

 

Na panelu zintegrowanym nie można ocenić za bardzo etapu pracy. Rozumiem, że chodzi o czas pozostały do końca programu. Ale w sumie po co. MAsz informację ile trwa dany program, więc możesz spojrzeć na zegarek kiedy się skończy.

Sygnał akustyczny na zakończenie programu jest chyba natomiast w większości, u mnie jest też wyłącza się podświetlenie, które jest w trakcie zmywania (mam siemensa).

 

Natomiast co do programów, to wybór zawsze zalezy od kilku czynników, tzn. jakie naczynia myjesz, jak są brudne, jak często myjesz oraz jakie zmywarka ma na dany program zużycie (po co brać np. mycie wstępne, jeśli mycie wstępne + podstawowe zużyje tyle wody i energii, co inny program, który się nazywa eko i trwa może dłużej ale zużycie w efekcie ma te same). Ważny jest jakiś program krótki, do świeżych brudków ;) oraz jakiś do zaschniętych (u mnie się na szybkim szklanek z osoadu po dwóch dniach nie domyje). Przydatna jest funkcja skracania programów. Tyle z punktu widzenia użytkownika.

Aha, i nie przepłacać za pierdoły. Zmienią jedną półeczkę w układzie w koszu i już inny model o 100 PLN droższy. Zawsze trzeba dokładnie przyjrzeć się za jakie parametry i wyposażenie się płaci. Po pięciu latach i tak najprawdopodobniej trzeba będzie sprzęt wymienić :) ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andrewhoopoe ja już cztery razy zmieniałem decyzję dot. lodówki. Wkrótce odbieram mieszkanie i muszę skompletować całe AGD. Nie jest to łatwe, najpierw miał być 2-metrowy Bosch z no frost, okazało się że muszę niższą, następnie 1,85 Liebherr bez no frost, okazało się że troszkę za niska (chodzi o dokładne dopasowanie do zabudowy kuchennej), a teraz wiem jedynie że musi mieć około 190-195 cm. I zdecydowałem się na te lodówki, tylko teraz nie wiem ktorą dokładnie wybrać, ale bardziej skłaniam się chyba do LG, czekam jeszcze na głos SemperSolus :-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Benta

zanim odzyskasz 400 zł z oszczędności na wodzie lub prądzie naprawdę będzie musiało trochę minąć.

 

Średnio 1 kWh kosztuje ok. 60 gr., a 10 litrów wody około 15 gr. Zestaw powyższe kwoty z różnicami w zużyciu wody i prądu i się zastanów czy faktycznie warto na to zwracać uwagę.

 

Zwracaj uwagę na głośność i sprawdzaj kosze. Im więcej elementów składanych tym łatwiej będzie prawidłowo ułożyć garnki (bo to one sprawiają najwięcej problemów).

 

Z istotnych funkcji:

- program intensywny (65 - 70 st C) - typowo do mycia garów

- program delikatny lub specjalny do mycia szkła (chodzi o kieliszki i szklanki, które potrafią zmatowieć w zmywarce),

- głośność - im ciszej tym lepiej, optimum to 46 - 43 dB, jest to poziom nie przeszkadzający, choć na pewno coś tam będzie słychać,

- programy auto (m.in. 6 zmysł), zespół czujników i układów elektronicznych kontrolujących przebieg zmywania, na bazie analizy klarowności wody i jej przewodności elektronicznej zmywarka na bazie około 10 000 zaprogramowanych sytuacji podejmuje decyzję o długości, intensywności i temperaturze mycia. Zazwyczaj decyzja o zmianie parametrów zmywania jest podejmowana po 3 testach następujących w odstępach 3 - 5 min.

 

Czyli zakłada się, że woda wpływa do zmywarki czysta, jeżeli w teście 1 następuje jej silne zabrudzenie, w 2 się ono nie zwiększa to zmywarka podejmie decyzję o zwiększeniu temp. zmywania. Jeżeli po tej decyzji zabrudzenie się zwiększy, nastąpi dalszy wzrost temp., aż do sytuacji, w której zabrudzenie się stabilizuje. Jeżeli sądzicie, że większość zmywań jest w takim układzie prowadzona w temp 55 - 65 st. C.... to macie rację.

 

Oczywiście będą wyjątki - jeżeli włożymy świeżo zabrudzone naczynia, to zabrudzenia będą bardzo szybko spłukiwane nawet w niskich temp., w efekcie czas zmywania i jego temp. zostaną na niskich poziomach. Podobnie będzie z myciem szkła.

