Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kocioł Immergas Victrix 24 TT 2 ERP jak zmniejszyć moc kotła


Art87

Recommended Posts

Dzień dobry,

 

Jestem posiadaczem kotła kondensacyjnego Immergas Victrix 24 TT 2 ERP. Mieszkanie w którym jest zabudowany to 44 metry w starym budownictwie - blok z zewnątrz po termomodernizacji.rozkład mieszkania 2 pokoje, kuchnia i łazienka. W sumie 2 kaloryfer 60x120, 1 80x120 oraz 1 drabinkowy.(1 kaloryfer na 1 pomieszczenie z wyjątkiem przedpokoju)) Programator znajduje się w przedpokoju . Bardzo proszę o doradzenie w ustawieniu kotła z jak najniższą temperaturą ,aby grzejniki były lekko gorące po to by jak najdłużej była odczuwalna komfortowa temperatura.Do kotła jest podłączony programator Auraton 2025 z ustawioną temperaturą 22 stopnie w dzień i 21.8 stopnia w nocy. Średnie dzienne zużycie gazu na tą chwilę razem z gotowaniem to około 1.5-2m3 gazu. Obecnie kocioł był ustawiony na temperaturę zasilania 54 stopnie Celsjusza w związku z czym przez jakiś czas jest ciepło ,a nawet gorąco, następnie robi się chłodno - trzeba odczekać dłuższy czas ,aż czujnik temperatury w programatorze obniży wskazanie temperatury i znowu zaskoczy. Dzisiaj wpadłem na pomysł w związku z tym ,że podobno kondensaty najlepiej pracują z jak najniższymi temperaturami aby obniżyć temperaturę zasilania kotła do 40 stopni Celsjusza, wtedy też grzejniki dłużej by były nagrzewane. Niestety zauważyłem przerwy w pracy kotła po około 5-15 minutach ,pomimo tego ,że nie została osiągnięta żądana temperatura w mieszkaniu. Kocioł potrafi tak startować 3-5-krotnie do podwyższenia temperatury o niecały 1 stopień Celsjusza . Co może być nie tak. Czy to może być wina ustawień kotła i jego mocy? Dzwoniłem do serwisanta ,który wykonywał pierwsze uruchomienie ale upiera się ,że nic się z tym nie da zrobić. Z tego co czytałem w specyfikacji to minimalna moc wynosi 3.8 KWh . Czy jest ktoś w stanie mi wytłumaczyć krok po kroku jakie parametry powinno się zmodyfikować aby moc była na minimum ,czy też wymagany jest do tego specjalistyczni sprzęt pomiarowy? Lub ,czy ewentualnie ktoś z Państwa może mieszka w okolicach Bytomia i byłby w stanie w ,,realu" pomóc..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Nic nie musisz zmieniać ustawieniach pieca bo piec sam sobie moduluje tą mocą. Zaczyna od 20kW i wraz ze wzrostem temperatury CO obniża tą moc do min, aż dojdzie do punktu w którym już nie jest w stanie jej obniżyć i wtedy właśnie się wyłącza. Możesz ewentualnie obniżyć moc maksymalną, tak aby nie startował od 20kW tylko np. od 12/14KW (w zależności ile mocy Twoje mieszkanie potrzebuje w największe mrozy).

 

Możesz sprawdzić jedną rzecz, czy twoje kaloryfery obierają ciepło dostarczane przez piec. Jeżeli masz termostaty to odkręć je na 5-tkę (temperaturą i tak steruje Auraton) i ręcznie lub termometrem sprawdź czy grzejniki na całej powierzchni mają zbliżoną temperaturę do tej którą ustawiłeś na piecu. Jeżeli jest OK to nic nie zrobisz, musisz czekać na mrozy.

 

Pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za włączenie się do wątku. Termometry są poodkręcane na 5tki wszystkie. Temperatury są osiągane na kaloryferach takie aby w mieszkaniu była temperatura jaką chcę. Tylko ,że przy opcji 40 stopni na kotle częściej taktuje ale za to jest dłuższa ciągłość komfortowej temeratury odczuwalnej. Za to przy temperaturze 54-60 stopni Celsjusza na zasilaniu jest rzadsze taktowanie ale za to wyziębia się zanim na programatorze znowu temperatura się obniży aby kocioł mógł ponownie pracować. Jak mogę obniżyć moc startową z tych 20 KW ? Edytowane przez Art87
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze względu na konieczność wykonania analizy spalin to raczej tylko serwis, w instrukcji procedurę masz opisaną na stronie 29. A tak przeglądając tą instrukcję to wprowadziłem Cię trochę w błąd, bo w przypadku Twojego pieca oprócz mocy minimalnej i maksymalnej jest jeszcze moc zapłonu która ustawiona jest na 41% mocy pieca tak wiec start pewnie jest w okolicach 10KW.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic, bo ta moc jest chwilowa, tylko po zapłonie. Następnie piec na postawie temperatury zasilania i powrotu CO reguluję tą moc tak aby osiągnąć zadaną temperaturę CO. Możesz to sprawdzić obserwując dwie ostatnie cyfry na liczniku gazowym. Mierząc przez 30sek życie gazu wyjdzie Ci przybliżona moc pieca (bardzo przybliżona). Wyreguluj sobie temperaturę tak aby piec na jednym pełnym grzaniu osiągał zadaną temperaturę i zostaw do czasu jak temperatury spadną poniżej 0. Wtedy prawdopodobnie twój piec będzie już pracował w dłuższych cyklach.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie mam temperature zasilania ustawioną na 54 stopnie Celsjusza. Jak by Pan radził , czy można ją zwiększyć ,czy może zmniejszyć ? Przy 40 stopniach kocioł chodzi około 5 minut. Rozmawiałem z serwisantem ,który nie zaleca dawać więcej jak 55 stopni Celcjusza na zasilaniu , bo potem może nie występować zjawisko kondensacji. Zapomniałem dodać ,że instalacja do kotła jest na miedzi zrobiona.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisałeś, optymalnie będzie popróbować w zakresie 40-55 stopni. Ustawiasz 45 i obserwujesz piec, jak się wyłączy a termostat w pokoju jeszcze nie osiągnie 22 stopni, to zmieniasz na 47 i tak aż do momentu kiedy piec będzie w jednym cyklu zał/wył termostatu pracował bez gaszenia i ponownego zapłonu palnika.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaram się to zrobić metodą prób i błędów tak jak Pan pisze. Jeżeli to nic nie da to poczekam na zimę i zobaczę jak będzie z tym taktowaniem . Jeżeli to nie pomoże to przy wizycie serwisowej zasugeruje aby serwisant postarał się wykalibrować kocioł dokładniej z naciskiem na zmniejszenie mocy.

 

Jeżeli jest możliwość to proszę o nie zamykanie tego tematu ,ponieważ z czasem być może jeszcze będę miał jakieś pytania odnośnie tego kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry ponownie,

 

Mam pytanie odnośnie parametrów kotła t5 i t6 . Czy dobrze rozumiem ,że parametr t5 odpowiada za opóźnienie ponownego uruchomienia kotła w momencie ,gdy kocioł musi odczekać ,aż temperatura wody w układzie opadnie ? W instrukcji jest reguacja od 0 do 600 sekund, domyślnie 18 sekund u mnie jak ustawiałem jest od 0 do 840 sekund.

 

Jeszcze pytanie odnośnie t6 ,, kocioł w fazie ogrzewania wykonuje rampę w celu uaktywnienia maksymalnej ustawionej mocy" - domyślnie jest na 18 ustawiony,

zakres 0-840 sekund, czy mogę zmienić wartość tego parametru. Co może być efektem tej zmiany ?

 

W nawiasach zakresów jest jeszcze informacja - zakres 0-600 sekund (step 10 s). Jak powinienem tą informację interpretować ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście po zmianie wartości t5 na 840 kocioł uruchamia się ponownie po 10 minutach więc jest tu wartość maksymalna rzeczywista 600 sekund.

 

Jeżeli ktoś mógłby wyjaśnić czym jest wykonanie rampy przez kocioł byłbym wdzięczny.

Edytowane przez Art87
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 years później...
W dniu 4.10.2019 o 09:41, Art87 napisał:

Jeżeli ktoś mógłby wyjaśnić czym jest wykonanie rampy przez kocioł byłbym wdzięczny.

Wydaje mi się, że jest to ustawienie czasu po jakim kocioł ma zacząć grzać mocą maksymalną.

A teraz ja, wiecie jak zmniejszyć moc z którą kocioł ma się uruchamiać? W menu nie mam w ogóle podglądu opcji S0, S1 czy S2.

Edytowane przez Piotrek kzm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...