Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Program "Mój prąd"


grv

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Szybko idzie z tym programem!

Liczba wniosków rośnie błyskawicznie! Ministerstwo Energii już wydało pierwszy milion złotych! Zostało 999.

Wdrożenie programu jest silnym impulsem dla dalszego rozwoju energetyki prosumenckiej i prawdopodobnie znacząco przyczyni się do spełnienia międzynarodowych zobowiązań Polski w zakresie rozwoju energetyki odnawialnej, poprawy jakości powietrza oraz zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie dotacja za instalacje 2.24 kWh już na koncie. Papiery wysłane poleconym 10 września :)

Na jakich podzespołach ta instalacja za 10 tys jeśli możesz napisać, bo zastanawiam się żeby w domu rodziców założyć zaplace 10 tys, zwrot 5 tys czyli instalacje 2.2 bez roboty własnej mam za 5 później ja rozbuduje o dodatkowe panele chyba że inwenter 2 kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na jakich podzespołach ta instalacja za 10 tys jeśli możesz napisać, bo zastanawiam się żeby w domu rodziców założyć zaplace 10 tys, zwrot 5 tys czyli instalacje 2.2 bez roboty własnej mam za 5 później ja rozbuduje o dodatkowe panele chyba że inwenter 2 kW.

 

Panele 7x longi lr6-60PE 320W

Inwerter Sofar Solar 2200 TL

Instalacja na blachodachówce

Całość śmiga super - wyniki w przeliczeniu na 1 kwp instalacji mam najwyższe w porównaniu do okolicy na pvmonitor.

Dodatkowo od pozostałych 5000 masz jeszcze zwrot 18% w rozliczeniu pita

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panele 7x longi lr6-60PE 320W

Inwerter Sofar Solar 2200 TL

Instalacja na blachodachówce

Całość śmiga super - wyniki w przeliczeniu na 1 kwp instalacji mam najwyższe w porównaniu do okolicy na pvmonitor.

Dodatkowo od pozostałych 5000 masz jeszcze zwrot 18% w rozliczeniu pita

 

Dziękuję za szybką odpowiedź. Zacna oferta kWp wychodzi wtedy coś ok. 2.5 tys bez własnej pracy. Szkoda tylko że inwerter 2.2. zastanawiam się czy nie sprzedac quada i nie sfinalizować transakcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie! To ja dzisiaj z nowymi informacjami odnośnie programu. Nie wiem, czy czytaliście portale branżowe dzisiaj rano, ale pojawiła się ciekawa informacja o zmianach wniosków.

według pierwotnego regulaminu programu instalacje, które są wykonane przez właścicieli, którzy mają do tego odpowiednie kwalifikacje nie mogą zostać zakwalifikowane do dopłaty w ramach tego programu. Taką oficjalną informacje w pytaniach i odpowiedział czytamy na stronie NFOŚiGW.

 

Jedna z redakcji podała, że Urząd postanowił jednak zmienić regulamin i po analizie przedstawionego pytania w kontekście celów realizacji programu „Mój Prąd”, Departament merytoryczny wdrażający program Moj Prąd w NFOSiGW postanowił dokonać modyfikacji zasad udzielania dotacji poprzez dopuszczenie montażu instalacji fotowoltaicznej samodzielnie przez osoby posiadające stosowne uprawnienia – na budynku będącym ich własnością.

Wprowadzenie tej modyfikacji zasad udzielania dotacji wymaga dostosowania wzoru wniosku. Zmiana wzoru wniosku umożliwiająca złożenie wniosku przez osoby samodzielnie montujące instalację PV zostanie opublikowana do 14.10.2019 r.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź, a orientujesz się może kiedy w ogóle ta ustawa ma wejść w życie ?

 

Podobno już uchwalili

https://biznes.interia.pl/nieruchomosci/news/rowne-stawki-vat-na-domowe-instalacje-fotowoltaiczne,2630345,4206

 

Tylko nie bardzo rozumiem tego zdania:

 

"Kolejne ułatwienia dla prosumentów energii mogą wejść w życie na początku roku - powiedziała w czwartek w Poznaniu minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz"

 

Mogą - przecież uchwalili czyli wejdzie

na początku roku - 2 tygodnie wakacjo legis później miesiąc na podpis prezydenta to przecież wcześniej niż początek roku 2020

 

Może ktoś mądrzejszy w nowomowie urzedniczej wyjaśni o co tu chodzi ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Kolejne ułatwienia dla prosumentów energii mogą wejść w życie na początku roku - powiedziała w czwartek w Poznaniu minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz"

[...]

Może ktoś mądrzejszy w nowomowie urzedniczej wyjaśni o co tu chodzi ?

Słowo "kolejne" jest kluczem. Nie chodzi o VAT 8%. Zresztą, w linku który wkleiłeś jest to wyjaśnione pogrubioną czcionką, żeby nikt nie miał wątpliwości o co chodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A przeczytałeś linkowany przez Ciebie tekst?

Tam jest m.in. że mogą zlikwidować opusty i zastosować rozliczanie 1:1.

 

I wprowadzić opłatę 4,5 zł/mies za każdy kW falownika ☹️

http://gramwzielone.pl/energia-sloneczna/101505/wirtualny-prosument-i-opust-11-kolejne-zadania-minister-emilewicz?fbclid=IwAR0KkXjQtuYrhdUGfP7VweYHMUKywZumxF5QRcS7zuW1KCRu1IoXQ-EPO8o

Edytowane przez Kasia i Konrad
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ciekawe, czy spółki energetyczne tak łatwo opust oddadzą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Pozwolę zacytować

 

Przewidziano przy tym dwie możliwości dla prosumentów. Pierwsza ma być dedykowana prosumentom z wysokim współczynnikiem autokonsumpcji. W tym przypadku przewidziano opust 1:1 na opłacie za energię czynną, ale brak opustu na opłatach dystrybucyjnych oraz brak zaproponowanej tzw. prosumenckiej opłaty stałej za moc.

 

W drugim przypadku, dla prosumentów wprowadzających do sieci spore ilości energii w stosunku do swojego zapotrzebowania, przewidziano opust 1:1 na energii i dystrybucji, ale dodatkowo opłatę stałą za moc.

 

43,3% (nie przewymiarowana instalacja–proponowany system)

 

Po co to wszystko? No trzeba zmodernizować sieć, a szczególnie stacje trafo, na których współczynnik jednoczesności jest przekroczony. Kasa na to wszystko była już pobierana od dawana, ale się rozeszło. No a teraz, żeby nie było afery i żeby nie obciążać tych co nie są prosumentami to się wprowadza takie rzeczy. Tylko to nie koniec a dopiero pewnie początek "dobrych zmian", które są oczywiście w interesie ZE. :yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz link do tego raportu?

 

Nie do mnie ale odpiszę.

 

https://www.gov.pl/attachment/c15444c9-b0bb-4745-a4c9-2bf69933e43f

 

Zwróć uwagę na porównanie rozliczeń prosumenta po wprowadzeniu zmian.

 

No i jeszcze coś takiego.

 

... wskazano, że prosumenci będą pobierać mniejszą ilość energii z sieci – docelowo

na poziomie ponad 7 TWh. Ta wielkość energii nie zostanie dostarczona przez sprzedawców energii tym prosumentom i tym samym sprzedawcy nie wygenerują na tej niedostarczonej energii marży

...

masa marży rocznej w sektorze sprzedaży energii ulegnie zmniejszeniu o ponad 31 mln złotych

 

Ciekawe jaką nową pozycję wymyślną na rachunku.

Edytowane przez vvvv
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...