Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Solary-ogrzewanie wody- opinie


Ew-ka

Recommended Posts

Albo ja tu czegoś nie łapie albo podajecie niekompletne informacje . Najtańszy zestaw solarny Hewalexa kosztuje z montażem 6840 zł m (dane ze stronki producenta http://www.hewalex.com.pl/doc/0/oferta?gid=18&language=pl) . No chyba że jako zestaw są liczone same kolektory plus zestaw przyłączeniowy.

albo ja tu czegoś nie łapie albo podajesz niekompletne informacje :roll:

po pierwsze, jest to cena netto,

po drugie, nikt tam nie pisze o montażu,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
  • Odpowiedzi 845
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

majo - ta rewelacyjność nie polega w moim przypadku na rewelacyjnej opłacalności. Chodzi mi o to, że w momencie kupowania instalacji mieliśmy na nią środki. W tym momencie ogromną ulgą są dla nas bardzo niskie koszty ogrzewania zarówno domu jak i c.w.u. Etap inwestycji jest zamknięty i rozliczony i teraz najważniejsza jest dla nas minimalizacja kosztów eksploatacji. Kiedy zostaniemy z jedna wypłatą okarze się to zbawienne (w przeciwnym razie mogłoby nas nie być stać na pokrywanie rachunków za prąd). Poza tym, miło jest patrzeć, jak wolno kręci sie latem licznik prądu i to jest rewelacyjne. :lol:

 

Witam serdecznie

Nie wiem czy moge Cie prosic o pomoc ale nosze sie z zamiarem instalacji kolektorow i szukam osoby ktora moglaby mi udzielic blizszych informacji dotyczacych ich uzywania

Pozdrawiam Edyta

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
To moi drodzy jakiej firmy solary zakładac i czy ma sens ich założenie na dachu od strony zachodniej. Czy trzeba 2 solary podzielić jeden wschód drugi zachód ???

 

Moim zdaniem Paradigmy są najlepsze. Lepiej energetycznie jest dać kolektor od wschodu niż od zachód, oczywiście co dwa kolektory to nie jeden :wink: Wszystko zależy ile osób będzie korzystać z c.w.u. ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 osoby 2+2 (szybko rosna :) ) ogrzewanie gaz z sieci kondensat. tak myślałem czy nie dac solarów z boku lukarny czy jak to się nazywa http://pprojekt.pl/projekt499-bella_2.html tylko nie wiem czy się zmieszczą wtedy były by od strony południowej z lekkim nachyleniem do wschodu jest to ta częśc dachu patrząc na wprost projektu z lewej strony (prawy bliźniak )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
tylko nie wiem czy się zmieszczą wtedy były by od strony południowej z lekkim nachyleniem do wschodu jest to ta częśc dachu patrząc na wprost projektu z lewej strony (prawy bliźniak )

Dla 4 osób będziesz potrzebował około 4m2 kolektora. Np. 2 kolektory płaskie Viessmana będą zajmować powierzchnię ok 2200 x 2400cm, Roto 2200 x 2100 cm. Musisz wejść na dach i zmierzyć, nie ma innej rady. Ewentualnie można kolektory umieścić w pionie wtedy będziesz miał wymiar ok 1100x2100 cm (Roto).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

w mojej gminie jest dofinansowanie na solary 5000 zł. Mój dom będzie ogrzewany pompą ciepła a c.w.u. będzie ogrzewana w zbiorniku z "mamką", czyli zbiornik w zbiorniku. Zbiornik ten ma też wężownicę do podłączenia właśnie solarów.

 

Dopłata skłania mnie do zainstalowania dwóch paneli płaskich, w sumie wyjdą można powiedzieć prawie za darmo, bo zbiornika nie liczę. Zbiornik ma pojemność 750l z czego 100l to pojemności c.w.u.

 

Czy dwa panele będą w stanie podgrzać wodę do jakiejś sensownej temp. czy będzie to tylko delikatne wspomaganie pompy?

 

Teoretycznie zbiornik ten funkcjonuje w ten sposób, że podgrzewamy raz dużą ilość wody, w tym przypadku 750l, a później uzupełniamy już tylko różnicę. Może solar będzie w stanie utrzymać temp. na poziomie 40-50 stopni?? Co myślicie? Ma ktoś doświadczenie z takim dużym zbiornikiem i małą ilością paneli?

