Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Daikin Altherma 3 -8kw TAKTOWANIE


areczekk83

Recommended Posts

2. Bufor (sprzęgło), który masz, można wpiąć szeregowo między pompą ciepła a zaworem nadmiarowo-upustowym, przyda się na potrzeby defrostów jeżeli zamierzasz ponownie zakładać wszystkie siłowniki.

 

Gdzie ten zawór nadmiarowo-upustowy ma być? Bliżej pompy ciepła, czy bliżej rozdziel acza? A jesli są dwa rozdzielacze, to gdzie? Jak sie dobiera taki zawór? W każdej instalacji z pompa ciepła można to użyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 425
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Maciej Loret - niestety nie sprawdzisz w tym modelu ilości załączeń, coś tam można wnioskować na podstawie wykresu poboru energii i czasu pracy, ale nie wprost i nie jednoznacznie.

 

Mała delta pozwala obniżyć temperaturę zasilania, ale wiążę się ze wzrostem przepływu i nie każda instalacja na to pozwoli, szczególnie przy mrozach i większym zapotrzebowaniu na ciepło. Stała delta niezależnie od temperatury zewnętrznej powoduje, że w czasie mrozów przepływy są największe, a gdy jest ciepło są minimalne. Można to ręcznie zmieniać w zależności czy się ociepli czy ochłodzi, ale osobiście życzyłbym sobie automatyczne ustawianie delty w dozwolonym zakresie wg. krzywej (prostej) zależnej od pogody. Pozwoliłoby to na trzymanie w miarę równego i dużego przepływu (odpowiedniego dla danej instalacji) przez cały sezon grzewczy. Pozwoliłoby to również na obniżenie temperatury zasilania przy cieplejszej pogodzie.

 

W instalacjach z grzejnikami w pętlach podłogówki potrafi się osadzać dużo "mułu" pochodzącego z grzejników, gdyż jest w nich mała prędkość przepływu i tam ten muł najchętniej osiada, w innych miejscach instalacji nie ma tak sprzyjających warunków do osiadania. Pompą obiegową tego nie wypłuczesz, może w niewielkim stopniu. Odetnij rozdzielacz zaworami od instalacji żeby nie poszło w nią duże ciśnienie i nie wywaliło zaworu bezpieczeństwa na pompie, podłącz wąż z instalacji wodociągowej do belki zasilającej, drugi od powrotnej do kanalizacji i przepłukuj pętle pojedynczo na maksymalnym ciśnieniu z wodociągu, jest wielokrotnie wyższe niż w pompach obiegowych. Załatw przezroczystego węża, zdziwisz się co poleci.

 

Na temat klimakonwektorów daikina się nie wypowiem, nie miałem okazji ich montować, a na zapas DTR-ek i instrukcji nie czytam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie ten zawór nadmiarowo-upustowy ma być? Bliżej pompy ciepła, czy bliżej rozdziel acza? A jesli są dwa rozdzielacze, to gdzie? Jak sie dobiera taki zawór? W każdej instalacji z pompa ciepła można to użyć?

 

Zawór jest potrzebny w instalacjach z termostatami zamykającymi przepływ, należy go montować jak najdalej od pompy zapewniając maksymalny zład, pomimo odcięcia części instalacji termostatami. Ale w praktyce te kilka metrów rurki do rozdzielacza to i tak za mały zład, dlatego zład na potrzeby defrostu w takich instalacjach zapewnia się poprzez zamontowanie szeregowo dodatkowego buforka rzędu 50 litrów. I wtedy taki buforek może być tuż obok pompy, a zaraz za nim ten zawór. Tak jak np. tutaj https://www.facebook.com/Instal.Expert.Pompy.Ciepla/posts/144085230754465 .

 

W daikinach w zestawie jest ten https://www.caleffi.com/poland/pl/catalogue/zawor-roznicowo-upustowy-519500 o przyłączach 3/4'' i zakresie nastaw 1-6mH2O. I to zarówno przy mocy 4kW jak i 16kW, bo w obu przypadkach jest wystarczający. A działa tak, że jak zamkną się termostaty i wzrośnie ciśnienie między zasilaniem a powrotem, to się otwiera i przepuszcza przepływ przez mały obieg z buforkiem. Oczywiście trzeba go wyregulować pod konkretną instalację i przepływ wymagany przez pompę.

