Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rozpalanie Ds-a w okresie wiosenno-letnim Jacek M. samsu.pl i Ryni.


samsu

Recommended Posts

Witamy serdecznie.

Z uwagi na ciągle powracający temat związany z - jak w tytule.

 

Na wstępie uprzedzamy, że jest to normalne w większości przypadków w tym okresie, zwłaszcza że może dochodzić do sytuacji typu, że ciąg kominowy będzie odwrotny czyli zamiast ciągnąć z kotła, to komin będzie tłoczył w niego z zewnątrz powietrze i wydmuchiwał dym z niego.

 

W czasie rozpalania takie sytuacje są bardzo kłopotliwe, uciążliwe i nie bezpieczne – ponieważ z rozpalaniem się długo schodzi a może dojść i do tego, że z kotłowni zrobi się komora gazowa gdy dym z kotła na kotłownię wywalać będzie.

 

By uniknąć z tym kłopotów związanych trzeba podchodzić do tego metodycznie z wykluczeniem czegoś takiego, że może tym razem się uda. Podstawową i naczelną sprawą przy rozpalaniu jest sucha rozpałka i celuloza do tego.

Jak wiadomo są dwa uda i jeśli się nie uda, to komin zostaje zapchany ciężkim zimnym dymem i zaczynają się kłopoty.

Dlatego nie ma co próbować tylko od samego początku trzeba podejść do tego w odpowiedzialny sposób co w pięciu sposobach polecam.

1.) Tradycyjny : celuloza i drewienka : Loz Harrop Opublikowany 8 gru 2018 - Rocket stove Riser update -

.

2.) Rozpałka do grilla celuloza i drewienka : Eko-Palnik Opublikowany 28 wrz 2018 - PALNIK DYMU - PRACA KOTŁA MPM DS II (część 2) -

.

3.) Sposobem płomieniowym czyli tzw. pochodni :

a.) Wkładamy płonącą celulozę do wyczystki wymiennika w kotle lub wyczystki w kominie.

Zalecenie jest takie aby najpierw w palenisku rozpałkę przygotować jak widać tu : https://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=434024&d=1566939703 i na dołączonym – następnie okręconą lekko drutem ( bo jak złapie potrafi np. płonące gazety do komina porwać) włożyć z gazet czy kartonów płonącą pochodnię do wyczystki i obserwować - jeśli efekty tego są mierne zabieg powtarzać aż do skutku – gdy komin podejmie pracę zabieg z pochodnią powtórzyć przymykając tym razem wyczystkę i przy otwartych drzwiczkach paleniskowych podpalić rozpałkę i gdy się okaże, że i kocioł podjął prace dołożyć rozpałki wyjąć resztki pochodni i zamknąć wyczystkę – następne drewienka przed palnikiem ustawiać jak widać na tym zdjęciu : https://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=434026&d=1566939767 i dołączonym – dzięki takiemu ustawieniu szczapki są bardzo dobrze napowietrzone przez co od płomienia palnik dostaje prawie szału. Tak jak to się ma z paliwem rakietowym czyli gałązkami. Pośpiech tu nie jest wskazany jak i zawalenie kotła rozpałką, bo może dojść do sytuacji, że płomień zostanie zerwany i dym zacznie z komina się cofać i wychodzić na kotłownię.

b.) Jarać przed palnikiem celulozą z papierów albo kartonów aż palnik złapie i na to suchą rozpałkę z drewna.

4.) Uchyloną wyczystką - czasami jest tak, że ciąg jest na tyle słaby aby palnik złapał ale na tyle silny by rozpałka się paliła i w dymie nie gasła - co jest dobre do czasu aż komin dymem się nie zapcha i dym w nim nie stanie - na co właśnie uchylona wyczystka pomaga i zapobiega czemuś takiemu, bo dym zostaje rozcieńczony i komin jest czystym powietrzem wietrzony.

Dalej to działa w taki sposób, że palnik i komin zostają podgrzane na tyle, że mogą już bez problemu dalej z uchyloną wyczystką bądź zamkniętą samodzielnie pracować.

5.) Jeśli pewność mamy, że na ciągu się nie zawiedziemy – możemy skorzystać z tego sposobu : Maronka61 Opublikowany 16 lis 2018 - Mpm 17-19 rozpalanie -

. Tylko tu trzeba z rozwagą by nie rozpalić od razu całego załadu, bo przy grzaniu np. CWU będzie później problem z odbiorem mocy czyli najlepiej przy palniku drobnica a dalej i na wierzchu paliwo zasadnicze.

