Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kocio? na ekogroszek - koszt


niciacia

Recommended Posts

Tak wiem kominek i piec mają oddzielne kominy, martwi mnie tylko to, że przy piecu np. 25 KW np. ZĘBIEC producent podaje przekrój komina 14/20, podobno strażak na kominie wytwarza dodatkowe podciśnienie poprawiajace ciąg kominowy. Ja mam komin 14/14 i mam cichą nadzieję że wraz ze strażakiem wystarczy. Zgodnie z tym co mówi mój znajomy problem może powstać przy rozpalaniu, a potem poleci. Tylko co z efektywnością pieca?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 347
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam

Mam pytanie do użytkowników pieców na ekogroszek, mianowicie jakie przekroje kominów macie u siebie, czy coś dodatkowo wewnątrz komina, wiem że każdy producent pieca podaje jaki minimalny przekrój komina jest niezbędny dla danego kotła, ale w moim przypadku ogrzewanie miałobyć gazowe lecz po ostatnich podwyżkach gazu zastanawiamy się dość mocno. Problem polega na tym że kominy w domu już są o przekroju 14/14 z kwasówką w środku. Przy piecach o małej mocy ten przekrój wg producentów jest wystarczający, a co w przypadku kotła o w większej mocy. Dom ma 170 m2 dodatkowo będzie kominek z DGP.

Pozdrawiam

:p

 

 

Oczywiście kominek nie może być podłączony do tego samego przewodu kominowego.

 

Wcześniej nie wiedziałem jakie powinny być przekroje komina i mam wkład ceramiczny fi 14cm. Jest ciężko z ciągiem :evil:

 

Przy otwarciu pieca dym wlatuje do kotłowni.

 

Mam nadzieję, że strażak na kominie załatwi ten problem.

 

Hej Xavi

Troche z innej beczki ale co tam ..oprócz tego że uruchomiłem mój kociołek (troszke dzięki twojej pomocy) to jeszcze użądzam kuchnie i stoje przed zakupem okapu ..a w jakichś wczesniejszych postach doczytałem się że jesteś posiadaczem okapu Teki DB 90 który zamieżam kupić ale jak przeczytałe twoja opinie hmmm.. troche mi przeszło napisz jak możesz jak po upływie czasu zmieniło się twoje zdanie wobec powyższego sprzętu???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
Prosze o pomoc - mam kotłownie w której chce zainstalować piec na ekogroszek ale posiadam wniej stary piec zębca i nie chce go zwalniać , ponieważ dobrze mi spala drewno i inne bio odpadki. Moja koncepcia to dwa piece w jednym obiegu ale czy mądra ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prosze o pomoc - mam kotłownie w której chce zainstalować piec na ekogroszek ale posiadam wniej stary piec zębca i nie chce go zwalniać , ponieważ dobrze mi spala drewno i inne bio odpadki. Moja koncepcia to dwa piece w jednym obiegu ale czy mądra ?

 

Kup piec z dwiema komorami spalania i po problemie 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak ale w piecach na eko groszek ( w tych co oglądałem) żeby palić paliwem zstępczym trzeba wyiąć całe palensko rutarderowe a to zaimuje troche czasu poza tym to palenisko nie jest dóże . Chciął bym wiedzieć czy jest możliwe podłączenie dwóch piecy do jednego luftu?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jurek, a którego masz Linga, jakiej mocy i jak duży dom ogrzewasz? A ten Ling jest stalowy czy żeliwny. Napisz co to za kocioł, jak Ci się sprawuje i czy jest możliwość wyciągnięcia retorty z podajnikiem, czy one są z kotłem zespawane? I czy dobrze się pali owsem, co z czyszczeniem kotła? Jesteśmy bardzo zainteresowani właśnie Lingiem z możliwością spalania owsa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Kocioł jest stalowy,budową dużo nie odbiega od innych kotłów na paliwo stałe. Palnik retortowy jest dokręcany z boku, ale jeżeli chcesz go wyciągnąć to musisz zaślepić otwór po nim i dorobić ruszta.Zasobnik na paliwo może być zarówno z prawej jak i z lewej strony(opcja).Do spalania owsa wystarczy założyć wspomniany kołnierz. W tej chwili spalam żyto , jest gorszej jakości i nie nadaje się dla zwierząt a w związku z tym i tansze. Zrobiłe drobe usprawnienie pieca, bo w tym wypadku nawet kołnierz do owsa nie wystarcza(firma KLIMOSZ do tej pory nie potrafi spalać żyta).Moc mojego LIGA to 15 kw,ogrzewam nim ok.200m i doskonale zdawał egzamin nawet przy ostatnich mrozach (może pomogła mu izolacja termiczna_ściany 15cm styropianu,dach 30cm wełny).

