Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Geolog, a pompa ciepła


Oks

Recommended Posts

Mam pytanie - jakie odwierty robiliście przed budową (jeszcze na etapie projektu domu) przy pompie ciepła? Standardowo pod sam dom wiem, że robi się 3 po 4metry, ale pod pompę czwarty i tu pytanie gdzie go zrobić i na jaką głębokość? Czy 10 metrów jest ok? Może lepiej 15, albo coś pomiędzy? Dzięki!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

^^

4m odwierty wystarcza chyba, że podczas robienia odwiertów okaże się, że grunt na tych 4 m jest kiepski to trzeba pogłebić otwory , ale o tym zadecyduje geolog na miejscu ... dodatkowa głebokość odwietów to dodatkowe koszty i w przypadku posadowienia bezpośredniego za pomocą ławy fundamentowej czy też płyty wystarczające.

 

Co do odwiertów pod pompę to raczej firma dobierze Tobie odpowiednie długości odwiertów , a w przypadku kolektora poziomego odpowiednie długości pętli .

 

Ale z tym to na razie nie masz co w ogóle się zajmować, nawet budowy nie rozpoczałeś, mozesz sobie teraz tylko sprawdzić ile to mniej wiecej kosztuje , za nim dojdzie do montażu pompy miną 2-3 lata od wkopania 1 łopaty no chyba , ze masz tyle kasy i poumawianae ekpiy już teraz na dom pod klucz.

 

Ale przede wszystkim można zrobić profesjonalne ozc budynku, czyli zapotrzebowanie budynku na ciepło , ale to dopiero wtedy jak już bedziesz wiedzial co zastosowales na izolacje scian, dachu , podlogi, wczesniej nie ma sensu wydawać kasy .... tak wiec spokojnie zrób najpierw projekt ...

Edytowane przez jacentyy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie...

 

Musicie wiedzieć jaki będzie zastosowany wymiennik (wymienniki) ciepła... Osobiście w naszym klimacie odradzam instalację wielu płytkich wymienników ciepła...

 

Wykonanie wierceń geotechnicznych pod domek (3 - 6 m głębokości) zależnie od tego czy domek jest podpiwniczony, czy nie, czy piętrowy czy tylko parter + poddasze użytkowe... Jednak same wiercenia to tylko część informacji, najistotniejsze jest porównanie edometrycznego modułu odkształcenia pierwotnego i wtórnego, spoistość, kąt tarcia wewnętrznego, stopień plastyczności czy zagęszczenia...

Dlatego też wykonuje się sondowanie oraz przeprowadza przynajmniej organoleptyczną analizę wilgotności gruntu.

 

Kluczowe jest prognozowanie głębokości występowania zwierciadła wód podziemnych.

 

W kwestii pompy ciepła... Jaka to jest lokalizacja? Skuteczne pompy w Wielkopolsce to wymienniki głębokości ok. 100 m (1 - 2 zależnie od konstrukcji pompy).

 

Geo-Technika.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najistotniejsze jest porównanie edometrycznego modułu odkształcenia pierwotnego i wtórnego, spoistość, kąt tarcia wewnętrznego, stopień plastyczności czy zagęszczenia...

 

To wynika z Opinii Geotechnicznej.

 

Problem jest taki, że większość wali parametry z normy a nie z badań laboratoryjnych. Nikt nie określa edometrycznych modułów ściśliwości dla pomp ciepła czy posadowienia domku. To kosztuje i trwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...