Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Solary-ogrzewanie wody- opinie


Ew-ka

Recommended Posts

witam!

mam pytanie:)

jestem w trakcie budowy:)zastanawiam sie nad centralnym ogrzewaniem !najprawdopodbniej to bedzie piec z podajnikiem na eko groszek lub mial:)co proponujecie na miesiace, w ktore nie trzeba ogrzewac domu!zastanawiam sie nad dwoma modelami:)

pierwszy piec gazowy podkreslam bedzie on uzywany tylko w miesiacach ze tak powiem letnich wylacznie do grzania cieplej wody :)

drugi solary sloneczne:)

co proponujecie co radzicie?

jezeli bym sie zdecydowal na solary to nie robil bym nawet przylacza gazowego koszt okolo 4000zl powiedzmy piec 6000tys daje nam 10000zl!calosc moglbym przeznaczyc na solary!co proponujecie!

Z gory dziekuje za odpowiedzi i cenne uwagi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 845
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

powiem tak,

kolektory przy kotle węglowym to dla większości jest sztuką dla sztuki,

globalnie to się opłaca, nie zanieczyszczasz środowiska,

ale pomiędzy kotłem gazowym a kolektorami to musisz się zastanowić,

 

jak poszedłbym w gaz,

kolektory możesz sobie później zainstalować, a wpięty w instalację kocioł gazowy da Ci niezależność, jak będziesz chciał wyjechać zimą z rodziną to nie będziesz się musiał gimnastykować co z domem, jak będziesz obłożnie chory lub zniedłężnały, albo zwyczajnie nie będzie Ci się chciało palić w centralnym to zawsze masz prawo wyboru,

i nie myśl, że te sytuacje Ciebie nie dotyczą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powiem tak,

kolektory przy kotle węglowym to dla większości jest sztuką dla sztuki,

globalnie to się opłaca, nie zanieczyszczasz środowiska,

ale pomiędzy kotłem gazowym a kolektorami to musisz się zastanowić,

 

jak poszedłbym w gaz,

kolektory możesz sobie później zainstalować, a wpięty w instalację kocioł gazowy da Ci niezależność, jak będziesz chciał wyjechać zimą z rodziną to nie będziesz się musiał gimnastykować co z domem, jak będziesz obłożnie chory lub zniedłężnały, albo zwyczajnie nie będzie Ci się chciało palić w centralnym to zawsze masz prawo wyboru,

i nie myśl, że te sytuacje Ciebie nie dotyczą

 

raczej nie mowie ze takie sytuacje mnie nie beda dotyczyc :)tylko obawiam sie ze jak bede mial jeszcze gazowkedo ogrzewania to moze byc tak ze nie bedzie mi sie chcialo uzywac kotla weglowego:)a raczej 3 rzeczy nie wchodza w gre po prostu za drogi biznes!czyli co radzisz jednak zrezygnowac z solarow na rzecz gazu?szkoda bo juz troche sie napalilem na solary:)

 

ps nie wiem czy to ma znaczenie ale dom bedzie z bali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam!

mam pytanie:)

jestem w trakcie budowy:)zastanawiam sie nad centralnym ogrzewaniem !najprawdopodbniej to bedzie piec z podajnikiem na eko groszek lub mial:)co proponujecie na miesiace, w ktore nie trzeba ogrzewac domu!zastanawiam sie nad dwoma modelami:)

pierwszy piec gazowy podkreslam bedzie on uzywany tylko w miesiacach ze tak powiem letnich wylacznie do grzania cieplej wody :)

drugi solary sloneczne:)

co proponujecie co radzicie?

jezeli bym sie zdecydowal na solary to nie robil bym nawet przylacza gazowego koszt okolo 4000zl powiedzmy piec 6000tys daje nam 10000zl!calosc moglbym przeznaczyc na solary!co proponujecie!

Z gory dziekuje za odpowiedzi i cenne uwagi

 

My będziemy mieć piec na węgiel, a do tego kolektory. Dziś nawet przyjechały ;)

Namówił nas na nie nasz znajomy, który jest ich użytkownikiem, bardzo je sobie ceni i jednocześnie robi u nas wszystkie instalacje co i wod-kan.