 

Można go zamontować w każdej instalacji, ale w takich które nie mają termostatów on po prostu nigdy się nie otworzy i nie zadziała, czyli jakby go nie było. Ale zamontować można, bo może kiedyś ktoś termostaty dołożyć, ale powinien wtedy dołożyć również buforek.

Edytowane przez SzymonKc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcesz przerabiać? - jest co:

1. Wywal sprzęgło i pompę obiegu wtórnego, połącz to na sztywno na pompie obiegowej w Daikinie, ale z zaworem nadmiarowo-upustowym, który kupiłeś w zestawie z pompą, choć pewnie nie widziałeś go na oczy.

2. Bufor (sprzęgło), który masz, można wpiąć szeregowo między pompą ciepła a zaworem nadmiarowo-upustowym, przyda się na potrzeby defrostów jeżeli zamierzasz ponownie zakładać wszystkie siłowniki.

 

Szukam pomocy na forach gdyż serwis zostawił mnie samego mam zaakceptować zawyżone zużycie KWh nigdy w życiu. Serwisant z serwisu fabrycznego błądzi

poleca dołożenie do układu bezprzewodowego sterownika pompy wtórnej. Schcemat instalacji przekazał pracowni fiemy Daikin Grzegorz P. kto zna to bedzie wiedział prowadził on szkolenia etc w firmie daikin. Przyjechał do mnie na budowę obejrzał wszystko dobrał urządzenie polecił znaleźć hydraulika który wykona połączenia w kotłowni. Hydraulik wystawił fakturę za usługę wraz z urządzeniem. Uruchomił serwis daikin z Sieradza nie miał żadnych uwag.

Podkład pod panele Ekrany to moje złe nazewnictwo podkład jest ok i jest dobrze położony.

 

decyzja jest na usuniecie bufora. Obecnie pompa pobiera 16-17kwh na dobę 8-11stopni pracuje cicho i cały czas.

Można prosić o przesłanie linka który pozwoli mi zobaczyć jak wygląda zawór nadmiarowo-upustowym, który kupiłeś w zestawie z pompą, choć pewnie nie widziałeś go na oczy? Może mi Pan w wiadomość prywatnej napisać w którym rejonie kraju Pan działa ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego SzymonKc, a gdzie ty byłes jak tu kolega prosił o pomoc, jakoś sie nie pojawileś, a teraz objawiasz sie jak zbawca czego?

Głupio ci sie zrobiło, że gość szuka pomocy na forum bo nie może liczyć na pomoc serwisu ( przedstawiciela ).

A teraz firmie Daikin głupio sie zrobiło, lub ich marka zle wygląda i ty sie zjawiasz.

Twoja wiedza jest taka, jak tu większości na forum, nic nowego nie odkryłeś, tylko My ( Ja ) pomagam bezinteresownie, a ty za przysłowiowy Bóg ... nie kiwniesz palcem, a teraz sie przemądrzasz...

Edytowane przez michancia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maciej Loret - niestety nie sprawdzisz w tym modelu ilości załączeń, coś tam można wnioskować na podstawie wykresu poboru energii i czasu pracy, ale nie wprost i nie jednoznacznie.

 

A można jakoś ustawić tak pompę, żeby zapobiec zbyt częstemu taktowaniu?

 

 

 

W instalacjach z grzejnikami w pętlach podłogówki potrafi się osadzać dużo "mułu" pochodzącego z grzejników, gdyż jest w nich mała prędkość przepływu i tam ten muł najchętniej osiada, w innych miejscach instalacji nie ma tak sprzyjających warunków do osiadania. Pompą obiegową tego nie wypłuczesz, może w niewielkim stopniu. Odetnij rozdzielacz zaworami od instalacji żeby nie poszło w nią duże ciśnienie i nie wywaliło zaworu bezpieczeństwa na pompie, podłącz wąż z instalacji wodociągowej do belki zasilającej, drugi od powrotnej do kanalizacji i przepłukuj pętle pojedynczo na maksymalnym ciśnieniu z wodociągu, jest wielokrotnie wyższe niż w pompach obiegowych. Załatw przezroczystego węża, zdziwisz się co poleci.

 

Dziękuję za odpowiedzi. Co prawda pętle podłogówki są oddzielone od grzejników, klimakonwektorów i drabinek ale spróbuję je "przedmuchać" osobno wodą wodociągową. 3-4 bary nie zaszkodzi podłogówce? Jeśli to nie pomoże, to jest jakaś inna przyczyna / rada?

 

EDIT:

 

I jeszcze jedno pytanie zdziś.

