Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Cena domu-US moze sie przyczepic?


kasiapro1

Recommended Posts

Zamierzamy kupic dom do remontu,wedle lokalnych stawek -Sadyba,cena jest korzystna.Powinnismy robic zdjecia zeby udowodnic ile rzeczy jest do przerobienia,poprawy,wyburzenia?Jak udowodnic ze rzeczywiscie jest to lekka ruinka.Ktos tu pisal ze lepiej isc samemu do US i co przedstawic akt czy czekac az moze sami wezwa?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak jak piszesz.....

US naliczy Tobie cenę z tabeli. W Twoim interesie jest rzetelnie udokumentować wszelkie cechy zakupionej nieruchomości mogące mieć realny wpływ na obniżenie standardu budynku a więc i mogącej mieć wpływ na cenę zakupu.

Proponuje byś dokonała czynności podatkowych zanim zabierzesz się do remontu. Niewykluczona jest wizja lokalna.

 

A wycenie nieruchomości wg tabeli nie ma się co dziwić.

Powszechną praktyką jest zaniżanie prawdziwej wartości zakupu.

Czytaliście informacje prasowe o sprowadzanych z Niemiec samochodach Audi i BMW których w.g umów kupna-sprzedaży wartość wynosi 1 Euro?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co pamiętam, to prawo mówi, że U.S. ma prawo zakwestionować cenę nieruchomości jeśli cena różni się od średnich cen w danym rejonie. Jeżeli ceny którą wskaże U.S. Ty nie zaakceptujesz to powoływany jest rzeczoznawca. Jeżeli tenże stwierdzi wartość nieruchomości różniącą się od "Twojej wartości" o więcej niż (chyba!!!) 20% to ona jest obowiązująca i musisz zapłacić odpowiedni do tej ceny podatek plus odsetki. Jeżeli różnica jest mniejsza niż te 20% Twoja cena zostaje.

Nie pamiętam tylko kto ponosi koszty opłaty rzeczoznawcy (ok. 1000PLN)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie przed ekstra podatkiem uratowało zapisanie w akcie notarialnym pewnych cech obniżających wartość nieruchomości. Nieoczekiwanie największy skutek przyniósł zapis o małej wysokości niektórych pomieszczeń - zostały one wykluczone z powierzchni tzw. mieszkalnej i policzone po zasadniczo innej cenie.

 

Remont - choćby nie wiem jaki - pozwala urzędnikowi obniżyć wyliczoną przez US cenę tylko o 10%. To często za mało, by uciec przed bandyckim podatkiem.

 

Opis nieruchomości - będący integralną częścią każdego aktu notarialnego - jest wbrew pozorom bardzo ważny. Radzę dobrze pomyśleć, co sie tam wpisuje.

 

A na zdjęcia nikt w US nawet nie chciał spojrzeć... :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ania przypomniała mi, że gdy przed transakcją rozmawiałem z panią z U.S., sama podpowiedziała mi (???), że warto w akcie notarialnym zapisać (o ile to prawda), że budynek jest zrujnowany, nieogrzewany, bez elektryczności, bez okien, częściowo drewniany. Warto zaznaczyć rok budowy o ile było to dawno. W moim przypadku budynek był do rozbiórki, więc ustaliłem, że poprzednim właścicielem, że on rozpocznie rozbiórke zgłaszając to w urzędzie (ten dokument też pokazałem w U.S.) - odłączony został prąd, zdemontowany piec C.O. zdemontowane okna - wartość budynku od razu znacząco spadła a pracy było tyle co nic.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)ale co jak zaczna sie roboty a tu przyjdzie kontrol?

Albo przyjda jak juz bedzie jak w bajce..mam czekac sto lat przyjda lub nie?

Dlatego z aktem notarialnym najlepiej od razu iść do U.S. do działu podatków od obrotu nieruchomościami i uzyskać potwierdzenie, że akceptują kwoty w akcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...