Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Solary-ogrzewanie wody- opinie


Ew-ka

Recommended Posts

karlasta Co to znaczy, że trzeba było uzupełniać glikol? Wystrzelił przez zawór bezpieczeństwa, czy uleciał przez odpowietrznik?

Jeśli wystrzelił przez zawór bezpieczeństwa to można się spodziewa, że naczynie wzbiorczo-przeponowe ma za małą pojemność.

Jeśli przez odpowietrznik to znaczy, że zawór odcinający pod odpowietrznikiem jest otwarty (jeśli w ogóle jest zamontowany) a po odpowietrzeniu instalacji trzeba go zamknąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 845
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Karlasta: ja proponuję zastanowic sie nad zamontowaniem pompy w układzie c.o. która jest właczana przez regulator załozony na rurze wylotowej c.o. z bojlera i na którym nastawiona jest odpowiednia temp. np. 80 stopni C. Ja własnie tak zrobiłem i efekt mam taki, żed wyjeżdżając np. na wczasy, przy zerowym ubytku cwu i duzym nasłonecznieniu, gdy temperatura wody w bojlerze osiaga np. 80 stopni, włacza sie pompa co. Nagrzewają sie grzejniki wychładzajac wode w bojlerze i jednoczesnie obniża sie temp. glikolu.

Obniżenie temp. wody powoduje wyłaczenie pompy. Patetnt wydaje sie bezpieczny i zdaje egzamin, choć wykorzystuje sie w mojej akurat sytuacji b. sporadycznie. Jak już pisałem fachowiem stwierdził, że pomysł dobry, lecz niepotrzebny. Ja czuje sie jednak bezpiecznie... :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Wśród certyfikowanych kolektorów dostepnych w Polsce najslabsza wydajnosc to 53,2%. A znalazlem kolektory prozniowe ze sprawnoscia powyzej 70%. W tym przypadku roznica 20 punktow procentowych oznacza roznice w wydajnosci rzedu 40%!!! (20/53,2%). Czyli na kazde 30 rur dobrej prozniowki potrzeba az 42 slabej żeby uzyskac to samo.

Ale mimo, ze te 53,2% to malo, to przynajmniej ktos się do tego przyznaje. Bo firmy takie jak np. Ulrich w ogole nie przyznaja się do wydajnosci. Stad tez moja watpliwosc w super jakosc Paradigmy, bo 64,4%, to co najwyzej wyzsze stany srednie.

 

Własnie co niedawno próbowałem sie dowiedziec wiecej nt. zestawu Urliha, ze wskazaniem na wydajnośc rzeczywistą kolektora. Importer stwierdził ze niestety nie posiada takich danych. Cos mi tutaj nie pasuje, skoro nie chcą podac danych oznaczac to tylko moze jedno....

Po rzetelnm przeczytaniu całej tej wypowiedzi mam realne wątpliwości nad sensem instalacji w tym momencie, gdzie przewiduje wprowadzenie sie za 2 lata. Zrobie tylko szczątkową instalację z wyjściem na dach, i będę modlił sie aby gmina jak najszybciej wprowadziła dofinansowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Watt CPC... W ciągu roku przepracował ok. 1850 godzin..

Zimą osiągał ok. 30 st.C w słoneczne dni..

Prawdę podają inni: od października do marca uzysk mierny, na zasadzie "zawsze coś"... Zawsze coś, bo woda w sieci ma kilka stopni zimą...

W lecie (kwiecień - wrzesień) = bajka

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co zrobic z nadwyzka ciepla, kiedy nie ma sie ani basenu ani wymiennika gruntowego itp. solary watt cpc 300 ze zbiornikiem 300 L mamy zamontowane juz od pazdziernika,

 

Mam taki sam zestaw..

W sterowniku można pogrzebać....

Ja zmieniłem nastawy fabryczne, bo były bardzo nieciekawe.

Np. dopuszczalna temperatura wody to 60 st.C /fabrycznie/. Układ wyłacza pompę i glikol dostaje u góry w d...ę.. ;)

Dałem na 90, bo na tyle pozwala zbiornik.. Zawór mieszający na wylocie dba o maks. temperaturę wody mniejszą nić 60 st.C..

Parę innych lekkich zmian i wszystko dobrze hula..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

Witam wszystkich serdecznie!!

 

Czy ktos z szanownych forumowiczów miał cos do czynienia z takimi zestawami solarnymi i moze wyrazic na ich temat swa opinie:))??

