Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kamienny fundament (indywidualny problem) izolacja


Dziczek_

Recommended Posts

Witam, jest to mój pierwszy post, jeżeli w nieodpowiednim dziale to przepraszam.

 

Moim problemem jest kamienny fundament na jednej ze ścian. Pozna jesienią i zimą ściana jest mokra, przez fugi w płytkach przecieka woda. W tamtym pomieszczeniu do wiosny br. znajdowałą się kuchnia, która obecnie jest przeniesiona w inne miejsce z odpowiednią wentylacją itp. Opisywana część domu to przybudówka, postawiona na fundamentach dawnej stajni / niepodpiwniczona, przy fundamencie znajduje się płyta i zbiornik, który służył dawniej w wiadomych celach. Od momentu powstania przybudówki do tego zbiornika ściekałą woda z kuchni, nastepie dwa razy w roku szambiarka wywoziłą nieczystości,

 

Zdaje sobie sprawę, że oczywiscie problemem jest ta woda przy ścianie, której obecnie juz nie ma. Dużo naczytałem sie o izolowaniu fundamentów z kamienia i mam duży dylemat, gdyż niektorzy wprost odradzają stosowanie DYSPERBITU, potem styroduru i nastepnie folii kubełkowej. Na wiosnę po zburzeniu tego zbiornika planuje jakoś ratować ten fundament. Co radzicie w takiej sytuacji ? W tej przybudówce nie ma izolacji poziomej, w pozostalej podpiwniczonej częsci domu widać papę na łączeniu fundamentu i ścian.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o fundament z kamienia to trzeba będzie go odkopać, oczyścić z ziemi, korzeni roślin ew. pozostałości po szambie np. myjką ciśnieniową do stanu zupełnie wolnego od jakichkolwiek osadów. Następnie wygrzebać wszystkie fugi do gł. przynajmniej 3-5cm chyba że zostały wypłukane głębiej to do stanu twardego, nie piaszczącego się.Wszystko należy oczyścić z kurzu, resztek roślinnych, odchodów itd. oczyszczoną fugę wypełnić zaprawą Dichtspachtel marki Remmers ręcznie, następnie metodą "mokre na mokre" nałożyć krzemionkę Kiesol marki Remmers w ilości 0,1 l/m2 i szlam odporny na wysolenia Sulfatexslamme marki Remmers w przynajmniej dwóch warstwach w ilości 4kg /m2, następnie pozostawić materiał do związania na min 3 dni. Warstwą ostatnią którą należy nałożyć na szlam jest uszczelnienie grubopowłokowe typu masy KMB i proponuję tu również wyroby marki Remmers np. Eco 2K lub Dickbesichtung w ilości ok 4,5kg /m2 w warstwie ok 0,5 cm grubości. Tak wykonaną izolację należy ochronić przed uszkodzeniem lub ew. dodatkowo docieplić przed przemarzaniem i tu proponuję styrodur przykleić na np. wymieniony wcześniej Dickbesichtung metodą na placki, taką izolację należy przed zakopaniem ochronić folią, może być kubełkowa ale po pierwsze kubełki na zewnątrz (do ziemi a nie do styroduru) a bezpośrednio pod folię kubełkową zwykłą folię budowlaną jako warstwę poślizgową.

Jeśli chodzi o izolację poziomą ścian polecam krem iniekcyjny Kiesol C marki Remmers jednak sposób wykonania jest również trochę złożony i zależny od materiału z którego wykonane są ściany. Dalsze konsultacje proponuję przez formularz na mojej stronie:http://www.expertbud-ag.pl

Mam nadzieję że ci pomogłem i pozdrawiam, Grzegorz

PS.

Dysperbit nic ci tutaj nie da, ani inne gówno które kupisz w Castoramie albo Mrówce.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...