Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Program "Mój prąd"


grv

Recommended Posts

Witam

Koledzy kto może starać się o dofinansowanie w tym programie? Chodzi mianowicie o taką kwestię. Dom jest własnością X, dom wynajmuje Y. Na Y jest licznik i rachunki. Y chce założyć panele i skorzystać z dofinansowania-czy je dostanie skoro nie jest właścićelem nieruchomości? Kto zarządza tym programem-starostwa czy gminy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Według założeń programu beneficjentem jest zawsze osoba fizyczna wytwarzająca energię elektryczną na własne potrzeby, która ma zawartą umowę kompleksową regulującą kwestie związane z wprowadzaniem do sieci energii elektrycznej wytworzonej w mikroinstalacji.

 

Ważna jest umowa z OSD. Jeśli jest zawarta przez Y to Y powinien być wnioskodawcą. A jeśli chodzi o fakturę VAT i nie ma możliwości by ona była wystawiona na beneficjenta, czyli Y, to konieczne jest by dane na fakturze wskazywały że dotyczą tej konkretnej instalacji - adres, nazwa towaru/usługi.

 

Programem zarządza Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Tam kierujesz wniosek albo drogą papierową albo elektroniczną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykonywanie pełnej instalacji samodzielnie jest dosyć trudne, do pomocy posłuży mi kuzyn (nieodpłatnie) z uprawnieniami- czy jest w stanie taki przykład obejść system? No wykonujemy sami, jest przy tym podoba z uprawnieniami. Czy myślicie że to jest ok? Nie mam zamiaru robić czegoś niezgodnie z prawem ale też nie mam ochoty wydać niepotrzebnie pieniędzy.

 

Sam zamontowałem sobie całą instalację-do odbiorów w ZE jest potrzebne min uprawnienie SEP osoby montującej ( u mnie to był mój kolega tj imię i nazwisko +nr uprawnienia ).

Przy dotacji Mój Prąd zaznaczasz tylko ,że sam montujesz.

Zresztą -jeśli ktoś by chciał sprawdzać "uprawnienia" do montażu instalacji PV , to tylko ZE -a nie ludzie z dotacji...A skoro ZE pisze ,że wystarcza SEP-to czym Wy ludzie się gryziecie ?

Tymczasem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam zamontowałem sobie całą instalację-do odbiorów w ZE jest potrzebne min uprawnienie SEP osoby montującej ( u mnie to był mój kolega tj imię i nazwisko +nr uprawnienia ).

Przy dotacji Mój Prąd zaznaczasz tylko ,że sam montujesz.

Zresztą -jeśli ktoś by chciał sprawdzać "uprawnienia" do montażu instalacji PV , to tylko ZE -a nie ludzie z dotacji...A skoro ZE pisze ,że wystarcza SEP-to czym Wy ludzie się gryziecie ?

Tymczasem

 

Tak też podejrzewałem, dziękuję

 

A tak dla podsumowania: do ZE wypełnia instalator podając swoje uprawnienia, natomiast na Mój Prąd przedstawiam fakturę zakupu + oświadczenie o samodzielnym montażu + wniosek- i to wszystko po zakończeniu instalacji i odbiorze jej przez ZE?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...A skoro ZE pisze ,że wystarcza SEP-to czym Wy ludzie się gryziecie ?

Tymczasem

 

Może gryzą się dlatego, że jakieś ludki z forum powtarzają, że wystarczy SEP... nie ma czegoś takiego jak uprawnienia SEP!

 

Bądź dobrym kolegą i napisz (sprecyzuj) jakie uprawnienia są potrzebne do odebrania mikroinstalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może gryzą się dlatego, że jakieś ludki z forum powtarzają, że wystarczy SEP... nie ma czegoś takiego jak uprawnienia SEP!

 

Bądź dobrym kolegą i napisz (sprecyzuj) jakie uprawnienia są potrzebne do odebrania mikroinstalacji.

 

Ok--SEP ,to potocznie...

Wystarczy ,że osoba instalująca posiada np Świadectwo Kwalifikacyjne GR 1 E wydane przez NOT

Dodam tylko ,że każda osoba pracująca zawodowo z instalacjami do 1kV musi mieć takie uprawnienia..

Żadne czary...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak też podejrzewałem, dziękuję

 

A tak dla podsumowania: do ZE wypełnia instalator podając swoje uprawnienia, natomiast na Mój Prąd przedstawiam fakturę zakupu + oświadczenie o samodzielnym montażu + wniosek- i to wszystko po zakończeniu instalacji i odbiorze jej przez ZE?

 

Dokładnie TAK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dawaj ;)

 

To cię wyręczę i podpowiem, że jak sobie wygoglujesz taką przykładową legitymację E1 to w środku niej, na prawej stronie, na dole będą takie pozycje:

 

montażu, remontów, konserwacji, kontrolno-pomiarowym
- jak się domyślasz nie każdy elektryk posiada legitymację w której takowe wpisy widnieją a powinny.

