Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ciśnienie glikolu w dolnym źródle


lenar87

Recommended Posts

Witajcie,

 

szybkie pytanie - czy przejmować się tym, że manometr pokazuje 0 przy obiegu dolnego źródła? Metr wyżej jest zbiorniczek z glikolem i tam poziom płynu w trakcie roku sobie fluktuuje - w zime spada do około 1/3-1/4 w lato był na poziomie 3/4 teraz jakaś połowa. Instalator twierdzi, że dopóki jest płyn, wszystko jest w porządku. To jak to jest? Powinno tam być jakieś ciśnienie czy 0 jest ok?

 

Instalacja ma rok, więc gdyby była nieszczelność, to chyba ubyłoby mi płynu nie?

 

Dodam, że w układzie jest naczynie wzbiorcze, nie przeponowe, a w instrukcji instalatora, w tabelce jest pozycja:

 

Obieg czynnika dolnego źródła

Min./maks. ciśnienie w układzie czynnika obiegu dolnego źródła 0,05 (0,5 bar) / 0,3 (3 bar)

Edytowane przez lenar87
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lubię pytania "przed/za" bo nigdy nie wiem względem czego :). Pompka obiegowa jest w pompie ciepła, zintegrowana. Naczynie wzbiorcze jest poza pompą (siłą rzeczy), ale czy jest podłączone na powrocie z dolnego źródła czy na wyjściu do niego... zielonego pojęcia nie mam. Konsultowałem to z serwisem producenta, nie darli włosów z głowy, zasugerowali, że to mogło powietrze zejść z dolnego źródła (ponoć to trwa nawet pół roku od uruchomienia) i że warto wytworzyć minimalne ciśnienie i obserwować czy dalej spada po napełnieniu obiegu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) że to mogło powietrze zejść z dolnego źródła (ponoć to trwa nawet pół roku od uruchomienia) i że warto wytworzyć minimalne ciśnienie i obserwować czy dalej spada po napełnieniu obiegu.

Jak się nie odpowietrzy podczas montażu to może i dwa lata spadać.

 

Ale rozumiem montażystę - to najgorsze co się może przytrafić - wyciek na dolnym źródle... (wtedy gadki typu dobić i obserwować..)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbiornik jest na cieplejszej.

 

U mnie jest tak samo. W pierwszym roku dolałem ok 2 litry spirytusu, w kolejnym już nic. Wygląda na to, że to faktycznie następuje odpowietrzenie po kilku miesiącach (przy napełnianiu DZ wytwarzają się pęcherzyki powietrza). Są minimalne wahania poziomu w naczyniu, ale jestem przekonane, że to zależy od temperatury. Nie przejmowałbym się na Twoim miejscu, ale obserwacja wskazana...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam w nibe naczynie wzbiorcze, przed pompą, na rurce z filtrem(cieplejsza-> ssanie). Nie mam tam manometru, tylko odpowietrznik. Prawdopodobnie cisnienie na wysokosci zbiornika jest zero, skoro mam odpowietrznik. Płynu czasem jest mniej czasem wiecej ale waha sie moze z 2 cm. Kiedyś niedługo po montażu przypchał się filtr i wtedy w momencie gdy załączła sie pompa poziom wzrastał o ponad 10cm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zigobar, czemu miałaby nastapić kawitacja? Pompy do wody zasysają wode do ~7 metrów. Tutaj pompa jest z metr pod poziomem płynu. W instrukcji jest że jeśli mamy naczynie przeponowe to należy utrzymywać ciśnienie minimum 0,5 bar co odpowiada ~5metrów słupa wody, w przypadku naczynia wbiorczego nie ma nic na temat ciśnienia. Pompa bardziej pcha niż zasysa, dlatego naczynie wzbiorcze powinno być na rurze wejściowej do pompy. Gdyby pojawiało się jakieś duże ssanie i spadek ciśenienia po stronie wejscia to poziom płynu w naczyniu znacząco by spadał a tak się nie dzieje.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year później...

Dzień dobry,

 

Nie wiem jak sprawdzić ciśnienie w dolnym źródle :) Ale PC mamy już 10 rok i wszystko gra. Mniej więcej raz w roku, sporadycznie uzupełnialiśmy płyn w zbiorniku wyrównawczym - tym białym ze zdjęcia załącznika. Dolewaliśmy może 1/4 tego zbiornika (wodą). Ale bywało, że nie robiliśmy nic przez cały sezon. 2 lata temu mieliśmy weryfikację zawartości tego płynu, czy za bardzo go nie rozrzedziliśmy przez ten okres. Wszystko było ok, ale danych nie pamiętamy.

