Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

(...) mieliśmy zupełnie zrezygnować z kuchni gazowej, na rzecz płyty indukcyjnej...ale mąż obawia się opłat, które w niedługim czasie maja sie pojawić w związku z podwyżką cen za elektryczność. Więc zaczynamy rozważać kwestię kupna zwykłej kuchenki. Jednak wiem, że jest coś takiego jak płyta gazowa. i Chciałabym się dowiedzieć jakie są Wasze doświadczenia w tym zakresie. Wady i zalety tego sprzętu.dziękuje :)

Finko - o tym, czy lepsza jest indukcja, czy gaz, pisać Ci nie będę, sporo informacji na ten temat znajdziesz w necie.

Z indukcją nie mam zbyt wiele doświadczenia. Z mężem remontujemy przedwojenny domek, w którym kuchnię postanowiłam przenieść do dotychczasowej łazienki (to jak u Ciebie), a ponieważ ogrzewanie mamy gazowe, uległam namowom męża i zainstalowaliśmy płytę gazową (piekarnik ma być elektryczny). Wcześniej, w tym mieszkaniu, chwilowo korzystałam z klasycznej kuchenki gazowej (Amica). Gaz, to gaz, ze wszystkimi plusami i minusami - tę decyzję każdy musi sam rozważyć - osobiście (gdyby nie była to jedyna forma ogrzewania naszego budynku) w ogóle zrezygnowałabym z podłączenia gazu. Ale skoro już jesteśmy podłączeni i z uwagi na ogrzewanie nie odłączymy gazu, to płytkę mamy gazową.

Tak, Finko - jest coś takiego, jak płyta gazowa :D Przyzwyczajona do kuchenki gazowej, czteropalnikowej, o szerokości 50 cm, naiwnie sądziłam, że 60 cm płyta gazowa zapewni co najmniej tyle samo (początkowo myślałam, że więcej) miejsca na garnki. Okazało się, że to guzik prawda. Większość tzw. czteropalnikowych płyt pozwala na jednoczesne ustawienie dwóch średnich garnków (po przekątnej), a na pozostałych palnikach zmieści się co najwyżej ... kawiarka? kubek?

W moim domu często jednocześnie na płycie ląduje: garnek z zupą, drugi garnek z ziemniakami, w kolejnym np. fasolka szparagowa, albo inna jarzyna, a na patelni grillowej dochodzi jakaś potrawka, czy inne "mężowe" życzenie. Przy zwykłej kuchence Amica to było możliwe. Na 4-palnikowych płytach gazowych, jakie oglądałam - nie :( Poppey doradził mi ze dwie strony temu pewną płytkę Beko, obejrzałam, zamówiłam, zamontowaliśmy w kuchni, parę obiadów już na niej zrobiłam - ja jestem zadowolona, ale każdy musi sam zdecydować. Ja przekonałam mojego męża po tym, gdy w którymś ze sklepów spróbowałam ustawić cztery garnki na każdej z płyt :p Oboje byliśmy zdziwieni, że tak wyszło. Okap wybrałam Samsunga i miałam cichą nadzieję, że płyta będzie tej samej marki. W końcu zdecydowaliśmy, że dla nas ważniejsza będzie funkcjonalność sprzętu, więc okap jest Samsunga, płyta Beko, piekarnik Samsunga, zmywarka Bosh... pomieszanie z poplątaniem :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Bardzo Ci dziękuję, Popey :hug:

 

A tak w temacie Samsunga: zastanawiam się nad piekarnikiem BT62TDBCT . Wcześniej rozważałam Amicę (najważniejsze: teleskopy, czyszczenie parą, a przy tym atrakcyjna cena), ale z drugiej strony chętnie oddałabym termosondę za możliwość jednoczesnego przygotowywania dwóch dań. A może jakiś inny model? Mój piekarnik naprawdę nie musi wygrywać melodii, ani filmować potraw :rolleyes:

 

Ja mam BQ** 131 (Aksamitka już podpytywała o niego ) - Twin Convection z parą. Gotowanie na parze - ryb czy warzyw - rewelacja; eksperymentowałem też z pierogami (nie tak dobrze, pewnie przydałby się inny skład ciasta). Samo gotowanie na 2 poziomach - działa bardzo dobrze, robiłem akcje typu "na górze pieczone ziemniaki, na dole gotowanie na parze" - rewelacyjnie.