 

Ciąg kominowy przed rozpoczęciem rozpalania można jeszcze sprawdzić przez przyłożenie kartki papieru w miejsce uchylonych drzwiczek paleniskowych lub mokrego albo wilgotnego palca który wkładamy za miast kartki.

 

W metodach bezpośrednich (pochodnia w wyczystce) uprzedzamy, że komin i wyczystki wymiennikowe powinny być czyste a nie zawalone smołą czy sadzą bo można do pożaru komina doprowadzić - gdzie jako pierwsza zapali się smoła a później w czasie redukcji zacznie się hajcować i sadza.

 

Jeszcze nie którzy do ruszenia komina z kotłem używają palników dachowych do papy i dmuchaw elektrycznych, co generuje dodatkowe kłopoty i koszty – dlatego tego nie polecam.

 

Tu jest cały proces z opisem i zdjęciami które został wykorzystane w metodzie nr.3 : https://forum.muratordom.pl/showthread.php?100061-Ekonomiczne-spalanie-w%C4%99gla-kamiennego&p=7845393&viewfull=1#post7845393 .

 

Dodatkowo do tego w uzupełnieniu załączam zdjęcia i rysunki między innymi z targane z tego : https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/18681-kocio%C5%82-ds-mpm/page/519/#comments - gdzie kolejne pokazują dalej jak rozpałkę układać i ostatnie jak rozpałki układać nie należy czyli na tzw. ognisko ustawione na środku rusztu a tym bardziej niech sobie jeden z drugim wybije coś takiego z głowy, by dla wygody ustawiać rozpałkę w otworze drzwiczek paleniskowych.

 

Samsu poleca oraz pozdrawia serdecznie.

 

Ps. Sprawdzone i proste inne sposobu w uzupełnieniu mile widziane.

HG 2..jpg

HG 4..jpg

image.png.74f0de9021a85fd6be365e0836e4b402.jpg

palenie-w-kotle-dolnego-spalania.thumb.jpg.60e15dd56d066152edc6068eae9a838d.jpg

4.jpg.d88dad5336ef72c03434b8b1e9e12d01.jpg

Edytowane przez samsu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months później...
  • 9 months później...

Witam serdecznie.

Aktualizacja polega na tym, że układamy na ruszcie przed palnikiem papier i go podpalamy – jak papier płonąć zacznie dopiero w tedy po trochu drobne drewno na płonącym papierze układamy i jak drewno płonąć zacznie, to jeszcze trochę drobnicy dokładamy i zaś chwilę czekamy jak wcześniej a gdy już, to zaczynamy grubsze układać na wysokość palnika.

Trzeba patrzeć i pilnować tego, by drobnica fest się jarała a później grubsze płonąć zaczęło, bo jak płomień zerwie, to z komina pójdzie kopeć.

Tym sposobem jak ciąg jest wystarczający – a palnik jest zakryty, to można i na to węgla nasypać (w tym momencie powinno już być ZERO z komina) – później na to drewna trochę ułożyć, które zaś węglem trzeba zasypać – wszystko tu od ciągu zależ, bo jak nadmieniłem przy dobrym ciągu razem z druga warstwą węgla przed palnikiem - można już i całe palenisko węglem zasypać oraz poczekać trochę aż palenisko ruszy i się ustabilizuje – po czym kocioł ustawia się na pracę i sterownie dalej jego pracę kontroluje.

Samsu poleca i pozdrawiam serdecznie.

:wave: :wave: :wave:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months później...
No ale cóż – może jeszcze ktoś skorzysta z tego :harakiri karimata - Szybkie rozpalanie w kotle DS -
w uzupełnieniu tego acz może nie : #6607 https://forum.muratordom.pl/showthread.php?221532-Czy-b%C4%99dzie-zakaz-palenia-w%C4%99glem&p=7996634&viewfull=1#post7996634 – tu prototyp tego jest : https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/28788-mpm-ds-5-klasa-%E2%80%93-przer%C3%B3bki-%E2%80%93-modyfikacje-do-palenia-ci%C4%85g%C5%82ego-bez-bufora/?do=findComment&comment=562448 a działać to dobrze będzie jak między innymi te warunki zostaną spełnione : #19 https://forum.muratordom.pl/showthread.php?369042-%C5%BBycie-bez-smogu&p=8018334&viewfull=1#post8018334

