Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kocio? na ekogroszek - koszt


niciacia

Recommended Posts

Prośba do Kościelnik, proszę podaj jakie masz ustawienia pieca ponieważ ja też mam piec na ekogroszek z Zębca ale u mnie jednen załadunek zasobnika wystarcza na góra dwie doby. Mam domek 170m2 i zasobnik na ciepłą wodę 200l.

 

Witaj Dorek .Myślę że do każdego obiektu należy indywidualnie dobrać parametry sterownika.Ja jeszcze nie mieszkam w nowym domu i mam wyłączony zasobnik cwu i drabinkę w łazience.Jak załącze piec pracuje bardziej stabilnie tzn. utrzymuje temp. z dokładnością ok.2 stopni.Ale nie wiem jakie jest wtedy zużycie bo tylko testowałem jak działa.Jeśli chodzi o sposób ustawiania robiłem to w ten sposób , że dobierałem ilość wegla (czyli czas przerwy ) do do mocy dmuchawy.Obrałem zasadę że im mniej paliwa tym mniejsza moc dmuchawy ale na tyle duża by ogięń nie "zapadał" się zbyt nisko (objawia się to dymieniem z zasobnika).

Na dzień dzisiejszy mam ustawione tak:

czas przerwy 40s

moc dmuchawy 30 %

w ustawieniach serwisowych

czas podawania 4s

czas przerwy nadzór 15 min.

histereza 4stopnie(to jakoś inaczej się nazywa,ale zapomniałem) przydatny parametr przy małym obciążeniu bo pozwala ustabilizować temperaturę na piecu.Nawiasem mówiąc przydałaby się jakaś automatyka do tego parametru.Pozdrawiam wszystkich

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 347
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

NICIACIA jaka masz powierzchnie kotlowni? Jak myslisz czy moja nie okaze sie za mala? 1.3 na 1.8? I gdzie jest kocioł czy tez w kotlowni? Czy 200 l cieplaej wody starczy na 5 osób? Czy latem mozna grzac tylko wode bez grzania kaloryferów? Wiecej pytan w tej chwili nie mam. W miare mozliwości odpowiedz Pozdrawiam Gosia

 

Instalator założył mi zawór trójdrogowy ,który ma czujnik w zasobniku.Zaleta jest taka że jak wypuszczę ciepłą wodę z zasobnika to priorytet ma zasobnik cwu tzn.bardzo szybko nagrzewa się woda co przy pięciu osobach ma duże znaczenie.Adruga zaleta to taka że przekręcam głowicą na tym zaworze na "lato" i grzeje tylko wodę w zasobniku a grzejniki pozostają zimne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...
  • 2 weeks później...
Pytanie kompletnej dyletanki do szanownych użytkowników piecy na ekogroszek: co to jest ten ekogroszek i czym się to "je". Czyżby to oznaczało, ze jest to paliwo ekologiczne (ze względu na eko w nazwie). No i gdzie składujecie ten ekogroszek. Ja mam 6m2 pom. gospodarcze, bo planowałam kilka lat temu gazówkę, ale po przeczytaniu cennika mi się odechciało. Niestety mogę tylko tzw. paliwo ekologiczne zastosować stąd moje żywe zainteresowanie ekogroszkiem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Kocioł Żywiec KDO Economic 25 KW, dom 192 m2. Odpalony 11 września. Od tej pory pali równo 5 worków po 25 kg na 3,5 doby. Parametry: temp. wody 58, podawanie 6s, przerwa 20s, podtrzymanie 10 min, następne parametry mają dziwne nazwy więc napiszę c4 - 28. Zasobnik cwu 120 l dwupłaszczowy. Dziwne z tym pływaniem temperatury, u mnie dochodzi "rozpędem" do 62 i spada do 55. Mieszacz ustawiony na 5 w 10 stopniowej skali. W domu temperatura od 20 do 22 stopni. Generalnie biegam i zakręcam kaloryfery w kuchni, salonie (kominek bez DGP). Kotlownia 3x3m, skład węgla tak samo. 3 tony węgla zajęło przestrzeń 2,5 na 2 w pomieszczeniu o wysokości 2m. Płacę 360 zł za tonę. Ogólnie jestem zadowolony :D . Acha z jednego zasobnika ok. 5 worków produkuję 3/4 wiadra popiołu. Sterownik tez GECO. Ale bałagan w tym poście :oops:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł Kielar Eco 2 o mocy 29KW. Dom o pow. 240m2.

