Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Solary-ogrzewanie wody- opinie


Ew-ka

Recommended Posts

Apropo solarów, zastanawiam się jak z nimi.

Bardzo chciałem ale dla 3 może 4 osobowej rodziny jakoś nie bardzo mi się to kalkuluje.

Zakładając wg mnie wystarczające zużycie ciepłej wody czyli 100 l dziennie, biorąc 60 % zapotrzebowania z solarów rocznie, + grzanie poza okresem letnim i wiosennym oraz wczesno jesiennym grzałką elektryczną z 7 stopni do 45 st (4,4 kWh dziennie), wychodzi różnica w kosztach z solarem lub bez ok 20 zł./m-c.

Koszt solarów to ok 10000 zwrot po ok 30 latach, żaden chyba interes.

Oczywiście przy zużyciu wody w ilości np. 300 l dziennie to się opłąca i zwraca sie po ok 13 latach.

Chciałbym je mieć ale nie wychodzi że się opłąca a dla bajeru raczej nie warto.

Gdybym miał większą rodzinę lub basen, hotel .... to ...

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...
  • Odpowiedzi 845
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

ODSWIEZE TEN WATEK

Mam zamiar zainstalowac kolektory sloneczne raczej plaskie bo sa tansze od prozniowych.

Czytam duzo o tym i oprocz popularnego Hevalexa i drogiego Viessmana nie ma raczej opini na temat innych firm.

Przeczytalam na stronie Beretty o kolektorach Riello {wloskich}, a dlatego sie akurat o te pytam poniewaz potrzebuje calego systemu do co i cwu i Beretta ma specjalne pakiety.

W miom domu bedzie bardzo duze zapotrzebowanie cieplej wody {planuje 9 lazienek} ale tylko latem. Zastanawiam sie czy 4 kolektory plaskie mi wystarcza + zasobnik biwalentny 400l wspoldzialajacy z piecem kondensacyjnym, a zima to moze nawet wspomagac ogrzewanie podlogowe ktore tez planuje w calym domu.

Czytalam wyzej wypowiedz Jasnego Gwinta moze on sie zainteresuje bo mieszkam w Bieszczadach ale nie jestem pewna czy wciaz odwiedza forum.

Chetnie tez przeczytalabym opinie uzytkownikow kolektorow. :D :D

 

[/b]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ODSWIEZE TEN WATEK

Mam zamiar zainstalowac kolektory sloneczne raczej plaskie bo sa tansze od prozniowych.

Czytam duzo o tym i oprocz popularnego Hevalexa i drogiego Viessmana nie ma raczej opini na temat innych firm.

Przeczytalam na stronie Beretty o kolektorach Riello {wloskich}, a dlatego sie akurat o te pytam poniewaz potrzebuje calego systemu do co i cwu i Beretta ma specjalne pakiety.

W miom domu bedzie bardzo duze zapotrzebowanie cieplej wody {planuje 9 lazienek} ale tylko latem. Zastanawiam sie czy 4 kolektory plaskie mi wystarcza + zasobnik biwalentny 400l wspoldzialajacy z piecem kondensacyjnym, a zima to moze nawet wspomagac ogrzewanie podlogowe ktore tez planuje w calym domu.

Czytalam wyzej wypowiedz Jasnego Gwinta moze on sie zainteresuje bo mieszkam w Bieszczadach ale nie jestem pewna czy wciaz odwiedza forum.

Chetnie tez przeczytalabym opinie uzytkownikow kolektorow. :D :D

 

[/b]

 

Polecam też rozwiązania firmy Nibe- Biawar. http://www.biawar.pl

 

Ja osobiście będę takie instalował z pompą ciepła też tej firmy.

 

 

 

Zawziąłem się i przeczytałem cały wątek uff... ostro czasami było. W wojnie brałem udział odnośnie pomp ciepła i już mi się nie chce walczyć z anty-solarami. Jezeli ktoś nie chce to nie niech sobie robi jak mu wygodnie. Wiem że taka instalacja może się wydawać nieekonomiczna ale ja nie wnikam w to. Ważne jest że odciąży domowników w eksploatacji, nadal będę miał świerze powietrze dookoła i będę lał tyle ciepłej wody ile mi się będzie podobało i nie będę po każdej kąpieli wyliczał ile moge mieć do zapłacenia rachunki za energię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ilość łazienek decyduje o zapotrzebowaniu na ciepłą wodę lecz ilość osób które będą z nich korzystać - po prostu zależy od zapotrzebowania na CWU.

