Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Piec chlebowy


mar_rad

Recommended Posts

Dzięki za uzupełnienie.

 

Zdażyłem jeszcze widzieć "na chodzie" tradycyjne trzony kuchenne, piece kaflowe, palenisko z wylepianym z gliny sklepieniem, piec pralniczy, i tym podobne śliczności, i potwierdzam, że nie ma to jak tradycja. Muszę się przyznać, że nawet wciąż "łamię się" czy w swoim kominku zastosować wkład, czy zostawić "historyczną" komorę spalania, w cegłach...

 

Oczywiście, to drugie rozwiązanie byłoby zbyt nieekonomiczne i niestety, nieekologiczne, w sensie zużycia drewna, gdyby kominek miał być elementem systemu ogrzewania a nie tylko sporadycznie używanym rekwizytem. To jak z parowozami: są przepiękne i powinny pozostać na chodzie ciągnąc składy muzealne, tym niemniej zupełnie bez sensu byłoby pozostawienie ich na normalnych trasach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 137
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Czesto zapominamy o jeszcze innym rozwiazaniu BIOPALENISKU ... W tym przypadku mamy widok ognia i ciepłe powirzchnie całej obudowy . Dodtkowy atut to dokładanie do kominka-pieca co 10-12 godzin . Spalanie drewna jest ekonomiczne i ekologiczne , dym z takiego paleniska jest praktycznie biały co swiadczy o optymalnym spalaniu . Żywotność takiego biopaleniska siega 40 lat . Jaki wkład tyle pociagnie ??? Piece kaflowe budujemy w wielu nowych domach a i kuchnie "klasyczne" z piekarnikiem bywaja seriami po kilka....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 months później...

Odgrzewam! :D

 

Mamy w planie samodzielne zbudowanie kuchni na drewno,

najchętniej w połączeniu z piecem chlebowym

i z podkową do ogrzewania CWU.

Pytanie:

Skąd wziąć jakieś materiały z rysunkami konstukcyjnymi takich kuchni?

A może ktoś, kto taki piec sam zbudował mógłby podzielić się swoim doświadczeniem?

Z góry dzięki i pozdrawiam. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Matka, jak pisałem wcześniej był opis trzonu z piecem chlebowym w jednym z numerów Muratora. Myślałem, że mam go w chałupie, ale nie. Pewnie dostał nóżek :evil:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja wiem, ze pisałeś, tylko jak mam treaz ten numer zlokalizować?

A może to był ten dodatek, o którym pisał brzoza, "Dom Letni" nr 1/99 wydawany przez "Muratora"?

Ciekawe, czy mają jeszcze ten numer w archiwum, muszę wystosować prośbę do Redakcji.

Tym niemniej, liczę jeszcze na inne źródła. :D

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Heliodor podam Ci coś dla porównania

sam piec chlebowy jest o wiele prostszą konstrukcją niż kuchnia z piekarnikiem (czasem dodatkowo i piecem chlebowym) mieszcząca w palenisku podkowe ... u mnie jako materiał był tak samo (jak planujesz) - klinkier i szamot

kuchnie postawił mi murarz na "dniówkę"

robił stosunkowo wolno ... po 8 godzin dziennie ... zeszło mu 2 (dwa) dni ... a teraz podstaw sobie kwote i czas ... a wyliczysz dniówke "Pana zduna" ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

faktycznie ... ciężki przypadek ...

Heliodor on uznał sie chyba za ostatniego zduna w Polsce ... a moze nawet w Europie ! :o

no i pewno zna rozmar bochenka chleba ....a musi to przecież przemnożyć przez ilość bochnów jakie chcesz upiec jednorazowo ...czuje sie wiec jednocześnie projektantem projektu indywiualnego ...a za to sie płaci architektowi ... i to słono ...

:lol:

pozdrówka i powodzenia w szukaniu normalnego zduna :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panu wdusiłam escape i tyle.Dzwoniąc do zdunów dostawałam takie pytanie : na ile chlebów ,na jakie potrzeby ,na ile osób?Odpowiedź: "na bieżące potrzeby rodziny wielodzietnej ,pieczenie raz w tygodniu" i sprawa jasna 500zł za robociznę ,materiały moje.Podkreślam,że moje słowa to prawda w domu gromada,ale dom duży 420m2 i irytuje mnie to,że wycena na sucho odbiega od tej wykonywanej na miejscu.Znacznie odbiegam od głównego tematu wątku.pozdrawiam.K
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i tak oferujesz duzo w porównaniu z tego co ja płaciłem :D

pozatym jesli piec ma byc w piwnicy - to tym samym zakładasz, ze obudowa z klinkieru nie musi byc wymuskana na pokaz, a piec ma słuzyc do pieczenia a nie oglądania go ... ma być typowo uzytkowy

mam taki piec chlebowy w domu mojej Mamy ... ale o ile piekę - pieke na bieżaco w piekarniku zwykłej kuchni chleb na zakwasie w brytfannie ...

taki chleb na zakwasie nie wyrasta wysoki ale waga jego waha sie w granicach 2,5 - 3 kg ...

wiec mimo, ze rodzince smakuje ... i to baaaardzo smakuje ...:wink:

to nie są w stanie zjeśc wiecej niz jeden bochen dziennie ... :p

paląc pod kuchnia i gotując obiad Jesteś w stanie co dzień upiec świeży ...

(mimo ze ten na zakwasie nie traci świerzości przez tydzień ... co z pewnościa sama dobrze wiesz )

musiałabyś tylko zakiszać w dwu lub trzech dzieżkach (z poslizgiem dziennym w stosunku do poprzedniego zakiszenia)

 

Heliodor ... życze Ci zebyś trafiła na fachowca zduna od pieców, a nie zmanierowanego wykonawce obudów kominków którego ambicją jest nie wkład a skorupa ... jednocześnie majacego pojęcie o cenach ...

 

pozdrówka serdeczne :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...