Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Daikin Altherma 3 -8kw TAKTOWANIE


areczekk83

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 425
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Prawdopodobnie problem polega na tym że układ mieszał mi zimną wode z ciepłą i walił to do podłogówki. Po zablokowaniu (odcieciu tegoż zaworu mieszającego) pompa od 23:30 do 7 rano zuzyła 7kwH i to w mrozie -4st. Jeszcze dopatruje się jednego problemu po defroście woda z bufora wychłodzona trafia do podłogówki. Co sądzicie o tym aby zastosować termostat który wyłaczy pompe obiegową w chwili gdy temperatura spadnie do poziomu X wówczas będe miał zimna wode w buforze a nie w podłogówce ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybyś zamieścił schemat instalacji to łatwiej byłoby pomóc, na moje oko trochę ta instalacja za bardzo pomieszana :(

 

Schemat instalacji przekazał przedstawiciel firmy Daikin mojemu wykonawcy i ten wykonał zgodnie z schematem. oczekuje na przesłanie od instalatora na schemat jak go otrzymam opublikuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie problem polega na tym że układ mieszał mi zimną wode z ciepłą i walił to do podłogówki. Po zablokowaniu (odcieciu tegoż zaworu mieszającego) pompa od 23:30 do 7 rano zuzyła 7kwH i to w mrozie -4st. Jeszcze dopatruje się jednego problemu po defroście woda z bufora wychłodzona trafia do podłogówki. Co sądzicie o tym aby zastosować termostat który wyłaczy pompe obiegową w chwili gdy temperatura spadnie do poziomu X wówczas będe miał zimna wode w buforze a nie w podłogówce ?

 

Podstawa, przy buforze ( sprzęgle ) tak dobrać obciążenia hydrauliczne, ( przepływy) żeby to się równoważyło. To co wpływa do sprzęgła to ma wpływać, wtedy to siè nie miesza.

Z drugiej strony, przy mieszaniu się wody w sprzęgła, to pierwszym objawem było by taktowanie pompy ( pompa by pracowała cały czas, natomiast sprężarka by Ci się wyłączała. A nie wiem czy tak było u Ciebie.

To, że teraz w nocy Ci zjadła mniej, to może być spowodowane, tym że sie nie szroniła, bo przy -4 jest suche powietrze i brak wilgoci.

A problem może wrócić przy defrostach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie problem polega na tym że układ mieszał mi zimną wode z ciepłą i walił to do podłogówki. Po zablokowaniu (odcieciu tegoż zaworu mieszającego) pompa od 23:30 do 7 rano zuzyła 7kwH i to w mrozie -4st. Jeszcze dopatruje się jednego problemu po defroście woda z bufora wychłodzona trafia do podłogówki. Co sądzicie o tym aby zastosować termostat który wyłaczy pompe obiegową w chwili gdy temperatura spadnie do poziomu X wówczas będe miał zimna wode w buforze a nie w podłogówce ?

Czy Ty masz pompę obiegową za buforem i jak jest sterowana?

 

" W modelu EHSH/EHSX logika defrostu jest nieco inna. Mamy wysoką temperaturę w buforze ciepła.

O wiele wyższą niż w podłogówce – i w tym wypadku pompa wykorzystuje to ciepło poprzez pracę zaworów bypass.

Dlatego też sprawności z etykiet energetycznych Altherm EHSH/EHSX są jeszcze wyższe ''

https://blog.karbon.com.pl/pc-powietrzna/nieszczesny-bufor-do-pompy-ciepla/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy Ty masz pompę obiegową za buforem i jak jest sterowana?

 

" W modelu EHSH/EHSX logika defrostu jest nieco inna. Mamy wysoką temperaturę w buforze ciepła.

O wiele wyższą niż w podłogówce – i w tym wypadku pompa wykorzystuje to ciepło poprzez pracę zaworów bypass.

Dlatego też sprawności z etykiet energetycznych Altherm EHSH/EHSX są jeszcze wyższe ''

https://blog.karbon.com.pl/pc-powietrzna/nieszczesny-bufor-do-pompy-ciepla/

 

Pompa jest za buforem i aktualnie jest niesterowana. Stąd moje pytanie czy założyc termostat przylgowy i wyłączać ja jak temperatura w buforze spadnie i włączy jak się podniesie. Na bank po defroście wprowadza zimną wode 25st do podłogówki. Dla mnie jest to chore co prawda z hydraulika nie mam i nigdy nie miałem nic wspólnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa jest za buforem i aktualnie jest niesterowana. Stąd moje pytanie czy założyc termostat przylgowy

i wyłączać ja jak temperatura w buforze spadnie i włączy jak się podniesie.

Na bank po defroście wprowadza zimną wode 25st do podłogówki.

