Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Solary-ogrzewanie wody- opinie


Ew-ka

Recommended Posts

Zapowietrzenie się na starcie nie jest normalne, oznacza jedynie, że instalacją nie została dokładnie odpowietrzona.

Widzisz takie rzeczy przy uruchomieniu sa norma....a to, ze na dachu przy kolektorze nie ma automatycznego odpowietrzenia (bo przeceiz przy automacie glikol lalby sie zaraz po rozszerzeniu sie w wiekszej temperaturze) tylko manual :lol:

Wiec tak sie zdarzyc moze i zadna to tragedia..... odpuscic powietrze, dopompowac i gra.....

Nic strasznego.

 

 

Jaką powierzchnię czynną ma ten kolektor? Dla 4 osobowej rodziny powinno to być od 4 do nawet 6m^2.

Nie inetersuje mnie to za bardzo, wiem jedno: od kwietnia do chwili obecnej wlacza mi se od rana kolektor i grzeje wode do samego wieczora.....

osobiscie kapiemy sie w tej wodzie i jest ona zdatna do uzytku od razu. Tylko tyle nam potrzeba, bez mieszania z zimna woda.

Pozdrawam.

Nie patrze na opinie z cyklu "Wujek dobra rada" bo to bzdety, wiem jak mi sie woda podgrzewa i jestem ucieszony z tego.

:lol: :lol:

Wartosci nominalne mnie nie interesuja, wole praktyke.

P.S. Nie jestem dilerem tego sprzetu tylko jego usmiechnietym uzytkownikiem :lol:

 

P.S. Założenia: zestaw solarny dla 4-osobowej rodziny mieszkającej w ok. 150 m2 domu całorocznym z 2 łazienkami, zużywającej przeciętnie ok. 50 l c.w.u. dziennie na 1 osobę.

Mamy 220 uzytkowej 2 lazienki i dwojke dzieci i zapewniam was, ze wody idzie bardzo duzo

:lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 845
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

czy ktos moze podpowiedziec (poki co jestesmy zieloni) jaki jest koszt zalozenia solarow dla 4 osobowej rodziny, trzeba sie na nie zdecydowac najlepiej juz przy fundamentach czy mozna pozniej ?

 

Jeśli chodzi o kolektory próżniowo-rurowe CPC bardzo wysokiej jakości to AquaPakiet bez zbiornika, dla 3-4 osób zaczyna się od 2586E netto. Powierzchnia czynna takiego kolektora to 4m^2, brutto 4,4m^2.

Zdecydowanie się na montaż kolektorów najlepiej zacząć już na etapie projektowania budynku :wink:

Im wcześniej tym lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o kolektory próżniowo-rurowe CPC bardzo wysokiej jakości to AquaPakiet bez zbiornika, dla 3-4 osób zaczyna się od 2586E netto. Powierzchnia czynna takiego kolektora to 4m^2, brutto 4,4m^2.

Zdecydowanie się na montaż kolektorów najlepiej zacząć już na etapie projektowania budynku :wink:

Im wcześniej tym lepiej.

 

dziekuje za informacje :)

a jaki jest calkowity koszt takiej "przyjemnosci"

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o kolektory próżniowo-rurowe CPC bardzo wysokiej jakości to AquaPakiet bez zbiornika, dla 3-4 osób zaczyna się od 2586E netto. Powierzchnia czynna takiego kolektora to 4m^2, brutto 4,4m^2.

Zdecydowanie się na montaż kolektorów najlepiej zacząć już na etapie projektowania budynku :wink:

Im wcześniej tym lepiej.

 

dziekuje za informacje :)

a jaki jest calkowity koszt takiej "przyjemnosci"

pozdrawiam

 

To zależy od paru rzeczy ale za montaż można się spodziewać od 1500 do 3500Pln - różnie bywa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zależy od paru rzeczy ale za montaż można się spodziewać od 1500 do 3500Pln - różnie bywa.

czyli jak rozumiem koszt calkowity to ok 1o tys.,

Hola hola, RAPczyn pisał o samych kolektorach i koszcie montażu. Do tego trzeba doliczyć koszt zbiornika!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cały czas zastanawiam się nad zasadnością instalacji systemu z solarami. Poradźcie jaki rozwiązanie byłoby najlepsze:

W domu 2 osoby, ogrzewanie gazem plus kominek z DGP.