Tak więc czy 3 solary Ci wystraczą nikt Ci nie odpowie. Co do włoskich solarów weź poprawkę na to że tam słońce inczej operuje (inny kąt padania, większa ilość dni słonecznych, cieplejszy klimat itp) i dlatego owe włoskie mogą po prostu u nas być nieskuteczne.

Jeżeli już masz zamiar kupić solary, to kup takie które u nas są sprawdzone np. Hevalexa lub podobne. Chętnie Ci doradzą co i w jakiej ilości masz kupić, a to zależy od zużycia CWU oraz ew wspomagania CO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do włoskich solarów weź poprawkę na to że tam słońce inczej operuje (inny kąt padania, większa ilość dni słonecznych, cieplejszy klimat itp) i dlatego owe włoskie mogą po prostu u nas być nieskuteczne.

 

To akurat jest nieprawda. Urządzenia mają aprobatę do sprzedaży w Polsce tzn spełniają wszystkie warunki dla naszego rynku. Mam kolegę który jest handlowcem w Berettcie więc mogę się wszystkiego dowiedzieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem przekonany co do solarów z Włoch, zrobisz jak zechcesz.

Co do solarów, to jak już wcześniej pisałem, są one konstruowane dla krajów południowych gdzie stopień nasłonecznienia jest o wiele wyższy niż u nas.

Poza tym podczas pobytu w pasie cieplejszych niż nasz, krajów zauważyłem o wiele prostszą konstrukcję solarów niż u nas. Tam zawsze "beczka" jest na dachu czyli wystawiona jest na słońce bo ono jest w stanie nią znacznie nagrzać, do tego ze dwa panele i wrzątku wystarcza na całą dobę.

U nas przeciwnie - walka o każy stopień, zbiornik biwalentny w "ubranku" z pianki, instalacja izolowana super pianką, stacja solarna "mieszka" w pudełku ze styropianu itp.

Sądzę również że sprawność tych kolektorów jest chyba mniejsza niż produkowanych na naszą szerokość geograficzną, tak zarówno u nas jaki i np. w Niemczech gdzie stale się walczy o każdy procent ich sprawności ze względu na mniejszy stopień nasłonecznienia naszej szerokości gograficznej.

Co do aprobaty do sprzedaży na terenie RP - to jeszcze o niczym nie świadczy, jest to potwierdzenie zgodności z obowiązującymi przepisami o zgodniości z unijnumi normami które państwa Unii mają obowiązek sotsować.

Pamiętaj że aprobata do sprzedaży to tylko dopuszczenie do niej ,a nie sprawność jaką mierzy się kolektory.

Być może się mylę w swoich wywodach ale rosądek mi podpowiada że najlepsze jest to, co powstało dla konkretnych szerokości geograficznych.

Możesz zresztą też poszperać nt. solarów w necie - jak tak zrobiłem zanim kupiłem nasze rodzime polskie.

Zaglądnij jeszcze tutaj http://www.getsolar.info/getsolar-pb.php i ściągnij ze strony demo programu GetSolar i przymierz się do projektu Twojej instalacji. W demo jest chyba ograniczenie co do wgrywania list z solarami i miastami, ale jest bodajże możliwość wpisania współrzędnych Twojej miejscowości, jak również porównania innych - polecam ciekawy programik chociaż demo ;-).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje Wam za rzetelne i zyczliwe wypowiedzi Andrzej D I Turcin .

:D :D :D

Nie spodziewalam sie tak szybkiego odzewu, od niedawna pisze posty ale dosc dlugo czytam forum i czasami zamiast odpwiedzi na pytania sa tylko jalowe dyskusje o niczym.

Tak jak Turcin czytalam o pompach ciepla i tam zamiast rzeczowych wypowiedzi tych ktorzy uzytkuja pc sa wypowiedzi przeciwnikow tak jak i zreszta na tej stronie o solarach.

