Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

HG04 energy + spod skrzydeł hexagreen - czyli stodoła jak się patrzy


Recommended Posts

Dom ocieplony :) tynk będziemy robić zapewne gdy dookoła zostanie zagospodarowana część działki.

Dokończenie orynnowania także później, w pierwszej kolejności trzeba będzie zamontować osadniki (ponoć Galeco ma mieć w swojej ofercie na kwadratowe rynny). Zrobić zbiornik na deszczówkę i całość spiąć rurami kanalizacyjnymi aby zbierać deszczówkę :)

 

dom.jpg

 

Tak zostały zamontowane aluminiowe profile do żaluzji zewnętrznych

 

glify.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 265
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jakie prace wykonałeś sam przy fotowoltaice? Nie zastanawiałem się w sumie co dokładnie można by wykonać samemu nie mając uprawnień elektrycznych, a żeby też firma nie mówiła, że ona nie da gwarancji bo to ja coś tam wykonałem a nie oni.

 

Przerzucenie przewodów w peszlach do paneli. Złożenie całej rozdzielnicy i montaż falownika. Firmie został montaż stelażu do blachy i montaż paneli na stelażu. Osobiście posiadam uprawnienia z racji wykonywanej pracy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ah rozumiem, zatem wszystko jasne :)

 

Na wielu rzeczach można "zaoszczędzić" poprzez swoją pracę. Elektryka, instalacja rekuperacji, montaż kuchni czy instalacji fotowoltaicznej. To są realnie zaoszczędzone pieniądze (o ile człowiek ma czas). Stan deweloperski, z wszystkimi podłogami, łazienkami, kompletnymi instalacjami elektrycznymi , drzwiami wewnętrznymi i roletami zakończyliśmy na 380k PLN, co uważam za wynik bardzo dobry. Nie oszczędzaliśmy na dobrych jakościowo materiałach, staraliśmy się wyszukiwać sami materiały, gdzie bardzo często ściągany był materiał z innego województwa, bo po prostu było taniej. Tak było z wiązarami, które firma z Pułtuska wiozła prawie 180km, czy rynny z Galeco które taniej było kupić w Radomiu aniżeli sprowadzać z pobliskiego składu budowlanego.

 

Dom tak się prezentuje:

 

dom z żaluzjami.jpg

 

Kuchnia, którą sami zaprojektowaliśmy i złożyliśmy:

 

kuchnia gotowa.jpg

 

Na samej kuchni zaoszczędziliśmy względem firm, które były na wycenie około 15k PLN ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

3 miesiące za nami :D

Kilka dni temu wymienili licznik i możemy "produkować" energię elektryczną :)

Narazie "bieda" bo tylko w 3 dni 7,1kWh ;)

 

Przez te 3 miesiące nie ruszałem nic w układzie podłogówki, wszystko pootwierane maksymalnie, bez żadnego sterowania. Pompa pracuje z krzywą temperaturową i na tą chwilę po jednej/dwóch korektach nic nie zmieniam i jest ok - 24stopnie w domu. Pompa pracuje bez kagańca - mamy jedną taryfę.

Za cały listopad - za grzanie CWU i CO wyszło około 140kWh - samo CO - 100kWh a CWU - 40kWh. Łącznie wychodzi około 84PLN

 

energia.jpg

 

Co tu dużo pisać? Ta kwota to 4 worki ekogroszku, który w poprzednim domu starczyłby nam na góra 5 dni ;) a tu w tej cenie mamy cały miesiąc ciepło oraz ciepłą wodę :) Nawet gdybyśmy nie montowali fotowoltaiki takie rachunki są spokojnie do przyjęcia ;) Liczę że grudzień/styczeń i luty wyjdzie koło 250-300kWh za każdy miesiąc :)

 

Po sypnięciu śniegiem znaleźliśmy na dachu małe mostki termiczne pochodzące najprawdopodobniej od deski czołowej, której docieplenie w wolnej chwili sprawdzę wchodząc na poddasze przez otwór rewizyjny zostawiony w pomieszczeniu gospodarczym :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