Dla mnie jest to chore co prawda z hydraulika nie mam i nigdy nie miałem nic wspólnego.

1/ Pompy ciepła Daikina mają ;

- inverterową modulację mocy,

- modulowaną pompę obiegową utrzymującą stałą dT,

- wbudowane zawory mieszające i bypassowe,

2/ Mając samą podłogówkę, po co Tobie ??? ;

- zawory mieszające,

- pompa obiegowa wtórna,

3/ Jeżeli już to do sterowania załączenia wtórnej pompy proponuje sterownik

.... salus PC11, który ma swój czujnik temperatury i prostą obsługę ;

...... - nastawiasz temperaturę min bufora, przy której ma się włączyć

wtórna pompa i nie marnujesz energii ,

 

4/ Czy grzałką C.O w module wewnętrznym masz aktywowaną???

Edytowane przez Andrzej5101
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1/ Pompy ciepła Daikina mają ;

- inverterową modulację mocy,

- modulowaną pompę obiegową utrzymującą stałą dT,

- wbudowane zawory mieszające i bypassowe,

2/ Mając samą podłogówkę, po co Tobie ??? ;

- zawory mieszające,

- pompa obiegowa wtórna,

3/ Jeżeli już to do sterowania załączenia wtórnej pompy proponuje sterownik

.... salus PC11, który ma swój czujnik temperatury i prostą obsługę ;

...... - nastawiasz temperaturę min bufora, przy której ma się włączyć

wtórna pompa i nie marnujesz energii ,

 

4/ Czy grzałką C.O w module wewnętrznym masz aktywowaną???

 

Ad. 1 powieżyłem wykonanie instalacji fachowcom min z firmy daikin przyjechał na budowę wszystko zobaczył dobrał pompę przekazał schemat hydraulikowi A ten zgodnie wykonał. Nieposiadalem wiedzy na temat działania instalacji hydraulicznych chcieliśmy z żoną tanie bezobsługowe estetyczne bez grzejników ogrzewanie. Gdybym posiadał obecną wiedzę niedopuscil bym do wykonania takiej instalacji. Bufor pompy obiegowe regulatory pokojowe itd. Mój błąd że zaufalem wiedzy fachowców

Ad.2 odp po części w ad 1.

Ad.3 zakupiłem pc 11 i domontuje samodzielnie

Ad. 4 mówimy o grzałce u mnie w interfejsie nazywa się Bsh są one dwie przy defrostach nie biorą udziału na 10 przypadków raz złapałem że była włączona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzałka BSH służy do podgrzewania wody w zasobniku. Grzałki backup oznaczone są BUH i jeśli faktycznie zamontowana jest konfiguracja 9V to posiada ona grzałki o mocy łącznej 9 kW, podzielone na stopnie - 3, 6 oraz łącznie 9 kW.

Swoją drogą czy ten fachowiec z firmy Daikin podpisał protokół? Bo rozumiem że "przekazał schemat hydraulikowi" ale tylko instalacji ogrzewania domu - pompę kto zamontował?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzałka BSH służy do podgrzewania wody w zasobniku. Grzałki backup oznaczone są BUH i jeśli faktycznie zamontowana jest konfiguracja 9V to posiada ona grzałki o mocy łącznej 9 kW, podzielone na stopnie - 3, 6 oraz łącznie 9 kW.

Swoją drogą czy ten fachowiec z firmy Daikin podpisał protokół? Bo rozumiem że "przekazał schemat hydraulikowi" ale tylko instalacji ogrzewania domu - pompę kto zamontował?

Odbiór i uruchomienie zrobiła firma z Sieradza autoryzowany serwis daikin

Dziś pompa niestety słabo znów wypadła 27kwh tyle że dziś -5 było

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukaj przyczyny w pompie, podnieś temperaturę docelowa na pompie i grzej

z termostatem pokojowym. Dom sie nagrzeje, termostat ja wyłączy i pompa

będzie długo stała, co ograniczy i defrosty i szarpanie przy startach.

Do czasu przyjazdu serwisanta - jest to najlepsze wyjście;

Daj; 45C / -15 ; 35C / +15C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odbiór i uruchomienie zrobiła firma z Sieradza autoryzowany serwis daikin

Dziś pompa niestety słabo znów wypadła 27kwh tyle że dziś -5 było

 

Dopiero teraz doczytałem jaki masz dom .

Skoro masz 10tys lub nawet 14tys zapotrzebowania rocznego przyjmijmy ze 12tys kwh ,to masz obciazenie gdzies na poziomie 7,5kw to w dniu kiedy srednoa dobowa wyjdzie 0st masz obciażenie ok.3,25kw .