 

Co fajne - okazuje się, że bardzo stabiline trzyma temperaturę - nawet w niskim zakresie przy ustawieniu piekarnika na 80 stopni histereza była na poziomie 5 stopni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale z drugiej strony chętnie oddałabym termosondę za możliwość jednoczesnego przygotowywania dwóch dań.

Co do termosondy - też warto (aczkolwiek można dokupić magnetyczny termometr ze szpikulcem do mięsa i używać czegoś takiego). Naprawdę zaręczam - upieczone do właściwej temperatury wewnętrznej mięso jest niesamowite - gwarantuję, że jeśli poprawnie zrobicie schab sami powiecie, że takiego nie jedliście.

 

Jedno ale - używając termosondy pod żadnym pozorem nie stosujcie się do temperatur z instrukcji obsługi. Instrukcja Amiki podaje 85 stopni dla wieprzowiny - w tej temperaturze zrobi się z tego podeszwa (podobnie jak zalecane prawie 90 stopni dla drobiu). W przypadku wieprzowiny wystarczy niecałe 70, dla drobiu 75 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie:)

i. I tu mam dylemat. mieliśmy zupełnie zrezygnować z kuchni gazowej, na rzecz płyty indukcyjnej...ale mąż obawia się opłat, które w niedługim czasie maja sie pojawić w związku z podyżkącen za elektryczność. Więc zaczynamy rozważać kwestię kupna zwykłej kuchenki. :)

 

Zwykła kuchnia gazowa to bomba z opóźnionym zapłonem. Swobodnie palący się gaz w kuchennym pomieszczeniu produkuje masę rakotwórczych tlenków azotu - nie ma zmiłuj żadna regulacja tego zjawiska nie istnieje. Powinno się stosować wielokrotnie większą wymianę powietrza niż w kuchni elektrycznej a i tak tlenki azotu swobodnie dyfundują po kuchni - garnek nie stoi w szczelnym kominie wentylacyjnym.

Zwróć uwagę, że to zjawisko nie występowało kiedyś np w tradycyjnych kuchniach naszych prababek - płomień był pod fajerką i prawie nic co z nim się kontaktowało nie dostawało się do pomieszczeń domowych.

PS

To nie mój wymysł - obiektywne badania powietrza to potwierdzają

 

pozdr

Edytowane przez rudy_36
poprawa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie. Jesteśmy z żoną na etapie wyboru sprzętu do kuchni, ale mamy mały zawrót głowy co wybrać. Mamy wybrane kilka modeli, ale prosił bym o opinie jak także o inne propozycje. A więc:

Lodówka;

- Liebherr ICUS 3013 lub ICS 30130

- Siemens KI 38SA50 lub Siemens KI 38VA20

- WHIRLPOOL ART 869/A+/NF

Zmywarka:

- Siemens SN 66M095EU speedMatic

- Bosch SMV 69M40EU

Okap;

- Amica OKC653SW

- Akpo WK-9 Venus

(dodam tylko, że mamy wentylacje mechaniczną a okap ma bardziej służyć jako pochłaniacz)

Piekarnik

- Amica Integra EBI 81074

- lub siemens( nie mamy jeszcze wybranego modelu, zależy nam na termoobiegu, pyrolizie ...) np SIEMENS HB73GB550

Kuchenka mikrofalowa;

- i tutaj coś od tego samego producenta co piekarnik

Płyta grzewcza;

- tu właśnie jeszcze nic nie wybraliśmy, ale jesteśmy otwarci na propozycje.

może coś takiego - Amica PI 6511 SF

 

Będę bardzo wdzięczny za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zauważyłam tego wątku i założyłam nowy

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?206384-P%C5%82yta-indukcyjna-jaka-moc

o jakiej mocy macie płyty i rozwijając pytanie aksamitki-czy płyta o mocy przyłączeniowej 3,7 kW (230V)-4 pola jest w użytkowaniu jakoś mniej wydajna(nie wiem jak zadać pytanie o praktyczne różnice)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Poszukuje jakiejś dużej lodówki do zabudowy, ale w tym przypadku problem jest ze sprzętem posiadającym funkcje no-frost (najlepiej góra i dół)

Znalazłem Mastercook LCB 1020 FNF. Opinie na porównywarkach niby ok, ale to nie BOSCH czy SIEMENS, który brałbym w ciemno.