 

http://www.allegro.pl/item648909942_zestaw_solarny_hewalex_2_tlp_kompakt_300h.html

 

http://www.allegro.pl/item648918055_zestaw_solarny_hewalex_3_tlp_kompakt_300h.html

 

Poradzcie tez prosze ktory z zestawów byłby bardziej odpowiedni dla rodziny 2+1 :))

 

Pozdrawiam

Marcin Cieśla

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

mamy zamontoawane kolektory rurowe ACV - zestaw 2x 30 rur. od kilku tygodni. Jesteśmy pod wrażeniem pozytywnym.CWU pod dostatkiem, a w chłodne dni majowe dogrzewaliśmy dom. Obecnie czytam wypowiedzi innych użytkowników i eksperymentuję( nastawiłem podlogówkę w łazienkach aby byla ciepła podloga.Fajnie wygląda praca pompy - pracuje impulsowo.

Aby dokładnie ocenić opłacalnośc tego przedsięwzięcia należy poczekac 1 sezon.

Na dzień dzisiejszy wyglada,że warto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

mamy zamontoawane kolektory rurowe ACV - zestaw 2x 30 rur. od kilku tygodni. Jesteśmy pod wrażeniem pozytywnym.CWU pod dostatkiem, a w chłodne dni majowe dogrzewaliśmy dom. Obecnie czytam wypowiedzi innych użytkowników i eksperymentuję( nastawiłem podlogówkę w łazienkach aby byla ciepła podloga.Fajnie wygląda praca pompy - pracuje impulsowo.

Aby dokładnie ocenić opłacalnośc tego przedsięwzięcia należy poczekac 1 sezon.

Na dzień dzisiejszy wyglada,że warto.

Jak się ma opłacalność tego przedsięwzięcia do opłacalności kominka z płaszczem wodnym, o którym pisałeś w wątku : http://forum.muratordom.pl/post3374635.htm#3374635 ?

Jeżeli za całe ogrzewanie i ciepłą wodę w sezonie płacisz 1600 zł, to ile lat będą Ci się zwracały kolektory słoneczne, które zastąpią część tych kosztów (załóżmy, że tę większą - 1000 zł za gaz) ? Czy Twoje kolektory słoneczne tyle lat wytrzymają ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z zakupu kominka z PW jestem zadowolony i pod względem finansowym jak i praktycznym. W zimie miałem awarię kotla gazowego - wysiadł jaiś czujnik ciśnienia wody. Na część czekałem tydzień. Przez ten czas paliłem tylko kominkiem. Co by było gdybym nie miał aternatywnego żródła ogrzewania strach pomyśleć. Nie wyobrażam sobie zakup konwektora ciepła lub jakiejś farelki do każdego pomieszczenia i grzanie prądem calego domu.( 200m2)

Na innych postach są tacy którzy szydzą z użytkowników kominków z p.w.

A to ze to koszty a, że trzeba kupić drewno , porąbać, wnieśc do salonu, włożyć do kominka i itd...

Zgoda można po przyjściu po pracy do domu siąść przed telewizorem ogladać i kursowac lodówka - kanapa. I ciągle krytykowac wszystkich i wszystko.

Jak bedzie z solarami- poczekajmy. Na razie zdają egzamin. Zamontowane w maju- a maj wiadomo był zimny- Miałem c.w.u. i dogrzewałem dom.

Taraz po lekturze doświadczeń innych użytkowników solarów elsperymentuję- zamknąłem grzanie w pokojach a mam włączoną podłogówkę i kaloryfer w łazience. Miło jest boso stąpać po ciepej terakocie a mokry ręcznik suszyć na ciepłym kaoryferze.

Pewnie kazdy zadaje sobie pytanie o koszta.

gdybym miał tylko kocioł gazowy jako jedyne żródło ciepła to co by bym zrobił w przywpadku awarii- Ani c.w.u. i dom zimy.

jakie bylby koszty leczenia rodziny w przypadu jej zachorowania?

A co bedzia gdy Iwan odetnie gaz? Albo wichura uszkodzi podstację?

Ja to widze deko szerzej.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja to widze deko szerzej.

Pozdrawiam

 

Mój ś.p. dziadek też tak widział ten temat. Jakieś 30 lat tak go widział, odkąd zamontował pierwszy na dzielnicy kocioł gazowy do ogrzewania swojej chałupy ;)

Przez 30 lat trzymał starego węglaka bo "rusek gaz odetnie". I co ? I nic... :lol: Rusek gaz sprzedać po prostu musi, bo ponad połowa dochodów budżetu Rosji to sprzedaż surowców :lol: Nie mozna żyć w ciągłym strachu, ludzie !

