Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Sas bio compact czy Lazar smartfire? pomoc w wyborze i doborze mocy?


brzozas

Recommended Posts

Witam serdecznie.

Chciałbym prosic o pomoc w wyborze kotła, oraz w doborze mocy jaki powienienem wybrac? Zastanawiam sie nad kotlami firmy Sas bio compact lub Lazar smartfire. Oba piece beda chodziły we współpracy ze zbiornikiem kombinowanym poj. 800l., gdzie 600l C.O, 200l CWU. Do zbiornika wpiety solar. Prosilbym o wszelkie wskazowki jaki piec wybrac? Druga sprawa to wybor mocy kotła. Rozmawiałęm z przedstawicielami obu firm i kazdy co innego mowi, jedni wskazuja na 12kw drudzy 15kw a takze 20kw. Po krotce opisze dom co ułatwi moze Wam forumowicze podanie jakiejs sensownej odpowiedzi. Dom 210m pelne pietro, rozprowadzona rekuperacja, całość podłogowki, 160m pow. uzytkowej, 40m garaz i 10m kotłownia. Ocieplony 15cm styropian lambda 0,33, podłoga 15cm lamdba 0,31, pierwszy strop gr 51cm teriva, drugi strop drewniany ocieplony piana 22cm lambda 0,37. Poddasze nie uzytkowe, nie ocieplone. Okna 3 szybowe 6 komorowe wspolczynnik ponizej 0,9 to samo drzwi. Bardzo Was prosze o pomoc gdyz nie chce kupic zbyt malego lub przewymiarowac kotła dlatego kieruje pytanie do Was.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż do takiego domuszkoda pakować paliwo stałe.

 

Ja mam powierzchnia ogrzewana ok 150m2 powierzchnia użytkowa ok 116m2(oryginalna z projektu rzeczywista trochę większa). + garaż 45m2 nie ogrzewam,

 

Sciana 20cm lambda 0,04

strop i skosy 28cm 0,038-0,035 + stryszek 18cm -0,038

Podłoga 12cm 0,038-0,033

Rekuperator+GGWC

3szyby

 

kocioł 10kW średnia moc grzewcza grudzień styczeń 2-2,5kW

Drugi raz paliwa stałego bym nie wstawił tylko grzałkę 6kW i dwa splity

Edytowane przez kulibob
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twoje kombinacje + dobry kocioł wyjdą Ci więcej niż pompa ciepła. Rozumiem że jeśli nie znasz zapotrzebowania cieplnego budynku to projektu podlogowki też nie robiłeś, a to błąd. Tym bardziej że są to niewielkie koszty.

Witam.

Co do kosztów to nie zgadzam sie z twoja opinia, staralem sie poczatkowo wybrac pompe ciepla gruntowa gdzie srednio koszty samej to około 30tys zl, odwierty z wejsciem do kotlowni to kolejne 15 tys zl, dobrze bylo by tez zamontowac jakis bufor ( zdanie firm montujacych pompy ciepła ) wiec rowniez dochodza koszty kolo 3-5tys zl. Srednio zestaw o ktorym mowilem wyzej w postaci kociol z buforem i kolektorami to koszty kolo 23-25 tys zl. Wiec jest roznica.

Z pewnych przyczyn opcja pompy ciepla nie wypalila, niestety przeliczylem sie z kosztami innych rzeczy zwiazanych z budowa itp, dlatego musze wybrac jakas inna alternatywe ogrzewania, nie mam dostepu do gaz co rowniez ulatwilo by sprawe.Moze ktos z Was podpowie jakies inne rozwiazanie w miare podobnych pieniazkach. Myslalem o pompie ciepla powietrznej ale boje sie ze koszty ogrzewania beda zbyt wysokie.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...