Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Program "Mój prąd"


grv

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

No właśnie i czy to nie powoduje patologii? Zużywanie niepotrzebnie energii, jej marnowanie, tylko dlatego , że stałem się bardziej oszczędny i nie zużywam tyle energii ile planowałem.

Z drugiej strony nowa ustawa, ma dawać możliwość sprzedaży energii po cenach rynkowych, wiec jaki jest sens ograniczać produkcje takimi zapisami. Chce sprzedawać więcej, niż w późniejszym czasie odbierać, więc przewymiaruje instalację, żeby produkowała więcej.

 

Ale to już rozumiem, będzie problem programu "Mój Prąd 4.0"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i pytanie jak zamierzają to weryfikować? :)

 

Powiem szczerze że jeszcze tak się nie wgłębiałem, więc trudno mi odpowiedzieć, ale to faktycznie ciekawe pytanie

 

No właśnie i czy to nie powoduje patologii? Zużywanie niepotrzebnie energii, jej marnowanie, tylko dlatego , że stałem się bardziej oszczędny i nie zużywam tyle energii ile planowałem.

Z drugiej strony nowa ustawa, ma dawać możliwość sprzedaży energii po cenach rynkowych, wiec jaki jest sens ograniczać produkcje takimi zapisami. Chce sprzedawać więcej, niż w późniejszym czasie odbierać, więc przewymiaruje instalację, żeby produkowała więcej.

 

Ale to już rozumiem, będzie problem programu "Mój Prąd 4.0"

 

Ale zapis dotyczy wersji 3.0. programu. Nie ma jeszcze regulaminu 4. wersji. A jak dzisiaj wiceminister klimatu podobno zapowiedział na śniadaniu prasowym program 4.0. możliwe że będzie wspierać od 25% do 50% wartości magazynu energii, także regulamin może być całkowicie inny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Orientuje się ktoś czy w Tauronie wysyłają " Zaświadczenie potwierdzające przyłączenie mikroinstalacji – dla prosumenta " przez eBOK, czy trzeba się pofatygować osobiście. A może wystarczy skan umowy we wniosku?

 

Dostaniesz listem do domu , ja tak miałem 4 miesiące temu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Mam fakturę za instalację PV wystawioną w lipcu. Stoję przed dylematem, bo planuje również instalację pompy ciepła, więc mam możliwość skorzystania z Czystego Powietrza i wziąć 5000 zł a nie 3000zł. Natomiast jest jeszcze kwestia dofinansowania na pompę i progów:

- moi rodzice prawdopodobnie w Picie za 2021 będą się kwalifikować do podwyższonego dofinansowania i chce wziąć pompę ciepła z tego dofinansowania 18000zł.

- panele PV założone w 2021 więc muszę się zapisać w ciągu 6 miesięcy

 

Czy ktoś się orientuje, czy jestem w stanie zarejestrować się do programu Czyste Powietrze w tym roku, zrobić pompę w przyszłym i wziąć wyższe dofinansowanie, czy po prostu darować sobie te 5000 zł na PV i wziąć te 3000 zł z Mój Prąd i w przyszłym roku, jak będzie Pit to wtedy się zarejestrować do programu Czyste Powietrze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

Czy ktoś po skorzystaniu z dofinansowania "mój prąd" rozbudowywał swoją instalacje przez dołożenie np. kilku paneli? Czy takie coś jest formalnie możliwe?

 

PS. Znalazłem info na stronie mojprad - można rozbudować ale nie można nic dotowanego zdemontować.

Edytowane przez anatema
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam fakturę za instalację PV wystawioną w lipcu. Stoję przed dylematem, bo planuje również instalację pompy ciepła, więc mam możliwość skorzystania z Czystego Powietrza i wziąć 5000 zł a nie 3000zł. Natomiast jest jeszcze kwestia dofinansowania na pompę i progów:

- moi rodzice prawdopodobnie w Picie za 2021 będą się kwalifikować do podwyższonego dofinansowania i chce wziąć pompę ciepła z tego dofinansowania 18000zł.

- panele PV założone w 2021 więc muszę się zapisać w ciągu 6 miesięcy

 

Czy ktoś się orientuje, czy jestem w stanie zarejestrować się do programu Czyste Powietrze w tym roku, zrobić pompę w przyszłym i wziąć wyższe dofinansowanie, czy po prostu darować sobie te 5000 zł na PV i wziąć te 3000 zł z Mój Prąd i w przyszłym roku, jak będzie Pit to wtedy się zarejestrować do programu Czyste Powietrze?

 

Z tego co ostatnio wyczytałem (syn się przymierza do PC i PV) , to w Czystym Powietrzu możesz wykonać inwestycję i ją zgłosić do tego programu do 6 miesięcy od jej zakończenia. Ja bym jednak wolał te 2kPLN więcej przytrulić-czyli wykonałbym wszystko w ramach Czystego Powietrza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fotowoltaika jest chyba najbardziej wspieranym źródłem OZE, a efekty tego wsparcia są widoczne na liczbach. Mamy teraz już ponad 600 tysięcy prosumentów wytwarzających na swoje potrzeby energię z PV. Dla porównania prosumentów z innych źródeł jest około dwustu i to nie tysięcy ;). Wsparcie dla PV to zresztą nie tylko dotacje, a głównie system rozliczeń gwarantowany na 15 lat. I tu prawda, że będzie się od tego odchodzić. To że wsparcie dotacyjne zmalało tez nie jest w sumie aż tak dziwne, bo przecież technologia znacząco staniała w ostatnich latach.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...