Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Solary-ogrzewanie wody- opinie


Ew-ka

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 845
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Faktycznie racjonalności nie ma chyba, że...... Otóż w mieście gdzie mieszkam jest realizowany Progran Ograniczenia Niskiej Emisji - co do nazwy moge się mylic. W ramach tego Programu, miasto korzystając w części ze swoich środków, w części ze srodków WFOŚ doipłaca 70% do następujących inwestycji:

- wymiana kotła,

- wymiana kotła + solary,

- wymiana kotła + solary + docieplenie budynku.

Ja korzystam z drugiej opcji. Zasady sa takie, że przy wymianie pieca o wartości robót do 12 000 ja płacę 30% oraz wszystko to co powyżej tej kwoty 12 000zł. Na solary przewidziano kwote 15 000.

Tak więc za solary wg. posiadanego kosztorysu zapłacę ok. 5 100zł, zestaw z f-my Hewalex 5/500. Moim zdaniem przy tych zasadach się opłaca, choć nie ma się co oszukiwać, zwrot środków i tak trochę potrwa..... Średni miesieczny koszt ogrzewania wody dla 7 osób to u mnie w domu 150 zł, przy czym nie zawsze jest ciepła woda ( zbiornik 150l ). Jeśli uzyskam wodę przez 6 m-cy to daje kwotę ok. 900zł rocznie. Zwrot nakładów to okres około 5,5 roku.

Przy innych układach tzn. gdybym miał wypłacic całą kwotę - blisko 16.000zł zakładanie solarów nie ma najmniejszego sensu.....

Masz rację Senser. Ja myślę, że niektorzy kierują się chyba snobizmem....W końcu dom z solarami świadczyć może o postepie ich właścicieli.....

Co innego obiekty szkolne, bursy, szpitale, pensjonaty czy domy z basenami.... To ma sens. ale w domu? Moim zdaniem bez dopłaty nie.... Pozdrawiam....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację Senser. Ja myślę, że niektorzy kierują się chyba snobizmem....W końcu dom z solarami świadczyć może o postepie ich właścicieli.....

Co innego obiekty szkolne, bursy, szpitale, pensjonaty czy domy z basenami.... To ma sens. ale w domu? Moim zdaniem bez dopłaty nie.... Pozdrawiam....

 

Może nie zawsze chodzi o snobizm...

Ale bez zupełnego czepiania, jakąś ekonomicznego uzasadnienia to ja bardzo nie widzę...

Nawet przy twojej dopłacie robi się z tego 5 lat!!

Załóżmy, że kwotę 5500,00 zł włożysz do FI nawet stabilnego wzrostu mamy stopę zwrotu 40-60% w ciągu 3 lat!!

Z kwoty 5500,00 zł wychodzi 2200,00 zł zysku! 733,00 zł/rok.

Tu mowa o twoim baaardzo korzystnym układzie i bardzo asekuracyjnym podejściu inwestycyjnym.

W momencie wydatków na poziomie 15000,00 zł wtedy to są jak dla mnie wyrzucone pieniądze...

Generalnie to ciekawe...każdy szuka oszczędności...nie chodzi o gorsze materiały...nawet te dobre ale w jak najkorzystniejszej cenie...a na Solary tak chętnie się przepłaca??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie racjonalności nie ma chyba, że...... Otóż w mieście gdzie mieszkam jest realizowany Progran Ograniczenia Niskiej Emisji - co do nazwy moge się mylic. W ramach tego Programu, miasto korzystając w części ze swoich środków, w części ze srodków WFOŚ doipłaca 70% do następujących inwestycji:

- wymiana kotła,

- wymiana kotła + solary,

- wymiana kotła + solary + docieplenie budynku.

Ja korzystam z drugiej opcji. Zasady sa takie, że przy wymianie pieca o wartości robót do 12 000 ja płacę 30% oraz wszystko to co powyżej tej kwoty 12 000zł. Na solary przewidziano kwote 15 000.

Tak więc za solary wg. posiadanego kosztorysu zapłacę ok. 5 100zł, zestaw z f-my Hewalex 5/500. Moim zdaniem przy tych zasadach się opłaca, choć nie ma się co oszukiwać, zwrot środków i tak trochę potrwa..... Średni miesieczny koszt ogrzewania wody dla 7 osób to u mnie w domu 150 zł, przy czym nie zawsze jest ciepła woda ( zbiornik 150l ). Jeśli uzyskam wodę przez 6 m-cy to daje kwotę ok. 900zł rocznie. Zwrot nakładów to okres około 5,5 roku.