 

 

edit:. myślę tylko o okresie wiosenno-letnim

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do znawców. Posiadam zestaw Urlicha - centrala solarna SOLARLUX DUAL SD 300, iwalenty (dwie wężownice) podgrzewacz Wassersolar WS 300 litrów, próżniowy kolektor słoneczny Solarglass SG 1800/24 3,9 m2 brutto, rury solarne próżniowe 24szt, i pare drobniejszych elementów. I tu się nauwa moje pytanie - czy przy słonecznych dniach kwietnia temperatura wody 40 stopni nie jest zbyt niska? Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do znawców. Posiadam zestaw Urlicha - centrala solarna SOLARLUX DUAL SD 300, iwalenty (dwie wężownice) podgrzewacz Wassersolar WS 300 litrów, próżniowy kolektor słoneczny Solarglass SG 1800/24 3,9 m2 brutto, rury solarne próżniowe 24szt, i pare drobniejszych elementów. I tu się nauwa moje pytanie - czy przy słonecznych dniach kwietnia temperatura wody 40 stopni nie jest zbyt niska? Pozdrawiam

 

Powierzchnia czynna takiego kolektora to około 2,3m^2. Można się spodziewać, że takie osiągi tych kolektorów są normą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam po dłuższej nieobecności na tym forum.

Dla wszystkich, którzy szukają informacji o praktycznym i faktycznym działaniu solarów, w uzupełnieniu do moich wczesniejszych postów dodaję.

W ubiegłym roku bodajże 28 kwietnia zakończyłem sezon zimowy - tj. podgrzewania wody przez piec c.o. Wodę przez cały okres miałem do pierwszych dni października - w tym okresie nie było okresów bez cielej wody i nie miałem potrzeby podgrzewania c.w.u. przez piec c.o. Najniższe temperatury w górnej części zbiornika (500l) były zawsze takie, że można było wziąć co najmniej prysznic. Tak więc w moim przekonaniu - rewelacja. To był pierwszy cały rok ( a w zasadzie sezon), użtkowania solarów.

W zasadzie od pażdziernika do marca tego roku nie ma - w moim przekonaniu - co liczyć na jakąkolwiek efektywność solarów. Co prawda w dni słoneczne włączały się co jakiś czas, podgrzewały wodę do 30, czasami 34 stopni C, ale przy i tak pracującym piecu c.o. nie miało to wiekszego znaczenia, a już na pewno nie miało znaczenia finansowego.

W marcu tego roku słońca było na tyle dużo, że temperatury dochodziły już do ok. 40 stopni, nie przekraczając 43-44 stopni.

Natomiast co do ciepłej wody piec wyłączyłem już 04 kwietnia i do dnia dzisiejszego wody goracej (min 65 stopni), mam do oporu! Włączam czasami piec na noc, by podgrzać w domu, jednak bojler mam cały czas wyłączony.

Mam kolegów, którzy zakładali wraz ze mną solary, lecz próżniowe. Mieszkamy w tej samej miejscowości, mają mniejszą ilośc osób korzystających z c.w.u. i na dzień dzisiejszy poleciłbym każdemu zdecydowanie zestaw solarów płaskich. Nie podaję firmy, lecz już teraz jestem przekonany, że efektywność solarów płaskich przy dużym nasłonecznieniu jest większa, a skolei straty w okresach przejściowych nie mają praktycznego znaczenia, gdyż i tak piec musi wodę podgrzewać, a ponadto to są dni liczone na palcach jednej ręki (za okes miesiąca), kiedy solary zimą sie włączają.

Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, ja też jestem zielony odnośnie solarów ale żona zadała mi pytanie na które nie mogę znaleźć odpowiedzi, a mianowicie czy woda podgrzewana jest ciągle przez solary? czy jest możliwe że osiągnie temp. wrzenia? i czy jest możliwość ustawienia "górnej" granicy przy której solary mimo słońca przestaną podgrzewać wodę?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie....

Z góry zaznaczam, nie jestem fachowcem, a tylko praktykiem z jakimś tam doświadczeniem....

Co do temperatury wrzenia - nie jest to chyba możliwe,ale w systemie jest naczynie wzbiorcze i w przypadku wzrostu ciśnienia, część płynu zostanie tam wcisnieta; tak mi to wytłumaczył instalator, gdyz miałem takie same wątpliwości. Ja założyłem w c.o. dodatkową(niezależną od pieca), pompę sterowaną termostatem, który włączy pompę c.o. kiedy temperatura na wyjściu rury z wężownicy bojlera osiągnie np. 85 stpni. Wówczas w domu będzie cieplej :D , ale spadnie temp. wody w bojlerze co spowoduje, że i spadnie temp. płynu w instalacji solarnej. Proste, ale do tej pory nie wykorzystywałem tego rozwiązania. Instalator stwierdził, że pomysł jest dobry, ale zbędny.... :-?

Co do okresu używalności. Watpię by okres był tak krótki skoro producent na główne elementy dal 10 lat gwarancji....

Trzeba co kilka lat wymienić płyn, możliwe sa jakieś usterki wynikające z użytkowania, ale 12 lat to zbyt krótki okres bo solary wymieniać. Gdyby tak było na pewno nie znalazłyby nabywców, gdyż okres ich amortyuzacji mimo wszytsko jest dość długi..