Spalanie współprądowe do czasu 2.jpg

Spalanie współprądowe.jpg

Podajnik opadowy (2).jpg

Podajnik opadowy Dikija Peti.jpg

Samsu podajnik opadowy.jpg

Edytowane przez samsu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Czas ogłosić moje spostrzeżenia względem tego co w tytule tematu tego jest zawarte i tytułem wstępu zacznę od tego : https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/28788-mpm-ds-5-klasa-%E2%80%93-przer%C3%B3bki-%E2%80%93-modyfikacje-do-palenia-ci%C4%85g%C5%82ego-bez-bufora/?do=findComment&comment=535695 - https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/33683-modyfikacje-kot%C5%82a-ds-do-palenia-drewnem-wydzielone-zmpm-ds-5-klasa-%E2%80%93-przer%C3%B3bki-%E2%80%93-modyfikacje-do-palenia-ci%C4%85g%C5%82ego-bez-bufora/ - https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/33526-mpm-ds-modyfikacje-do-palenia-drewnem/?do=findComment&comment=541307 - https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/33526-mpm-ds-modyfikacje-do-palenia-drewnem/?do=findComment&comment=541556

 

W uzupełnieniu powyższego nadmienić muszę, że wcześniej opisywane problemy miały związek ze zbyt niską temperaturą układu kotłowo-kominowego, nie właściwym doborem ilości podawanego powietrza i nie wystarczającą ilością powietrza w kotłowni po mimo tego, że jest „zetka”. Problem napowietrzenia dopiero został rozwiązany przez uchylenie okna w kotłowni, bo dołożenie rury fi 100 mm do „zetki”, którą do paleniska powietrze było podprowadzon nie wiele zmieniło.

 

W czasie ostatnich mrozów gdy temperatura spadła do ok. -20*C układ się sprawdził i dalej świetnie działa.

 

Na foto : czerwonym kołem zaznaczyłem powietrze, które u mnie idzie z pod rusztu a zielonym powietrze regulowane które kanałem w popielniku jest dostarczane z zewnątrz.

 

@nierozkminiaj zmienił koncepcję podawania PW : https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/34427-mpm-szczelina-wylotu-spalin-wymiar/#comments ale ja się z tym nie zgadzam, bo w oparciu o swoje i innych doświadczenia z tym związane – wiem że jak na razie taki sposób czyli podawanie powietrza w gardzieli jest najlepszy inne i temu podobne były przez różnych i w różnych układach stosowane ale do końca się nie sprawdziły.

PW - Macina - Buli912.jpg

PW - Marcin - Buli - Samsu..jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dlaczego mówisz że coś jest złe jeśli się sprawdza. to że masz inną koncepcję nie znaczy że ta nie działa. w moim układzie (@nierozkminiaj) dym jest dopalany na każdym etapie. kiedy klapka miarownika jest zamknięta dym ulatuje rurą wezyra daną bezpośrednio nad wlotem do palnika (a nie po bokach) i ten dym jest wtedy spalany, a nie kotłuje się w komorze załadowczej i osadza na ściankach. Mam kamerę na komin. Nie mam dymu w trakcie rozpalania, podczas palenia i podczas załadowania nowego paliwa (jeśli żar jest powyżej wlotu). Przy rozpalaniu jedynie biały dymek, ale po kilku minutach znika. Patrząc na sąsiadów - gęsty dym i smród moim można się inhalować.

Nie twierdzę że moja przeróbka jest idealna. Testowałem metody ze zmniejszaniem komory, PW przed palnikiem, za palnikiem i każda ma jakieś minusy i plusy.

Ta przynajmniej nie zawala mi wlotów PW popiołem. Piec mogę załadować pod sufit, rozpalić, pozamykać wszystko - zostawić tylko klapkę miarownika i iść. Samo się rozpali bezdymnie. Wcześniej musiałem czekać aż rozbujam piec, wtedy zamykałem i przełączałem na długi ciąg.

 

Nie wiem co wy macie z tym żółtym dymem. Jak rozbujam piec do 70-80 to będzie fioletowy. ważne aby spalał dym i opał.

Wstawiłem filmik z podtrzymania przy 60. Na filmiku tego nie widać ale na samym wlocie płomień jest niebieski, fioletowy, wyżej żółty po zmieszaniu z PW. Dlaczego? nie wiem, ważne że pali dym i nie ma smrodu. Tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dlaczego mówisz że coś jest złe jeśli się sprawdza. to że masz inną koncepcję nie znaczy że ta nie działa. w moim układzie (@nierozkminiaj) dym jest dopalany na każdym etapie. kiedy klapka miarownika jest zamknięta dym ulatuje rurą wezyra daną bezpośrednio nad wlotem do palnika (a nie po bokach) i ten dym jest wtedy spalany, a nie kotłuje się w komorze załadowczej i osadza na ściankach. Mam kamerę na komin. Nie mam dymu w trakcie rozpalania, podczas palenia i podczas załadowania nowego paliwa (jeśli żar jest powyżej wlotu). Przy rozpalaniu jedynie biały dymek, ale po kilku minutach znika. Patrząc na sąsiadów - gęsty dym i smród moim można się inhalować.