Podajnik 120l wystarcza na 3 dni przy temp. ujemnej na dworze. Przy dodatniej starcza na 6 dni.

Temp. w domu 21st.

 

Węgiel 360zł brutto za tonę pakowany przy pomocy silosa na składzie we własne worki.

 

Nastawy:

 


    temp - 56st.
    podawanie - 16s.
    przerwa - 55s.
    podtrzymanie - 8min.
    rozdmuchiwanie - 16s.

 

Piec sterowany sterownikiem Geco i termostatem pokojowym.

Zasobnik CWU Galmet 120l.

Zawór mieszający 3-drogowy ręczny, naczynie wzbiorcze 28l + zawory bezp. i instalacja podłogowa+ grzejniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam zamiar zakupić piec z podajnikiem ślimakowym na eco groszek.

Mam więc kilka pytań.

1. Czy próbował ktoś palić mieszaniną ekogroszku i pelets.

2. Co sądzicie o piecu z dodatkową komorą do spalania , np w sytuacjach awaryjnych (uszkodzenie podajnika) albo jakis wiekszych odpadów drewnianych.

3. Czy ktos posiada piec z Żwca?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2. Co sądzicie o piecu z dodatkową komorą do spalania , np w sytuacjach awaryjnych (uszkodzenie podajnika) albo jakis wiekszych odpadów drewnianych.

Mam taki piec, ale w sytuacjach awaryjnych wydaje mi się to nieużyteczne ze względu na brak prądu. Wówczas pompka nie pracuje i z ogrzewania w moim układzie kicha :x

 

Odnośnie palenia czym popadnie to jest OK :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...
Pytanie do użytkowników kotła z podajnikiem - czy to prawda, że nawet jesli zasyp ekogroszku stracza na kilka dni, to codziennie trzeba wygarniać popiół lub robić jakąś inną obsługę?

Oczywiście, że nieprawda, jeden zasobnik starcza u mnie na tydzień i zasypując go czyszczę piec z popiołu - wychodzi jakieś 3/4 wiaderka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie ustawiania czasu pracy podajnika do wentylatora (aby nie wypalał za głęboko), to instalator tłumaczył mi, że suma interwałów obu funkcji musi zawsze wynosić 60 sekund - tak też i u mnie ustawił.

 

Kombinowałem z ustawieniami pieca, opomiarowałem go nawet niczym prom kosmiczny czujnikami na 1-wire.

 

I wreszcie zrozumiałem o co chodzi z tą sumą interwałów.

 

Przekonałem się, że u mnie w cyklu palenia węgiel jest podawany przez około 200 sekund i że istotne tak naprawdę są tylko proporcje między czasem podawania węgla i czasem pracy wentylatora. To że suma interwałów jest stała to wyłącznie sztuczka praktyczna żeby łatwiej to można było ogranąć. I ustawienie 30/30 jest pod względem działania pieca absolutnie takie same jak ustawienie 10/10.

 

Ja zaczynałem od ustawienia 13/17. Gdy dla próby zmieniłem ustawienie na 13/25 efekt był taki że piec wolniej nabierał temperatury i w cyklu palenia pobierał mniej węgla. Cykl palenia powtarzał się mniej więcej co tyle samo czyli co ok. godzinę. Niestety dodatkowym efektem przestawienia było to że krzywa temperatury wody znacznie się spłaszczyła i maksymalna temperatura wody w cyklu była o kilka stopni mniejsza. W domu zrobiło się chłodniej... Żeby to skorygować zwiększyłem ustawienie na zaworze czterodrogowym z ok. 2.5 na 3. W domu zrobiło się znowu cieplej, tyle że odstęp czasu między paleniami pieca skrócił się do około 40 minut. O ile dobrze liczę sumaryczny dobowy pobór węgla zwiększył się...