W sumie zbliża się 4 miesiąc jak zamieszkaliśmy :)

 

Brakuje weny na dokończenie listew przypodłogowych - nawet się za nie nie wziąłem przyznam się :p

 

Wleciał w końcu blat kuchenny :) zlew oraz zabudowa zmywarki :) Do ukończenia kuchni brakuje jeszcze cokołów :D

 

kuchnia.jpg

 

Podłogówka nadal lata bez żadnego sterowania i ma się dobrze, podregulowałem tylko rotametry, aby wyrównać w pokojach temperatury. Na tą chwilę żadnych siłowników, żadnej logiki sterowania. Pompa pracuje na krzywej kompensacyjnej -15 - 35stopni, 15 - 24 stopnie. Niestety zauważyłem jednak, że wykresy zużycia, które pokazuje pompa są mocno zaniżone. W tym momencie wyniki są zaniżone o około 20-30% w stosunku do podlicznika. Sama pompa obiegowa bierze około 45W a rekuperator przy pracy 20% około 18W.

 

Do dokończenia zostaje jeszcze szafa w wiatrołapie, meble w łazience oraz lampy na sufitach

 

Na korytarzyku zamontowałem lampy tubowe

 

lampy.jpg

 

W sumie niepotrzebnie montowałem 6 sztuk, 3 sztuki by w zupełności wystarczyły :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Cześć,

 

na wstępie gratuluje przyjemnego projektu i efektów :)

 

Jak wyglądają wyniki dotyczące ogrzewania za miesiąc grudzień, robiłeś już jakieś podsumowanie?

 

Pozdrawiam

 

Witam

 

Podsumowania robię :)

 

Niestety to co pokazuje panasonic aquarea jednofazowy w swojej historii zużycia nijak ma się do rzeczywistości. Spisuje teraz wszystko z podlicznika. Podlicznik 3 fazowy - jedna faza do grzałki pompy ciepła, druga faza do pompy ciepła i trzecia faza na rekuperator.

Grudzień zakończyłem z wynikiem 467kWh wliczając w to pracę pompki obiegowej podłogówki (45W poboru) oraz rekuperator (około 20W poboru). Dom w północnej części lubelskiego ze średnią temperaturą 1 stopień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Projektuję dom z podobnym korytarzem. Jaką szerokość ma korytarz i jak sprawdza się to w praktyce? (czy wystarcza tej szerokości?)

pozdrawiam

 

Gdybym miał robić drugi raz z pewnością zmniejszyłbym go do szerokości 120cm (łatwiej o zabudowę z KG, lub doborze płytek). Niepotrzebne jest też 5 lamp :p wystarczą 3 na 6 metrowy korytarz :) przynajmniej u nas :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybym miał robić drugi raz z pewnością zmniejszyłbym go do szerokości 120cm (łatwiej o zabudowę z KG, lub doborze płytek). Niepotrzebne jest też 5 lamp :p wystarczą 3 na 6 metrowy korytarz :) przynajmniej u nas :)

 

Dzięki.

Już widziałem kilka takich uwag że 120 cm bo lepiej do płyt gipsowych i płytek ceramicznych, ale to kłopot dla majstra nie dla mnie. Wiesz - majster będzie kład ten sufit może przez tydzień - popsioczy pod nosem i najwyżej będzie siedział dzień dłużej. Podobnie glazurnik. A ja tam będę mieszkał następne 30 lat. Ma być mi dobrze i wygodnie - nie wykonawcom. Myślałem o 130 - 140cm. W tej chwili mam w domu korytarz 150 cm szeroki.

Też planuję duże przeszklenie na końcu korytarza więc ze światłem nie powinno być problemu, a co do wyboru oświetlenia to jeszcze tak daleko nie wybiegam z planami.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki.