Nie twierdzę że moja przeróbka jest idealna. Testowałem metody ze zmniejszaniem komory, PW przed palnikiem, za palnikiem i każda ma jakieś minusy i plusy.

Ta przynajmniej nie zawala mi wlotów PW popiołem. Piec mogę załadować pod sufit, rozpalić, pozamykać wszystko - zostawić tylko klapkę miarownika i iść. Samo się rozpali bezdymnie. Wcześniej musiałem czekać aż rozbujam piec, wtedy zamykałem i przełączałem na długi ciąg.

 

Nie wiem co wy macie z tym żółtym dymem. Jak rozbujam piec do 70-80 to będzie fioletowy. ważne aby spalał dym i opał.

Wstawiłem filmik z podtrzymania przy 60. Na filmiku tego nie widać ale na samym wlocie płomień jest niebieski, fioletowy, wyżej żółty po zmieszaniu z PW. Dlaczego? nie wiem, ważne że pali dym i nie ma smrodu. Tyle.

dlaczego mówisz że coś jest złe jeśli się sprawdza. - Sprawdza się o tyle, że jest.

to że masz inną koncepcję nie znaczy że ta nie działa. - Działa ale tak jak se działa – podobne temu układy były testowane przez masy i nic z tego nie zostało – popatrz sobie na palniki @marcus312 i w tym temacie na palnik @maracz-a : https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/23993-przer%C3%B3bka-kot%C5%82a-na-dolne-spalanie-pro%C5%9Bba-o-rady-czy-warto/?do=findComment&comment=403145 . Na FM też takie znajdziesz i po co Ci @carinus radził byś PW w gardzieli obsadził – na marginesie on takie podobne miał PW zrobione wcześniej tak jak ty masz teraz.

w moim układzie (@nierozkminiaj) dym jest dopalany na każdym etapie. Tak – czy aby na pewno, że może jak tym wezyrem niby za śsie do palnika i przez żar nie przejdzie, to też się dopali.

kiedy klapka miarownika jest zamknięta dym ulatuje rurą wezyra – rury wezyra jak pamiętam na początku były fabrycznie montowane w mpm-ach ale się nie sprawdziły jak w wielu/wielu podobnych układach i już nigdzie nikt ich nie stosuje.

daną bezpośrednio nad wlotem do palnika (a nie po bokach) i ten dym jest wtedy spalany, - Ciekawe a u Ciebie nie bywa tak czasami, że przez tą głupotę tak zwany palnik wirowy czasami po rozcięciu płomienia tylko w jednej połówce się pali. Pisząc o dymie co masz na myśli, bo teraz rozmawiamy na ostro i tu trzeba rozróżnić co to jest dym a co to jest gaz.

a nie kotłuje się w komorze załadowczej i osadza na ściankach. - To akurat jest prawidłowością układu tego bo e tej komorze ma się odgazowywać a nie jarać : sucha destylacja wegla kamiennego

https://www.youtube.com/watch?v=WQNs51guTWg&t=12s w kwestii pirolizy sam sobie w necie zobacz albo luknij tutaj : https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/33526-mpm-ds-modyfikacje-do-palenia-drewnem/#comments gdzieś na początku pisałem o tym.

Mam kamerę na komin. Nie mam dymu w trakcie rozpalania, podczas palenia i podczas załadowania nowego paliwa (jeśli żar jest powyżej wlotu). - To z czego chcesz by Ci się dymiło a jak -20*C było też ZERO z komina miałeś, bo ja teraz mam ZERO z komina jak temperatury ok. -5*C a komin ciepły (punkt rosy, też w google jest o tym masa.)

Przy rozpalaniu jedynie biały dymek, ale po kilku minutach znika. - No trudno by było inaczej, wszystko zimne i do tego może płomień w palniku się ślimaczy.

Patrząc na sąsiadów - gęsty dym i smród moim można się inhalować. _ Ja Cię nie ganię tylko chwalę a że jesteś jedyny z kim pogadać o tym mogę, więc piszę do Ciebie, bo do tego Ty z innymi się dzielisz a nie tylko patrzyć coby tu zaiwanić tylko dla siebie i później jak np. @carinus pisać.

