Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Nowy dom - jakie źródło ciepła


malysmok

Recommended Posts

Dzień dobry wszystkim,

 

Buduję nowy dom (Dom w Estragonie 2):

https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-estragonie-2-g2p-med022f7acc436

 

Powierzchnia całkowita domu to około 350m2 (powierzchnia mieszkalna 200m2, piwnica 116m2 i garaż 36m2).

Według projektu obciążenie cieplne budynku to 13,1kW (49,37 kwh/m2/rok).

 

Dom jest budowany w miejscu gdzie nie ma gazu w drodze.

Jako, że drewna opałowego mam pod dostatkiem i prawie za darmo, od początku przyjmowałem, że głównym źródłem ciepła będzie kocioł na drewno + ew. jeszcze jeden system wspomagający - tutaj myślałem o zbiorniku na gaz płynny i kotle na gaz).

 

Rozmawiałem z dwoma instalatorami - jeden polecił pompę ciepła do podgrzewania c.w.u, zostawiając kocioł na drewno i na gaz.

Drugi polecił pompę ciepła do c.o. i c.w.u (jako system wspomagający dla kotła na drewno).

 

Analizując dalej temat ogrzewania z drugim instalatorem, instalator powiedział, że on by zrezygnował kompletnie z kotła na drewno (mimo dostępu do prawie darmowego drewna) i ogrzewał dom tylko pompą ciepła powietrzną. A zaoszczędzone pieniądze (9k PLN kocioł 5 klasy, 6k PLN komin ze stali kwasoodpornej, 2k PLN bufor 1000l) zainwestował w fotowoltaikę do zasilania pompy ciepła.

 

Zaproponowana pompa ciepła to DeDietrich Alezio S-V200 o mocy 16kW (tańsza od np. Panasonica, który jest trochę bardziej wydajny).

Żeby grzać samą pompą ciepła do obliczeniowych -18 to należałoby mieć pompę o mocy 22kW lub 26kW, ale takie są dużo droższe i mniej popularne (i nie mają wbudowanych zasobników na ciepłą wodę).

Instalator przekonuje, że przy podanym zapotrzebowaniu budynku na ciepło roczne zapotrzebowania pompy to ok. 17200kWh, przy średniorocznej sprawności pompy na poziomie 3, da nam 6000kWh prądu dla PC do ogrzania budynku.

 

Szczerze mówiąc to jestem laikiem jeśli chodzi o PC i ogrzanie domu za około 3k PLN rocznie wydaję mi się bardzo optymistyczne.

 

Czy powyższe obliczenia są realistyczne?

Czy ktoś kto posiada już pompe ciepła może podzielić się swoimi doświadczeniami?

Będę wdzięczny za każde opinie,

 

Pozdrawiam,

 

M.

Edytowane przez malysmok
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Witam,

 

Dla ogrzewania Pana budynku zdecydowanie polecam zastanowić się nad wyborem powietrznej pompy ciepła. Powietrzna pompa ciepła jest obecnie jednym z najbardziej opłacalnych rozwiązań pod kątem rocznych kosztów ogrzewania. Jest to również rozwiązanie całkowicie bezobsługowe oraz ekologiczne, ponieważ przy pracy tej pompy nie występuje zjawisko spalania.

Marka Junkers-Bosch posiada w swojej ofercie sprawdzone pompy ciepła typu powietrze-woda z rodziny Bosch Compress. W sprawie doboru odpowiedniej wielkości najlepiej skontaktować się ze specjalistą. Nasi instalatorzy pomogą w doborze oraz ewentualnie wykonają instalację. Na stronie internetowej http://www.junkers.pl/ znajduje się wyszukiwarka instalatorów w zależności od ich lokalizacji. Wystarczy w niej wpisać jedynie miejsce zamieszkania. Można również skorzystać z całodobowej infolinii pod numerem telefonu: 801 900 810. Zachęcam również do odwiedzenia strony internetowej, na której znajdują się wszystkie informacje odnośnie pomp ciepła: http://www.junkers.pl/produkty/pompy-ciepla/powietrzne-pompy-ciepla/

Pozdrawiam,

________________________________

Konsultant Junkers-Bosch

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz darmowe drewno to na pewno opalanie drewnem będzie najtańsze, nie jest niestety bezobsługowe jak pompa ciepła.

Aby zmniejszyć uciążliwość codziennego palenia możesz zrobić bufor i palić w kotle raz na 2-3 dni. Albo zbudować masywny piec na drewno bez instalacji CO ale to nie w każdym domu da się zrobić.

CWU z bojlera albo PC, lub fotowoltaika + bojler.

Instalatorzy zwykle wciskają to, na czym najbardziej mogą zarobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam,

 

Jeżeli nie posiada Pan podłączenia sieci gazowej do budynku, wtedy znacznie lepszym i korzystniejszym rozwiązaniem pod kątem kosztów ogrzewania będzie pompa ciepła. Instalacja gazowa zasilana gazem LPG ze zbiornika, poprzez wysoką cenę samego gazu LPG oraz koszty związane z dzierżawą zbiornika jest jedną z droższych metod ogrzewania budynku. Wyższe koszty inwestycyjne przy zakupie powietrznej pompy ciepła powinny się zwrócić w czasie następnych sezonów grzewczych. Nie musi się Pan również martwić o dostawy gazu LPG, jego jakość oraz zmiennej ceny. Wyboru powietrznej pompy ciepła najlepiej dokonać przed rozpoczęciem budowy, ponieważ istnieje wtedy możliwość zrezygnowania z budowy części kominów oraz wydzielonej kotłowni, co wpłynie na dodatkowe oszczędności. Nie będzie także potrzebna dzierżawa lub zakup zbiornika LPG. Pompa ciepła może być wykorzystywana również do wytworzenia ciepłej wody użytkowej. Przy okazji zachęcam Pana do zapoznania się z ofertą powietrznych pomp ciepła marki Buderus z rodziny Logatherm, która znajduje się na stronie internetowej: http://www.buderus.pl/produkty/kategorie-produktow/pompy-ciepla/.

Chętnie odpowiem na ewentualne dalsze pytania

Pozdrawiam,

________________________________

Konsultant Buderus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...