 

Co do blokady przed przypadkowym otwarciem to taka istnieje ale... kurcze nie pamiętam w tej chwili modeli. Zasadniczo zmywarka w momencie otwarcia drzwiczek i tak wyłącza się, choć trochę trwa aż ramiona spryskiwaczy się zatrzymają. Co do wylania się wody na podłogę to... raczej mit. Wody jest sporo ale zbiera się ona w dolnej, zagłębionej części zmywarki i za bardzo nie ma się stamtąd jak wylać. Otwarcie drzwiczek może być o tyle niebezpieczne, że gorąca para buchająca na twarz nigdy nie stanowi czegoś przyjemnego - choć ponownie, temperatura tej pary raczej nie spowoduje oparzeń.

 

Reasumują:

 

do codziennego zmywania wystarczy zmywarka posiadająca 4 programy:

- krótki, (30 min - przydaje się gdy mamy gości), zasadniczo zmywanie od początku do końca w temp. około 40 st. C. Lekko podwyższone ciśnienie wody. Ze względu na świeże zabrudzenia i brak zaschnięć sprawdza się rewelacyjnie (w przypadku B/S/H niektóre zmywarki posiadają przycisk skrócenia programu, wówczas program auto dla świeżo zabrudzonych naczyń może okazać się lepszym rozwiązaniem od programu krótkiego).

 

- mycie szkła / program delikatny, (kieliszki, szklanki i delikatniejszą zastawę stołową należy myć w tym programie) mycie w temp. ok. 40 - 45 st. C, niskie ciśnienie wody, pośrednia faza schładzania pomiędzy zmywaniem, a płukaniem. W przypadku B/S/H i Whirlpoola program automatyczny rozpoznaje ten załadunek ale nie należy go mieszać z garnkami i wyjątkowo silnie zabrudzonymi talerzami

 

- zmywane standardowe (zmywanie codzienne, kubki, talerze, nieprzypalone i niezaschnięte garnki i patelnie) - program myjący w temp. 55 - 65 st. C

 

- program intensywny (przypalone i zaschnięte garnki, patelnie, talerze). 65 - 70 st. C zwiększone ciśnienie wody.

 

Głośność: 48 dB i ciszej optimum cenowym są najczęściej urządzenia z głośnością na poziomie 46 - 45 dB.

 

Jeżeli będzie utrudniony dostęp do zaworu zamykającego dopływ wody to warto rozważyć system zabezpieczenia przed zalaniem AquaStop lub chociaż wyposażyć zmywarkę w wąż z zaworem różnicowym (niby wyglądają podobnie węże z systemu AquaStop i z zaworem różnicowym ale to NIE jest to samo)

Zawór różnicowy odetnie wodę w przypadku wykrycia przecieku na wężu. System AquaStop odetnie wodę w 2 przypadkach: zmywarka nie pracuje i zmywarka lub wąż posiadają przeciek.

 

Piękne podsumowanie najważniejszy aspektów funkcjonowania zmywarek, z kórym się zgadzam ;).

Generalnie można robić copy-paste dla wszystkich zastanawiających się nad wyborem zmywarki. :) (albo wkleić w stopce postu ;))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

 

znajomi posiadają zmywarkę i piekarnik siemens modele SN66T094EU oraz HB78AU570 co możecie powiedzieć o tym sprzęcie? chwalą..., czy istnieje jakiś zamiennik takiego sprzętu pod tańszą marką np. Electrolux?

zblizam sie do końca remontu mieszkania i powoli zastanawiam się nad sprzętem do kuchni, właśnie jakąś dobrą zmywarką 60stką oraz piekarnikiem, płytą gazową ze stali oraz lodówką tracydyjną wolnostojąca jak największą.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Meggi56, bardzo cieszymy się, że rozważasz zakup okapu marki Amica. Wybrany model cieszy świetnymi opiniami użytkowników, które można sprawdzić pod adresem:

http://www.opineo.pl/opinie-73887-amica-okc-951-s.html

 

Zachęcamy jednocześnie do rozważenie zakupu innych produktów naszej marki. Pozwoli to na zachowanie spójnego wystroju opartego na unikalnym designie Amiki ;)

 

Na wszelkie pytania czekamy pod adresem:

[email protected]

 

Pozdrawiamy:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę kupić zamrażarkę szufladową na pięć lub sześć szuflad, będzie ona stała w pomieszczeniu gospodarczym. Zależy mi na tym aby była energooszczędna, cena jaką na ten zakup planuję to ok 1500zł. Moglibyście podpowiedzieć jaki sprzęt wybrać? Zastanawiam się czy warto dopłacić i wybrać zamrażarki z no-frostem, jak one się sprawdzają i czy ta funkcja jest przydatna ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś może się wypowiedzieć na temat firmy AEG ?

AEG to dość solidna renomowana firma niemiecka. Część jej udziałów w rynku AGD przejął szwedzki elektrolux. Można powiedzieć, że to klasa średnia wyższa. Ja mam pralkę, którą eksploatuję ok 10 lat bez zastrzeżeń. Dość dobre są elektronarzędzia tej firmy.

K.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...