Pozdrawiam wszystkich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, ja też jestem zielony odnośnie solarów ale żona zadała mi pytanie na które nie mogę znaleźć odpowiedzi, a mianowicie czy woda podgrzewana jest ciągle przez solary? czy jest możliwe że osiągnie temp. wrzenia? i czy jest możliwość ustawienia "górnej" granicy przy której solary mimo słońca przestaną podgrzewać wodę?

 

W automatyce wpisuje się maksymalną, dopuszczalną temperaturę zbiornika. Gdy temp. maks. zbiornika zostanie osiągnięta automatyka wyłącza pompę.

 

Czy to prawda,że trzeba je wymieniać po około 10-12 latach?

 

Kolektory płaskie, niskiej jakości powinny pociągnąć 20 lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Co prawdwa wlasnie zaczynam na tym forum, ale wydaje mi się, że w związku z moimi zainteresowaniami OZE i faktem, ze zamontowalem sobie solary, co nieco o kolektorach wiem i postaram się tą wiedzą podzielić. Może komuś się przyda jak będzie dokonywal wyboru. Jeśli będę powtarzal cos, co było już to powiedziane, to z gory sorry, ale wszystkiego nie przebrnalem.

Przewrotnie zaczne od pytania, które pojawia się tu najczesciej, a na które odpowiedzi akurat nie znam, tj. czy lepsze sa kolektory płaskie, czy prózniowe. Ja akurat jestem zwolennikiem prozniowych, ale to dlatego, ze sam mam je zainstalowane i jestem bardzo zadowolony. Ale znam również kilka osob, które bardzo chwala sobie plaskie. Tak naprawde prawie zawsze opinia zalezy od tego jakie kolektory się posiada. Ja mam prozniowe wiec polece zgrabny artykul z magazynu instalatora

http://www.instalator.pl/archi/2008/mi4(116)/50.pdf

http://www.instalator.pl/archi/2008/mi4(116)/51.pdf

Jak znajde to zamieszcze linki do publikacji mowiacych dokladnie cos odwrotnego, tj. ze plaskie i tylko plaskie. A takich artykulow tez nie brakuje.

Jak już się zdecydujemy na rodzaj kolektora pozostaje wybor marki. Wybor pozornie tylko trudny. Opisze to na przykladzie prozniowek. Widzialem tu takie stwierdzenie „moim zdaniem paradigma jest najlepsza”. To bardzo ciekawe. Bo moim zdaniem akurat jest srednia. Dlaczego? Bo o jakosci kolektora, zarówno plaskiego jak i prozniowego decyduja (poza estetyka wykonania) dwie glowne rzeczy: sprawnosc optyczna i wspolczynniki strat ciepla. Sprawnosc optyczna (n0) mowi ile procent z energii slonecznej, która pada na kolektor zostaje przez niego zaabsorbowane, a wspolczynniki strat ciepla (a1 i a2, czasami k1/k2, lub c1/c2) pokazuja ile z tej zaabsorbowanej energii zostanie stracone.

Jak sprawdzic te parametry? Na stronie ESTIF, która certyfikuje kolektory sloneczne na zgodnosc z unijnymi normami. Certyfikat nazywa się SOLARKEYMARK, i generalnie producenci bardzo się nim chwala. Na stronach niektórych „producentow” widzialem triumfalne „MAMY SOLAR KEYMARK!!!” (o tym czy zawsze jest się czym chwalic za chwile).

Liste wszystkich certyfikowanych kolektorow można znalezc tu:

http://www.estif.org/solarkeymark/Links/Internal_links/database/collector-database-updated.htm

Co ciekawe, niektorzy producenci np. Hewalex certyfikuja tylko kolektory plaskie (certyfikuja = potwierdzaja wydajnosc), a prozniowych już nie. Inni odwrotnie. Nie wiem dlaczego tak jest, ale podejrzewam, ze te niecertyfikowane sa po prostu slabe i nikomu nie zalezy na tym żeby ujawniac ich wydajnosc.

Tutaj bardzo interesujacy wydaje się przykład Viessmanna i Vaillanta. Obaj certyfikowali swoje kolektory. Ale ich raporty jako jedne z niewielu nie sa jawne! Viessmann podaje w swoich materialach reklamowych, ze sprawnosc ich prozniowek wynosi >80% . Zapomina tylko dodac, ze to nie sprawnosc optyczna kolektora, a sprawnosc optyczna absorbera, która zawsze jest wyzsza. A to oznacza, ze 80% to żadna rewelacja!. U Vaillanta jest podobnie. A cena? Kosmos.

