Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Solary-ogrzewanie wody- opinie


Ew-ka

Recommended Posts

@RAPczyn :

 

bede montowal solary prozniowe ca. 4m˛ + 300L zasobnik + wymiennik basenowy, razem bedzie ca. 100m (2x 50m) laczen, jakiej srednicy Cu uzyc do tego celu ? Instalator proponuej fi 22mm, nie jest to za gruba srednica ?

 

Pozdrawiam

Adam

 

Pozwolę sobie przytoczyć informacje z maila Ulrich 3,9m^2 brutto (około 2,3m^2 czynnej) + 300l zbiornik + wymiennik na basen o pow. 10m^2.

 

Jak dobrać instalację do takich potrzeb zakładając, że z c.w.u. korzystają 4 osoby, a basen jest w budynku.

Ilość osób + 1 = m^2 kolektora +/- 25%

pow. baseny * 20% = m^2 kolektora +/- 25%

Mamy 5+2=7 m^2 powierzchni czynnej kolektora próżniowo rurowego.

Zbiornik c.w.u. o pojemności 400l.

Średnica orurowania powinna wynikać z obliczeń. Ważne aby izolacja rur była kauczukowa oraz miała grubość minimum 25mm np. Armacell HT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 845
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam wszystkich Forumowiczow.

 

Mam w najblizszych planach zakup Solarow Urlich (jak w temacie) .... pytanie do majacych takowe jak i do znajacych sie na solarach .... czy warto je kupic.

 

Czy wogole warto montowac solary w okresie jesienno-zimowym ?

 

Solary maja ogrzac CWU tylko na 1 pietrze (70m2) / 2 osoby.

 

Bardzo dziekuje Wszystkim za odpowiedz/ podpowiedzi :).

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj wróciłem z Krety!

Wszyscy na dachach mają czarny zbiornik, solar.................

Temp wody w sieci - wrzątek.

Ale potem zaglądam do przewodnika.

Dni bezdeszczowe - czerwiec - 1 dzień , lipiec - 0 dni - sierpień 0 dni - wrzesień - 1 dzień - skutery, quady i cabrio - uzasadniony zakup w pełni.

Wszystkie nowinki, nowości, aktualne propozycje - rozpatrywać trzeba w zależności od czynników, położenia geograficznego, klimatu itc, itc...........

Kominka tradycyjnego - nie zauważyłem.

Wszędzie dba sie o klimatyzację.

Ważniejsza.

Dlatego nie zawsze spoglądajmy na nowości.

Tylko bierzmy realnie nasze uwarunkowania środowiskowo - klimatyczne.

Nie będzie rozczarowań.......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich Forumowiczow.

 

Mam w najblizszych planach zakup Solarow Urlich (jak w temacie) .... pytanie do majacych takowe jak i do znajacych sie na solarach .... czy warto je kupic.

 

Moim zdanie zdecydowanie NIE.

 

Czy wogole warto montowac solary w okresie jesienno-zimowym ?

 

Warto nawet w zimie.

 

Solary maja ogrzac CWU tylko na 1 pietrze (70m2) / 2 osoby.

 

Bardzo dziekuje Wszystkim za odpowiedz/ podpowiedzi :).

Pzdr

 

Dla 2 osób zalecana powierzchnia CZYNNA to ok. 3m^2 kolektora próżniowo-rurowego wysokiej jakości.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Remrex dobrze radzę (domyślam się, że dla niektórych staje się to już nudne :wink: ), zainwestuj w Paradigmę - AquaPakiet dla 2-3 osób to koszt katalogowo 3184 euro netto plus orurowanie (kolektor próżniowo-rurowy CPC o powierzchni czynnej 3,2m^2, brutto 3,52m^2, zbiornik 190l, woda zamiast glikolu w układzie solar).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RAPczyn - moze jestem idiota ;) - ale zaryzykuje tanie rury prozniowe + caly zestaw ... ponoc i tak 99% z niich to produkcja z dalekiego wschodu ;).

A kupujac caly zestaw za 6000 (Brutto) minus 40% zwrotu dofinansowania + wlasny montaz ... wydaje mi sie ze za takie pieniadze nawet jak wszystko rozpadnie sie po miesiacu.... to nie bede bardzo zalowal ;)

Bede Was informowal o moim zadowoleniu lub braku niego ;).

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WItam

Mam pytanie do znajacych temat :) - jakie rury zastosowac pomiedzy kolektorami (prozniowymi) a zasobnikiem oraz zasobnikiem a instalacja CWU?

Pomiedzy kolektorami a zasobnikiem mam 6 x 12m / natomiast miedzy zasobnikiem a instakacja 15m x2 (wiec sporo) - czy mozna zastosowac PEX miedzy zasobnikiem a instalacj CWU ? - zasobnik bedzie umieszczony NA STRYCHU - czy rury otulone oraz w izolacji (welna mineralna na podlodze strychu) nie zamarzna przy zimowych mrozach?

 

Z gory BARDZO dziekuje za odpowiedzi !!! :)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

WIelkie Dzieki RAPczyn ! na Ciebie zawsze mozna liczyc w rzetelnej informacji itd itp/

Wiec miedzy kolektorami a zasobnikiem miedz / a od zasobnika do instalacji PP ... myslisz ze PP ocieplone otulina i przykryte 10cm welna na strychu nie zamarznie w zimie - jakie jest Twoje ( i innych ) zdanie.

 

Pzdr i dziekuje za odpowiedzi etc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od 3 tygodni jestem zadowolo z inwestycji w solary.

Tempetura wody 50-70 stopni (zasobnik 300l), żyć nie umierać.

Dzis rano jednak nastąpił moment krytyczny. Wczoraj wieczorem po umyciu całej rodziny woda miała 52 stopnie. Dziś rano 30... :o . Co może byc tego przyczyną? Jak temu zapobie? Może macie jakieś doświadczenia w tej sprawie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...