 

Wczoraj sprawdziliśmy, że w zbiorniku nie ma płynu więc dolaliśmy wody (około 1,5 litra), co wyrównało poziom mniej więcej do jego połowy. Dziś rano (po dobie) ponownie musieliśmy dolać około 1 litr aby w zbiorniku była połowa.

 

Być może za rzadko weryfikujemy ten poziom - ale czy to normalne, aby tak często uzupełniać, czy może gdzieś jest jakiś wyciek?

zbiornik.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry

 

Dzień dobry:)

W niektórych pompach ciepła istnieje możliwość sprawdzenia ciśnień w ustawieniach. Fizycznie ciśnienie można sprawdzić, na manometrze, jeśli taki u ciebie nie występuje, to możesz kupić taki manometr i wkręcić w wolny króciec, choćby do napełniania.

Niestety takie relatywnie duże ubytki płynu wskazują na nieszczelność. Skontrolowałbym wszystkie dławiki na zaworach, czy też połaczenia śrubunkowe. Wyciek może jest gdzieś pod otuliną i ciecz odpływa do najniższego punktu.Rozetnij tam i sprawdź czy nie jest mokro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podpowiedź. Manometru nie ma, w menu pompy IVT Green Line też nie widzę wstępnie takich danych. Obecnie, gdzie na zewnątrz mróz i PC pracuje, to w zasadzie wszystkie zawory mokre i kapie z nich, ale to raczej wynika z różnicy temperatur, a nie nieszczelności. Z drugiej strony, w domu byśmy chyba zauważyli litr po dobie :D

 

Po zdjęciu obudowy PC widać jak pracuje ciesz w układzie (filmik poniżej). Czy to powietrze w tym układzie? Czy tylko mam takie wrażenia. Bo chyba nie powinno być tam powietrza, prawda?

 

https://www.dropbox.com/s/0nqz23jw1t1h478/20210131_124908.mp4?dl=0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ponds79

Jeśli masz DZ w układzie otwartym (tak mi się przynajmniej wydaje) to brak manometru nie dziwi.

Ubytki cieczy/rok w DZ miały do tej pory wartość mniej więcej stałą?

Masz poza budynkiem jakieś łączenia rur DZ (w ziemi lub w studzience)?

 

We wzierniku (widocznym na filmie), po dłuższym czasie od startu sprężarki powinien być widoczny ciekły czynnik chłodniczy bez bąbli.

Ale jak już zauważył kolega mac_612, ten wziernik znajduje się po drugiej stronie parownika (w układzie chłodniczym, przed TZR), a nie po stronie DZ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy DZ mam w układzie otwartym :D Sam ubytek przez te prawie 10 lat był prawie niezauważalny, bo dolewaliśmy może litr na rok, może mniej, a czasami wcale. Nie dbaliśmy o to, bo w zbiorniku wyrównawczym zawsze było widać płyn. Dopiero ten sezon jest inny, zobaczymy ile "wyparuje" do jutra (przez kolejną dobę).

 

Same DZ było robione tak (o ile dobrze pamiętam ;)), że od głównych zaworów z domu, przez podłogę, pod fundamentem aż do powrotu nie było łączeń. Zatem nie mam studzienek. Jeszcze rzucę okiem na zdjęcia z budowy aby to sobie potwierdzić.

 

W zasadzie to wszelki zawory (nawet widać na zdjęciu) cały czas się pocą. Ale nie sądzę aby litr na dobę się tak skroplił. Chyba, że faktycznie z jednego z nich może leci pod otulinę, czego chyba nie zweryfikuję póki całość się tak poci.

 

We wzierniku cały czas jest wzburzony strumień. Ale być może tak było od zawsze. Tego nie pamiętam.

zawory.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup manometr i odpowiednią redukcję, aby go wkręcić w któryś z wolnych króćców przy pompie. Później wytwórz ciśnienie w układzie do 2-2.5 bar i odcinaj po kolei każdą pentle. Przy takim ubytku jak piszesz spadek ciśnienia będzie widoczny gołym okiem, a pentla, po odcięciu której ustanie ma gdzieś wyciek. Jeśli po zamknięciu wszystkich pentli ciśnienie będzie dalej spadać, to problem jest gdzieś w okolicach pompy. Po tym zabiegu powinieneś zawęzić obszar poszukiwań.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...