Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ogrzewanie starego domu


jarekcc

Recommended Posts

Witam wszystkich i proszę o poradę względem ogrzewania domu z lat 80 bez ocieplenia.Ściany z podwójnego pustaka żużlowego o grubości 40cm.Okna nowe PCV strop ocieplony watą szklaną i żużlem.Powierzchnia ogrzewania to 90m2.W tej chwili palę kotłem zasypowym głównie węglem o mocy 17kw.Koszt opału to ok.4500-5000 zł.Grzejniki nowe aluminiowe 100 żeberek.Moje pytanie brzmi jaki koszt ogrzewania byłby przy opalaniu gazem ziemnym
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jarekcc

jeśli grzejesz 90 m2, masz ocieplony strop i ostatni sezon grzewczy wyszedł u Ciebie 4500-5000 zł to albo masz drogi węgiel, albo bardzo źle go spalasz, albo jedno i drugie. przy takich warunkach grzanie gazem mogłoby wyjść nawet taniej. moi rodzice grzeją węglem (chyba przedostatni sezon) dom 160 m2, który też ma tylko strop izolowany i kosztuje ich to mniej niż Ciebie, a szczerze powiedziawszy kocioł nie pracuje zbyt efektywnie (przewymiarowany dolniak). ile ton i jakiego węgla spalasz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w tej sytuacji nie wydaje mi się, żeby sprawność Twojego kotła była wyższa niż 50%, czyli rachunki przy gazie powinny wynieść około 4000 zł. w dodatku koszt tony węgla u Ciebie jest wysoki, na Śląsku da się kupić za 700 zł. wiele pewnie może jeszcze zależeć od sterowania i temperatury zasilania, ale ja nie inwestowałbym na pewno swoich pieniędzy w kocioł V klasy (bardzo droga instalacja), poszedłbym w gaz, a w przyszłości zaizolował dom.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moich stronach węgiel kosztuje 890 zł za tonę.Dlatego takie wysokie koszty a kocioł mam 9-letni.Dlatego właśnie zastanawiam się nad gazem.Tylko nie wiem czy wyrobiłbym się w tych pieniądzach.Kocioł gazowy pracowałby ok.7 miesięcy w roku.Chciałbym wiedzieć ile gazu średnio np.na 24h.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmiana paliwa stałego na paliwo stałe to "bardzo droga instalacja"?

 

raczej tak, skoro obecnie wymaga się kotłów klasy V. ile wg Ciebie kosztuje remont kotłowni wraz z kominem? zauważ, że w tych starych kotłowniach zwykle brak jest wymaganego obecnie wyposażenia, np. zaworów mieszających. wymienia się też pompy (w kotle gazowym pompa jest wbudowana), sam kocioł na paliwo stałe kosztuje dzisiaj kosmiczne pieniądze (niektóre peleciaki po kilkanaście tys. zł). w dodatku jak potem wykona się termomodernizację, to kocioł na paliwo stałe będzie zwykle za duży i zaczną się kolejne problemy. jeśli jest gaz, to w domu 90 m2 nie ma co się pchać w paliwo stałe.

 

W moich stronach węgiel kosztuje 890 zł za tonę.Dlatego takie wysokie koszty a kocioł mam 9-letni.Dlatego właśnie zastanawiam się nad gazem.Tylko nie wiem czy wyrobiłbym się w tych pieniądzach.Kocioł gazowy pracowałby ok.7 miesięcy w roku.Chciałbym wiedzieć ile gazu średnio np.na 24h.

 

kocioł zasypowy bez bufora raczej nie osiąga wysokiej sprawności. węgiel jest u Ciebie droższy, spalasz go prawie tyle co moi rodzice w domu 160 m2 (mają tylko ocieplony dach i na pewno bardzo niską sprawność przewymiarowanego kotła, o czym świadczy m.in. szybkie zabrudzanie kotła i komina). dlatego koszt ogrzewania gazem u Ciebie będzie porównywalny albo nawet niższy niż koszt ogrzewania węglem.to Twoja decyzja. możesz zgłosić się do jakiegoś audytora to odpowie na Twoje pytania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 letni kocioł do wymiany ? Peleciaki śmigają forumowiczom po 13 sezonów i nie zamierzają wymieniać , mój ma 8 i wygląda jak nowy.

8a47a96644dcb6dfmed.jpg

 

 

5 ton węgla na 90m² to też kosmos.

 

Węgiel ma jakieś 7-8 kWh/kg , pelet 4,5-5 kWh/kg

 

Gaz...

 

Gdzieś po forum krąży tabelka z przelicznikami

 

 

Przelicz to co napisał adam_mk i będziesz wiedział.

 

 

Edit - tabelka

 

99339ce68cb9089amed.png

Edytowane przez cuuube
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

raczej tak, skoro obecnie wymaga się kotłów klasy V. ile wg Ciebie kosztuje remont kotłowni wraz z kominem? zauważ, że w tych starych kotłowniach zwykle brak jest wymaganego obecnie wyposazenia.