Dla nas to korzystne rozwiązanie, przekalkulowalismy za i przeciw i stwierdzilismy, że solary będą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Właśnie się zalogowałem. Nie przeczytałem wszystkich wiadomości ale niektóre mnie przerażają, zwłaszcza te z uzyskami temperaturowymi które sięgają aż 90 stopni w zbiornikach emaliowanych z dwiema wężownicami. Moim zdaniem maksymalna temperatura zbiornika emaliowanego jest 60 stopni. Myślę że w krótkim okresie czasu użytkowników nie przestrzegających tej granicznej temperatury spotka nie miła niespodzianka. Utrzymywanie wyższej temp. w takim zbiorniku znacznie skraca jego żywotność !!!!!. Maksymalna temperatura powinna być ustawiona na sterowniku solarnym.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie się zalogowałem. Nie przeczytałem wszystkich wiadomości ale niektóre mnie przerażają, zwłaszcza te z uzyskami temperaturowymi które sięgają aż 90 stopni w zbiornikach emaliowanych z dwiema wężownicami. Moim zdaniem maksymalna temperatura zbiornika emaliowanego jest 60 stopni. Myślę że w krótkim okresie czasu użytkowników nie przestrzegających tej granicznej temperatury spotka nie miła niespodzianka. Utrzymywanie wyższej temp. w takim zbiorniku znacznie skraca jego żywotność !!!!!. Maksymalna temperatura powinna być ustawiona na sterowniku solarnym.

 

... A garnek emaliowany, to w jakiej temperaturze pracuje , za przeproszeniem ? To spróbuj ugotować wołowinę w 60*...

Banialuki jakieś. Mam taki, starszy ode mnie, i jakoś nic mu nie jest.

 

Co do alternatywy : gaz czy solary, to ja powiem krótko. Gaz kosztuje, nawet jak się go nie używa (abonament), słoneczko jest za darmochę.

Przegrzewanie wody użytkowej nie musi występować jeśli zastosuje się schładzanie , n/p ogrzewaniem, po przekroczeniu zadanej temperatury. A ustawić można nawet na 40*, jak ktoś lubi...

Sprawdziłem i nie żałuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie się zalogowałem. Nie przeczytałem wszystkich wiadomości ale niektóre mnie przerażają, zwłaszcza te z uzyskami temperaturowymi które sięgają aż 90 stopni w zbiornikach emaliowanych z dwiema wężownicami. Moim zdaniem maksymalna temperatura zbiornika emaliowanego jest 60 stopni. Myślę że w krótkim okresie czasu użytkowników nie przestrzegających tej granicznej temperatury spotka nie miła niespodzianka. Utrzymywanie wyższej temp. w takim zbiorniku znacznie skraca jego żywotność !!!!!. Maksymalna temperatura powinna być ustawiona na sterowniku solarnym.

Specu od solarów, doradź w takim razie co lepsze - utrata glikolu z instalacji (niechybnie nastąpi, gdy wyłaczysz pompy obiegowe), czy temperatura 90 st. z zbiorniku.

Wiem, że najlepszym rozwiazaniem jest odpowiednio duży zbiornik c.w.u., jednak nie zawsze jest to możliwe.

Po kilku słonecznych dniach przy małym rozbiorze wody nawet największy zasobnik może się zagotować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie się zalogowałem. Nie przeczytałem wszystkich wiadomości ale niektóre mnie przerażają, zwłaszcza te z uzyskami temperaturowymi które sięgają aż 90 stopni w zbiornikach emaliowanych z dwiema wężownicami. Moim zdaniem maksymalna temperatura zbiornika emaliowanego jest 60 stopni. Myślę że w krótkim okresie czasu użytkowników nie przestrzegających tej granicznej temperatury spotka nie miła niespodzianka. Utrzymywanie wyższej temp. w takim zbiorniku znacznie skraca jego żywotność !!!!!. Maksymalna temperatura powinna być ustawiona na sterowniku solarnym.

Specu od solarów, doradź w takim razie co lepsze - utrata glikolu z instalacji (niechybnie nastąpi, gdy wyłaczysz pompy obiegowe), czy temperatura 90 st. z zbiorniku.

Wiem, że najlepszym rozwiazaniem jest odpowiednio duży zbiornik c.w.u., jednak nie zawsze jest to możliwe.

Po kilku słonecznych dniach przy małym rozbiorze wody nawet największy zasobnik może się zagotować.