Jaka powierzchnia solarów, do tego jaki duży zbiornik ??

Dom będzie parterowy (100 m2), nachylenie dachu tylko 20 stopni. Dach dwuspadowy wschód-zachód.

Zastanawiam się jaki byłby koszt instalacji, w moim mieście w chwili obecnej nie ma szans na dopłaty :(

NIe podchodzę do tematu " w jakim czasie mi się zwróci" tylko "będę miał niższe rachunki za gaz". Uważam że na etapie inwestycji rozsądny koszt jest do zaakceptowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cały czas zastanawiam się nad zasadnością instalacji systemu z solarami. Poradźcie jaki rozwiązanie byłoby najlepsze:

W domu 2 osoby, ogrzewanie gazem plus kominek z DGP.

Jaka powierzchnia solarów, do tego jaki duży zbiornik ??

Dom będzie parterowy (100 m2), nachylenie dachu tylko 20 stopni. Dach dwuspadowy wschód-zachód.

Zastanawiam się jaki byłby koszt instalacji, w moim mieście w chwili obecnej nie ma szans na dopłaty :(

NIe podchodzę do tematu " w jakim czasie mi się zwróci" tylko "będę miał niższe rachunki za gaz". Uważam że na etapie inwestycji rozsądny koszt jest do zaakceptowania.

 

AquaPakiet dla 2-3 osób z kolektorem próżniowo-rurowym CPC o pow.czynnej 3,2m^2 oraz zbiornikiem o poj. 190l to koszt ~3200euro netto. Kolektor o tej powierzchni można ewentualnie podłączyć do innego zbiornika o pojemności przynajmniej od 120l. Instalacja kolektorów znacznie wydłuży żywotność kotła gazowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

witam wszystkich

 

Jestem nowy właśnie wpadłwe na pomysł budowy domku, mam już działkę pomysł itp .

Chcę zainstalować solary , mam więc kika pytań :

- będe mieć dach dwuspadowy od stron : zachód, wschód i czy to się nada na solary

- jakie ( ile trzeba zastosować zeby spokojnie starczyło ciepła na 4 osoby z czego 3 kobiety ....... czyli większe zużycie. Domek o powierzchni ok 150 m kw.

- czy na wyjściu z wymiennika ciepła ( zbiornika ) jest jakiś czujnik temperatury żeby do kranu trafiała woda o jednakowych parametrach czy trzeba stosować baterię z termoregulacją.

- planuję połączyć układ z kotłem na paliwo stałe , czy to dobry pomysł .

- czy ciepło z solarów da się dodatkowo wykożystać na ogrzewanie domku, jako dodatkowa funkcję oprócz podgrzania wody.

- co z nadmiarem ciepła np . latem kiedy słońce świeci fest mocno , czy są jakieś żaluzję, lub jakieś inne rozwiązanie pozwalające uniknąć przegrzania systemu .

Zależy mi na tym żeby to było bezobsługowe np. wyjezdżam na wakacje i nic nie musze robić .

 

Z góry dziękuję za odpowiedzi.

 

 

pozdrawiam .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- będe mieć dach dwuspadowy od stron : zachód, wschód i czy to się nada na solary

Nie.

 

To znaczy nada się, ale:

* kolektorów będzie musiało być więcej,

* albo będziesz musiał je jakoś dziwacznie zamontować.

 

- planuję połączyć układ z kotłem na paliwo stałe , czy to dobry pomysł .

IMHO tak, o ile zasobnik będzie na tyle duży, żeby w razie czego zmagazynować tam ciepłą wodę na jakieś 3 dni.

 

- czy ciepło z solarów da się dodatkowo wykożystać na ogrzewanie domku, jako dodatkowa funkcję oprócz podgrzania wody.