Już widziałem kilka takich uwag że 120 cm bo lepiej do płyt gipsowych i płytek ceramicznych, ale to kłopot dla majstra nie dla mnie. Wiesz - majster będzie kład ten sufit może przez tydzień - popsioczy pod nosem i najwyżej będzie siedział dzień dłużej. Podobnie glazurnik. A ja tam będę mieszkał następne 30 lat. Ma być mi dobrze i wygodnie - nie wykonawcom. Myślałem o 130 - 140cm. W tej chwili mam w domu korytarz 150 cm szeroki.

Też planuję duże przeszklenie na końcu korytarza więc ze światłem nie powinno być problemu, a co do wyboru oświetlenia to jeszcze tak daleko nie wybiegam z planami.

pozdrawiam

 

Co kto woli :) Można wybudować się za milion i za 100 tysięcy :)

nam taka szerokość pasuje, z ledwością bo z ledwością zmieściliśmy się (122cm) aby ładnie symetrycznie wyglądały te płytki na tym korytarzu, bo o wygląd także chodzi :) Na przestrzeni 5 miesięcy jak mieszkamy nic pod tym względem byśmy nie zmienili ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...

Troszkę pomieszkaliśmy w zimę a trzeba przyznać, że zima w tym roku była :)

Średnia temperatura w styczniu - 2 stopnie a w lutym -3, marzec natomiast 3 stopnie.

Jak wypadło zużycie w domu?

Wyliczenia biorę z podlicznika trójfazowego zamontowanego w rozdzielnicy. Jedna faza podłączona pod grzałkę pompy ciepła, druga pod pompę a trzecia pod rekuperator. Dodatkowo pod pompę ciepła jest podpięta, ze względu na posiadany bufor, dodatkowa pompa obiegowa.

W domu utrzymujemy 24 stopnie a wszystkie wyliczenia co do OZC opiewały dla 20 stopni. Dlaczego 24? bo tak lubimy :)

Styczeń podlicznik pokazał - 581kWh, luty - 527kWh a marzec - 354kWh co dało z tych 3 miesięcy wynik 1462kWh. Aplikacja pompy ciepła pokazała natomiast łącznie 820kWh co nijak ma się do rzeczywistego zużycia. Dlaczego tak jest? Z tego co dowiedziałem z for aplikacja zaniża około 30% w stosunku do rzeczywistego zużycia. W moim przypadku trzeba doliczyć jeszcze pracę rekuperatora oraz pompy obiegowej ale i tak pewnie niestety aplikacja nie pokazuje dokładnie tego co faktycznie pobiera pompa ciepła.

Podsumowując 1462kWh po średnio 0.7zł/kWh daje 1023zł za styczniowe, lutowe i marcowe ogrzewanie CO, CWU oraz wentylację co moim zdaniem daje dobry wynik :)

W międzyczasie mieliśmy serwis do centrali rekuperacji - Thessla Green Airpack 400h - wyskakiwał co jakiś czas błąd E138. Wymieniona płytka w centrali i śmiga bezproblemowo.

W największe mrozy tej zimy udało się sprawdzić dom pod względem mostków termicznych :)

 

IMG_20210118_191242 (1).jpg

 

IMG_20210118_190632.jpg

 

IMG_20210118_190632.jpg

 

Największe mostki przy drzwiach zewnętrznych w miejscach uszczelek, ale to pewnie przez niedoregulowane drzwi.

Na izolacji ścian nie ma śladu po kołkowaniu - wg mnie to zasługa kołków fischera ecotwist :)

 

Co do ogrzewania całość pracuje na krzywej temperaturowej -15/32 oraz 15/25 nie montowałem żadnych siłowników (pomimo przygotowanej instalacji) i tak pewnie zostanie :)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
Bardzo fajny dziennik, przydatny! Zwłaszcza, że zakupiliśmy ten sam projekt i wkrótce ruszamy z budową, więc pewnie nie raz będę tu zaglądać ;)

 

Jak oceniacie funkcjonalność domu po tych kilku miesiącach? Coś byście zmienili?

 

 

Pozdrawiam!