 

Co o tym myślicie ? Może jakaś alternatywa ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie alternatywą jest pójście w wolnostojący sprzęt - jeśli o no-frosty chodzi, skośnoocy przodują - a oni prawie nie robią sprzętu do zabudowy. Za tą samą cenę masz lodówkę o lepszych parametrach, większą o 20% - mnie nawet żonę udało się przekonać i w kuchni stoi lodówka w inoxie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kwiatollo, my od kilku miesięcy użytkujemy jeden z modeli okapu Akpo, o nieco niższej wydajności niż ten, który Wy wybraliście (i bez pilota), ale jesteśmy z niego bardzo zadowoleni, nawet przy tych słabszych parametrach zapach smażonej rybki przy ustawieniu na "3" jest niewyczuwalny. Nie wiem, jak jest w przypadku opcji "pochłaniacz", u nas Akpo działa jako klasyczny okap. W pielęgnacji niekłopotliwy - szkło łatwo się czyści, metalowy filtr raz na 2-3 tygodnie wrzucam do zmywarki.

 

Co do zmywarki Boscha... i tu również mamy inny model, ale... zlekceważyłam przy wyborze pewną uwagę znajomej, teraz trochę się na siebie złoszczę. Ostrzegano mnie, że Bosche mają bardzo długie czasy mycia, ale zbagatelizowałam sprawę, stwierdzając, że nie będzie mi to przeszkadzać, a zmywarkę zapewne będę włączać na noc. Okazuje się, że zmywarkę obsługujemy o różnych porach dnia i - przykładowo - cykl mycia na 50C trwający 198 minut (174 minuty przy opcji 1/2 załadunku) bywa kłopotliwy. Także przy wyborze zmywarki, oprócz wszystkich innych parametrów koniecznie zorientuj się, jakie są czasy mycia konkretnego modelu. To NAPRAWDĘ może się przydać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kwiatollo, my od kilku miesięcy użytkujemy jeden z modeli okapu Akpo, o nieco niższej wydajności niż ten, który Wy wybraliście (i bez pilota), ale jesteśmy z niego bardzo zadowoleni, nawet przy tych słabszych parametrach zapach smażonej rybki przy ustawieniu na "3" jest niewyczuwalny. Nie wiem, jak jest w przypadku opcji "pochłaniacz", u nas Akpo działa jako klasyczny okap. W pielęgnacji niekłopotliwy - szkło łatwo się czyści, metalowy filtr raz na 2-3 tygodnie wrzucam do zmywarki.

 

Co do zmywarki Boscha... i tu również mamy inny model, ale... zlekceważyłam przy wyborze pewną uwagę znajomej, teraz trochę się na siebie złoszczę. Ostrzegano mnie, że Bosche mają bardzo długie czasy mycia, ale zbagatelizowałam sprawę, stwierdzając, że nie będzie mi to przeszkadzać, a zmywarkę zapewne będę włączać na noc. Okazuje się, że zmywarkę obsługujemy o różnych porach dnia i - przykładowo - cykl mycia na 50C trwający 198 minut (174 minuty przy opcji 1/2 załadunku) bywa kłopotliwy. Także przy wyborze zmywarki, oprócz wszystkich innych parametrów koniecznie zorientuj się, jakie są czasy mycia konkretnego modelu. To NAPRAWDĘ może się przydać :)

Pocieszę troszk e wszystkie zmywarki obecnie mają zblizone czasy zmywania na prohramach eko :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...