Trafił mi się znaczący nieplanowany pobór c.w.u. a mam ustawiony tylko harmonogram.

Można w jakiś sposób przymusić pompę do pracy na c.w.u. (ale bez grzałek) poza harmonogramem? Tzn. potrzebuję włączyć c.w.u. nap. na 30 minut...

Edytowane przez Maciej Loret
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi. Co prawda pętle podłogówki są oddzielone od grzejników, klimakonwektorów i drabinek ale spróbuję je "przedmuchać" osobno wodą wodociągową. 3-4 bary nie zaszkodzi podłogówce? Jeśli to nie pomoże, to jest jakaś inna przyczyna / rada?

 

W jaki sposób są oddzielone, masz jakieś wymienniki w instalacji? 3-4 bary nie zaszkodzi, a nawet 6 barów, przepłucz, tylko odetnij pompę ciepła, bo zawór bezpieczeństwa puści i nie wiadomo czy się domknie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego SzymonKc, a gdzie ty byłes jak tu kolega prosił o pomoc, jakoś sie nie pojawileś, a teraz objawiasz sie jak zbawca czego?

Głupio ci sie zrobiło, że gość szuka pomocy na forum bo nie może liczyć na pomoc serwisu ( przedstawiciela ).

A teraz firmie Daikin głupio sie zrobiło, lub ich marka zle wygląda i ty sie zjawiasz.

Twoja wiedza jest taka, jak tu większości na forum, nic nowego nie odkryłeś, tylko My ( Ja ) pomagam bezinteresownie, a ty za przysłowiowy Bóg ... nie kiwniesz palcem, a teraz sie przemądrzasz...

 

 

kolego michancia - jestem na tym forum dłużej od Ciebie (jakby to miało jakieś znaczenie), a gdyby poszukać poprzednich nicków do których haseł zapomniałem to jeszcze dłużej, tak z 10 lat przynajmniej. Nie jestem tu na etacie, żeby na bieżąco odpowiadać i nikt mi za to nie płaci, mam dużo własnej roboty i nie mam czasu tu się udzielać na każde skinienie palcem.. Jednak czasem, raz kiedyś po prostu lubię tu wejść w ramach hobby, poczytać, doradzić, szczególnie w weekend, kilka/kilkanaście razy w roku, bezinteresownie. Firma Daikin nie płaci mi za udzielanie się na forum, to raczej ja im płacę ze urządzenia, które od nich kupuję .Nie czuję się ani trochę winny tej sytuacji, że ktoś jest niezadowolony z pompy, odpowiadam tylko przed własnymi klientami. Chciałem przekazać, że rozgarnięty instalator to 90% sukcesu, nie jest winny producent pompy za dobór i sposób instalacji urządzenia, szczególnie kiedy dane techniczne są dostępne i ich nie ukrywa. Daikin robi bardzo dobre pompy, ale niestety nie każdy potrafi je poprawnie dobrać i zainstalować.

To wszystko w temacie.

Skrytykowałem głównie zastosowanie sprzęgła oraz siłowników termostatycznych na wszystkich pętlach, to jest błąd. Jeżeli chciałbyś podyskutować merytorycznie i znasz się trochę na fizyce to chętnie podejmę dyskusję, zapraszam i proszę o krytykę oraz przedstawienie swojego zdania na ten temat.

Edytowane przez SzymonKc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego SzymonKc, a gdzie ty byłes jak tu kolega prosił o pomoc, jakoś sie nie pojawileś, a teraz objawiasz sie jak zbawca czego?

Głupio ci sie zrobiło, że gość szuka pomocy na forum bo nie może liczyć na pomoc serwisu ( przedstawiciela ).

A teraz firmie Daikin głupio sie zrobiło, lub ich marka zle wygląda i ty sie zjawiasz.

Twoja wiedza jest taka, jak tu większości na forum, nic nowego nie odkryłeś, tylko My ( Ja ) pomagam bezinteresownie, a ty za przysłowiowy Bóg ... nie kiwniesz palcem, a teraz sie przemądrzasz...

 

Nie widzę powodu aby koledze SzymonKc robiło się głupio - firmie Daikin zapewne również. Ja doceniam rady kogoś kto się zna na rzeczy i rozumiem że robi to za darmo, a więc kiedy chce i może.