Montaż groszka czy peleciaka w miejsce smieciucha to nie technologia kosmiczna. Zasilanie do zasilania, powrót do powrotu, stara pompa może zostać, jakiś zawór 3d i tyle. Wkład komikowy oczywiście lepiej żeby był. Mi 12 metrów z robotą już z pruciem ściany i zamurowaniem i otynkowaniem wyszło 2200zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...
Witam wszystkich i proszę o poradę względem ogrzewania domu z lat 80 bez ocieplenia.Ściany z podwójnego pustaka żużlowego o grubości 40cm.Okna nowe PCV strop ocieplony watą szklaną i żużlem.Powierzchnia ogrzewania to 90m2.W tej chwili palę kotłem zasypowym głównie węglem o mocy 17kw.Koszt opału to ok.4500-5000 zł.Grzejniki nowe aluminiowe 100 żeberek.Moje pytanie brzmi jaki koszt ogrzewania byłby przy opalaniu gazem ziemnym

 

Witam,

 

Porównanie rocznych kosztów ogrzewania kotłem zasilanym gazem ziemnym zależy od wielu czynników i nie ma możliwości, aby rozpatrywać je w ten sam sposób dla wszystkich budynków. Każdy budynek może różnić się architekturą, wykonaniem przegród zewnętrznych i wewnętrznych, stolarką okienną, orientacją według stron świata, warunków atmosferycznych w lokalizacji budynku oraz przynależności do danej strefy klimatycznej w Polsce. Ważne jest również, czy kocioł współpracuje z ogrzewaniem podłogowym, czy z grzejnikowym. Bardzo duży wpływ na wysokość kosztów ogrzewania ma również temperatura jaka ma być utrzymywana w pomieszczeniach. Pana budynek był zbudowany w latach 80 więc przed doborem kotła gazowego warto wykonać obliczenia OZC, na podstawie których poznamy zapotrzebowanie na energię cieplną budynku na cele grzewcze oraz podgrzania CWU.

Jak zdecyduje się Pan na wybór gazowego kotła kondensacyjnego, zachęcam do kontaktu z Autoryzowanym Instalatorem Junkers-Bosch. Nasi specjaliści pomogą w doborze, jak i również wykonają montaż. Na stronie internetowej http://www.junkers.pl znajduje się wyszukiwarka instalatorów w zależności od miejsca zamieszkania. Można również skorzystać z całodobowej infolinii pod numerem telefonu: 801 900 810.

Więcej informacji o naszych kotłach można znaleźć na stronie internetowej: http://www.junkers.pl/produkty/kotly/kotly-kondensacyjne/.

Chętnie odpowiem na ewentualne pytania.

Pozdrawiam,

________________________________

Konsultant Junkers-Bosch

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Pana budynek był zbudowany w latach 80 więc przed doborem kotła gazowego warto wykonać obliczenia OZC, na podstawie których poznamy zapotrzebowanie na energię cieplną budynku na cele grzewcze oraz podgrzania CWU.

...

________________________________

Konsultant Junkers-Bosch

 

Prosze nie wprowadzac w bląd, zuzycie cwu nie zalezy od wieku, rodzaju, wielkosci i energochłonnosci budynku, a tylko od ilosci uzytkowników i ich sposobu wykorzystania cwu. OZC nie oblicza i nie podaje zapotrzebowania na energie dla cwu. Obliczenia energii dla cwu tylko w audycie energetycznym. OZC dotyczy tylko i wyłacznie parametrów cieplnych budynku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prosze nie wprowadzac w bląd, zuzycie cwu nie zalezy od wieku, rodzaju, wielkosci i energochłonnosci budynku, a tylko od ilosci uzytkowników i ich sposobu wykorzystania cwu. OZC nie oblicza i nie podaje zapotrzebowania na energie dla cwu. Obliczenia energii dla cwu tylko w audycie energetycznym. OZC dotyczy tylko i wyłacznie parametrów cieplnych budynku.

 

Asolt co Ty taki nadpobudliwy jesteś. Może z inerpretuj to tak, że po wykonaniu OZC i po poznaniu wyników dołoży się kwh na c.w.u.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Asolt co Ty taki nadpobudliwy jesteś. Może z inerpretuj to tak, że po wykonaniu OZC i po poznaniu wyników dołoży się kwh na c.w.u.

 

Interpretuje to tak, jak napisał konsultant, a napisał ze na podstawie obliczen ozc mozemy poznac zapotrzebowanie na energie do ogrzewania i cwu. Otóz na podstawie ozc nie poznamy zapotrzebowania na cwu. Tak sie to nie liczy. Zuzycie na cwu jest niezalezne od zuzycia na ogrzewanie. Konsultant ma nie wprowadzac w bład a dobrze doradzac. Skoro nie zna sie na tej materii to niech nie doradza.Nie rozumiem Twojej reakcji na mój post.. Tak duzego producenta powinno stac na fachowego doradce, a nie z jakiej łapanki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...