Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Okno tarasowe przlesuwne HST czy PSK, na co zwrócić uwagę przy montażu?


Recommended Posts

Rozważam też inny podział w przypadku PSK, w układzie 2/2 jedno skrzydło by miało 145cm, jest też opcja 3/3, wtedy wymiary np. 120 x 85 x 85.

Pytanie czy to ma sens, z pewnością zyskałoby na sztywności kosztem izolacji (dodatkowy słupek).

Edytowane przez mookie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja przy zamawianiu swojej PSK 270ki zrobiłem podział 110 i resztę czyli podział na 2 nierówne części. Trochę taniej a nie potrzebuję takiego dużego otworu wyjściowego.

 

Jestem mało doświarczony ale zwróciłbym uwagę na:

* dostatecznie wysokie poszerzenie aby dało się dobrze wykończyć docieplenie progu

* prawidłowy rozstaw kotew mocujących (wg instrukcji montażu)

* czy rama nie zwichrowała się w trakcie montażu (piony i poziomy)

* czy rama nie jest trzaśnięta w narożniku (zobaczyć dokładnie z latarką)

* czy drzwi się nie obcierają przy zamykaniu (patrzysz czy nie ma rys wewnątrz ramy)

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Sebek74
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba okna podrożały, ja 2,5 roku temu płaciłem za PSK 300x220, dzielone na pół ok. 5k (okleina kolor dwustronna, 3 szyby, szkło u=0,6) na profilach Gealan i okuciach Schuco.

 

Coś pokręciłeś. Zarówno Gealna jak i Schueco to nazwy profili. Wśród nich jest wiele serii o różnych parametrach. To tak jakby powiedzieć "mam auto Fiat z oponami Toyota" ;) Nawet nie wiadomo jaki model... a to istotnie wpływa na cenę. Podobnie jak zastosowane rozwiązanie zamykania: mogą być wersje "zwykłe" jak i ze wspomaganiem. Część stała w ramie lub skrzydle. Dodatki w postaci ramek, podwalin, folii... itp itd. To wszystko wpływa na cenę i pozornie takie samo okno może się różnić ceną o 100%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Jeszcze jedna kwestia do wyjaśnienia, taras jest wyżej niż podłoga bo jest ocieplony (różnica tarasu względem wylewki ok 13.5 cm, względem podłogi 9 cm).

 

Teraz pytanie z którą warstwą mam licować dolną ramę drzwi tarasowych, stropową, wylewki, posadzki? Ze względu na różnicę wysokości, do okna zaproponowano mi poszerzenie systemowe 10 cm, czyli dolna rama na poziomie wylewki.

 

OknoPSK.jpg

Edytowane przez mookie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dobrze zrozumiałem, to proponują jak trzeba. Okno dobieramy w tym przypadku do poziomu tarasu zewnętrznego, tak by woda opadowa była odprowadzana na taras (a nie pod). Do tego montaż powinien odbyć się na podłodze wewnętrznej, w tym przypadku poszerzenie (jeśli się da to najlepiej od węższego systemu ) ma dochodzić do podłogi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie izolacja pwodna powinna łączyć się z izolacją tarasu ktora powinna być wykonana POD jego ociepleniem

Jak rozumiem zrywać ocieplenia nie będziesz więc pozostaje zrobić izolację na izolację jaka będzie na ociepleniu (bo chyba jakaś izolację pwodna planujesz a nie zostawiasz wszystko szczelności gresu i fug ;) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Jareko, z tego co tam widzę, to taras jest zaizolowany następująco: Folia PE, Wylewka, Papa, Styropian, Wylewka, Papa. Zamierzam w przyszłości zdjąć wierzchnią pape, zrobić jakąś hydroizolacje i dać na to płytki lub gres.

 

Co do samego okna, pojawił się pomysł, by zrobić podmurówkę (próg) do wysokości powyżej izolacji tarasu, i okno osadzić na podmurówce zamiast na poszerzeniu, tak by można było wejść z izolacją pod ościeżnice okna od strony tarasu, podsunąć np. parapet, obróbkę blacharską albo jakąś płytkę czy gres. Sam taras ma dosyć spory spadek. Wyglądałoby to mniej więcej jak na obrazku. Pytanie czy to dobry kierunek. Z poszerzeniem jest ten problem, że między okno a poszerzenie nic nie wcisnę, a pomiędzy próg a okno już tak.

[ATTACH=CONFIG]432338[/ATTACH]

Edytowane przez mookie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pozostaje tylko problem przy podmurowaniu mostka jaki pojawi się na styku podmurówka/PSK

Dąży się do tego by zawsze coś dodać poniżej ościeżnicy co jest ciepłe

a w czym problem by nie wykonać tak jak na rysunku z zastosowaniem poszerzenia ?

MOżna zastosować poszerzenie od węższego profilu - wtedy lico poszerzenia jest cofnięte względem lica PSK i masz miejsce na jakiekolwiek obrówki

Mało tego, są dostępne (w Vece także) tzw profile bazowe tóre z racji swojego kształtu są przewidziane do takich obróbek, są fragmentem cofnięte względem lica ościeżnicy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@OknoHouse, dzięki za poradę - też nad tym myślałem, więc próg planuję zrobić dwuwarstwowy z izolacją pomiędzy wykonaną choćby z pianki. Dodatkowo od tarasu próg będzie przylegał do izolacji tarasu.

 

Okno PSK musi mieć i tak 30mm poszerzenie od dołu - tak mi mówią fachowcy od tego okna, zdaje się po to by przymocować do niego dodatkowe kotwy podtrzymujace szynę jezdną od dołu, widzę, że przewidziane poszerzenie jest 82 mm, czyli takie jak profil okna. Pytanie czy to poszerzenie 30mm może być z węższego profilu, ułatwiło by nieco sprawę.

Edytowane przez mookie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co opisałem będąc w pracy jest dostosowaniem rozwiązania do stanu na dzień dzisiejszy co nie oznacza że jest rozwiązaniem idealny bo takowe będzie dopiero wtedy gdy izolację pwodna okna polaczysz z izolacją tarasu czyli po zerwaniu ocieplenia.

Dowiedz się czy można by poszerzenie 30mm było od profilu 72mm - moim zdaniem nie powinno być problemów gdyz w systemach jakie znam można połączyć szersze z wezszym i zlicowanie jest od wewnątrz pomieszczenia - czyli idealnie w Twoim wypadku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@jareko, póki co planuję połączyć hydroizolację drzwi z hydroizolacją NA ociepleniu, ale będzie to raczej rozwiązanie tymczasowe, ponieważ docelowo i tak muszę ruszyć taras.

 

Powiedz mi proszę, dlaczego izolacja przeciwwodna powinna się łączyć z hydroizolacją POD ociepleniem?

Edytowane przez mookie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...