Mamy tu kolejną sytuację kiedy trzeba naprawiać błędy kogoś kto wziął za to duże pieniądze - zamiast narzekać na kogoś kto chce bezinteresownie pomóc, może zacząć egzekwować to za co się zapłaciło....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcesz przerabiać? - jest co:

1. Wywal sprzęgło i pompę obiegu wtórnego, połącz to na sztywno na pompie

obiegowej w Daikinie, ale z zaworem nadmiarowo-upustowym, który kupiłeś

w zestawie z pompą, choć pewnie nie widziałeś go na oczy.

 

2. Bufor (sprzęgło), który masz, można wpiąć szeregowo między pompą ciepła

a zaworem nadmiarowo-upustowym, przyda się na potrzeby defrostów,

jeżeli zamierzasz ponownie zakładać wszystkie siłowniki.

 

To rozwiązanie nr 2 ma na celu wykorzystanie zakupionego bufora

 

3/ Serwisant z serwisu fabrycznego błądzi poleca dołożenie do układu

bezprzewodowego sterownika pompy wtórnej.

 

To z kolei - ma sens przy buforze wpiętym równolegle,

co również ja sugerowałem,

 

4/ decyzja jest na usuniecie bufora.

Obecnie pompa pobiera 16-17kWh na dobę 8 -11stopni pracuje cicho i cały czas.

 

Twój budynek jest średnio ocieplony - tak jak wcześniej pisałem;

- musisz się spodziewać większego zużycia energii,

- istotne - aby pompa PC zapewniała komfort cieplny,

Zlec wykonanie profesjonalnego audytu budynku;

- który wykaże słabe strony izolacji budynku,

- będziesz wiedział co masz do poprawy .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To rozwiązanie nr 2 ma na celu wykorzystanie zakupionego bufora

 

3/ Serwisant z serwisu fabrycznego błądzi poleca dołożenie do układu

bezprzewodowego sterownika pompy wtórnej.

 

To z kolei - ma sens przy buforze wpiętym równolegle,

co również ja sugerowałem,

 

4/ decyzja jest na usuniecie bufora.

Obecnie pompa pobiera 16-17kWh na dobę 8 -11stopni pracuje cicho i cały czas.

 

Twój budynek jest średnio ocieplony - tak jak wcześniej pisałem;

- musisz się spodziewać większego zużycia energii,

- istotne - aby pompa PC zapewniała komfort cieplny,

Zlec wykonanie profesjonalnego audytu budynku;

- który wykaże słabe strony izolacji budynku,

- będziesz wiedział co masz do poprawy .

 

Dom jest ocieplony zrobiony tynk wiec co dołożę styropianu na to ? Okna z 3 szyb tez ich nie wymienię na stropie jest 20cm styropianu zrobiona wylewka wiec tu tez nic już nie dołożę. Usunę ten bufor zobaczymy hydraulik odłączy to za 500zł

Jeśli to nie powstrzyma żucia wymontuje to wszystko zakupie piec a pompę złoże w ,miejscu gdzie składuje odpady metalowe tak mam tego ustrojstwa dosyć!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1/ Dom jest ocieplony zrobiony tynk wiec co dołożę styropianu na to ?

Tu dodawać ocieplenia - trochę szkoda !!!!

2/ Okna z 3 szyb tez ich nie wymienię,

Są OK

3/ na stropie jest 20cm styropianu, zrobiona wylewka- wiec tu tez nic już nie dołożę.

Największe pole do popisu - to tutaj;

- Należy dołożyć ok;30 cm styropianu;

- jeżeli tam nikt nie będzie chodził nadmiernie,

- to styropian nie musi mieć wylewki

4/ Usunę ten bufor zobaczymy hydraulik odłączy to za 500zł

Jeśli to nie powstrzyma żucia wymontuje to wszystko zakupie piec a pompę złoże

w ,miejscu gdzie składuje odpady metalowe tak mam tego ustrojstwa dosyć!

Najkorzystniej, aby wykorzystać zakupiony bufor ( ile litrowy ??? ) to;

- wpiąć go w szereg na powrocie,

- nie potrzeba wówczas dodatkowej pompy wtórnej,

- ułatwi sprawy defrostu,

- zwiększy zład wodny,

- obniży ??? temperaturę zasilania

 

Mówiąc kolokwialnie;

- kolega nie przygotował się należycie do montażu PC,

- nie ma więc potrzeby zwalać winy na innych,

- należy ten problem wziąć na klatę,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jaki sposób są oddzielone, masz jakieś wymienniki w instalacji?

 

Nie :)

wyście z pompy ciepła rozgałęzia się prawdopodobnie na kilka osobnych układów ( nie budowałem i nie mam dokumentacji).

