Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wybór mocy pieca - pomieszanie z poplątaniem


Recommended Posts

Cześć. Mam zamiar kupić piec na ekogroszek. Dom z lat 70 był parterowy, teraz zostało dobudowane piętro i weranda. Powierzchnia to około 280-290 m2. Dom dobrze ocieplony. Parter 10 cm styropianu na podłodze, mury 50 cm plus 15 cm styropianu białego. Piętro, ściany 25 cm plus 18 cm styropianu grafitowego, a sufit 40 cm wełny. Wentylacja grawitacyjna. Na stronie ciepło właściwe wyszło, że dla co i cwu potrzebuję pieca na ekogroszek o mocy 15 kW. Zapotrzebowanie na ciepło wyszło 35w/m2. Jednak tutaj zaczynają się schody...

 

Chciałbym kupić piec defro, ale patrząc na ich katalogi sam nie wiem co myśleć. Jest defro komfort. Moc pieca 20 kW wystarcza do ogrzania 250 m2, a moc 15 kW do 190 m2 (według katalogu, napisane było też, że to są obliczenia dla zapotrzebowania na ciepło 70 w/m2). Z kolei defro sigma o mocy 16 kW wystarcza na 260 m2, a taki o mocy 12 kW na 220 m2 (według katalogu, napisane było też, że to są obliczenia dla zapotrzebowania na ciepło 80 w/m2).

 

Skoro zapotrzebowanie na ciepło przy obliczaniu wydajności pieca było 70/80 w/m2, a na ciepło właściwe wyszło, że mój dom ma 35 w/m2 to wychodzi, że nawet ten 12 kw i ten 15 kW są za duże. Jednak czy tym się sugerować? Na co zwrócić uwagę, żeby nie zamówić za małego, ale też nie za dużego pieca...? Proszę o pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To oczywiste, ale może jednak ktoś zna się w temacie i spróbuje mi wytłumaczyć czym tutaj się sugerować?

Wyliczeniami producenta, danymi z cieplowlasciwe czy czymś innym?

 

Na pewno nie wyliczeniami producenta.zaden producent nie zna Twojego domu, producent moze jedynie podac moc kotła i jego sprawnosc, ewentualnie charakterystykę czyli zaleznosc sprawnosc od mocy. Nic wiecej. Jezeli chodzi o cieplowlasciwe to im bardziej skomplikowany dom, dom z dobudową, nietypowy kształt, dom termomernizowany, tym mniej dokladne są "obliczenia" tym kalkulatorem. Dotyczy to zarówno obliczen projektowego obciązenia cieplnego jak i mocy na cwu. A wyliczenia opłacalnosci tzw,. czasu zwrotu to istne kuriozum. Najdokladniejsze są obliczenia ozc, dokladne i rzetelne. Oczywiscie dokladnosc tych obliczen jak zresztą jakichkolwiek obliczen zalezy od dokladnosci danych do tych obliczen. W tym przypadku konieczne sa dokladne rzuty i przekroje, grubosci i jakosc materiałow izolacyjnych (ich parametry), wspołczynniki przenikania ciepła dla okien i drzwi. KOnieczna jest tez lokalizacja i usytuowanie wzg. stron swiata. To tak z grubsza.

Tak ogolnie to nikt tu nie pomoze i nie poda zadnej wartosci bez obliczen, a wrózenie, zgadywanie o wielkosc obciazenia cieplnego to na innym forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...