Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Bojler elektryczny w domku letniskowym dobór komponentów.


PolyCount

Recommended Posts

Witam,

 

Chciałbym w domku letniskowym mieć ciepłą wodę i nosze się z zamiarem złożenia instalacji opartej na bojlerze elektrycznym, chciałbym zasięgnąc waszej opini, porady czy złożony zestaw podoła ewentualne wskazówki, przestrogi.

 

Obecnie w domku letniskowym ujęciem wody jest studnia głebinowa z pompą i zbiornikiem hydroforowym 500l w piwnicy , ujęcie oddalone jest od domku ok 30m. Woda jest na głębokości 8m. Po nabiciu wodą zbiornika manometr przy pompie wskazuje po naładowaniu 3 bary. Woda podawana jest na parter domku do dwóch zlewów i kabiny prysznicowej i jej cisnienie jest zadowalające. Docelowo w domku będą w sezonie 2 osoby dorosłe i 2 dzieci.

 

Skompletowałem na kartce następujący zestaw:

 

- bojler elektryczny (pionowy) ERMET 140L - planowane umiejscowienie obok zbiornika wody w piwnicy.

- grzałka 2kW

- redukcja z zbiornika hydroforowego Z 1"/ W3/4"

- zawór kulowy W/W 3/4"

- filtr siatkowy

- reduktor ciśnienia do 6 Bar

- zawór zwrotny

- grupa bezpieczeństwa c.w.u. BSB, Nmax UDT 111,5 kW, z zaworem bezpieczeństwa MS 6 bar, z przyłączem do naczynia przeponowego z szybkozłączem Art.-Nr 90 621 00

- naczynie przeponowe do instalacji c.w.u., 24 l, G3/4" Art.-Nr 90 155 00

Instalacja miałaby być oparta na rurach PP-R w otulinie.

 

Czy czegoś w tym zestawie nie pominąłem?

 

Obecna pompa i zbiornik hydroforowy to :

 

- Pompa Grundfos Type: JP5-B-B-CVBP Model D46711202P11210 U 1X220/230V Imax 3,6A r 50Hz P1 775W IP44 Pmax 0.6/6 MPa/bar Hmax 40m Hnom 21m +

 

- Zbiornik hydroforowy: Elbi Mod. - Type AFV-500 Temp Max 75 Stopni C. Precarica-Precharge 1.5 bar Capacit-Capacite Lt.500 Membrane -Diephragm EPDM Press max - Max Pressure 10bar

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie chwalą ariston hybrid czy jakoś tak , to jest bojler z grzałką oraz pompą ciepła czyli tanie grzanie ale dosyć drogie bo taki 80 litrów kosztuje ok 2200 zł .

 

Widziałem fajne rozwiązanie tylko zastanawiam się co w przypadku jak w tym domku generalnie jest zimno jest nieocieplony jak i czy ta pompa ciepła będzie kiedykolwiek się załączać poza tym ochładzałoby i tak już zimne pomieszczenie (biorąc po uwagę montaż w domku a nie w piwnicy._

 

 

Dałbym mocniejszą grzałkę.

 

Rozważam też dobór 3kW lub 2x2kW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie chwalą ariston hybrid czy jakoś tak , to jest bojler z grzałką oraz pompą ciepła czyli tanie grzanie ale dosyć drogie bo taki 80 litrów kosztuje ok 2200 zł .

 

Trochę o tym poczytałem i w tym domku letniskowym średnio by sie to sprawdziło. Tam jest duża wilgość i chłód nawet latem dodatkowe obniżanie temperatury w pomieszczeniach raczej nie wchodziło by w grę natomiast urządzenie typu split mogłoby być warte rozważenia tylko strach przed złodziejami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...