 

a dlaczego masz utracić glikol z instalacji :o

wystarczy prawidłowo dobrane naczynie wzbiorcze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
Mam solary Już będzie trzeci sezon. Na ekonomii się nie znam, ale, wiem jedno wcześniej ogrzewałem wodę drewnem. Odkąd mam solary to nie zmniejsza mi się kupa z drewnem przez lato, nie muszę palić w piecu. Odkręcam kran i ciepła woda jest i nie muszę się zastanawiać z skąd mam ciepła wodę. Mam u siebie solary firmy Hawalex, ze zbiornikiem 300l. I dziwne mi się wydaje, że ktoś tu w ogóle porównuje koszty gazu do darmowego słońca chyba, tylko temu, kto zajmuje się dystrybucją gazu i ma z tego zysk. I jeszcze jedna sprawa, w kotłowniach i tak najczęściej są montowane Bojlery do magazynowanie ciepłej wody jest to koszt ok. 2,5 tyś zł. Wiec wniosek z tego, że od kosztów solarów można odliczyć cenę zbiornika, bo, i tak potrzeba tokowy kupić. Tylko, jeśli są solary to, zbiornik ma mieć dwie wężownice, a różnica miedzy ceną zbiornika z jedną czy dwoma wężownicami jest nie wielka. Za 5400 zł można kupić cały kompletny zestaw, brakuje jedynie rurek do połączenia zbiornika z solarami, to jest ok. 15,5 zł za metr, na domek z poddaszem potrzebne jest do 30 mb. Montaż jest możliwy za 1000zł.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
Wykonujemy instalacje grzewcze stosując zestawy do produkcji ciepłej wody użytkowej oraz WSPOMAGANIA CENTRALNEGO OGRZEWANIA można je zobaczyć na naszej stronie

Zapoznałem się z systemem strefowej kontroli temperatury "OJ Electronics".

Wygląda obiecująco. Pytanie tylko - ile kosztuje taki system dla małego domu (ok. 150 m2 p.u.)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mamy dwa, całe lato mieliśmy gorącą wodę (zbiornik 300l) za prawie darmo (tyle, co prąd do pompki, która gania glikol po systemie). Rewelacyjna sprawa. Polecam.

Co to znaczy "całe lato"??

Jeśli przyjąć nawet 6 m-cy to w moim przypadku daje ok 600,00 zł.

Czyli iwestycja zwróci się dopiero po 8 latach??

Oj na funduszu inwestycyjnym byłby to lepszy wynik.... :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

System strefowej kontroli temperatury składa się z centralki i czujek rozmieszczonych w różnych pomieszczeniach w domu. Z mojego doświadczenia wystarcza prosty układ z czterema czujkami. Można układ rozbudować do czternastu czujek w domu i sterowanie pogodowe. To rozwiązanie sprawdza się nam w budynkach gdzie jest kominek. Kominek rozgrzewał pomieszczenia w swoim pobliżu a w pozostałych było zimno bo sterownik kotłowy wyłączył kocioł. W sterowaniu OJ ELECTRONICS każde pomieszczenie możemy ogrzewać osobno, oczywiście jeśli odpowiednio wykonamy instalacje c.o. Każda z czujek może dla swojej strefy otworzyć elektrozawór i zainicjować prace kotła. Systemu nie sprzedajemy z półki tylko z naszym montażem. Jeśli wyśle mi Pan ile ma być czujek ty wyśle szacunkowy kosztorys. :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie, jestem tutaj zupełnie nowy i chciałbym uzyskac od Was kilka odpowiedzi na moje pytania.

Tego lata zamierzam załozyc solary - zdecydowałem się na zestaw f-my HEWALEX - pięć płaskich solarów i zbiornik 500l - rodzina 7 osobowa. Mam jednak do Was pytanie - co zrobić latem, gdy wyjeżdżamy i system nie jest uzytkowany przez około 12 dni? Może ktos ma jakieś doświadczenia?

Firma WATT w swej ofercie ma pokrowce na solary, ale to troche głupio, zakrywac je wyjeżdżając.....

Co myślicie o takim rozwiązaniu:

 

myślę by na stałe podłączyć czujnik temperatury na wejściu wody z instalacji centralnego ogrzewania. Czujnik po osiągnięciu temperatury rury np. 80 st. C ( wydaje mi się, iż w momencie, gdy temp. w bojlerze by rosła, rurka mimo wszystko nagrzeje sie), włączałby dodatkową pompę cyrkulacyjną c.o., która planuję włączyć w instalacje z ominięciem pieca, i która pracując bedzie "odbierała" temperature cwu z bojlera. Oczywiście w domu bedzie cielo, ale to już nie jest problemem.....

Myślę by piec "odciąć" zaworami, pompa byłaby włączona pomiędzy wyjście z pieca a powrót. Ta dodatkowa pompa może wody nie przepchąć przez pompę pieca. Nie wiem czy zbyt tutaj nie namieszałem, ale rozwiązanie to wydaje mi się idealne na czas, kiedy nie ma odbioru ciepłej wody, a nadmiar ciepła w domu nie jest problemem.

 

Co o tym sądziecie? A może macie jakieś inne doświadczenia? Z góry dziękuję za pomoc.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...