Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Doga ewakuacyjna w budynku - czy jest wymagana?


KamilKoralik

Recommended Posts

Cześć!

 

Mam pytanie dotyczące warunków technicznych i przepisów ppoż.

 

Załóżmy, że projektujemy budynek w którym z każdego miejsca maksymalna odległość do drzwi ewakuacyjnych wynosi nie więcej niż 40m. Czy w takim przypadku korytarz, który np. połączony jest ze strefą holu lub po prostu jest dużym holem, musimy traktować jako dojście ewakuacyjne? (co wiąże się z maksymalną długością 10m w niektórych przypadkach).

Czy możemy taki hol potraktować jako zwykłe pomieszczenie? Przez które może prowadzić przejście ewakuacyjne i ono może już mieć do 40m w sumie z poprzednim pomieszczeniem lub dwoma.

 

§ 236. ust.1

1. Z pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi powinna być zapewniona możliwość ewakuacji w bezpieczne miejsce na zewnątrz budynku lub do sąsiedniej strefy pożarowej, bezpośrednio albo drogami komunikacji ogólnej, zwanymi dalej „drogami ewakuacyjnymi".

 

 

Z przepisu powyżej według mnie wynika, że drzwi powinny być już bezpośrednio w tym pomieszczeniu.

 

 

§ 237. ust.1

1. W pomieszczeniach, od najdalszego miejsca, w którym może przebywać człowiek, do wyjścia ewakuacyjnego na drogę ewakuacyjną lub do innej strefy pożarowej albo na zewnątrz budynku, powinno być zapewnione przejście, zwane dalej „przejściem ewakuacyjnym", o długości nieprzekraczającej:...

 

 

W powyższym ustępie czytamy, że przejście ewakuacyjne może prowadzić na zewnątrz budynku, a w kolejnym podpunkcie:

 

 

§ 237. ust.8

8. Przejście, o którym mowa w ust. 1, nie powinno prowadzić łącznie przez więcej niż trzy pomieszczenia.

 

Stąd moje wątpliwości, jak to jest w praktyce. Czy hol można potraktować jako pomieszczenie przez które przebiega przejście ewakuacyjne? Tym samym nie robiąc wydzielonej drogi ewakuacyjnej?

Edytowane przez KamilKoralik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- zadajesz pytania, które powinny być kierowane nie na FM tylko do rzeczoznawcy pożarowego, który będzie ( na każdym z etapów ) opiniował Projekt Budowlany.

- dot. " przejście ewakuacyjne " / " dojście ewakuacyjne " / " droga ewakuacyjna " / " wyjścia ewakuacyjne " ... bardzo ładnie jest to opisane np. tutaj :

http://a-netknow.blogspot.com/2012/02/drogi-ewakuacyjne-w-budynkach.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Holl raczej na pewno jest miejscem gdzie spotyka się kilka pomieszczeń

 

Czyli nie może być przez niego przejscia ewakuacyjnego

 

Jezeli jest to droga ewakuacyjna przez holl

 

 

6. Dopuszcza się przeprowadzenie drogi ewakuacyjnej do wyjścia na zewnątrz budynku z klatki schodowej oraz z poziomych dróg komunikacji ogólnej przez hol, mogący spełniać także funkcje uzupełniające do funkcji wynikających z przeznaczenia budynku, takie jak: recepcyjna, ochrony budynku, drobnej sprzedaży, pod warunkiem że:

1) przez jeden hol możliwe jest przeprowadzenie drogi ewakuacyjnej tylko z jednej klatki schodowej, przy czym ograniczenie to nie odnosi się do klatek schodowych z odrębnym, nieprowadzącym przez ten hol, wyjściem ewakuacyjnym;

2) hol nie znajduje się w strefie pożarowej PM o gęstości obciążenia ogniowego powyżej 500 MJ/midx2 ani też zawierającej pomieszczenie zagrożone wybuchem;

3) hol jest oddzielony od poziomych dróg komunikacji ogólnej, tak jak jest to wymagane dla klatki schodowej, o której mowa w pkt 1;

4) wolna szerokość drogi ewakuacyjnej jest co najmniej o 50% większa od szerokości poziomej drogi ewakuacyjnej w budynku, prowadzącej do tego wyjścia, określonej zgodnie z § 242 ust. 1, dla kondygnacji budynku o największej liczbie przewidywanych osób, znajdujących się tam jedocześnie;

5) wysokość holu w miejscu, w którym przebiega droga ewakuacyjna, jest nie mniejsza niż 3,3 m;

6) szerokość drzwi wyjściowych na zewnątrz budynku jest większa o 50% od minimalnej szerokości drzwi wyjściowych określonej zgodnie z § 239 ust. 4.

7. Dopuszczalną długość drogi od wyjścia z klatki schodowej, o której mowa w ust. 2, do wyjścia na zewnątrz budynku określa się zgodnie z ust. 3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...