 

 

A to dopiero początek ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To cię wyręczę i podpowiem, że jak sobie wygoglujesz taką przykładową legitymację E1 to w środku niej, na prawej stronie, na dole będą takie pozycje:

 

- jak się domyślasz nie każdy elektryk posiada legitymację w której takowe wpisy widnieją a powinny.

 

 

A to dopiero początek ;)

 

W Tauronie takowe uprawnienie jest honorowane ...I mnie to odpowiada...

No , ale niestety -bardzo dobrze mi z tym i nie mam zamiaru się biczować z tego powodu ,że z w/w uprawnieniami mam odebraną instalację PV...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Tauronie takowe uprawnienie jest honorowane ...I mnie to odpowiada...

No , ale niestety -bardzo dobrze mi z tym i nie mam zamiaru się biczować z tego powodu ,że z w/w uprawnieniami mam odebraną instalację PV...

 

Honorowane? Jeśli to prawda to będziesz pierwszym znanym mi przypadkiem, gdzie mikroinstalacja narobiła szkód w krajowej sieci elektroenergetycznej i właściciel jechał z papierami do rejonu.

Zakładam, że tak nie jest i się zwyczajnie mylisz.

 

ZE ma takie wymagania nie dlatego żeby kontrolować jaką kowalski ma instalację za licznikiem ;). Weź to na chłopski rozum.

 

Powiem wprost: W razie jakiegokolwiek

W
te wszystkie
uprawnienia
będą weryfikowane i ewentualnie honorowane! A teraz dobra wiadomość - raczej tylko wtedy ;) Edytowane przez enermos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Honorowane? Jeśli to prawda to będziesz pierwszym znanym mi przypadkiem, gdzie mikroinstalacja narobiła szkód w krajowej sieci elektroenergetycznej i właściciel jechał z papierami do rejonu.

Zakładam, że tak nie jest i się zwyczajnie mylisz.

 

ZE ma takie wymagania nie dlatego żeby kontrolować jaką kowalski ma instalację za licznikiem ;). Weź to na chłopski rozum.

 

Powiem wprost: W razie jakiegokolwiek te wszystkie będą weryfikowane! A teraz dobra wiadomość - raczej tylko wtedy ;)

 

Oj-chyba zaczynamy się kręcić w kwadratowe kółeczko...

Dla mnie sprawa wygląda jasno :

-ZE odebrał moją PV z uprawnieniem "SEP"

-sprzęt ma odpowiednie certyfikaty

A jak będzie coś nie halo , to zobaczymy -tylko nasuwa mi się pytanie :

czy ZE odłączy mi PV ,czy będzie drążyło zagadnienie...

Tymczasem

 

PS

Chyba wszyscy obeznani z tematem zasilania elektrycznego,wiedzą jakie piki/sriki wprowadzają maszyny i nawet "normalne" urządzenia do sieci i jakoś się kręci kabarecik...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi w doradztwie energetycznym powiedzieli że na etapie wnioskowania nie ma weryfikacji uprawnień. Ale przy kontrolach owszem. I jak się wytłumaczyć z oświadczenia że się wykonało instalacje samodzielnie zgodnie z posiadanymi uprawnieniami skoro się ich nie posiada?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi w doradztwie energetycznym powiedzieli że na etapie wnioskowania nie ma weryfikacji uprawnień. Ale przy kontrolach owszem. I jak się wytłumaczyć z oświadczenia że się wykonało instalacje samodzielnie zgodnie z posiadanymi uprawnieniami skoro się ich nie posiada?

 

Jeszcze raz (odnośnie Taurona)-wg fotki ,którą wrzuciłem nie wpisujesz siebie jako instalator , tylko kogoś kto Ci to podpisze...

Więc przy kontroli nie musisz mieć żadnych uprawnień.

Jeśli nie znasz się na elektryce , to nadal możesz wykonać instalację systemem gospodarczym i zlecić komuś z (odpowiednimi) uprawnieniami wykonanie elektryki.

Jeśli jesteś "elektryczny" , a nie masz uprawnień -to bierzesz flaszkę i prosisz kolegę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok-nie wiem jak jest w innych ZE (choć nie przypominam sobie ,żeby było to nie możliwe)

 

Energa podobnie do taurona ale już*PGE wymaga zostawienia protokołów z pomiarów...

Zaryzykuje stwierdzenie, że gdybyś w ich wniosku w polu nr kwalifikacji napisał losowe liczby to też by to przeszło ;)

 

Oni będą się czepiać jak tylko coś się stanie po ich stronie z powodu mikroinstalacji (lub domniemanego powodu).

Zacznie nie się od niepełnych kwalifikacji a skończy na normie PN-EN która to reguluje.

 

Tfu oby nic takiego nie miało miejsca ;)

 

Jeśli ktoś jest zainteresowany wymogami i szeroko pojętymi papierami to służę pomocą, informacją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...