Andrzej D nie pomyslalam ze rzeczywiscie te kolektory Riello moga nie byc takie dobre wlasnie ze wzgledu na to ze sa wloskie, bo jak by nie bylo tam sa inne warunki klimatyczne niz u nas .

A co do ilosci osob w domu, to po prostu zalezy, bo mam w planach otworzyc cos w rodzaju pensjonatu na lato . Minimalnie to moze byc 10 osob a maksymalnie nawet 20, stad te 9 lazienek.

Nie wymagam jednak zeby cala wode musialy ogrzewac solary. Planuje instalacje gazowa do co i cwu a solary maja ja wspomagac.

Natomiast w zimie to w domu najwyzej bedzie 2, 3 osoby . Dlatego mysle o max 400l zasobniku biwalentnym ktory bedzie wspoldzialal i z solarami i z kotlem kondensacyjnym a w zimie moze nawet wspomagac co.

Jezeli chodzi o konkretne solary, czu z Hevalexu czy inne, to dopiero jestem na etapie przegladania firm i ich cennikow, bo nie ukrywam ze moge wydac ok 10.000 . Dlatego miedzy innymi zrezygnowalam z pomyslu o pompie ciepla bo niestety sa one baaaardzo drogie.

Wydrukowalam sobie ceny z NIBE-BIAWAR i jak na kolektory prozniowe nie sa one wcale drogie zestaw 3 kolektorow + zasobnik i oprzyrzadowanie to cena ok 10.000 netto.

Teraz czekam na opinie i jakies porady w ktorym kierunku powinnam

pojsc :D :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę Cię martwić, ale zanim zakupisz solary zrób rozeznanie co do faktycznej ilości osób korzystających z CWU po to, żeby po prostu ich nie przewymiarować. Problem polega na tym że np w zimie mamy deficyt ciepła i nie ma problemu co z tym zrobić, a jeśli chodzi o lato to przy małym odbiorze CWU możesz mieć problem z pozbyciem się ciepła z instalacj solarnej - niestety jeszcze nie umiemy tego ciepła magazynować :-( - ew. zawsze można opróżnić zbiornik z ciepłą wodą.

Sądzę że musisz się dobrze zastanowić nad ilością paneli - lepiej na początek wziąć mniej z możliwością dołączenia kolejnych, chociażby po jednym na rok w miarę jak będzie Ci sie rozrastała ilość gości ( czego Ci życzę).

Czy płaskie czy rurowe - wybór należy do Ciebie, jest jeszcze duża róznica w cenach pomiędzy nimi, ale i w sprawności również. Porównaj jeszcze ceny innych producentów np. WATT miał dość dobrą promocję w zeszłym roku.

Sądzę że teraz jest dobry czas na na to bo jeszcze nie ma sezonu na solary i ceny mogą być niższe.

Sądzę że warto zainteresować się czy u Ciebie w gminie nie ma aktualnie jakiegoś programu unijno - ekologicznego, bo takowe istnieją i np. w gminach położonych na płn. od Krakowa uczestnicząc w takim programie płacisz ok. 3 tys. zł rozłożonych na bodajże 5 lat przy cenie zestawu ok 8 tys., niestety nie wiem czy robocizna (ok. 2 tys w zależności od instalacji) wchodzi w cenę.

Warto popytać w gminie, a także BOŚ chociaż z nimi mam niezbyt dobre skojarzenia ale być może trafiłem na zupełnie przypadkowe osoby tylko zatrudnione w banku, bo wiedzy na tematy ekologiczne i bankowe nie miały za grosz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze nie wiem. w tej chwili jestem tylko ja i mąż, ale w przyszłości 1 lub 2 dzieci.

tak realnie, żeby starać się wspomagać centralne to musisz mieć powierzchnię kolektorów, wg producentów, około 10% powierzchni ogrzewanej,

czyli najprawdopodobniej dla Ciebie najlepszy byłby zestaw 3 płyty solidnego producenta + zasobnik 300 l.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytalam dzisiaj instalatora o kolektory i musze przyznac ze sie troche zdenerwowalam. :x

Nie wiem czy on ma racje czy ja. :roll:

Mianowicie chce kolektory ktore by wspomagaly nie tylko ogrzewanie cwu alei ogrzewanie podlogowe czyli wspolpracowaly z piecem kondensacyjnym na gaz.