Czyli musisz dostarczyc do domu 3,25x24h=78kwh

To 78kwh podziel na cop 3 a moze i gorszy przy jakis defrostach lub nie optymalnie ustawionej pompie i wynalazku zwanym bufor to 78/3=26kwh poboru dolicz do tego ze 2kwh na cwu i wszystko sie zgadza.

Zapotrzebowania nie oszukasz .

Moze w dzien Ci mniej bierze bo mniej godzin liczysz do dnia a wiecej do nocy moze wode Ci jeszcze grzeje w tych godzinach nocnych,moze tak sie rozjlada ze w nocy nagrzewa dom a w dzien mniej chodzi wytraca te cieplo a w nocy nadrabia (niewiem jak sterujesz temperaturą w domu)

 

12000kwh/scop3=4000kwh pobranego +cwu720kwh=4720kwh/27=175dni takiej pogody czyli prawie caly sezon grzewczy a wiadomo pare dni sie trafi chlodniejszych a zdecydowana wiekszosc cieplejszych

Edytowane przez codix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopiero teraz doczytałem jaki masz dom .

Skoro masz 10tys lub nawet 14tys zapotrzebowania rocznego przyjmijmy ze 12tys kwh ,to masz obciazenie gdzies na poziomie 7,5kw to w dniu kiedy srednoa dobowa wyjdzie 0st masz obciażenie ok.3,25kw .

Czyli musisz dostarczyc do domu 3,25x24h=78kwh

To 78kwh podziel na cop 3 a moze i gorszy przy jakis defrostach lub nie optymalnie ustawionej pompie i wynalazku zwanym bufor to 78/3=26kwh poboru dolicz do tego ze 2kwh na cwu i wszystko sie zgadza.

Zapotrzebowania nie oszukasz .

Moze w dzien Ci mniej bierze bo mniej godzin liczysz do dnia a wiecej do nocy moze wode Ci jeszcze grzeje w tych godzinach nocnych,moze tak sie rozjlada ze w nocy nagrzewa dom a w dzien mniej chodzi wytraca te cieplo a w nocy nadrabia (niewiem jak sterujesz temperaturą w domu)

Mam termostaty pokojowe i siłowniki salus na zaworze. Bufor wali zimna wode po defrostach w podłogówke tu wg. mnie jest problem. Jak w chwili defrostu odłacze pompe obiegowa z proądu po defroście temperatura w kilka minut wraca a gdy ta =woda zimna idzie w podłogówke trwa to znacznie dłużej Kupiłem termostat jak wyżej P. Andrzej poleca dołożę to i zobaczymy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest problemem u kazdego wali zimna w czasie defrostu do obiegu i jest ok a jak ktos nie ma bufora to niby gdzie ta zimna woda z defrostu idzie ??

 

 

Jesli bedziesz mial poborcw taki dzien jak dzisiaj na takim poziomie jak dzisiaj to ja nie widze problemu .

Tylko wczesniej pisales ze to bylo wiecej a bylo cieplej wiec moze pomoglo zablokowanie tego zaworu mieszajacego albo jeszcze sie przygladnij defrostom pewnie bylo ich wiecej jak bylo troche cieplej moze grzalki sie dolaczaja albo defrosty sa nie prawidlowe.

A moze juz bedzie ok po wylaczenou tego mieszacza.

 

Co do wylaczania pompki wtornej termostatem to mozesz sobie zrobic jeszcze gorzej bo podczas defrostu laduje Ci zimna wode do obiegu ale pobiera ciepla z obiegu jak to wylaczysz to moze w buforze nadmiernie spadac temperatura i nie przeprowadzi ci defrostu za pomoca zladu wody tylko bedzie sie zalaczal jakis inny tryb defrostu jak w panasonikach mode2 sama sprezarka albo zalaczac sie beda grzalki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest problemem u kazdego wali zimna w czasie defrostu do obiegu i jest ok,

a jak ktos nie ma bufora to niby gdzie ta zimna woda z defrostu idzie ??

Tu kolega ma 100 % racje

 

Co do wylaczania pompki wtornej termostatem to mozesz sobie zrobic jeszcze gorzej bo podczas defrostu laduje Ci zimna wode do obiegu ale pobiera ciepla z obiegu jak to wylaczysz to moze w buforze nadmiernie spadac temperatura i nie przeprowadzi ci defrostu za pomoca zladu wody tylko bedzie sie zalaczal jakis inny tryb defrostu jak w panasonikach mode2 sama sprezarka albo zalaczac sie beda grzalki

Większość instalacji nie ma dodatkowej pompy obiegowej za buforem;

- bazują tylko na pompie obiegowej PC,

- bo obecnie te pompy są inverterowe i dużej mocy,

Jak ta pompa obiegowa jest obecnie sterowana?

- powinna sterować nią PC za pośrednictwem termostatu pokojowego

Edytowane przez Andrzej5101
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...