Tak, jeśli działają zimą. Czyli w naszych warunkach nie bardzo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

KrzysztofLis naisał.

mlodyu napisał:

- czy ciepło z solarów da się dodatkowo wykożystać na ogrzewanie domku, jako dodatkowa funkcję oprócz podgrzania wody.

 

Tak, jeśli działają zimą. Czyli w naszych warunkach nie bardzo.

A tak na marginesie mam do kolegi Krzysztofa pytanie czy posiada system solarny do dogrzewania?

Posiadam system do dogrzewania i pozwolę się nie zgodzić z kolegą.

Moje kolektory działają również zimą. Możemy polemizować czy jest sens zbudowania takiej instalacji i jak duża powinna być byśmy byli z niej zadowoleni, ale na pewno grzeją no może jednak trochę mniej ale zawsze.

pozdrawiam

Witold

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi , a co w temacie lata , jak będzie więcej kolektorów nie pojawi się problem przegrzania systemu podczas upalnych dni w lecie ?

Możecie polecić jakiś konkretny produkt , firmę jeżeli chodzi o solary , ewentualnie określić ilość ?

 

z góry dziękuję za odpowiedzi .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak na marginesie mam do kolegi Krzysztofa pytanie czy posiada system solarny do dogrzewania?

Kolega Krzysztof mieszka w bloku i swój kolektor dopiero buduje, co chyba jednak nie przeszkadza w zabieraniu głosu na forum. :)

 

Posiadam system do dogrzewania i pozwolę się nie zgodzić z kolegą.

Moje kolektory działają również zimą. Możemy polemizować czy jest sens zbudowania takiej instalacji i jak duża powinna być byśmy byli z niej zadowoleni, ale na pewno grzeją no może jednak trochę mniej ale zawsze.

Ile masz tego ciepła dodatkowo w ciągu całej zimy?

 

Pytam całkiem poważnie i nie jest to pytanie podchwytliwe. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KrzysztofLis2 napisał:

Kolega Krzysztof mieszka w bloku i swój kolektor dopiero buduje, co chyba jednak nie przeszkadza w zabieraniu głosu na forum.

A przepraszam bardzo, nawet przez myśl mi nie przeszło aby coś takiego stwierdzić.

Ile masz tego ciepła dodatkowo w ciągu całej zimy?

Instalacja jeszcze nie jest opomiarowana, dotychczas chodziła na wodzie, dzisiaj ją zatrzymałem i spuściłem wodę. Muszę dołożyć wymiennik i napełnić glikolem.

W poprzednim sezonie grzewczym, od drugiej dekady lutego jak było słoneczko to całe ciepło wpuszczałem w podłogę i w chałupie było całkiem ciepło ( 9 kolektorów płaskich na 100m2 podłogi ).

Obecnie: raz na trzy dni grzeję 600l wody użytkowej a w pozostałe dni w podłogę, jeżeli słońce jest co trzeci dzień to grzeję tylko wodę.

W lecie raz na cztery dni grzałem wodę w pozostałe ciepło w wymiennik gruntowy pod budynek.

W rzeczywistości to priorytetem jest ciepła woda i póki nie osiągnie 50 stopni latem i 70 stopni zimą zawór nie przerzuci ciepła w grunt lub podłogę.

Zdaje sobie sprawę, że bez licznika to nic konkretnego ale tak to działa.

 

 

pozdrawiam

Witold

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie: raz na trzy dni grzeję 600l wody użytkowej a w pozostałe dni w podłogę, jeżeli słońce jest co trzeci dzień to grzeję tylko wodę.

(...)

Zdaje sobie sprawę, że bez licznika to nic konkretnego ale tak to działa.

To i tak całkiem niezła informacja -- wychodziłoby na to, że w tej chwili produkujesz 2x więcej ciepła na CO, niż na CWU. Znając jeszcze Twoje zużycie CWU można byłoby to całkiem dokładnie oszacować...

 

Chciałem tylko tak nieśmiało zauważyć, że te 9 kolektorów, które masz, to naprawdę spory kawał instalacji, niespotykany w typowym domu jednorodzinnym...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...