 

 

3-4 bary nie zaszkodzi, a nawet 6 barów, przepłucz, tylko odetnij pompę ciepła, bo zawór bezpieczeństwa puści i nie wiadomo czy się domknie.

 

W każdym razie przed i za rozdzielaczem są zawory kulowe, którymi można odciąć resztę instalacji i pojedynczo przedmuchać każdą z pętli osobno - przynajmniej tak mi się wydaje...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie straszcie już tak kolegi. Mam większy dom, znacznie gorzej ocieplony, chińską pompę ciepła i rachunki za ogrzewanie sporo poniżej 2000 rocznie. Oczywiście daleko mi do kosztów dla dobrze ocieplonych domów, ale jest znacznie taniej niż było węglem, a komfort użytkowania to już zupełnie kosmos w porównaniu do tego czarnego dziadostwa.

A wracając do meritum, zrób jak Ci koledzy poradzili i będziesz zadowolony. Kupiłeś dobrą pompę ciepła, popraw co należy i będzie dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dmdaikin - zawór nadmiarowo-upustowy wygląda tak https://www.caleffi.com/poland/pl/catalogue/zawor-roznicowo-upustowy-519500 i dokładnie ten jest w zestawie z pompą, jeżeli zlikwidujesz sprzęgło a masz siłowniki na podłogówce, jest to element obowiązkowy, jak wspomniałem ten bufor można wpiąć szeregowo na powrocie między zaworem a pompą.

Przez sprzęgło wpina się instalacje pod jakimś kątem "ułomne", niepewne czy dziwnie wykonane. Np. stare instalacje grzejnikowe na małych średnicach rur niezdolne do uzyskania wysokich przepływów, albo instalacje z dodatkowymi pompami np. przy rozdzielaczach, które mogły zakłócać pracę pompy obiegowej w PC. To jest sposób bezpieczny dla pompy, wygodny dla instalatora i producenta bo pompa będzie miała zapewnione komfortowe warunki pracy i może bez trudu osiągać takie przepływy jak chce. Ale nie jest to sposób najbardziej efektywny energetycznie dla instalacji nowych, poprawnie wykonanych, bo w dużym zakresie pracy przepływ przez instalacje może być wyższy niż przepływ na pompie, a powoduje to obniżenie temperatury zasilania, która idzie w instalacje (domieszanie chłodniejszej wody z powrotu), czyli pompa musi grzać do wyższej temperatury niż idzie w instalacje.

Dlatego instalacje, która pozwala na duże przepływy lepiej jest podłączać bez sprzęgła, a w razie istnienia zaworów termostatycznych montuje się zawór nadmiarowo-upustowy. Dlaczego instalatorzy wolą tak nie robić? Bo jakikolwiek problem z instalacją (której najczęściej sami nie wykonywali) będzie przez użytkownika odebrany jako problem z pompą i będzie im zawracał głowę. Potem instalator musi jechać, regulować "cudzą" instalacje, a użytkownik nie będzie chciał za to zapłacić. Nie chcą brać odpowiedzialności za cudzą instalację, więc podłączają przez sprzęgło.

 

Ale nie myśl, że sprzęgło powoduje, że 20kWh dziennie leci niepotrzebnie w kosmos zamiast do budynku, mówiąc o mniejszej efektywności mam na myśli kilka procent.- to nie rozwiąże problemu zużycia energii w sposób zauważalny. Albo masz po prostu energochłonny dom, albo źle skonfigurowane grzałki i odpalają się one za wcześnie - sprawdź to koniecznie!!! Mam do Ciebie około 100km, trochę bez sensu żebym jechał pogrzebać przez 10 minut w ustawieniach pompy, sądzę że pomoc uzyskasz na forum i jakoś sam to ogarniesz. Sprawdź ile energii zużyły grzałki, a ile agregat, to może wiele wyjaśnić.

