Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Budowa podejście nr 2 - Ogrzwanie, wentylacja


luczak84

Recommended Posts

Witam wszystkich forumowiczów po 10 letniej przerwie,

 

dość nieoczekiwanie przyszło nam raz jeszcze stanąć przed wyzwaniem budowy domu.

Tym razem mamy projekt indywidualny domu wraz z częścią usługową.

 

Łącznie 290 m2

73 m2 część usługowa (wysokość 3,3m)

40 m2 Garaż (wysokość 3,3m)

180 część mieszkalna (parter 3m, piętro 2,7)

 

Dach płaski

 

według obliczeń charakterystyki cieplnej roczne projektowanego budynku zapotrzebowanie 13700 W

Obliczenia zapotrzebowania na ciepło wykonano w programie komputerowym pakietu INSTALTHERM

firmy INSTAL-SOFT - nie wiem na ile dane z tych wyliczeń są realne i na ile można się można na nich oprzeć.

 

 

Obecnie w domu mamy ogrzewanie gazowe i powierzchnia około 150m2 wraz podgrzaniem ciepłej wody to koszt roczny około 4 tyś zł.

 

W miejscu nowej inwestycji mamy gaz w granicy działki. Wstępnie zakładałem takie źródło ciepła. Zastawiam się nad zmianą koncepcji na pompe ciepła (powietrzna? gruntowa?). Do pompy ciepła dodatkowo rekuperacja oraz na piętrze klimatyzacja w sypialniach. Ze względu na to że część usługowa związana jest z gastronomią wydaje się zasadne zastosowanie fotowoltaiki (nie mam jeszcze żadnych wycen ani doświadczeń w tej materii). Zastanawiam się nad optymalnym rozwiązaniem. Chciałbym żeby długofalowo było to rentowne.

 

 

Zastanawiałem się nad GWC do rekuperacji (zamiast klimatyzacji) ale większość instalatorów odradza to rozwiązanie jako mało skuteczne i drogie.

 

Chyba że są inne ciekawe koncepcje warte rozwazenie. Liczę na dyskusje w temacie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...