Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kocio? na ekogroszek - koszt


niciacia

Recommended Posts

Właśnie odpaliłem kocioł na ekogroszek (taki z podajnikiem ślimakowym) i tak sie zastanawiam, ile opału pójdzie przez sezon. Moża ktoś jest już po jednym czy paru sezonach i mógłby się pochwalić - jaki duży dom, jak ocieplony i ile ton spalił.

 

Będę również wdzięczny, jeśli odezwie się ktoś, kto ma piec z firmy ekocentr i jest już po jednym czy kilku sezonach - mam kilka pytań dot. jego eksploatacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 347
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Nie odpowiem na twoje pytanie ale sama podpytam ciebie. Kupuje kociol na eko groszek z firmy ekocentr o mocy 15 kw mam domek 90m2- i malutka kotlownie ( 130-160). Napisz prosze jakie sa niespodzianki przy montażu, jaki zbiornik do cw zastosowales i ile kosztowala sama instalacja. Z gory dziekuje.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie odpowiem na twoje pytanie ale sama podpytam ciebie. Kupuje kociol na eko groszek z firmy ekocentr o mocy 15 kw mam domek 90m2- i malutka kotlownie ( 130-160). Napisz prosze jakie sa niespodzianki przy montażu, jaki zbiornik do cw zastosowales i ile kosztowala sama instalacja. Z gory dziekuje

Montaż przeprowadziła firma, która robiła u mnie całą wodę i c.o

Zasobnik kupiłem 200 litrowy, bo chciałem założyć solara, ale kasy mi nie stykło i na razie go nie mam.

Przy montażu pieca jest jedna rzecz na którą trzeba zwrócić uwagę, a o której nie jest napisane w instrukcji (a przynajmniej ja nie wyczytałęm), mianowicie miejsce gdzie wkłada się rurę ze ślimakiem od podajnika należy złożyć na silikon - połączenie musi być szczelne. Jeżeli piec podczas palenia dostaje lewe powietrze to głupieje - u mnie wczoraj prawdopodobnie zrobił się zgorzel jakiś w rurze podajnika (bo powietrze mając ujście do tyłu pchało płomień do podajnika) i stanął podajnik. Szybki telefon na komórkę do serwisanta i zaraz wszystko doszło do normy. Poza tym instrukcja sterownika Geco, którą dostałem z piecem była nieco okrojona, nie zawierała wszystkich danych do programowania pieca (kompletną instrukcję ściągnąłem sobie z firmy - plik pdf), a piec po odpaleniu trzeba zmieniając pewne parametry zmusić do właściwej pracy. U mnie np. w czasie kiedy był zblokowany przez termostat pokojowy za którko podczas przedmuchów pracował podajnik i groszek w palenisku zbyt głęboko się wypalał. Poza tym nie było nastawionej okresowej (co jakiś czas włączanej) pracy pompy c.o. co w rezultacie powodowało wzrost temperatury na piecu i to, że kiedy już dom by się wychłodził, to włączenie pompy spowodowałoby, że litry zimnej wody wtłoczone zostałyby do pieca, a to podobno nie wychodzi mu na zdrowie :wink:

Jeśli jeszcze masz pytania to pisz - postaram się odpowiedzieć w miarę możliwości.

 

I tak na zakończenie: zadzebisty piec, robi wrażenie, co prawda jest ciepło, ale przez tydzień nie spalił mi jeszcze całego podajnika (objętości zasobnika).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niciacia napisał:

Naprawdę nikt nie ma doświadczeń w temacie ??

Mam niewiele większy staż w paleniu ekogroszkeim (HEF 25KW) niż ty bo odpaliłem go na początku października. Jak na razie zasobnik węgla spala mi w ok. 5 dni. Też jestem ciekawy jak to wyjdzie zimą.

Połączenie kotła z zasobnikiem mam zasilikonowane przez Panów instalatorów tych kotłów, którzy mi wszystko podłączali i zrobili pierwsze odpalenie.

Również mam podobny problem z rozchwianiem temperatur na piecu przez działanie sterownika pokojowego.

Moje nastawy temp. na piecu 58st. (lecz gdy sterownik pokojowy wyłączy pompkę to wzrasta do 63st, a gdy po jakimś czasie pompka zostanie znów załączona temp na piecu potrafi spaść do 47-48 st. Również mi się wydaje że tak duże wahania temp. nie są zbyt dobre dla kotła.

