Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Solary-ogrzewanie wody- opinie


Ew-ka

Recommended Posts

Gość 1950

Wojty są zbiorniki biwalentne do współpracy kolektorów słonecznych z kotłem c.o. podgrzewającym ciepła wodę.

zestaw 3-ch kolektorów z zasobnikiem 300 l., podpierając się wspomnianym GetSolarem, dla Bierunia który jest w najbardziej niekorzystnej strefie nasłonecznienia, produkuje statystycznie 156 l. wody o temp. 55C dziennie. latem kocioł nie powinien się włączyć.

dla Jeziera daje to ,wg głupiej maszyny, 1846 kWh rocznie energii.

druga sprawa czy kolektor tani czy drogi sprawa utylizacji takiego kolektora to nic trudnego. przecież to tylko miedź, szkło i z reguły aluminium na obudowę acha jeszcze w kolektorach płaskich wełna mineralna jako izolacja. praktycznie 100% recyklingu.

Piotr Leszek, wspomaganie c.o. jak najbardziej ale to wiąże się już z konkretnymi kosztami normalny zestaw który służy do podgrzewania wody w żadnym wypadku nie wspomoże c.o.

wspomaganie c.o. jest możliwe przy dużej powierzchni kolektorów, najlepiej próżniowych ze wzgędu na wyższą sprawność w okresach przejściowych i zimie. latem niestety trzeba coś robić coś z tą energią dlatego najlepiej mieć basen który będzie podgrzewany energią słoneczną.

powyższe jest niestety skierowane dla ludzi zamożnych i przy kondycji finansowej naszego społeczeństwa dobrze jest jak instalowane są chociaż takie zestawy do podgrzewu c.w.u.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 845
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

1950. Produkcja kolektorów wymaga włożenia jakiejś energii. Nie mam pojęcia ile to jest ale chętnie bym sie dowiedział.

Dochodzi jeszcze problem powierzchni absorbującej np. takiej:

Miedź pokryta galwanicznie niklem i czarnym chromem o specjalnych własnościach selektywnych w odbiorze i emisji promieni słonecznych

Nie brzmi zbyt ekologicznie prawda? Czy też łatwo ją zutylizować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podejrzewam, ale nie dam za to głowy, że jest to rzecz do zrobienia.

Tzn co do zrobienia? Jak zanieczyszczają środowisko kolektory słoneczne?

Jedne pewnie mniej a inne bardziej ale wydaje mi się, że ciekawy temat do badania.

Niedawno był taki tekst w Gazecie Wyborczej odnośnie niszczenia środowiska przez wiatraki:

http://serwisy.gazeta.pl/nauka/1,34135,2661410.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1950 - jeszcze raz dzieki za odpowiedz :D

 

Bieruń - to miejscowość na Śląsku, co? Zastanawiam się czemu Bieruń miałby być w najniekorzystniej nasłonecznionej strefie :roll: - czy jest gdzieś jakaś mapka (np. tj do stref przemarzania)?

Ja buduje sie pod Wrocławiem - teoretycznie jednym z najcieplejszych miast w Polsce :D do tego solary mogłabym umieścić na dachu, dokładnie ustawione na południe. Dach bedzie kryty dachówką - prawdopodobie czarną, pochylenie dachu 40o, wkolo same pola - brak większych drzewek - typowa "patelnia" - więc tak sobie myślę, że warunki miałabym idealne, co? ;)

 

A tak w ogóle to znacie jakies godne polecenia firmy montujące solary w okolicach Wrocławia? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1950 ja mieszkam w Rybniku, mam solary i wcale nie jest tak źle.

W sobotę temp. wody 72 st.

Kłopot jest zimą, śnieg przykrywa powierzchnię solarów.

Dach o kącie nachylenia 40 st. i trzeba śnieg zgarniać, zeby słońce skutecznie nagrzewało solary.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość 1950

Jezier, pytasz co jest do zrobienia. ano do odzyskania jest absorber w postaci czarnego chromu przez trawienie lub w jakiś inny sposób. nie jestem specjalistą od recyklingu, ale na pewno jest to do zrobienia. ponadto w procesie topienia miedzi w hucie istnieją sposoby na usunięcie zanieczyszczeń.

Wojty są tego typu mapy nasłonecznienia i na niej właśnie w najbardziej niekorzystnej strefie znajduje się Bieruń

EDZIA ja nie mówię że jest źle bo bym skłamał. w lutym gdy były słoneczne dni w ciągu któtkiego przecież dnia w pobliskich Bojszowach potrafiło podgrzać kolektor do 56C. było to wprawdzie bardzo któko tym niemniej taka temperatura była wykazana przez automatyką na kolektorze.

odgarnianiem śniegu się nie przejmuj, sam spłynie jak słońce przygrzeje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

EDZIA ja nie mówię że jest źle bo bym skłamał. w lutym gdy były słoneczne dni w ciągu któtkiego przecież dnia w pobliskich Bojszowach potrafiło podgrzać kolektor do 56C. było to wprawdzie bardzo któko tym niemniej taka temperatura była wykazana przez automatyką na kolektorze.

odgarnianiem śniegu się nie przejmuj, sam spłynie jak słońce przygrzeje

 

 

Gdyby śnieg leżał na kolektorach to słońce nie podgrzałoby wody do takiej temp. np 56 st. w lutym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczesniej padło pytanie czy kolektory słoneczne służa ochronie środowiska i warto w to inwestować. Odpowiedź jest krótka;

bo energia słońca jest za darmo i posiada niewyczerpalne zapasy.