Latem potrzebuje duzo cieplej wody bo chce wynajmowac pokoje letnikom, ale zima nie, wiec pojemnik na wode nie musi byc olbrzymi.

Myslalam o takim rozwiazaniu:

1.4-5 kolektory hewalexa + 300-najwyzej 400l zasobnik biwalentny

2.3-4 kolektory prozniwe Watta z 300l pojemnikiem biwalentnym

Tymczasem instalator twierdzi ze taka ilosc kolektorow nie zmiesci sie na miom dachu i mial na mysli 6 plaskich kolektorow, i radzi zeby je polozyc na ziemi przed domem!!! Pewnie zeby dla zlodziei byla dobra gratka.

Moj dach ma powierzchni ok 250mkw, z tym ze jest 4spadowy , z czarna dachowka wiec chyba znalazloby sie na nim miejse na kolektory.

W dodatku chce mi wmowic zebym zrobila 2 zasobniki po 300l bo jeden jest za malo i kolektory moga sie zagotowac.

 

A czytalam wypowiedz 1950 W KTORYM PISZE ZE KOLEKTOROM NIC SIE NIE STANIE TYLKO NAJWYZEJ PLYN BEDZIE TRZEBA CZESCIEJ WYMIENIAC.

 

Teraz nie wiem co robic. Nie chce tak duzo kolektorow, bo jesli nie nadaza one wody ogrzac to wtedy zawsze piec sie wlaczy i problem sie rozwiaze.

 

Moglby mi ktos pomoc [prosze o jakeis rady 1950 } ,czytalam jego opis instalacji w domu i w ogole wiele wypowiedzi na forum na temat solarow i niewatpliwie jest on znawca w tym temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na temat kolektorów porozmawiaj sobie z Leśną,

ona ma 4 płyty na gruncie i zasobnik 300 l. a mieszka tak, że nick Leśna jest bardzo adekwatny,

nawet nie wiem jak jej to chodzi ale jak nie daje znaku życia to chyba dobrze,

ale jak masz mieć 9 pokoi na wynajem to 300 l. jest mało,

licz się z tym, że jak się jest na wczasach to nie oszczędza wody, jak wejdzie pod prysznic to stoi tam 10 min.,

co najmniej :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1950 dziekuje za odpowiedz. :D

Wiem ze masz 700l zasobnik ,jak on sie zmiescil w Twiom domu?

Mi mowil instalator ze jezeli chce 500l, to on mi sie nie zmiesci nigdzie bo ma metr srednicy!!!! chyba on troche przesadza.

 

Moj dom stoi ok. 30m od drogi wiec wszyscy by widzieli moje naziemnie kolektory i po prostu sie boje zeby ich ktos nie uszkodzil specjalnie.

 

Co myslisz o kolektorach Watt prozniowych czy one sa rzeczywiscie dobre?

Bo ich reklamy za bardzo mnie nie przekonuja.

 

Moj dom ma 300mkw. wiec moje kolektory powinny miec 1/10 powierzchni,

czyli 30m, czyli bagatelka 15 kolektorow plaskich , nie za duzo???? :roll:

Juz nic nie wiem, im wiecej czytam, szukam na internecie to mam wiekszy metllik w glowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słyszałem już o tym w zeszłym roku http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=934&postdays=0&postorder=asc&highlight=micha%B3owice&start=19680 - na tej stronie możesz znaleźć coś bliżej, ale sądzę że musisz skontaktować się z Ochroną Środowiska w Twoim UMiG.

Więcej info wysłałem Ci na PW.

Sądzę że należałoby ruszyć ten temat bo urzędnicy nie chcą mieć więcej pracy, więc większość informuje że nie ma, nie było i nie będzie .

Pieniędzy unijnych na czystą energię jest masa lecz spoczywają sobie na kontach odpowiednich instytucji przysparzając im zysku bez pracy!

No cóż - samo życie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...