Może dobrze byłoby założyć osobny wątek użytkowników ekogroszków, aby można było w nim się wymieniać doświadczeniami z użytkowania tych piecy tak jak robią to "gazowcy"?

Krzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mój ojciec ma kocioł 25kW, stary dom z 1936r pow ok. 180m2+ strych, częściowo podpiwniczony, nieocieplony, okna częściowo wymienione - zużycie groszku - 5 do 6 ton na sezon, będę miał trochę czasu, to szczegółowo opiszę jak kocioł się sprawuje, jak grzeje w zależności od nastaw i temperatury na zewnątrz...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kwestii eksploatacji rozmawiałem z serwisantem, więc chętnie podziele się ustaleniami (co prawda jeszcze nie testowanymi, bo nie mam czasu):

 

- Parametr c2 zwiększyć do 15

- Parametr c5 ustawić na 10

 

Po tych zmianach piec w blokadzie poprzez termostat pokojowy powinien zachowywać się prawidłowo, tzn. nie wypalać wgłąb groszku (zwiększono czas podawania przy "przepalaniu") i co 10 minut na 30 sekund załącza się pompa obiegowa od c.o., która nie dopuści do wychłodzenia wody w obiegu (a na pewno to ograniczy)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja także odpaliłem mój piec na ekogroszek na początku pażdziernika.Przy obecnych temperaturach spala 50 kg/6 dni.Dom ok.200 m2 całkowitej powierzchni ,ogrzewanie tylko podłogowe(narazie tylko na dole),góra bez okien tylko dykta,dach ocieplony.Piec Zębiec (lub "ziembiec"jak mówi mój kolega .Polecił go mój instalator ,który zakładał 5 czy 6 typów pieców na ekogroszek.Zachwalał dobry sterownik oraz łatwość czyszczenia w przeciwieństwie do innych producentów.Mankamentem jest dość głośna praca podajnika (przypomina starą polską pralkę automatyczną).Co do utrzymywania zadanej temperatury rzeczywiście zaczyna pływać gdy zmienia się zapotrzebowanie na ciepło.Myślę że z czasem wymyślą jakiś bardziej inteligentny sterownik ,który będzie brał inne czynniki niż tylko temperaturę wody w kotle.Z tego samego powodu nie można w trakcie palenia coś tam dosypywać bo zmieniają się parametry "ognia" a nastawy pieca nie. Jednakże w moich warunkach przy ogrzewaniu podłogowym i zasobniku cwu piec jak na razie jest ok
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

od roku mam małego hefa w starym domu o grubych murach i skrzynkowych oknach (nie do końca szczelnych). Pow. grzewczej mam 190 m2 i do tej pory wliczając grzanie CWU latem zużyłem jakieś 6,5-7 ton groszku.

Odnośnie ustawiania czasu pracy podajnika do wentylatora (aby nie wypalał za głęboko), to instalator tłumaczył mi, że suma interwałów obu funkcji musi zawsze wynosić 60 sekund - tak też i u mnie ustawił. Piec pracuje w trybie 63-50 stopni, choć potrafi zejść do 38 nawet.

Kotłownia ma wielkość ok. 20 m2 (stara piwnica), ale jest niestety niska, co przy systemie czyszczenia Hefa jest mankamentem nie do przecenienia.

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NICIACIA jaka masz powierzchnie kotlowni? Jak myslisz czy moja nie okaze sie za mala? 1.3 na 1.8? I gdzie jest kocioł czy tez w kotlowni? Czy 200 l cieplaej wody starczy na 5 osób? Czy latem mozna grzac tylko wode bez grzania kaloryferów? Wiecej pytan w tej chwili nie mam. W miare mozliwości odpowiedz Pozdrawiam Gosia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już wyżej pisałem, myślę że powierzchnia kotłowni to jakieś 12-14 m2 (nie pamiętam dokładnie). Zasobnik c.w.u jest w kotłowni - też ma 200 litrów. Myślę, że to za duży, jednak ja kupiłem taki z podwójną wężownicą, bo planowałem solara, ale kasy nie stykło. Kotłownia 1,3 na 1,8 może nie jest za mała pod warunkiem, że węgiel masz w innym pomieszczeniu. Tak, latem jest możliwe grzanie tylko c.w.u, wystarczy ustawić parametr załączania pompy c.o na np. 85 st i już chodzi tylko pompa od c.w.u.

 

Odpowiedziałem w miarę możliwości :) :) :)

Pozdrawiam Gosię :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...