Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pytanie o docieplenie pomieszczenia od wewnątrz.


grzechu234

Recommended Posts

Czy mogę dodatkowo docieplić pomieszczenie (przedstawione na rysunku) od środka wełną akustyczną o grubości 5cm?

 

Cały opis, co z czego jest wykonane i jak to wygląda znajduje się na rysunku.

 

Pokój ma 11 mkw, temperatura w zimie wynosi tam około 15 stopni przy 15-żeberkowym kaloryferze!

Sufit dociepliłem właśnie wełną skalną 15cm. Ściany odstają od pionu o około 3-4 cm dlatego w celu wyrównania i tak będę kręcił płyty na stelażach. Pokój znajduje się na piętrze w części budynku która została dobudowana 20 lat temu. Zamieściłem również zdjęcia z pokoju wykonane kamerą termowizyjną przy temperaturze -14 stopni Celsjusza na zewnątrz budynku.

 

Czy po obłożeniu ścian wełną akustyczną będzie się robić grzyb i zbierać wilgoć na ścianach? Proszę o radę jak można by zapobiec temu żeby ciepło nagromadzone w murze nie uciekało pionowo do góry po ścianie.

pokój.jpg

26.jpg

26a.jpg

27.jpg

27a.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiast ocieplać od środka- co już zrobiłeś z wełną skalną, proponuję ocieplić stropodach od góry tak z 20cm i zdemontować tą wełnę pod sufitem. Izolacja działa najlepiej jak jest ciągła! Ocieplając od środka musiałbyś nie tylko ocieplić ściany zewnętrzne ale do tego wejść z 1m na ściany sąsiadujące z takim ociepleniem- by ograniczyć mostki termiczne.

Masz małe szanse, że nie wyhodujesz grzyba. Taką robotę z ocieplaniem wenatrz trzeba bardzo dokładnie zrobić, by para wodna się tylko minimalnie przedostawała. Uruchom sobie program liczący obliczenia cieplno- wilgotnościowe(WUFI, OZC) na takiej ścianie, którą chcesz zrobić. Podstawa to niedopuszczenie do kumulowania wody w przegrodzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak wspomniał przedmówca . Taką przegrodę należałoby przeliczyć w programie cieplno wilgotnościowym. Przy 8cm styropianu od zewnątrz punkt rosy najprawdopodobniej wystąpi w materiale konstrukcyjnym ściany co oznacza że ściana zewnętrzna będzie zimną powierzchnią. Przenikająca para wodna jak dotrze do takiej ściany to istnieje duże ryzyko wykroplenia a w konsekwencji zawilgocenia i zagrzybienia. Taka izolacja może zostać wykonana ale musi byc wykonana z dużą dokładnością i od wewnątrz należy zastosować możliwie jak najlepszą paroziolację o najwyższym możliwym oporze dyfuzyjnym Sd. na stronie http://www.rockwool.pl znajduje się kalkulator cieplno wilgotnościowyu w którym możesz taką przegrode zdefiniować i wykonać odpowiednie obliczenia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
a czy jest jakaś inna opcja ocieplania wewnętrznego oprócz wełny ?

 

Oczywiście, że są i to dużo skuteczniejsze. Jednak warunkiem kluczowym jest zastosowanie WM być może z R.

Może Kolega zaizolować płytą zespoloną PIR+GK lub bloczkami strukturalnymi. Trzeba jednak pamiętać, że jest to układ gorszy od wykonania ocieplenia zewnętrznego ponieważ wymaga starannego ograniczenia oddziaływania mostków cieplnych od ścian i stropów.

Do 17jan:

To nie jest prawda ponieważ np.: nie ma innej możliwości w przypadku budynków z elewacją objętą opieką konserwatora. Nie ma innego wyjścia. Trzeba to zrobić ale z głową a pierwszą z czynności jest ograniczenie parcia pary wodnej.

Pozdrav,

SM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a czy jest jakaś inna opcja ocieplania wewnętrznego oprócz wełny ?

 

Firma YTONG posiada taki produkt jak MULTIPOR który klei się do ścian i stropów. Grubość jednak należy przeliczyć w oparciu o obliczenia cieplno-wilgotnościowe. Więcej szczegółów na pewno przedstawią Ci doradcy techniczny z firmy YTONG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...