Czy wiecie Państwo , że przy 1m2 kolektora słonecznego oszczędzacie ;

230-310 kg drewna opałowego, 180-235 kg węgla, 95-120m3 gazu ziemnego i 95-120 litrów oleju opałowego.

Wcześniej podałem wyniki symulacji tanich kolektorów , które zmiejszają w tych wariantach od 600 do 900kg CO2 .

Przy lepszych oszczędności będa odpowiednio wieksze od 4400kWh do 5500kWh a zmiejszenie CO2 od 840-980kg.

 

Wszystkiego dobrego na koniec tygodnia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie rady są piękne i bardzo mądre, ale to tylko teoria. Mogłem oczywiście zatrudnić jakiegoś profesora z AGH, który sporządziłby opracowanie mówiące, że powinienem przestawić kolektory o 2 stopnie na zachód i stopień w górę. Nie wiem ile zapłaciłbym za takie opracowanie i nie wiem ile bym dzięki temu zaoszczędził gazu – może nawet ze dwa m3 rocznie.

Z wszystkich tu wymienionych (i tych niewymienionych) przez pana czynników jako pewnik mogę uznać lokalizację (chyba, że jakieś tornado mi ją zmieni) oraz rodzaj zakupionych kolektorów (chociaż i tu mogą pewnie mieć miejsce jakieś mutacje pod wpływem wysokich temperatur) :lol: Jaki jest wpływ typu instalacji wewnętrznej na rodzaj i ustawienie kolektorów – tego nie wiem i oczekuję informacji na ten temat. A cała reszta to już czysta abstrakcja.

Instalując kolektory brałem oczywiście pod uwagę zużycie wody i zapotrzebowanie na ciepło, ale były to tylko i wyłącznie założenia oparte częściowo na literaturze fachowej. Jeszcze raz podkreślę – założenia - a nie precyzyjne plany, których przy zbyt wielu zmiennych (ilość osób w rodzinie, liczba słonecznych dni w roku, cena gazu, awaryjność urządzeń) nie można precyzyjnie opracować.

Pozdrawiam

uhu

Nie do końca ma Pan racje sa już specjalne programy symulacyjne do wsparcia projektowania instalacji np. już wcześniej opisywany GetSolar .

Dzięki temu programowi nie potrzeba zatrudniać profesora , w Niemczech tego typu programy do projektowania to podstawowe narzędzie projektanta jak i instalatora.

Oczywiście w 100% nikt nie przwidzi pogody ale w GetSolar jest zastosowany generator danych klimatycznych , który generuje dla zadanej lokalizacji ponad 130 000 kroków obliczeniowych na rok i dzięki temu jego wyniki są zbliżone do rzeczywistości. Pare lat temu Dr Maciej Wesołowski z Uniwesytetu Warmińsko-Mazurskiego robił pomiary empiryczne w Szkole Słonecznej w Bielawie i później porównywał te wyniki z wynikami różnych programów symulacyjnych i przesłał nam taka opinię "GetSolar był najbliżej prawdy".

A teraz do konkretów zrobiłem symulację dla przykładowej instalacji z kolektorem płaskim ( nie podaje nazwy producenta bo to nie reklama)

Dane podstawowe: kolektor 8m2, zbiornik 500 litrów zużycie wody 200 litrów/dobę, lokalizacja Warszawa, kocioł gazowy z palnikiem atmosferycznym.

Wariant 1 - instalacja typowa tylko c.w.u. oszczędność 2936,2kWh

wariant 2 - instalacja c.w.u plus proste wsparcie ogrzewania c.o.( podłogówka) oszczędność 3488,5 kWh

Wariant 3- instalacja ze zbiornikiem typu kombi 800/250 litrów zapotrzebowanie na ogrzewanie w domu 12kW , podłogówka, oszczędność 4606,8kWh.

Z tych danych widać ,że z 8m2 kolektora można prawie podwoić oszczędności.

W Niemczech już dawno przestano stosować kolektory tylko do c.w.u. od 10 lat stosuje się kolektory do c.w.u i wsparcia ogrzewania. Takie rozwiązanie daje nalepszy efekt ekonomiczny. Proszę pamiętać ,że energia występuję w różnych temperaturach nawet przy 30oC.

Dlatego dalej twierdze ,że to Pan jako INWESTOR winien rządać przedstawienia takich wariantów rozwiązań od firmy , która oferuje Panu instalacje solarną, a nie wierzyc na słowo.