 

Maciej Loret - jak ograniczyć taktowanie? Masz instalacje skomplikowaną (grzejniki, klimakonwektory i podłogówka), grzejniki pewnie z termostatami, klimakonwektory mają własne sterowniki, a podłogówka pewnie żadnych. To wszystko jest zasilane jedną temperaturą, czy masz jakiś mieszacz? Generalnie chodzi o to, żeby pompa pracowało z mocą równą zapotrzebowaniu, które zmienia się wraz z temperaturą zewnętrzną, dlatego najłatwiej to uzyskać na sterowaniu pogodowym z niesterowalną podłogówką, tam dość łatwo ustawić prawidłową krzywą, a w przypadku wyższych temperatur zewnętrznych i małego zapotrzebowania można spróbować zmniejszyć deltę na pompie. U Ciebie można zdjąć głowice z grzejników i też starać się dobrać wtedy krzywą, dopiero później te głowice założyć i podnieść krzywą o 2-3 stopnie. Jeśli system pracuje z większą mocą niż zapotrzebowanie i jest sterowany termostatem pokojowym to musi grzać w cyklach. Trzeba postarać się, żeby nie dysponował mocą dużą większą niż zapotrzebowanie, wtedy te cykle grzania wynikające z histerezy na termostacie będą dłuższe. Ale żeby to zrobić trzeba to połączyć jakoś z pogodówką (regulacją temperaturą zasilania), ewentualnie pogodówka plus korekta krzywej ze względu na odchyłkę temperatury wewnętrznej.

Z tego co mówisz wynika, że nie masz oddzielonej podłogówki od grzejników i krąży w niej ta sama woda co w grzejnikach, która może zawierać zawiesiny i one mogą się tam osadzać. Płukanie nie zaszkodzi, ale nie wiadomo czy pomoże jeśli od początku słabo grzała. Może to wina samej instalacji, duże opory i małe przepływy, te 1,5 - 2,5 litra na minutę na każdej pętli powinno być.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie. Pytaliscie mnie o zbiornik buforowy ile ma pojemności bufor to Biawar Zbiornik BU-100.8 buforowy ocieplony pojemność 100l i pytanie do Was czy wspinać to w instalację czy pozbyć się na zawsze ?

 

Pompa dziś od 7 rano pobrał 18kwh o 16 było pobrane 9kwh

 

Proszę o podpowiedź jak sprawdzić ile zużyły grzałki A ile pompa. Czytałem że jest w pompie menu instalatora ale wolałem tam nie kopać jeszcze.

Edytowane przez dmdaikin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SzymonKc

"Ale nie myśl, że sprzęgło powoduje, że 20kWh dziennie leci niepotrzebnie w kosmos zamiast do budynku, mówiąc o mniejszej efektywności mam na myśli kilka procent.- to nie rozwiąże problemu zużycia energii w sposób zauważalny."

 

Rozumie że usunięcie z układu sprzęgła nie spowoduje znacznej obniżki zużytych KWH ?

Dziś pompa zużyła przez 24h od 7 do 7 27 KWH temperatura z +5 w dzień poleciała na 0 w nocy. ale dom przez noc się podgrzał i podniosła się temperatura o 0,5st we wszystkich pomieszczeniach. rano obniżyłem całą krzywa równolegle o 1st niżej.

 

Trafił Pan natomiast z róznica temperatur pomiędzy obiegiem wtórnym a pierwotny zmieniłem bieg pompy obiegowej z 3 na 2 i po 2h temperatury się praktycznie zrównały

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1/ Nie rozwiąże problemu zużycia energii w sposób zauważalny"

....- tylko kilka procent,

2/ Dopiero dołożenie ocieplenia na stropie

...- może obniżyć zużycie o ok;10% do 15 %.

 

Pisałem na facebooku z chłopakiem który tez ma altherma 8k grzeje 170m2 ja 148 tez usuwał bufor z układu i zdecydowanie opowiedział się za usunięciem bufora. Skutki po zabiegu spadek zużycia energii o 25% zdecydowanie skrócony czasza nagrzewania się budynku.

Edytowane przez dmdaikin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałem na facebooku z chłopakiem który tez ma altherma 8k grzeje 170m2 ja 148 tez

usuwał bufor z układu i zdecydowanie opowiedział się za usunięciem bufora.

Argument spadek zużycia energii o 25% zdecydowanie skrócony czas nagrzewania się budynku.

Nikt nie kwestionuje, że;

- przy podłogówce prawidłowo położonej,

- bufor/sprzęgło jest zbyteczne,

- ale oszczędności zużycia rzędu 25 % są nierealne,

Obecne budynki tzw; pasywne mają;

- ok;20 do 30 cm styropianu pod podłogą,

- ok;20 do 30 cm styropianu na ścianach ,

- ok;30 do 50 cm styropianu na stropie,

- rekuperacja z odzyskiem ciepła,

np; https://lipinscy.pl/jak-kupic-projekt/technologie-w-projektach/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...