Przy innych układach tzn. gdybym miał wypłacic całą kwotę - blisko 16.000zł zakładanie solarów nie ma najmniejszego sensu.....

Masz rację Senser. Ja myślę, że niektorzy kierują się chyba snobizmem....W końcu dom z solarami świadczyć może o postepie ich właścicieli.....

Co innego obiekty szkolne, bursy, szpitale, pensjonaty czy domy z basenami.... To ma sens. ale w domu? Moim zdaniem bez dopłaty nie.... Pozdrawiam....

 

 

Montowałem taki zestaw i w zimie grzał CPC DUO SISS

http://www.solarem.eu/index.php?option=com_content&task=view&id=3&Itemid=35

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od dwóch dni mam zamontowane solary Vismana. Na budowie jeszcze nie mieszkam a solary grzeją wodę. Dzisiaj czujnik pokazał temperaturę 160 stopni i włączyło się ostrzeżenie. Gdy spuściłem sporo ciepłej wody wszystko zaczęło działać normalnie. Fachowcy powiedzieli że jedynym wyjściem jest kupno plandeki do zakrycie solarów. Czy jest inne wyjście?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brak odzewu w sprawie "ekonomicznej opłacalności" jest dla mnie jak najbardziej jednoznaczny :lol:

 

...A może byś się tak pofatygował i trochę poszukał ?

Nawet jeśli zwróci się za 5 lat, to następne 20 będzie za darmo.

Gazu nie mam, z drewienkiem nie chce mi się biegać, prąd około 100zł/miesiąc, a wody ciepłej pod dostatkiem. Trzeci rok... Czy to nie jest dowód "ekonomicznej opłacalności" ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeliczylem sobie i rzeczywiście nie wychodzi rewelacyjnie z tymi solarami no ale:

- rachunki po zainstalowaniu solarów sa niższe

- ceny źródeł energii gaz/olej itp rosną

 

i to są fakty.

 

Więc jeżeli komuś to wystarczy do podejmowania decyzji o solarach no to nie ma sprawy.

 

Przydało by się u nas jakieś dofinansowanie do alternatywnych żródeł no to wtedy pewnie byłoby to bardziej opłacalne.

 

 

Ja jeszcze nie podjąłem decyzji. Nadal mi brak silnego argumentu za solarami ale też nie mam wielkiej super alternatywy na cwu bo n.p. nie mam gazu. Płynny gaz odpada bo drogi, prąd (może z drugiej taryfy z bojlerem), kolega mi polecał przepływowe podgrzewacze (nie sprawdzałem jeszcze jak to się opłaca).

 

Jeśli chodzi natomiast o podawanie innych alternatywnych metod inwestycji to nie do końca zgadzam sie z taką metodą uzasadniania. Chyba, że ktoś patrzy na swój dom jedynie jako na inwestycję. Ja nie do końca. Ważne dla mnie jest aby było to optymalne pod kątem imwestycji ale patrzę też na moją płynnośc finansową. Moja zasobność portfela moze ulegac zmianom. Teraz mnie stać n.p. na pompe ciepla ale kto wie co będzie za 10 lat a pompa ciepła z pewnością obniży mi rachunki za 10 lat.

 

Podobnie myślę o solarach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

boruta1 ma rację.

Nie można tylko brać pod uwagę dzisiejszych warunków. Ceny gazu, węgla, czy innych takich NA PEWNO będą rosnąć. I to już obciąża błędem obliczenia zwrotu inwestycji w solary. Można założyć, że ten wariant na przykład 5 lat jest pesymistyczny, bo każda podwyżka skraca czas zwrou inwestycji.

Druga sprawa to dzisiejsza sytuacja finansowa inwestora. Jeśli dziś go stać, to powinien to liczyć na dwa razy większy plus niż każdy inny. Jeśli nagle kiedyś płynność się zawali, to po pierwsze nie założy już solarów, a po drugie (i chyba ważniejsze) jeśli będzie już miał te solary, to będą one mocno odciążać jego miesięczne wydatki.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plandeki na solary mozna znaleźć w cenniku firmy WATT - więc to wskazuje na ich praktyczne stosowanie.POnadto na solary można kupić żaluzje - tak mnie informowano na jednej z wystaw tego rodzaju sprzetu.