 

Grzegorz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja użytkuję kocioł z Zębca. Przez 2,5 tygodnia spalił 600 kg ekogroszku.

Dom o powierzchni 160 m2 - dużo ciepła ucieka mi przez dach bo nie do końca ociepliłem poddasze (jest wełna 15 cm ale bez folii i bez gipsu). Nieszczelny próg wejściowy pod którym bardzo wieje (mam szczelny i ładny ale czekam aż założę płytki i "brygady RR" przestaną się przewijać przez dom bo zniszczą...)

Za kocioł zapłaciłem 5200 zł (luty 2004) teraz kosztuje 6700 (?).

Instalacja z miedzi, z podłączonym podgrzewaniem CWU.

Na co zwróciłem uwagę: przy spalaniu ekogroszku powstaje dużo pyłu. który osiada na ściankach kotła i powoduje znaczne obniżenie efektywności spalania. Nie wiem jak jest z tym w innych kotłach ale teraz wiem, że warto co tydzień poświęcić 20 minut na dokładne czyszczenie kotła szczotką drucianą. Zębiec ma dużo drzwiczek i w związku z tym wszędzie jest łatwy dostęp. Na czas sprzątania "usypiam" kocioł (włączam tryb wygaszanie). Zauważyłem, że super narzędziem jest odkurzacz przemysłowy, którym odkurzam kocioł od wewnątrz - dzięki temu mam czystko wokół pieca a piwnica nie wygląda na brudną kotłownię. Odkurzacz bardzo skraca całą operację - trzeba tylko uważać żeby nie pociągnąć żaru :roll: :o :evil: :( Popiół wyjmuję szuflą - myślę już o jakimś blaszanym kontenerku żeby uniknąć kurzenia (zawsze coś spadnie z szufelki na posadzkę).

Na piecu mam 55 stopni, nie mam sterownika pokojowego tylko zawory termostatyczne w każdym pomieszczeniu (działąją!).

Aha... Czy warto mieć zawór termostatczny trójdrogowy przy piecu? Jak z ich niezawodnością? Czy są jakieś oszczędności w opale?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do bardziej doświadczonych:

 

Na piecu jest ustawione 50 stopni. Piec podaje węgiel co 60 sekund przez 15 sekund. W układzie jest sterownik pokojowy, zawór 3-drogowy i zasobnik CWU. Dom dobrze ocieplony, na grzejnikach brak głowic termostatycznych.

 

Palę w piecu od jesieni oto co mi się dzieje:

w domu 240m2 jest 21,5 stopnia i po spadku do 21 stopni załącza się piec który wcześniej jest blokowany przez termostat pokojowy. Wychłodzenie to trwa czasami kilka godzin. Piec nie chodzi, a temp. wody w instalacji spada do 30 stopni. Następuje cykl palenia który trwa ok 20-30 min. Temperatura w instalacji wuwczas rośnie do ok. 50 stopni i dom się nagrzewa. Problem polega na tym, że w czasie postoju pieca zimna woda ochładza zgromadzoną ciepłą wodę w zasobniku do ok. 40 stopni i kicha. Starcza na połowę wanny a zasobnik 120 litrowy!!!

 

Poradźcie coś...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadam ten sam problem. Posiadam sterownik produkcji Compit do pieca Z Kłobucka. Jest tak: w przypadku gdy termostat w domu nie włączy się to temperatura na piecu spada aż do 31 stopni co powoduje wychłodzenie wody w zasobniku. Jedynym rozwiązanie tego problemu będzie chyba przestawienie sterownika przy piecu tak aby minimalna temperatura pracy bez załączonego termostatu pokojowego wynosiła powiedzmy 45 stopni, co już nie było by źle ale można to zrobić jedynie wchodząc w ustawienia serwisowe sterownika do których dostęp ma tylko producent przez odpowiednią kombinację wsiśniętych klawiszy. Może właśnie to jest rozwiązanie. :roll:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...