Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Program "Mój prąd"


grv

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Co do samodzielnego montażu. Na początku wydawało się, że to będzie właśnie takie duże ułatwienie dla instalatorów, ale w grę wchodzi wspomniany VAT. No i dużo osób do wychwyciło, bo opcja nie za bardzo cieszyła się zainteresowaniem. Mniej niż 1% wniosków złożonych w pierwszym naborze dotyczył instalatorów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że to i tak dużo, w końcu ile tych instalatorów może być! Nie każdy z nich ma też zapotrzebowanie na własny prąd, bo przy niewielkim rocznym zużyciu to nie jest najlepszy interes bo przecież im instalacja jest mniejsza to droższy jest kWp jej budowy. A jeśli chodzi o samo dofinansowanie- czy czasem nie jest ono przewidziane tylko dla osób fizycznych? W takim przypadku instalator prowadzony działalność musi wybrać albo 8% albo 23% i 5k.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że to i tak dużo, w końcu ile tych instalatorów może być! Nie każdy z nich ma też zapotrzebowanie na własny prąd, bo przy niewielkim rocznym zużyciu to nie jest najlepszy interes bo przecież im instalacja jest mniejsza to droższy jest kWp jej budowy. A jeśli chodzi o samo dofinansowanie- czy czasem nie jest ono przewidziane tylko dla osób fizycznych? W takim przypadku instalator prowadzony działalność musi wybrać albo 8% albo 23% i 5k.

 

To może doprecyzuję, bo znalazłem tę informację. 11 października 2019 wprowadzono możliwość składania wniosków przez instalatorów, czyli prawie 1,5 miesiąca po uruchomieniu programu. Od tego czasu do końca naboru instalatorzy złożyli 0,69% wniosków. Stąd mówię że naprawdę mało.

 

Dofinansowanie jest dla osób fizycznych, dlatego właśnie instalatorom się nie do końca opłaca - przez VAT

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że to i tak dużo, w końcu ile tych instalatorów może być! Nie każdy z nich ma też zapotrzebowanie na własny prąd, bo przy niewielkim rocznym zużyciu to nie jest najlepszy interes bo przecież im instalacja jest mniejsza to droższy jest kWp jej budowy. A jeśli chodzi o samo dofinansowanie- czy czasem nie jest ono przewidziane tylko dla osób fizycznych? W takim przypadku instalator prowadzony działalność musi wybrać albo 8% albo 23% i 5k.

 

Trochę wyobraźni... co zrobi człowiek zajmujący się*montażem żeby dostać dotacje i jednocześnie kupić bez marży a potem odzyskać 15%?

Dokładnie to samo zrobi co by zrobił kiedy jeszcze nie dodali tej opcji w programie.

 

 

Pan konsultant dobrze pisze. Miało być zgodnie z regulaminem ale wyszło, że ten pierwszy sposób jest bardziej intratny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według założeń programu beneficjentem jest zawsze osoba fizyczna wytwarzająca energię elektryczną na własne potrzeby, która ma zawartą umowę kompleksową regulującą kwestie związane z wprowadzaniem do sieci energii elektrycznej wytworzonej w mikroinstalacji.

 

Ważna jest umowa z OSD. Jeśli jest zawarta przez Y to Y powinien być wnioskodawcą. A jeśli chodzi o fakturę VAT i nie ma możliwości by ona była wystawiona na beneficjenta, czyli Y, to konieczne jest by dane na fakturze wskazywały że dotyczą tej konkretnej instalacji - adres, nazwa towaru/usługi.

 

Programem zarządza Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Tam kierujesz wniosek albo drogą papierową albo elektroniczną.

 

Nie do końca rozumiem to co podkreśliłem, wnioskodawcą ma być Y bo na niego będzie umowa a faktura przecież też musi być na niego skoro Y składa wniosek-dobrze rozumuje czy źle? Właścicielem nieruchomości jest Z ,ale to Y chce wszystko zrobić, czyli kupić i założyć panele, podpisać umowę z OSD i złożyć wniosek na tą inwestycję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie czytam i czytam i na portalu WN.pl pisze "Według przekazanych nam 9 grudnia informacji z biura prasowego NFOŚiGW, średni czas od złożenia kompletnego wniosku do momentu wypłaty pieniędzy na rachunek beneficjenta wynosi około tygodnia."

Jakie są Wasze czasy oczekiwań - może jakaś sonda??:p

PS średni czas dla poprawnie wypełnionego wniosku to 6 tygodni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się nie martwię, mam co jeść :)

 

Po prostu kiedy widzę, jak zaczyna działać ten program, czuję lekki niesmak.

Ciekawe, kiedy będą płacić tym, który dołączają instalację teraz

 

Pociesz się faktem, że jak tylko dojdzie kasa to zapomnisz o programie :). No chyba, że jakieś kontrole faktycznie będą robić...

 

 

Ludzie się rzucili to system nie wytrzymał. Jak sobie po liście kiedyś spojrzysz to zobacz - niektórzy robili instalacje 10kWp poniżej 10k PLN, a niektórzy robili instalacje 3kWp powyżej 10k PLN...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem na 80.

 

No na tej liście nie widzę instalacji 10kWp poniżeej 10kzł...

Ale już widzisz gdzie jest podana moc instalacji? Lista np. 75 - bardziej nie podpowiem bo to temat na osobną dyskusję.

 

Swoją drogą dodali do list osoby, które nie otrzymały dotacji... nie wiem jakiego.

Edytowane przez enermos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale już widzisz gdzie jest podana moc instalacji? Lista np. 75 - bardziej nie podpowiem bo to temat na osobną dyskusję.

 

Swoją drogą dodali do list osoby, które nie otrzymały dotacji... nie wiem jakiego.

 

Ktoś we wniosku napisał 5000zl to mu przelali 50% czyli 2500zl. Nie ważne czy zrobił instalację 2 czy 10 kWp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś we wniosku napisał 5000zl to mu przelali 50% czyli 2500zl. Nie ważne czy zrobił instalację 2 czy 10 kWp.

 

Pomyłka to jedno ale nie sądzę, że tyle osób się pomyliło - 10kWp to dość ekstremalny przykład. Generalnie otrzymanie dotacji poniżej 5k zł za instalację powyżej 8kWp (bez pomyłki we wniosku) jest "trudne".

 

 

Nie wiem, gdzie Ty widzisz na liście kto po ile zrobił...

Ile dał? To chyba logiczne...Nie zrozumiałem cie.

Edytowane przez enermos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale już widzisz gdzie jest podana moc instalacji? Lista np. 75 - bardziej nie podpowiem bo to temat na osobną dyskusję.

 

Swoją drogą dodali do list osoby, które nie otrzymały dotacji... nie wiem jakiego.

 

Przecież zawsze wiedziałem, gdzie jest podana moc :lol:

Natomiast Ty nie bardzo wiesz, co jest przyczyną zaniżonych kwot

Nawet na tym Forum były pytania zrobić, jak ktoś błędnie wpisał wnioskowaną kwotę dotacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...