Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

zakres odstępstw od projektu w trakcie realizacji


gregor2

Recommended Posts

jak to jest obecnie w naszej polskiej rzeczywistości?

na jakie mogę sobie pozwolić odstępstwa od projektu w trakcie budowy?

czytałem przepis, że konstrukcji, kubatury a nawet eleacji nie można zmieniać.

jeżeli w projekcie mam czerwony dach to czy mogę pomalować go na zielono, czy tylko czerwony?

mam w projekcie strop Teriva, to czy mogę zmienić na monolit?

Pozdrawiam

Grzesiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niżej masz odpowiedni fragment z prawa budowlanego. Niestety, niewiele z niego wynika, prawie wszystko jest kwestią interpretacji i dobrej lub złej woli urzędników. Wygląda jednak, że zmiana konstrukcji stropu zdecydowanie nie jest istotnym odstępstwem. W praktyce bardzo ważny jest ust.4 - jeśli są wątpliwości i chcesz spać spokojnie, pisz do PINB za potwierdzeniem odbioru i czekaj 14 dni.

 

Art. 36a. 1. Istotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę jest dopuszczalne jedynie po uzyskaniu decyzji o zmianie pozwolenia na budowę.

...

4. Właściwy organ udziela odpowiedzi w terminie 14 dni od dnia przedstawienia planowanych rozwiązań. Nieudzielenie informacji w tym terminie jest równoznaczne z uznaniem planowanego odstąpienia za nieistotne.

5. Nieistotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę nie wymaga uzyskania decyzji o zmianie pozwolenia na budowę i jest dopuszczalne, o ile nie dotyczy:

1) zakresu objętego projektem zagospodarowania działki lub terenu,

2) charakterystycznych parametrów obiektu budowlanego: kubatury, powierzchni zabudowy, wysokości, długości, szerokości, liczby kondygnacji i elewacji,

3) geometrii dachu (kąt nachylenia, wysokość kalenicy i układ połaci dachowych),

4) niezbędnych elementów wyposażenia budowlano-instalacyjnego, zapewniających użytkowanie obiektu zgodnie z przeznaczeniem,

5) zapewnienia warunków niezbędnych do korzystania z tego obiektu przez osoby niepełnosprawne,

6) zmiany sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części,

7) ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu

oraz nie wymaga uzyskania opinii, uzgodnień, pozwoleń i innych dokumentów, wymaganych przepisami szczególnymi.

6. Projektant jest obowiązany zamieścić w projekcie budowlanym odpowiednie informacje (rysunek i opis) dotyczące odstąpienia, o którym mowa w ust. 5.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no właśnie ja gdzieś czytałem, ze np zamontowanie kraty na oknach wymaga zmiany pozwolenia na budowę. To chyba jakas farsa? Ja np planuje kratki w okienkach do piwnicy tzn ze mam to zgłaszac w urzędzie? zastanawiam sie także nad zmianą koloru elewacji?

 

rzeczywistość przerasta fikcje literacką o Wielim Bracie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z kratami to ktoś wyraźnie przegiął. Autor albo urzędnik na którego się powoływał. Instalowanie krat na domu jednorodzinnym nie wymaga nawet zgłoszenia (chyba że to zabytek). Co do elewacji, to jest ten nieszczęsny punkt 2 : "liczby kondygnacji i elewacji". Niektórzy uważają, że chodzi o wygląd elewacji, inni że o liczbę elewacji. Moim zdaniem, jeśli kolor elewacji nie jest określony w warunkach zabudowy (co mało prawdopodobne), możesz sobie malować na dowolny kolor.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no właśnie, architekt zapisał mi w planie czerwony dach. muszę to zmienić przed złożeniem dokumentów. wpiszę czerwony lub brązowy lub ...

mam nadzieję że słowo "lub" przejdzie. widać że urzędnicy lubią "lub". :-)

problem mam ze ścianą. mam w projekcie dwuwarstwową 24 + 12. a ja chcę dać j-w 42 cm. architekt twierdził ze nie ma problemu i ściana może puchnąć od osi na zewnątrz. przepisy mówią, że długość ścian nie może sie zmienić. jedyne co to mogę do środka przesunąć o 42-24-12=6. czyli w środku pomieszczenia zmniejszą sie z każdej strony o 6 cm. O.K. jakoś przeżyję. a jak uznam po kilku zimach, że jest mi zimno, to czy na ocieplenie tej ściany muszę mieć od nowa pozwolenie na budowę, czy może nic nie mówić i liczyć, ze nigdy na jaw nie wyjdzie. ale to by była samowola, i kara wyyysookaa!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tymi kratami to chodzi o dwa aspekty: po pierwsze o takie kraty, jak w niektórych starych kamienicach - ozdobne, kute, wygięte jak balustrada od balkonika, wystające z płaszczyzny ściany - zamontowanie takich krat to jest już zmiana elewacji. Oczywiście, mało kto takie coś planuje, ale jakby nie napisali o kratach, toby sobie ktoś mógł strzelić taką ozdóbkę pasującą jak pięść do nosa a potem się tłumaczyć, że przecież kraty mu wstawić wolno.

 

Po drugie - o kraty wstawione w okna pomieszczeń typu stołówka czy sala balowa, które mogą w razie pożaru odciąć drogę ewakuacji.

 

Nomiast w domku jednorodzinnym, a jeszcze do tego w piwnicy? Na pewno nikt nie będzie miał żadnych zastrzeżeń.

 

W zasadzie zmiany wymagają zgody jeśli mogą zagrozić stateczności konstrukcji budynku, utrudnić jego użytkowanie lub wprowadzić niebezpieczeństwo (zwłaszcza dotyczy to przepisów p-poż. i zmian w instalacjach elektrycznej i gazowej) lub zeszpecić wygląd (to ostatnie kryterium ostatnio jest traktowane aż przesadnie rygorystycznie - nie wolno bez powiadomienia urzędu nawet tabliczki z nazwiskiem powiesić na elewacji, jeśli nie ma jej w projekcie).

 

Andrzej (Trach)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...