Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Adaptacja projektu domu a fotowoltaika, instalatorzy z okolic Przemyśla, Podkarpacie


jdi

Recommended Posts

Będę za chwilę na etapie adaptacji tego projektu https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-nigellach-g2-m7cd23b5d07c0e, z tym, że odbicie lustrzane, gdzie salon będzie od południa i zastanawiam się nad zainstalowaniem paneli. Mam w związku z tym parę pytań do bardziej doświadczonych

 

 

  • czy na etapie adaptacji projektu przez biuro projektowe będzie należało już coś uwzględniać czy może to już jest później kwestia wykonania projektu instalacji przez instalatora i zrobienia np. odpowiednich otworów w stropie czy ścianie na moment murowania i tyle? Biuro projektowe mówi, że mogą to uwzględnić w projekcie i np. zaangażować w to jakiegoś elektryka, który coś tam naniesie, no ale on może kompletnie nie mieć wiedzy na temat całej instalacji fotowoltaicznej. W związku z tym wydaje mi się, że ich w ogóle w to angażować nie ma co, tym bardziej że w pozwoleniu na budowę to potrzebne nie będzie
  • czy możecie polecić jakąś doświadczoną firmę z okolic Przemyśla - Podkarpacie
  • biorąc pod uwagę instalację np. o mocy 4kW to czy bez problemu zamieścimy panele na stronie południowej? Poniżej wrzucam rzuty dachu z góry oraz jego wymiary a także dach nad salonem wrzucony na siatkę, z której mi wychodzi prawie 30m2, więc to powinno być chyba aż nadto do uzyskania takiej mocy?

 

 

B1 = 4,17m

H1= 3,19m

A1=8,45m

 

B2=9,97m

A2=13,06m

H2=7,53m

 

http://iveo.eu/budowa/fotowoltaika/rzut_z_gory.jpg

http://iveo.eu/budowa/fotowoltaika/elewacja_poludnie.jpg

http://iveo.eu/budowa/fotowoltaika/siatka_dach.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zachodniej strony szczerze mówiąc w ogóle nie brałem pod uwagę, no bo jednak zawsze uzysk będzie gorszy niż od południa. To już lepiej byłoby w razie większej instalacji chyba wykorzystać tą drugą płaszczyznę w kształcie rombu.

 

Co do kotła węglowego to na pewno takiego nie będzie. Zastanawiałem się nad pompą ciepła, ale jakoś nie jestem przekonany do trwałości tego rozwiązania np. jednostki zewnętrznej w stosunku chociażby do kotła gazowego. No i dwa że cenowo też trzeba trochę na to dać. W związku z tym pewnie będzie kocioł gazowy z zasobnikiem do c.w.u, w którym można być dać grzałkę do podgrzewania przez PV.

 

Zastanawiam się jednak jeszcze nad tym czy stosuje się jakieś takie rozwiązania, gdzie jest kocioł gazowy i podłogówka. I ta podłogówka mogłaby być wspomagana np. grzałką zasilaną przez panele PV, tak by kocioł gazowy miał mniej do podgrzania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...