 

Ja całość będę zkładał za 2-3 tygodnie, gdy będą działać dam znać i całość inwestycji opiszę.

Tak jak pisałem będę starał się założyć w instalacji c.o. dodatkową pompę, która włączy c.o. gdy w bojlerze bedzie zbyt wysoka temperatura i w ten sposób woda będzie się schładzać. Oczywiście mówię tutaj o dniach, kiedy nas nie bedzie. By wszystko działało ok planuję założyć buforowane zasilanie awaryjne.

 

Co do zasadności finansowej. Piotrek 75 napisał, że ceny medów będą szły w górę. Solarów także - od 01.07.2007r. Hawalex podnosi ceny na całość sprzetu. A podwyżek cen prądu, węgla czy gazu nie było. Stąd moje wyliczenia nie obejmowały podwyżek tych cen.

Ponadto chcę dodać, że wodę w tej chwili ogrzewam w bojlerze elektrycznym (praca głównie - ok. 70% na II taryfie), i czy faktycznie zyskam tyle co pisałem? Nie wiem, ale chyba to było zbyt optymistyczne. W tym zakresie będę mógł się wypowiedzieć po kilku m-cach.

Pozdrawiam......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plandeki na solary mozna znaleźć w cenniku firmy WATT - więc to wskazuje na ich praktyczne stosowanie.POnadto na solary można kupić żaluzje - tak mnie informowano na jednej z wystaw tego rodzaju sprzetu.

 

Ja całość będę zkładał za 2-3 tygodnie, gdy będą działać dam znać i całość inwestycji opiszę.

Tak jak pisałem będę starał się założyć w instalacji c.o. dodatkową pompę, która włączy c.o. gdy w bojlerze bedzie zbyt wysoka temperatura i w ten sposób woda będzie się schładzać. Oczywiście mówię tutaj o dniach, kiedy nas nie bedzie. By wszystko działało ok planuję założyć buforowane zasilanie awaryjne.

 

Co do zasadności finansowej. Piotrek 75 napisał, że ceny medów będą szły w górę. Solarów także - od 01.07.2007r. Hawalex podnosi ceny na całość sprzetu. A podwyżek cen prądu, węgla czy gazu nie było. Stąd moje wyliczenia nie obejmowały podwyżek tych cen.

Ponadto chcę dodać, że wodę w tej chwili ogrzewam w bojlerze elektrycznym (praca głównie - ok. 70% na II taryfie), i czy faktycznie zyskam tyle co pisałem? Nie wiem, ale chyba to było zbyt optymistyczne. W tym zakresie będę mógł się wypowiedzieć po kilku m-cach.

Pozdrawiam......

prąd mamy już chyba na europejskim poziomie. O oleju opałowym nie ma co mówić. Węgiel to jak zawsze wielka niewiadoma, pelety też już nie są rewelacją, poza tym zaczyna ich brakować.Nawet kubik drzewa do kominka od 2 lat podrożałchyba dwukrotnie. Co do gazu, podrożał przecież chyba jesienią. No i też chyba nie liczysz na to, że jego cena będzie stała? Już wschodni bracia o to zadbają...

A nawet podwyżka cen solarów to jest JEDNORAZOWY wydatek. Zresztą jestem trochę zdziwiony że podwyższają. To chyba raczej jakieś spekulacyjne działanie na rosnący popyt. Bo niby dlaczego miałyby drożeć? Dosyć zaawansowana technologia, do której produkcji raczej nie brakuje materiałów tak jak np cegieł... Powinno raczej tanieć, jak każda nowość z czasem.

I jeszcze co do plandek. Tez mam solary, Viessmanna. Jestem laikiem więc pytałem o to słynne przegrzewanie i spuszczanie gorącej wody. Powiedzieli że to bzdura i mam się tym nie przejmować. Rosnące ciśnienie przejmują zbiorniki wyrónawcze a temperatura grubo ponad 100 stopni na solarze niczym nie grozi.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w ten sposób zamiast budować dom inwestuj w narzędzia finansowe. Jeszcze bardziej może się opłacić

 

Uprościłeś sobie sprawę....pewnie, lepiej nie jeść tylko inwestować...

Ale mi chodzi wyłącznie o solary...intencje są takie, że ma to przynosić konkretne oszczędności finansowe!! No chyba, że nie chodzi o to??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...