Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

PV + gaz .... jak zoptymalizować c.w.u


mariooo

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 85
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ogrzewanie mam gazowe a latem to tylko podgrzewanie wody do mycia więc nie jest źle i gaz wydaje mi się bardziej w sumie opłacalny do podgrzewania.

 

Właśnie o tym piszę. Przeczytaj kilka postów wcześniej. Po zamontowaniu podgrzewacza w kuchni, zredukowałem zużycie gazu w miesiącach nie grzewczych o 50%. Za 3 dni będę robił kolejny odczyt. Wtedy zobaczymy o ile spadło zużycie w miesiącach gdzie już grzałem.

 

Klimatyzatorem ogrzewam całe poddasze i temp jest o ok 2 stopnie wyższa niż wtedy gdy miałem tylko ogrzewanie gazowe. Wiosną montuje kolejną jednostkę na dole.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kody jakie licznik i które pokazuje licznik ZE to pewien standard tj:

1.8.0 (1.8.1) - wiadomo energia pobrana,

2.8.0 (2.8.1) - energia wytworzona/przesłana do sieci

oraz dodatkowo 5.8.0 - jakas bierna czy coś takiego nie bardzo wiem co to jest

8.8.0 - suma energii 1.8.0 i 5.8.0

Nie mam czegoś takiego jak 31.7.0, 51.7.0 i 71.7.0 więc nie bardzo wiem o co chodzi.

Szukałem gdzieś w necie manuala do tego licznika NORAX 3 ale nie znalazłem - może instrukcja do niego by rozwiązała sprawę?

mój błąd - jednak MAM te parametry: 31.7.0, 51.7.0 i 71.7.0 pokazywane w "A", oraz 32.7.0, 52.7.0 i 72.7.0 pokazywane w "V" - co rzeczywiście juz mi pozwoliło zdiagnozować cześć "grubszych" urządzeń na której jest fazie - DZIĘKI! :)

Natomiast parametru 1.7.0 nie ma :(, a przynajmniej jeszcze nie znalazłem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwa klawisze są tylko tj. strzałki w prawo i w lewo. Kilka razy przewinalem menu ale ten parametr się nie trafił. Tragedii nie ma bo to tak bardziej dla wiedzy niż dla zapisu. Perspektywicznie to by było ważne jakbym się rzeczywiście zdecydował wspomagać ogrzewanie elektryką
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze inna opcja sprawdzenia... przy produkcji np do 2 kW włączaj po kolei urządzenia 2 kW lub większe i obserwuj strzałki od energii czynnej na liczniku , te chyba masz :p ? Jeśli strzałka cały czas będzie P- znaczy się ,że urządzenie jest na innej fazie i nadal oddajesz , jeśli przeskoczy na P+ znaczy ,że urządzenie wisi na tej samej fazie i pobierasz . Edytowane przez cuuube
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze inna opcja sprawdzenia... przy produkcji np do 2 kW włączaj po kolei urządzenia 2 kW lub większe i obserwuj strzałki od energii czynnej na liczniku , te chyba masz :p ? Jeśli strzałka cały czas będzie P+ znaczy się ,że urządzenie jest na innej fazie i nadal oddajesz , jeśli przeskoczy na P- znaczy ,że urządzenie wisi na tej samej fazie i pobierasz .

 

Z tymi strzałkami to na odwrót

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
To by było dobre 1m3 gazu za 10kW:). Poszedłbym nawet do sąsiada z prośbą czy mogę postawić dodatkowe panele bo i tak nie uzytkuje w zamian bym mu kosil trawke:d.

Raczej nie. Byłem zainteresowany podobną opcją, a nawet jeszcze prostszą bo mam 2 punkty odbioru prądu (dwie nieruchomości) i okazuje się, że jak mam instalację na jednej to rozliczyć prąd na "+/-" moge tylko na jednej tj. tej gdzie mam zamontowaną PV i licznik dwukierunkowy. Nawet jakby była duża "nadprodukcja". Innogy nie interesuje, że jak byłaby nadpłata to chciałbym mieć to rozliczone na drugim adresie - cwaniaczki!