Nie twierdzę że moja przeróbka jest idealna. - Kolego działa i to już jest bliskie ideału ale to nie znaczy, że nie może lepiej jeszcze działać. Jesteśmy prekursorami tego, po mimo że inni już też to maja ale trzymają to dla siebie w tajemnicy.

Testowałem metody ze zmniejszaniem komory, PW przed palnikiem, za palnikiem i każda ma jakieś minusy i plusy. - No tak to z tym jest – ja też jeszcze nie odnalazłem swojego Gralla.

Ta przynajmniej nie zawala mi wlotów PW popiołem. - No z tym jest mały problem, który nie jest zbyt jasny dla mnie – otwory PW miałeś wysoko nad podłogą – skąd tam popiół, który te otwory zawalał.

Piec mogę załadować pod sufit, rozpalić, pozamykać wszystko - zostawić tylko klapkę miarownika i iść. Samo się rozpali bezdymnie. Wcześniej musiałem czekać aż rozbujam piec, wtedy zamykałem i przełączałem na długi ciąg. - mnie to bardzo ciesz, że tak masz i tak jest ale jesteś chyba jedynym co coś takiego posiada. Tu nadmienię, że przy tych mrozach ok. -20*C gdyby nie to PW o którym teraz gadamy, to miałbym przesrane jak komin ciągnąć nie chciał i paliło sie w palniku zasadniczo tylko dzięki temu PW podawanemu z zewnątrz.

 

Nie wiem co wy macie z tym żółtym dymem. - Mylisz pojęcia to ja najpierw zostałem okrzyknięty królem jak słoneczko żółtego płomienia a później na cesarza zostałem nominowany a na temat tych debili którzy o to pretensje mają nie będę się wypowiadał.

Jak rozbujam piec do 70-80 to będzie fioletowy. ważne aby spalał dym i opał. - Fioletowy – połączenie jak słoneczko żółtego z niebieskim – opał nie tylko ma się spalić – opał musi zostać wypalony i zmierzamy do tego by nie było ani sadzy ani smoły. Dym spalić – no przestań w dobie dnia dzisiejszego takie rzeczy opowiadać – do tego w Ds-ie gardziel jest potrzebna, żar, temperatura i trochę jeszcze powietrza.

Wstawiłem filmik z podtrzymania przy 60. - U mnie też tak się jara ale tylko do czasu gdy załad jest nagrzany i gazuje – gaz z PW się miesza i się jara – palenisko jak stygnąć zacznie i przestaje gazować płomień zrywa i zaczyna kopcić. Jadę na stałych szczelinach dlatego dodatkowo trochę wyższą temperaturę na kotle trzymam, by się wypaliło bez kopcenia.

Na filmiku tego nie widać ale na samym wlocie płomień jest niebieski, fioletowy, wyżej żółty po zmieszaniu z PW. Dlaczego? - No ja też nie wiem tego.

nie wiem, ważne że pali dym i nie ma smrodu. Tyle. Aaaa Aaaa A czy aby na pewno - @maracz Twymi ślady idzie a on już tyle na rzeźbił, że jak mu ta rzeźba zaś nie wyjdzie, to kto wie może jak Gregory wrzeszczeć zacznie do tego popatrz po tematach mpm-a – co i raz jakiś nowy palnik ktoś prezentuje i co i kicha Ty i Twoje dobrze rokują więc może w końcu coś się ruszy w tym temacie.

To na razie tyle dzięki i pozdro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

. . Na filmiku tego nie widać ale na samym wlocie płomień jest niebieski, fioletowy, wyżej żółty po zmieszaniu z PW.

 

Serdecznie zapraszamy wszystkich poszukujących odpowiedzi na te i inne pytania, na nasz blog.

 

https://czystespalanie.info/

http://lists.bioenergylists.org/pipermail/stoves_lists.bioenergylists.org/2011-September/001929.html

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez Ra-4
Dodanie linku
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oj żeś naskrobał - zostawię to sobie na wolny dzień żeby ogarnąć.

 

pisałeś coś o ciągu. ja nie mam z nim problemu i nigdy nie miałem.

mam doprowadzone z zewnątrz powietrze na stałe rurą wentylacyjną, aż pod klapkę miarownika.

Z rozpalaniem nie mam problemu nawet gdy nie wieje i bardzo słaby ciąg.

