Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

PORÓWNANIE DACHÓWEK; WRA?ENIA + FOTO


mdzalewscy

Recommended Posts

Mycie klinkier mnie nie dziwi, wręcz się dziwie z czego wy się dziwicie, będąc pare razy w USA, miałem okazje przyjrzeć się budowie nowych i remontom starych domów i mycie klinkieru jest tam często spotykane. Widziałem jak meksykanie myli, chyba jakimś kwasem (?) elewację klinkierowo i wyglądała super. Nie widzę powodu dlaczego raz na 10 lat nie wynająć ekipy aby nam odświerzyła klinkier.

 

cóz - chciałbym widzieć jak ekipa meksykanów lata po twoim dachu i go kwasem szoruje...ale każdy się bawi jak potrafi - niektórzy myją dachy a niektórzy nie. ja nie mam zamiar.

---

"...ja już Snowdwarf poczytałem Twoich opinii, na temat mycia szczoteczką kół, to mi wystarczy, nie ma o czym dyskutować, wybrałeś dachówkę jaka Ci pasuje, Twoja sprawa..."

oczywiscie kolego wybrałem taką dachówkę jaka mi pasuje - i nie kierowałem się przy wyborze tym czy za parę lat będę musiał dach myć bo będzie zielony (szczerze mówiąc żaden z dachów w mojej okolicy nie jest zielony - nawet te nie wymienione na nowe)'

a moja uwaga dotycząca szczoteczki do zębów była reakcją na to co tu przeczytałem... mycie dachu jest dla mnie dużą przesadą - i jestem pewien że nie tylko dla mnie...

---

a swoją drogą jeśli będziesz miał sąsiada który będzie miał kocioł na paliwo stałe i będzie palił węglem, a wietrzyk elegancko rozsieje ci sadzę po twoim czyściutkim daszku to co oskarżysz go o śmiecenie?

weź se trochę luzu daj a zaoszczędzoną wodę w kwiatki wlewaj a nie na dach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 80
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Było już trochę postów na ten temat, ale ja trochę inaczej

 

Przy okazji kwestii wyboru dachówki: chciałbym zwrócić Waszą uwagę na fakt, że ta sama fachówka może diametralnie różnie wyglądac w różnym świetle. Mam Robena - coś w typie pokazanym na 3-cim zdjęciu. W pochmurne dni jest niemal wiśniowo-brązowa, w słoneczne - niemal ceglasta. I dom wygląda przez to naprawdę różnie w różne dni.

 

Czy technologia wykonania dachówki ma jakiś wpływ na taką "skłonność" do zmiany koloru w zależności od oświetlenia ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj porównałem Braas grecka brazowa sprzed roku i obecnie produkowaną - jest wyraźna różnica w powierzchni. Nowa powierzchnia jest wyraźnie bardziej błyszcząca, głądka, jakby pomalowana olejną.

Po zmoczeniu starsza dachówka jest cała mokra, a nowa ma pojedyncze kropelki na sobie. Kolor w zasadzie ten sam, może deczko ceplejszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Przed polozeniem dachowki zastanawialem sie nad problemem porastania dachu mchem i glonami. Na forum znalazlem taka informacje i poszedlem dalej tym tropem. Dalej tzn wykorzystalem blache miedziana grubosci 0,6 mm. A w szczegolach wyglada to tak. Zwiazki cynku i miedzi maja wlasciwosci grzybo i roslinobojcze. Zatem kupilem arkusz blachy (ok 2 m2, ok 200 zl) miedzianej, pocialem go na paski szerokosci 3cm i dlugosci ok 15 cm. Przy montazu gasiorow na kalenicach dekarze przybijali te paski do laty kalenicowej w ten sposob ze paski leza w dolinie dachowki i wystaja ok 3 cm spod wlosia szczotki kalenicowej. Z dolu paskow nie widac. Padajacy deszcz tworzy i wymywa z blachy zwiazki miedzi ktore slywajac w dol osadzaja sie na powierzchni dachowki i opozniaja lub hamuja rozwoj glonow i mchu. Dotyczy to wprawdzie dolin i dolnych krawedzi dachowek, ale tam tez najbardziej gromadzi sie wilgoc i nastepuje wieksze porastanie. Paski miedzi zostaly ulozone na wszystkich polaciach dachu. Teraz po wykonaniu dach zmodyfikowalbym troche to rozwiazanie dajac od strony polnocnej i wschodniej nie tylko paski blachy miedzianej ale takze cynkowej. Pytania. Czy to zadziala? Zobaczymy za lat kilka. Inne pytanie. Czy dach w dolinach nie pokryje sie zielenia patyny miedzi?, Raczej nie ale zobaczymy za lat kilka. Natomiast jesli jest taka obawa to moza wykorzystac blache cynkowa zamiast miedzianej (poza tym bkacha ta jest tansza). Ale nawet jak dach sie zazieleni nie zamierzam sie zbytnio tym przejmowac. Dachowka: Braas, ceglasta, Celtycka, Lumino.

 

PS. Zrodlem informacji o rozwiazaniu wz wykorzystaniem blachy cynkowej jest Vardo - patrz dwa posty wyzej :D . Informacja zatoczyla kolo i wrocila do zrodel :D . Ale VARDO szuka srodka na zielenienie dachu. Ot przewrotnosc ludzkiej natury :D

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wychodze z zalozenia skoro ludzie pytaja o cos bo nie wiedza to ja doradzam bo wiem.Dziwi mnie jednak ze taki rodzaj postepowania czyli dzielenia sie tym co wiemy jest nazywane przewrotnoscia ludzkiej natury

 

Witam ponownie,

Co do "przewrotnosci" to bylo w formie zartobliwej. Jezeli urazilem to przepraszam.

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
  • 1 month później...
Zrobiłem poniżej fotki dachówek:

- pierwsza po lewej jest „nowej generacji” dachówka betonowa, jak pocieramy ręką jest śliska (bardziej niż ceramika anagobowana), błyszczy się, to taka glazurowana w wersji betonowej dla ubogich, dokładnie jest to nowy Brass (podobno nigdzie jej nie ma, a ja ją mam w domku)

 

Hej Mdzalewscy - wyciagam Twoj stary wątek bo mnie ciekawi czy i co juz wybrałeś. Poza tym czy to o czym piszesz powyżej to ma jakąś nazwę? Lumino? Lumino2? Będę wdzięczny za wskazówki.

 

Pozdrawiam - KaiM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...