Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam

 

Mam prośbę o wyjaśnienie istniejącego stanu prawnego dla następującej sytuacji.

- Dom wybudowany na podstawie pozwolenia na budowę, w którym to widnieje utwardzenie w postaci tarasu (ok 60m2).

- w czasie budowy nie wykonano tarasu (brak środków, czasu itp)

- w książce budowy widnieje wpis kierownika o zmianach nieistotnych zatwierdzonych z projektantem i w nich widnieje "brak wykonania tarasu". jest również wpis, że budynek nadaje się do użytkowania.

- geodeta przy odbiorze nie mierzył terenu pod taras do zabudowy i mapek, taras widnieje tylko na pozwoleniu na budowę (nie jest na nim wykreślony)

- budynek pomyślnie odebrany przez PINBUD i zamieszkany

 

Pytanie: Po nabraniu chęci i finansów chciałbym obecnie wykonać taras drewniany

1. czy mogę go wykonać na podstawie posiadanego pozwolenia na budowę domu jednorodzinnego z tarasem, nie informując żadnego urzędu.

2. zbudować i zgłosić wykonanie wraz z obmiarem (i powiększeniem kubatury?)

3. czy muszę w/w budowę tarasu zgłosić?

4. czy muszę starać się o odrębne pozwolenie na budowę tarasu?

 

Jak rozwiązać powyższą sytuację?

 

Z góry dziękuję za odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/246630-dobudowa-tarasu-po-odbiorze-budynku-bez-pozwolenia-i-zg%C5%82oszenia/
Udostępnij na innych stronach

- kierownik budowy napisał niestety nieprawdę, ponieważ zmiana w zagospodarowaniu jest zmianą " istotną "

- ja bym się nie przejmował tym wpisem i realizował taras ZGODNIE Z PROJEKTEM ! a konkretnie Projektem Zagospodarowania działki, gdzie taras powinien być ujęty.

- kierownik budowy napisał niestety nieprawdę, ponieważ zmiana w zagospodarowaniu jest zmianą " istotną "

- ja bym się nie przejmował tym wpisem i realizował taras ZGODNIE Z PROJEKTEM ! a konkretnie Projektem Zagospodarowania działki, gdzie taras powinien być ujęty.

 

To że jest to zmiana istotna to zgadzam się w całej rozciągłości. Zapis o braku tarasu w dzienniku budowy jest więc hmm.. nieważny (rzekłbym: nieistotny:))?

Budowa de facto jest zakończona, budynek odebrany, mogę dalej budować czyli np dobudowywać taras zgodnie z projektem zagospodarowania terenu? Trzeba to potem gdzieś zgłosić?

Sąsiedzi czujni...

 

W projekcie jest ujęty taras terenowy, ale tu chyba można zamienić na zbudowany na ruszcie drewnianym bez większych komplikacji.

Trzeba było wykreślić taras z projektu zawczasu. Ja tak zrobiłem za namową architekta. Teraz po budowie se zrobię jaki będę chciał bo nie wymaga żadnego pozwolenia.
Trzeba było wykreślić taras z projektu zawczasu. Ja tak zrobiłem za namową architekta. Teraz po budowie se zrobię jaki będę chciał bo nie wymaga żadnego pozwolenia.

 

Cały problem w tym, że taras... wymaga pozwolenia na budowę.

" Tarasy pod to się łapią "

nic podobnego !

- tarasy stanowią część budynku ( lub zagospodarowania działki ) i wymagają projektu oraz pozwolenia na budowę !

- taras w swoich gabarytach można realizować w przypadku uzgodnionego Projektu Zagospodarowania działki. Związane jest to w głównej mierze z Warunkami Zabudowy lub zapisami Planu Miejscowego, który precyzyjnie ( w 99% ) określa ile na danej działce może być powierzchni zabudowy, ile biologicznie czynnej oraz ile powierzchni utwardzonej ( w takiej czy innej formie ).

- jeśli Szklara ma PNB z wrysowanym tarasem w projekcie zagospodarowania działki, może go realizować zgodnie z projektem, w przeciwnym wypadku wymagany jest Projekt tarasu.

- dobudowa tarasu do już istniejącego budynku stanowi jego przebudowę ( konkretnie rozbudowę " o taras " ) i wymaga PNB.

Dzięki Łukasz za konkluzję. Czyli mogę budować, bo w Projekcie zagospodarowania jest wrysowany taras.

Ostatnie pytanie:

 

W projekcie zagospodarowania jest TARAS TERENOWY.

Mogę zrobić taras drewniany podniesiony o 50 cm? Konstrukcja legarowa.

stos

- niektóre zapisy w przepisach budowlanych podobają mi się, inne kompletnie nie !!!