Mam taki sposób, że rąbię drewno na małe kawałki, wrzucam przy wlocie do palnika polewam delikatnie biopaliwem (czy jak to tam się nazywa do kominka z castoramy), podpalam i łapie mi ciąg bez żadnego problemu. te biopaliwo polane po drewnie paląc się nie wytwarza dymu jak w przypadku zwykłego podpalenia np. trocin i ma łatwiej załapać, spróbuj jak masz problemy z rozpalaniem, może to pomoże. WAŻNE żeby nie polewać nigdy na żar albo ciepłe ścianki pieca bo będzie wybuch jak łapnie płomień.

na resztę odpowiem ci w wolnej chwili.

 

P.s. myślę że ważne że coś robimy w temacie zasmrodzenia swojej okolicy i dobrego spalania. a jak to nam działa to każdy indywidualnie do tego podchodzi, ja akurat nie jestem expertem w tej dziedzinie tylko laikiem. Widzę że trochę lepiej się znasz na tym. Chciałbym dopracować tego ds-a dokładniej ale na razie jestem zadowolony z tego co jest i z braku dymu z komina. Ciągle coś zmieniam więc nie zatrzymam się.

 

Odnośnie wcześniejszych przeróbek. Jak miałem wcześniej palnik na równo i wpadł mi tam węgiel/drewno to stawał na drodze płomienia i zaczynało dymić, mulić. Problem był jak cały piec był załadowany i nie mogłem tego ruszyć - musiało się wypalić - dymiło z komina. Teraz jak palnik jest wyżej to jeszcze nie miałem takiej sytuacji. Może to też przez okrągły wlot. Nawet jeśli coś wpadnie za ściankę to płomień i tak wiruje na wysokości palnika, nie musi i nie dymi. Drobne szczegóły niby nic ale próbuję dograć takie rzeczy małymi krokami.

 

Wg mnie: PW nie puszczam z popielnika tylko przez kanał podgrzewania i regulacji PW w kotle, bo uważam że najlepiej jeśli będzie cały czas dostarczane w równych ilościach a nie ograniczane "miarownikiem". Mogę się mylić bo jak pisałem jestem świeży w temacie przeróbek.

 

Jak możesz wstaw jakieś zdjęcia swego rozwiązania. może coś podpatrzę i u siebie podrasuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Ciekawe a u Ciebie nie bywa tak czasami, że przez tą głupotę tak zwany palnik wirowy czasami po rozcięciu płomienia tylko w jednej połówce się pali." pali się cały czas tak samo, obie połówki. od początku do końca - do ostatniego węglika . wstawiłem filmiki w poście o szczelinie jak wygląda płomień przy 40, 60 i na podtrzymaniu przy 60. przy 65 jest ładniejszy płomień podtrzymania, palnik jest czerwony, a płomieniem tak nie macha. Rura wezyra jest potrzebna mi do oddymiania komory załadowczej. a podczas palenia mam zrobioną dziurę w drzwiach załadowczych żeby cały czas było podawane delikatnie powietrze które popycha dym przez wezyra na żar pod wezyrem. Ogólnie to co się pali przechodzi przez żar w wysokiej temp. wpada w palnik już "raczej" dopalone. płomienia mi nie zrywa jak widziałeś na filmikach jest taki cały czas (mniejszy lub większy) aż do wypalenia wsadu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Metoda rozpalenia kotła dolnego spalania zależy od aktualnej możliwości danego komina. W cieplejsze dni może się zdarzyć że rozpalam kocioł kilkukrotnie z różnych powodów (zgasło, przepalenie, itd.).

Wystarczy wtedy wrzucić na otwór palnika kilka skręconych kawałków tektury i dołożyć drobno podziabane suche drewno zawsze w kierunku wzdłuż ściany palnika.

Najczęściej jednak w okresie od jesieni do wiosny rozpalam tą metodą:

W okresie letni paląc wyłącznie na C.O. rozpalam przy samym palniku kilka suchych szczapek i dokładam pozostałą część paliwa wyłącznie dolnymi drzwiczkami.

 

WAŻNE!!!

Do rozpalenia kotła używamy wyłącznie skręconej tektury oraz bardzo drobnego suchego drewna sosnowego. Wszystko inne w tej fazie (gazety kolorowe, papiery, itd.) oraz grube niedosuszone drewno to problem dla kotła (zatkany palnik - dymi) oraz palacza (nerwy, zadymienie kotłowni).