 

Ze słonecznym pozdrowieniem

 

No, nareszcie jakieś konkrety. To teraz się rozwinę !!! Weź kajecik i pisz:

Założenia:

stopa zwrotu roczna 3% (myślę że nie za dużo)

roczny koszt obsługi solarów 120 PLN

koszt inwestycji (ze strony Hewalexu) dla 8m2 solarów (4 szt.- optymistycznie) 8 521 PLN

 

Okresy zwrotu inwestycji w solary przedstawiają się następująco:

 

Wariant 1 Wariant 2 wariant 3

Dla GZ-50 (0,11 PLN /kWh) brak zwrotu 23 lata 17 lat

Dla propanu (0,25 PLN /kWh) 17 lat 10 lat 7 lat

Dla en. elektr. (0,37 PLN/kWh) 10 lat 7 lat 5 lat

 

Co Wy na to ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może tak będzie czytelniej

 

---------------------------------Wariant 1 --------Wariant 2 --------wariant 3

Dla GZ-50 (0,11 PLN /kWh) brak zwrotu ------ 23 lata -----------17 lat

Dla propanu (0,25 PLN /kWh) 17 lat ------------10 lat -------------7 lat

Dla en. elektr. (0,37 PLN/kWh) 10 lat -----------7 lat --------------5 lat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczesniej padło pytanie czy kolektory słoneczne służa ochronie środowiska i warto w to inwestować. Odpowiedź jest krótka;

bo energia słońca jest za darmo i posiada niewyczerpalne zapasy.

Czy wiecie Państwo , że przy 1m2 kolektora słonecznego oszczędzacie ;

230-310 kg drewna opałowego, 180-235 kg węgla, 95-120m3 gazu ziemnego i 95-120 litrów oleju opałowego.

Wcześniej podałem wyniki symulacji tanich kolektorów , które zmiejszają w tych wariantach od 600 do 900kg CO2 .

Przy lepszych oszczędności będa odpowiednio wieksze od 4400kWh do 5500kWh a zmiejszenie CO2 od 840-980kg.

 

Wszystkiego dobrego na koniec tygodnia

Ale kolektory nie powstają z niczego. Powstają w wyniku produkcji w różnych warunkach. Jeśli przedstawisz jakim obciążeniem dla środowiska jest wyprodukowanie i utylizacja 1m2 to będzie można tę wartość odjąć od tych wszystkich syfów, które powstają w wyniku spalania gazu, oleju itp. Nie tylko co2 zanieczyszcza atmosferę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może tak będzie czytelniej

 

---------------------------------Wariant 1 --------Wariant 2 --------wariant 3

Dla GZ-50 (0,11 PLN /kWh) brak zwrotu ------ 23 lata -----------17 lat

Dla propanu (0,25 PLN /kWh) 17 lat ------------10 lat -------------7 lat

Dla en. elektr. (0,37 PLN/kWh) 10 lat -----------7 lat --------------5 lat

Robert N. Ta cena ze stron Hewalexu 8 521 może się odnosić jedynie do 1 wariantu. Dwa pozostałe warianty wymagają znacznie większych nakładów inwestycyjnych co zauważył już 1950.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może tak będzie czytelniej

 

---------------------------------Wariant 1 --------Wariant 2 --------wariant 3

Dla GZ-50 (0,11 PLN /kWh) brak zwrotu ------ 23 lata -----------17 lat

Dla propanu (0,25 PLN /kWh) 17 lat ------------10 lat -------------7 lat

Dla en. elektr. (0,37 PLN/kWh) 10 lat -----------7 lat --------------5 lat

Robert N. Ta cena ze stron Hewalexu 8 521 może się odnosić jedynie do 1 wariantu. Dwa pozostałe warianty wymagają znacznie większych nakładów inwestycyjnych co zauważył już 1950.

 

No więc właśnie - nie najlepsza to inwestycja, jedynie przy ogrzewaniu energią elektryczną naprawdę by się opłacało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość 1950

Robert N. sam jestem właścicielem domu już od 15 lat i nigdy nie liczyłem tego w taki sposób.

nikt nikogo nie zmusza do zainstalowania kolektora, pompy ciepła, kotła kondensacyjnego zawsze jest to wybór inwestora.

prawdą też jest to że w domu nic się nie zwraca. licząc amortyzację to najlepszym sposobem uzyskiwania energii jest ognisko, można iść do lasu pozbierać chrust z pożytkiem dla zdrowia i lasu.

ci którzy decyduja się na jakieś rozwiązanie które w tej chwili jest nowym rozwiązaniem zawsze znajdą oponenta który powie "kiedy to się zwróci, to się nie opłaca".

zastanawia mnie tego typu rozumowanie, przecież każdy jest inny i inaczej rozumuje. a jeżeli rozumuje nie tak jak oponent to zaraz idą w ruch liczby, wyliczenia, a w podtekście jaki ty jesteś głupi bo ładujesz kasę w to co mnie się nie podoba. i nie wiem czy to osławiona polska zawiść o której adwersarz nawet sobi nie zdaje sprawy czy brak tolerancji na inne rozwiązania. nie wiem.

taka dyskusja nic nie daje i trudno polemizować z kimś kto ma patent na jedynie słuszne rozwiązania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...