Po zapoznaniu się ze wszystkimi dostepnymi raportami stwierdzam, ze zdecydowanie najwydajniejszy jest kolektor prozniowy DeDietricha. Ale ze względu na astronomiczna cene, jest to moim zdaniem jakosc zdecydowanie nie warta inwestycji. Ale jak kogos stac, to z czystym sumieniem może mieć swiadomosc, ze placi za jakosc. O Viessmannie już bym tego nie powiedzial. Naprawde polecam sprawdzenie wydajnosci na stronie estif.

Sprawa kolejna to pochodzenie kolektorow. Generalnie mozna powiedziec, ze 100% prozniowek to produkcja z Chin. W zadnym stopniu nie obniza to ich wartosci, ale miedzy bajki można wlozyc historie, o prozniowych produkowanych w Niemczych, Wloszech, czy Hiszpanii.

Wśród certyfikowanych kolektorów dostepnych w Polsce najslabsza wydajnosc to 53,2%. A znalazlem kolektory prozniowe ze sprawnoscia powyzej 70%. W tym przypadku roznica 20 punktow procentowych oznacza roznice w wydajnosci rzedu 40%!!! (20/53,2%). Czyli na kazde 30 rur dobrej prozniowki potrzeba az 42 slabej żeby uzyskac to samo.

Ale mimo, ze te 53,2% to malo, to przynajmniej ktos się do tego przyznaje. Bo firmy takie jak np. Ulrich w ogole nie przyznaja się do wydajnosci. Stad tez moja watpliwosc w super jakosc Paradigmy, bo 64,4%, to co najwyzej wyzsze stany srednie.

Kolejny temat to lustro. Powaznie bym się zastanowil nad jego kupnem. Glownie dlatego, ze lustro, które faktycznie może sciagnac troche dodatkowych promieni, siciaga je tylko do momentu dopóki się nie zakurzy. A jak się zakurzy, to lustro sluzy tylko jako wspracie dla zalegajacego sniegu, galezi i lisci. A zapewniam, ze liscie które wpadna miedzy rury, a kolektor to nie jest cos co splynie z deszczem.

Sorki ze tak mnie ponioslo z objetoscia tekstu. W ewentualnych dalszych postach będzie zwiezlej.

Pozdrawiam i zycze dalszych owocnych dyskusji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co zrobic z nadwyzka ciepla, kiedy nie ma sie ani basenu ani wymiennika gruntowego itp. solary watt cpc 300 ze zbiornikiem 300 L mamy zamontowane juz od pazdziernika, ale problem ujawnil sie dopiero teraz, wiosna, kiedy slonca duzo, a my wciaz nie mieszkamy. zuzycie nagrzanej wody podczas prac wykonczeniowych jest bardzo niewielkie ... i juz trzeba bylo uzupelniac glikol.

podobne sytuacje moga pojawiac sie podczas dluzszych, wakacyjnych nieobecnosci. co wtedy robic? instalator kaze wode uzywac (w tej sytuacji - tracic?), lub zakrywac kolektory pokrowcem?.... jedno i drugie troche uciazliwe do wykonania. a mialo byc tak pieknie...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co zrobic z nadwyzka ciepla, kiedy nie ma sie ani basenu ani wymiennika gruntowego itp. solary watt cpc 300 ze zbiornikiem 300 L mamy zamontowane juz od pazdziernika, ale problem ujawnil sie dopiero teraz, wiosna, kiedy slonca duzo, a my wciaz nie mieszkamy. zuzycie nagrzanej wody podczas prac wykonczeniowych jest bardzo niewielkie ... i juz trzeba bylo uzupelniac glikol.

podobne sytuacje moga pojawiac sie podczas dluzszych, wakacyjnych nieobecnosci. co wtedy robic? instalator kaze wode uzywac (w tej sytuacji - tracic?), lub zakrywac kolektory pokrowcem?.... jedno i drugie troche uciazliwe do wykonania. a mialo byc tak pieknie...?

No coś ty :lol: ? U moich znajomych po przekroczeniu "zadanej górnej" temperatury cały płyn spływa z dachu do zbiornika w kotłowni (buforu, wymiennika czy tam jakiegoś innego :wink: ), po to, by jak temperatura spadnie pompa wypchnęła go tam z powrotem!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u nas tez splywa - do naczynia wzbiorczego/przeponowego, ale nie zmienia to faktu ze juz jestesmy po wymianie glikolu (bo wyparowal?, wskaznik temperatury na kolektorze pokazaywal sporo ponad setke i pojawil sie migajacy wykrzyknik i porada wezwania serwisanta), i jakos nie napawa nas to optymistycznie. moze zmieni sie wszystko jak zamieszkamy. problem w tym ze do tego czasu cale, pewnikiem gorace lato przeleci... nic, pewnie przyjdzie nam ciepla woda kwiatki podlewac :-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...