Edytowane przez DUNIA.MD
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sie narobiło już ale za kolejnością - @zbydab/@nierozkminiaj – Ja Cię nie atakuję, więc bronić się nie musisz ani z niczego tłumaczyć – fajnie, że o swoich sposobach opowiadasz jak np. o płynie do rozpalania kominków. Ja rozszczelnieniem odpływu spalin się posługuję i mam na stałe mini palenisko w miejscu wyczystki zainstalowane do rozgrzewania komina i pierwszego startu smoka. Ciąg mam fatalny dlatego muszę go sobie stwarzać. Jesteś w cesarstwie żółtego jak słoneczko płomienia i na razie – nie wiem jak Ty ale ja stać przy tym będę i bić się o niego będę oraz go bronić jak niepodległości.

 

To o co prosisz – czyli o foty – to dla naszej dysputy nie ma żadnego znaczenia, bo ja mpm-a nie mam ani żadnego innego kotła zasypowego. Ze swojego Gs-a zrobiłem hybrydę i Gs tylko i wyłącznie za wymiennik robi oraz za komorę dopalającą. Jest o tym między innymi jak to było kiedyś - tu : https://forum.muratordom.pl/showthread.php?100061-Ekonomiczne-spalanie-w%C4%99gla-kamiennego&p=7731343&viewfull=1#post7731343 a jak popatrzysz do przodu to znajdziesz linki na Info gdzie jest o tym jak w Gs-ie dysze nad paleniskiem wymyśliłem i jak palnik rurowy, który obecnie wszystko razem w jedno łączy.

 

To co na załączonym w temacie foto pokazałem – nie jest odzwierciedleniem tego co posiadam ale dla innych w taki sposób wskazanie rzeczy może być cenną i przydatną wskazówką.

 

Tym nie mniej byś mniej więcej zobaczył jak to u mnie wygląda – na foto kolorem czerwonym zaznaczam gdzie jest otwór w gardzieli którym z pod popielnika powietrze z gazami kanałem zamkniętym wpada tak jak to czerwoną linią jest zaznaczone i zieloną gdzie wpada fragmentem kanału zamkniętego i jak idzie powietrze regulowane zamkniętym kanałem przez popielnik i jest dostarczane z zewnątrz oraz żółtym jest zaznaczony otwarty kanał PW do otworu powietrza z pod popielnika. Połączenie linii : czerwonej z żółtą i zieloną pokazuje, że to jest tak nie jako dookoła – razem - opływa.

 

Tu nadmienić muszę, że zacząłem z tym eksperymentować i np. jak węglem palę to w popielniku zamykam ten czerwony kanał i śmigam tylko na zielono/żółtym bo idzie a na drewnie i masie niedrzewnej wszystko jest otwarte.

 

Uzupełnienie.

 

Już to sobie zmieniłem – z pod rusztu ( to zaznaczone czerwonym kolorem ) jest tylko z pod rusztu a to zielonym – idzie do góry i ma możliwość przejścia w lewa stronę ale tylko do kanału z czerwonego punktu wychodzącego – czyli są dwa niezależne od siebie wyloty : 1.) Z punktu czerwonego gaz zmieszany z powietrzem z pod rusztu. 2.) Z punktu żółtego – powietrze z zewnątrz podawane do tego kanałem. Jeśli o efekty tego chodzi – ano są takie, że alternatywnie tego używam w zależności od konieczności i potrzeby.

 

Jeszcze o teście patyczka nadmienię w komentarzu pod filmem umieszczonym : Palnik wirowy - PW od spodu pod palnikiem, zamknięty miarownik - 6 mar 2021 - Ziomuś Twój https://www.youtube.com/watch?v=CwXMMeQbSk0&t=29s na dowód stechiometri potwierdzenia lub zaprzeczenia równania.

 

W uzupełnieniu tego co między innymi w tym temacie zaistniało się zastanawiam acz nie – cieszę się z tego, że się nie doczekałem skandowanego przez wielu hasła Polacy na Madagaskar – tylko za to, że dążę do uzyskania poprawy spalania w kotłach zasypowych i podajnikowych, bo ta sama zasada nimi rządzi ale do odkrycia tej zasady droga daleka – choćby z powodów w tym temacie zaistniałych i uwypuklonych.

Ruszt przedpalnikowy pionowy samsu..jpg

PW w gardzieli samsu..jpg

Edytowane przez samsu
Uzupełnienie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

masz słaby ciąg to może komin za nisko? ja na swoim mam zamontowane coś takiego:

https://sprzedajemy.pl/przedluzenie-komina-kwasoodporne-50-cm-eko-groszek-sedziszow-malopolski-2-a1d299-nr58663547

Jak wcześniej potrafiło zadymić na kotłownię to teraz jest ok.

np. dziś jest bezwietrznie, temp. na +6 stopni a ciąg mam dobry. Całe szczęście chociaż z jednym nie mam problemu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

By nie jako zaczęte skończyć :

1.) Rura wezyra – powietrze podajesz przez drzwiczki zasypowe, więc jest ok – trochę to narusza zasadę spalania współprądowego : https://forum.muratordom.pl/showthread.php?369042-%C5%BBycie-bez-smogu&p=8018334&viewfull=1#post8018334 ale ja też jestem zdania tego, że grunt to by się dobrze jarało i nie było dymu oraz smrodu z tego. W uzupełnieniu schemat „Paleniska z palnikiem na miał” załączam.