 

pandzik

- dopisz jeszcze, że chętnie zapłacisz karę ( powiedzmy 50 tys. zł ) za nielegalnie wybudowany cudzy taras. Przykładowe orzeczenie Sądu :

http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/CACF579FE5

Fajnie czyli rozumiem , że mój architekt, człowiek z wieloletnim doświadczeniem mija się z prawdą mówiąc mi , że wystarczy zgłoszenie? Wiele takich tarasów na moim terenie na zgłoszenie jest budowanych. Jak to wytłumaczysz?
Też nie mam w projekcie tarasu, bo na etapie wyboru projektu i teraz podczas budowy nie mamy jeszcze koncepcji. Architekt adaptujący zasugerował tak jak pisze marcin 225 dobudowanie tarasu na zgłoszenie po odbiorze domu. Tak to funkcjonuje w naszym powiecie, ale to jest kwestia interpretacji przepisów przez urzędników, więc lepiej się upewnić jak sytuacja wygląda w powiecie autora wątku. Edytowane przez kemot_p

marcin225, kemot_p

- odsyłam do orzeczenia Sądu ( jak to sędziowie i Nadzór widzi )

http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/CACF579FE5

- nic dodać / nic ująć, jednym się uda, innym, jak w przypadku tej sprawy jw nie,

... ale chyba nie ma sensu ryzykować ( ? )

Taras tarasowi jest nie równy

Taras – odkryta, pozioma powierzchnia (budowla) umieszczona na wysokości parteru (terra – ziemia), ale również piętra lub na dachu (stropodach) i wówczas ogrodzona balustradą, przystosowana do przebywania na niej ludzi. Na wyższych piętrach taras utrzymuje się na stropach lub kolumnach.[1]

 

Tarasy stanowią rodzaj wybiegu i pełnią najczęściej funkcję miejsc wypoczynkowych w budynkach mieszkalnych i reprezentacyjnych (pałacach). W budynkach biurowych, usługowych (np. w hotelach) spełniają dodatkowo rolę ogródków kawiarnianych, restauracyjnych itp.

 

Taras ziemny w poziomie gruntu to - utwardzenie bez zgłoszenia i pozwolenia

Taras na słupach lub na piwniczce - pozwolenie na budowę -

 

Taras na jakieś wysokości ma fundamenty i posiada balustradę

 

Kubaturę budynku liczy się do wysokości poręczy . Czyli zmiana kubatury - Czyli pozwolenie na budowę

Nie czytajcie tych bzdur i teoretyzowania. Pójść do starostwa, porozmawiać, napisać zgłoszenie i czekać co będzie. Będą chcieli PnB to trudno, nie będą chcieli to budować (tak w większości przypadków będzie). U mnie architekt od razu powiedział jak jest w naszym mieście.
tak, tylko "zgłoszenie" jest trybem administracyjnym, nie formułką inwestora typu " zgłaszam budowę tarasu ". Ustawa w trybie " zgłoszeniowym " szczegółowo określa co należy dołączyć do "zgłoszenia" dla obiektów, które mogą być załatwiane w tej procedurze. Reasumując ( jak napisałem powyżej ) Urząd wskazałby prawidłową "drogę" administracyjną. Przypadek tarasu z orzeczenia sądu jest skrajny, bo dotyczy tarasu w zabudowie szeregowej i to jeszcze podniesionego nad teren, ale taras, to taras - obowiązują odległości tarasu od granicy działki nie mniejsze niż 1,5m, chyba ze Plan Miejscowy mówi inaczej i dopuszcza zbliżenie do granicy.

Tak czytam podobne tematy i zastanawiam sie czy ludzie czasem nie żyją juz oderwani od rzeczywistosci. Jak kładziecie sciezke z kamieni do ogrodu to też idziecie do urzedu po zgodę? w koncu zmieniacie powierzchnie biologicznie czynna.

Jak stawiacie domek narzedziowy na grabie albo domek do zabawy dla dzieci to w sumie tez by trzeba zgłaszać...

Nie ma domu zbudowanego absolutnie zgodnie z projektem, w każdym są wieksze lub mniejsze odstępstwa. Urzędnik w przeważającej części to tez człowiek myslący i nie czepia sie bzdur. A na upierdliwego sąsiada nie pomoże żadne sztywne trzymanie sie przepisów, Zawsze znajdzie sie coś co można zgłosić.

Jakby skontrolować domy wybudowane do roku 2000 to okolo 90% byloby samowolą. Nitk tego nie robi bo wszyscy zdają sobie sprawę ze skali niezgodności.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...