 

W sumie okno kuchenne byśmy zrobili niżej :)

Pompę ciepła umieściłbym na ścianie zewnętrznej jeszcze, przy pracy jak nie mamy jeszcze zabudowanej szafy to słychać w nocy delikatnie - kwestia przyzwyczajenia :)

Rozpoczynamy "zabawę" z budynkiem gospodarczym wolnostojącym, więc pewnie będę aktualizował dziennik ;) budynek oczywiście w stylu stodoły :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 months później...

W sumie rok czasu nic nie pisałem w dzienniku :)

 

Od ostatniego wpisu zaszło kilka zmian w domu:

- zamontowaliśmy klimatyzator w salonie HISENSE - przy 2-3 tygodniowych upałach, nawet gdy rekuperator pracował w opcji bypass niestety temperatura wzrastała do 27 stopni. Był pomysł, aby używać pompy ciepła z dodatkowym wymiennikiem montowanym w systemie wentylacji, ale po głosach za i przeciw zdecydowaliśmy się na klimatyzator. W przypadku okresów jesiennych 2 razy załączaliśmy go do nagrzania ;)

- ruszyliśmy z budową budynku gospodarczego (około 70m2), z miejscem garażowym (około 45m2) i kawałkiem warsztaciku (około 25m2). Na tą chwilę ławy z fundamentami + wyprowadzenie bloczkami fundamentowymi. W sumie czekamy na wiosnę i lecimy z murami i wg planu aby w tym roku nakryć i może zamknąć ;)

- zrobiliśmy wylewkę tarasową od południowej strony, łącznie z 32m2 tarasu. Docelowo celujemy w deskę kompozytową, ale zobaczymy jak będzie z finansami

- dokończyliśmy łazienkę :p weszły szafki, umywalka nablatowa oraz panorama mchu :)

 

Co pewnie wielu interesuje to koszty użytowania takiego domu?

W 2021 pobraliśmy z sieci 4112kWh gdzie 1383kWh mieliśmy autokonsumpcji z PV. Łącznie potrzebowaliśmy więc 5495kWh na energię bytową (pralka, lodówka, szuszarka, oświetlenie) plus ogrzewanie i wentylację (co,CWU i rekuperacja)

Na ogrzewanie domu (utrzymujemy około 24stopni), podgrzewanie CWU oraz pracę rekuperatora zużyliśmy 3129kWh.

Łącznie za prąd za pierwsze pół roku zapłaciliśmy 886zł (instalacja PV 3,3kWp) a za drugie półrocze 512zł (zwiększona instalacja o 3 panele = 4.4kWp).

Produkcja PV instalacji za 2021 wyniosł 4497kWh, co w przypadku faktu, że do połowy czerwca była to instalacja 3.3kWp a od lipca 4.4 to uważam za dobry wynik :)

Oczywiście wszystkie wyniki są z podlicznika energi (co/CWU i reku), ręcznie co 10 dni odczytuje te wyniki i wpsuje do excella ;)

 

 

Z mniej przyjemnych rzeczy przeżyliśmy już zalanie ponad połowy domu :/

Niestety pękła złączka węża i dużą część domu nam zalało, do wymiany wszystkie ościeżnice i listwy przypodłogowe i panele w jednym z pokoi. Niebawem będę montował system automatycznego zamykania dopływu wody w razie wykrycia przez czujniki rozlania wody w pomieszczeniach "mokrych"

Edytowane przez DITMAG
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 months później...
Czy drugi raz zamontowałbyś rekuperację pomiędzy OSB, a GK?

Też mam podobne rozwiązanie, aczkolwiek zastanawiam się czy nie obniżyć OSB jeszcze bardziej, a tuż nad OSB upchnąć rekuperację w warstwie granulatu wełny.

 

Zdecydowanie tak. Teraz zapewne dałbym kratownicę, aby wykonali podczas robienia więźby ;)

Moim zdaniem nie masz strat na wychłodzeniu się rur, które dasz w granulacie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...