2.) Dym i para wodna – są sytuacje, że jedno od drugiego ciężko odróżnić ale jak z komina mi się białe wydobywa i zapachu z tego nie czuć, to wiem na pewno, że to para wodna jest, bo faktycznie tak jak przy rozpalaniu czasami gdy z komina białe się wydobywa ale zapach od tego czuć, to wiadomo że to jest dym. Natomiast gdy parę lub ZERO z komina mam – co stwierdziłem nie raz wycieczką wzdłuż ogrodzenia – zaznaczam tu, że bezpośrednio nie sprawdzałem tego nad kominem – to żadnego zapachu nie wyczuwałem a u Ciebie jak z tym jest. Dlaczego z komina leci dym

3.) Mieszacz płomienia – nie wiem czy już spotkałeś się z terminem tym ale – ja uważam, że najlepszym mieszaczem nic innego jak właśnie paliwo jest i dlatego trzech granulacji węgla używam oraz koksu a robię to tak : PP pod ruszt ustawiam i przed palnikiem dł. ok. 15 cm warstwę drewna układam gdzieś tak do połowy jego wysokości i tył węglem orzechem gdzieś II zasypuję - na to piłki z papieru które podpalam i drzazgi z drewna – na to kolejną j/w warstwę drewna i wszystko tym orzechem do poziomu wyrównuję – na to przed palnikiem warstwę koksu nakładam a tył węglem groszkiem wyrównuję. Jak drewno się trochę już przepali – pogrzebaczem po tym dzióbię i wszystko układam – następnie na koks warstwę groszku nakładam a resztę z tyłu miałem zasypuję i teraz do czasu rozpalania trochę PW nad zasyp podaję oraz PW powietrze w gardziel. Jak się rozpali PW nad zasyp zamykam – ustawiam PP i PW w gardziel i tak do wypalania się zostaje.

 

O zasypywaniu palnika pisałeś – obacz : https://forum.muratordom.pl/showthread.php?100061-Ekonomiczne-spalanie-w%C4%99gla-kamiennego&p=7724899&viewfull=1#post7724899

https://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=420619&stc=1&thumb=1&d=1540301018 - https://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=420616&stc=1&thumb=1&d=1540300940

Tu na stronie masz fote z Podajnikiem opadowym D.P. - obacz przegroda jest skosem zrobiona.

Mam więcej takich – wszystko zależy od Ciebie co chcesz i co uważasz.

 

Na zakończenie tego względem postu #15 – jak to jeden powiedział – każda kolejna próba zbliża nas do sukcesu osiągnięcia. Nie wyjaśniłeś mi do końca jakim to sposobem Ci te otwory PW popiołem zawalało.

Palenisko z palnikiem do spalania mioału..jpg

Nierozkminiaj PW1..jpg

Edytowane przez samsu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bym zapomniał - o wymiennik jeszcze prosiłeś – przyznasz mi chyba, że w takim Gs-ie nic sensownego zrobić by nie było można a i palić w nim od góry ani przegrodę z palnikiem w nim zamontować.

Ta pokrywa co na dole komory dopalającej leży z otworami ona na stałe we wnęce pod drzwiczkami zasypowymi w dawnym GS-ie siedzi – jak miseczką Reksia się nie bawię, to przez te otwory obserwuję co w komorze dopalenia widać i jak płomień wygląda oraz na stałe przez te otwory trochę powietrza podaję dzięki czemu ciąg mam lepszy jak i przy rozpalaniu jak przypadkiem płomień zerwie w palniku i z palnika dymem zaczyna walić, to uchylam trochę tą pokrywę dzięki czemu dym z komory dopalającej jest przez komin wyciągany i palnik zaczyna zionąć ogniem.

Jeszcze jedną fotę z Twojego załączam, bo poprzednio nie mogłem jej załadować.

Wymiennik..jpg

Nierozkminiaj PW2..jpg

Wymiennik. Październik 2021..jpg

Edytowane przez samsu
Uzupełnienie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...