Wybalem to paliwo ze względu na to,żekotłownia znajduje się na parterze domu i w stosunku do ekogroszku mniej brudzi .Jednak i tak trzeba raz w tygodniu wynieść popiół i wtedy się kurzy.Inną sprawą jest osadzanie się kamienia na brzegach retorty(wygląda jak pumeks i ma podobną konsystencję do niego)-trzeba go usuwać za pomocą pręta ,ale nie jest to uciążliwe bo wpada on od razu do popiołu.Ten kamień bierze się z zanieczyszczenia piaskiem zboża podczas zbiorów.Ilość popiołuzależy od wyregulowania ilości podawanego paliwa i dostarczanego tlenu przez wentylator. Obecnie na rynku jest wielu producentów tego typu kotłów,mój znajomy chce jeden z nich u siebie zamontować w związku z tym zmierzyliśmy średnicę kołnierza na retorcie i okazało się,że kołnierze są identyczne w związku z tym nasuwa się wniosek że można palić zbożem również i w tym kotle (a może w wielu innych)

 

 

Pozdrawiam!!!!!

Jurek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam pierwszy raz na forum,

 

Mam piec z Żywca KDO Economi 25kW na dom 200m2 ogrzewanej powierzchni z czego 80m w podłogówce. Zacząłem grzać od listopada (dom jeszcze nie zamieszkały) i mam niezłe problemy. Prz ustawieniach przy podawaniu 20/60 temperatura dośc dobrze rośnie ale powstaje taka ilośc nieprzepalonego żużla, że aż zapycha całe palenisko zaś przy zmniejszaniu podawania zaczyna tracić temp. Pozatym temperatura bardzo mi pływa tzn max mam ustawiony na 60 ale po zejsciu z poniżej traci nawet do 50-48.A dodam jeszcze, że w piwnicy mam niezamkniete przejście do sąsiedniego domu (mam pół bliźniaka) a tamten jest nieogrzewany. Nie wiem czy to nie jest powodem tak duzych wahań i problemów z regulacją sterownika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

....Ilość popiołuzależy od wyregulowania ilości podawanego paliwa i dostarczanego tlenu przez wentylator...

 

pochwal sie jak regulujesz ten wentylator.Mam Linga ale nigdzie nie moge znalesc parametru do regulacji predkosci dmuchawy.Chyba ze robisz to ta pokrywka na dmuchawie....ale ja nie moge z nia dojsc do ladu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację ta regulacja wentylatora jest nieprecyzyjna i trzeba do tego dużo cierpliwości,ale jak się z tym uporasz to nie jest źle.Może mam trochę lepiej bo nie mam takich różnic w jakości paliwa jak przy ekogroszku,chociaż nie wiem tego na pewien gdyż nie próbowałem tego paliwa ,z założenia palę od początku tylko zbożem.Muszę się przyznać że to pokrętło też mnie denerwowało.Poza tym musiałem zmienić parametr C3 ponieważ często wanczał się alarm AL5 (wygaśnięcie paleniska ) Pierwsza próba samodzielnego rozpalenia to też była walka, bo po 5 godzinach prób uzyskałem na piecu ,,aż' czterdzieści stopni.Dziś potrafię to zrobić w 10 minut. Jak więc widzisz nie wszystko poszło jak z płatka jednak w tej chwili nie ma większych problemów.

Jestem z kujawsko-pomorskiego okolice Sępólna Krajeńskiego.

 

 

Pozdrowionka

Jurek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozważam możliwość kupna pieca na eko-groszek, i mam pytanie do użytkowników o hałas związany z podawaniem węgla przy pomocy ślimaka, czy jest słyszalny zza zamkniętych drzwi ? No i wentylator pewnie też trochę hałasuje...

Kotłownie mam oddzieloną od holu jednymi drzwiami, czy będzie słychać piec ?

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozważam możliwość kupna pieca na eko-groszek, i mam pytanie do użytkowników o hałas związany z podawaniem węgla przy pomocy ślimaka, czy jest słyszalny zza zamkniętych drzwi ? No i wentylator pewnie też trochę hałasuje...

Kotłownie mam oddzieloną od holu jednymi drzwiami, czy będzie słychać piec ?

Pozdrawiam.

no będzie. Mi tam to nie przeszkadza, żona narzeka.

U mnie dźwięk idzie przez strop drewniany i w nocy jak jest cicho to słychać go praktycznie w całym domu. Ale w dzień jak np. gra telewizor to trzeba się dobrze skupić żeby np. policzyć ilość cykli palenia.

 

Pewnie zależy to od pieca. Sąsiad ma piec innej firmy i ma wyraźnie cichszy podajnik za to głośniejszy wentylator. Zresztą większość hałasu wynika z tego że ślimak miażdży co niektóre ziarna groszku.

 

Bardziej mi przeszkadza czajnik elektryczny bo mamy kuchnię połączoną z salonem.

 

Grzegorz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam.

czy ktoś może mi okreslic ile będzie kosztowało wykonanie instalacji grzewczej: - piec na węgiel z podajnikiem; - na parterze ogrzewanie podłogowe a pietro grzejniki wszystko podłączone do jednej instalacji, do tego jakis boiler podłączony do pieca żeby była ciepła woda.

Z jakich materiałow wykonywać połączenia z rur miedzianych czy pcv co lepsze, dom o pow. urzytkowej 230m2 wyonany z porotermu 44 + okna 5-cio komorowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...