 

BTW... Rozbudowywanie instalacji powoduje... dalsze jej rozbudowywanie.. ;)

Mając kominek z płaszczem jestes skazany na zasilacz awaryjny, żeby zimą awaria podstacji nie zniszczyła ci kawałka domu z powodu eksplozji kominka. Taki zasilacz przyda się również latem, żeby nie przegrzać kolektora gdy staną pompy w upalny dzień z powodu kolejnej awarii podstacji ;)

Pamiętaj, że masz większą instalację, z większą ilością potencjalnych słabych punktów, z wymiennikiem do wymiany za jakiś czas, kolejną pompą do zepsucia itp. Szerzej, to szerzej ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z zakupu kominka z PW jestem zadowolony i pod względem finansowym jak i praktycznym. W zimie miałem awarię kotla gazowego - wysiadł jaiś czujnik ciśnienia wody. Na część czekałem tydzień. Przez ten czas paliłem tylko kominkiem. Co by było gdybym nie miał aternatywnego żródła ogrzewania strach pomyśleć. Nie wyobrażam sobie zakup konwektora ciepła lub jakiejś farelki do każdego pomieszczenia i grzanie prądem calego domu.( 200m2)

Na innych postach są tacy którzy szydzą z użytkowników kominków z p.w.

A to ze to koszty a, że trzeba kupić drewno , porąbać, wnieśc do salonu, włożyć do kominka i itd...

Zgoda można po przyjściu po pracy do domu siąść przed telewizorem ogladać i kursowac lodówka - kanapa. I ciągle krytykowac wszystkich i wszystko.

Jak bedzie z solarami- poczekajmy. Na razie zdają egzamin. Zamontowane w maju- a maj wiadomo był zimny- Miałem c.w.u. i dogrzewałem dom.

Taraz po lekturze doświadczeń innych użytkowników solarów elsperymentuję- zamknąłem grzanie w pokojach a mam włączoną podłogówkę i kaloryfer w łazience. Miło jest boso stąpać po ciepej terakocie a mokry ręcznik suszyć na ciepłym kaoryferze.

Pewnie kazdy zadaje sobie pytanie o koszta.

gdybym miał tylko kocioł gazowy jako jedyne żródło ciepła to co by bym zrobił w przywpadku awarii- Ani c.w.u. i dom zimy.

jakie bylby koszty leczenia rodziny w przypadu jej zachorowania?

A co bedzia gdy Iwan odetnie gaz? Albo wichura uszkodzi podstację?

Ja to widze deko szerzej.

Pozdrawiam

 

 

Patrzysz za wąsko.

Wykop studnie w 3 miejscach (może jedną zatrują), zamontuj agregat prądotwórczy o mocy min. 10kW. i nie zapomnij o wybudowaniu schronu na działce. W razie wojny jak znalazł.

Sorry za ironię, ale tłumaczenie, że każdy, kto nie wydaje bezsensownie pieniędzy myśli wąsko jest trochę naciągane.

Bardziej bym się martwił, że pożyczając pieniądze na zakup dodatkowych zabezpieczeń może w końcu braknąć na ratę kredytu (dla tych co budują na kredyt) i tak będzie zimno i ciemno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka lat temu gaz był nieco tańszy (podobnie prąd) i wtedy wielu osobom nie opłacało się dodawać pare cm styropianu, nie opłacało się montować kominka z p.w., nie opłacało się montować solarów... Jakoś nikt nie wpada przy kalkulacjach na pomysł, by brać pod uwagę fakt, że paliwa kopalne będą drożeć i to drożeć coraz szybciej. Ubywa ich i z prostych zasad ekonomii wynika, że jak czegoś mniej na rynku, to drożeje :) Wystarczy popatrzeć na ceny ropy, które w okresie kilku lat wariowały. Gazu to nie ominie. Rosja robi co może by gaz drożał. A słońca - póki co pod dostatkiem i za darmo (chyba, że i od tego podatek wprowadzą ;) ), a kominek z p.w. ...cóż, drewno też tanie nie jest i trzeba się nieco natrudzić by go przynieść etc. Ale to jest zawsze jakaś forma aktywności fizycznej co jest dużym plusem dla osoby pracującej w biurze :) Ponadto wiele razu już miałem drewno za darmo. A to z zaprzyjaźnionej firmy trafiły się połamane palety, których się chętnie pozbyli, a to drzewo wiatr złamał, poleży, posezonuje i będzie za parę miesięcy jak znalazł. Dlatego niech zwolennicy gazu nadal liczą i przeliczają. Po kilku latach będą ryli swoje nowe domki, by przeciągnąć instalacje do solarów lub kominków :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez 30 lat trzymał starego węglaka bo "rusek gaz odetnie". I co ? I nic... :lol: Rusek gaz sprzedać po prostu musi, bo ponad połowa dochodów budżetu Rosji to sprzedaż surowców :lol:

Niestety, Rusek ma spory popyt wewnętrzny i kontraktów na gaz więcej, niż zasobów -- więc aby sprzedać, będzie musiał kupować.

 

http://www.adamduda.pl/2009/02/01/gaz-z-rosji-gaz-w-rosji/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...