A co do postawienia u sąsiada, hmmm - musiałbys mieć z sąsiadem naprawde dobre relacje i to długoterminowo bo jakbys się z nim pokłócił o "miedzę" ;) to wtedy po zawodach :) :)

Przyjaźń-przyjaźnią ale bardziej bym w takim przypadku poszedł w długoterminową dzierżawę albo uzyczenie ;) Wiesz jak to u nas jest - w większości przypadków Polak woli żeby sąsiadowi krowa zdechła niż żeby się ocieliła ( ...i to jemu! ;) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 months później...
Mija rok od momentu wprowadzenia zmian w podejściu do gazu. W 2020 v 2019 zużycie gazu zmniejszyło się o 20 % tj 210m3. W kolejnym roku spadek nie będzie już tak znaczący, ale mimo wszystko przestawiam się na grzanie prądem (klimą) biorąc pod uwagę, że instalacja PV wyprodukowała nadwyżkę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mija rok od momentu wprowadzenia zmian w podejściu do gazu. W 2020 v 2019 zużycie gazu zmniejszyło się o 20 % tj 210m3. W kolejnym roku spadek nie będzie już tak znaczący, ale mimo wszystko przestawiam się na grzanie prądem (klimą) biorąc pod uwagę, że instalacja PV wyprodukowała nadwyżkę.

 

Jak miałem nadwyżkę prądu to założyłem pierwszą klinę, potem kolejne 3. a wodę grzałem grzałką. Przyszła pora na PC i grzeję c.w.u. też z PC.

 

Od stycznia zużyłem gazu (a właściwie w minionym sezonie grzewczym) 71 m3. W tym będzie chyba zero gazu, bo już sporo EE uzbierało "w magazynie".

Klimą można szybko "podkręcić" ciepło w dowolnym pokoju oraz w lecie schłodzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak miałem nadwyżkę prądu to założyłem pierwszą klinę, potem kolejne 3. a wodę grzałem grzałką. Przyszła pora na PC i grzeję c.w.u. też z PC.

 

Od stycznia zużyłem gazu (a właściwie w minionym sezonie grzewczym) 71 m3. W tym będzie chyba zero gazu, bo już sporo EE uzbierało "w magazynie".

Klimą można szybko "podkręcić" ciepło w dowolnym pokoju oraz w lecie schłodzić.

 

Zgadzam się z Tobą. To dobry kierunek. Praktycznie całą zimę grzałem klimą poddasze + konwektor w jednej z sypialni. Wiosną zamontowałem kolejną jednostkę w salonie - niestety okres grzewczy był zbyt krótki, żeby ten ruch miał wyraźny wpływ na zużycie gazu. W tym roku rezygnuję z dogrzewania kominkiem (pozostanie tylko jako rekreacja na weekendy).

 

PC przy mojej instalacji grzewczej będzie nieefektywna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Witam i ja się podłączę pod ten temat aby niepotrzebnie nowego zakładać. Posiadam PV o mocy 8.25 i według liczka na dzień dzisiejszy PGE NORAX 3 1.8.0 pobranie jest 2448 a wskazanie 2.8.0 5048 więc górka jest niesamowita. Instalacja założona pod koniec 2019r a licznik wymieniony na dwukierunkowy i uruchomiony od 14.01.2020. Wcześniej roczne zużycie prądu za cały 2019 rok 6448kW. Posiadam piec gazowy Hoval kondensacyjny + bojler 120L i dzisiaj go oglądałem od góry praktycznie niema możliwości zamontowania grzałki w nim bez ingerencji w niego. I tak się zastanawiam czy warto wymienić bojler na taki z grzałką elektryczną aby ograniczyć gaz ?? Bo zakładać PC to dodatkowe koszty i wydłuży się czas zwrotu instalacji. W grę jeszcze wchodzi kupienie grzejników olejowych elektrycznych aby opóźnić grzanie gazem. Priorytetem jest C.W.U bo jakby nie patrzeć woda idzie co chwilę. Rodzina 6 osoba więc tej wody idzie non-stop pralka cyka 2 razy w ciągu dnia a zmywarka od 1 do 4 razy dziennie i dalej jest górka prądu dodatkowo w tym roku miałem zainstalowaną pompę ciepła do basenu (świetna sprawa woda w basenie przez całe lato 34 stopnie), dodatkowo w ruch poszły czajniki elektryczne by zminimalizować zużycie gazu. Co byście doradzili aby nie dużym kosztem finansowym ogrzać wodę potrzebną do C.W.U ?? Zastanawiałem się na kranami z grzałką o mocy 3kW tylko nie wiem czy to ma rację bytu bo niby koszt nie duży w sensie aż dziw bierze że taki kran to koszt 100zł. Tylko musiałbym założyć 4 takie krany więc ciekawie czy instalacja wyrobi. Dom piętrowy z garażem i podpiwniczeniem. Powierzchnia użytkowa bez pomieszczeń podpiwniczonych i garażu to 160m2. Założenie klimatyzacji to też spory wydatek finansowy latem na dole temp w pomieszczeniach ma max 22~24 stopnie wszędzie rolety zewnętrzne + dom ocieplony okna wszystkie wymienione i poddasze wypełnione watą grubości nie pamiętam ale będzie dobre 40cm. Edytowane przez SuchyX
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...