Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Problem z nowo zrobionym kominkiem


Paweł25

Recommended Posts

Witam.

Niedawno w moim domu został wybudowany nowy kominek z narożnym wkładem oraz zabudową z płyt krzemianowo- wapiennych. Zostało rozprowadzone dgp grawitacyjne na kuchnie oraz toaletę. Długość rur to każdego z pomieszczeń to około 3 metry. Mam malutkie mieszkanie w domu jednorodzinnym - stare budownictwo. Juz po pierwszym troche mocniejszym przepaleniu w kominku zauważyłem że w pokoju jest strasznie gorąco natomiast w kuchni oraz toalecie nadal jest zimno. Anemostaty robią się gorące lecz prawie nie leci z nich ciepłe powietrze. Po prostu tylko się nagrzewają. Dodam że zostały użyte rury z otuliną Fi 100 ktore są prawie u samej gory zabudowy (wychodzą z podwieszanego sufitu do ktorego rownież jest przykrecona plyta krzemianowo wapienna i według wykonawcy bedzie pelnic role komory dekompresyjnej). W obudowie została zrobiona kratka wlotowa 17x37 oraz na froncie jakieś 40cm od sufitu również 17x37 i na boku obudowy 80cm od sufitu 17x37. Problem polega na tym ze całość cieplego powietrza wylatuje kratką frontową (tą najblizej sufitu) i bardzo nagrzewa płytę nad kratką oraz sufit około 60cm od obudowy. Do sufitu ciężko przyłożyc rękę. Wiem że ciepłe powietrze leci do góry ale dziwi mnie fakt iż kratka na boku pozostaje niemalże zimna. Jestem totalnie zielony w kwestii zabudowy wkładów jak i całej otoczki dotyczącej tych zagadnień. Osoba która wykonywała całość prac zapewniała ze wszystko bedzie w porzadku lecz nie jest. Czy ktoś z was ma jakiś pomysł jak rozwiązac problem niedziałającego dgp oraz nadmiernej temperatury w górnej kratce? Będę wdzięczny za wszelkie podpowiedzi. Załączam link ze zdjęciem jak to wszystko wygląda.

 

https://ibb.co/TL92Bzk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobrze działa twój kominek tzn. zgodnie z prawami fizyki :) . Powietrze wylatuje tam gdzie jest najmniejszy opór. Kratka najbliżej sufitu ma najmniejszy opór ma największy przekrój w porównaniu z rurami fi100 a do tego 3m rury to też opór. Dlatego większość ciepła masz w tym pomieszczeniu w którym stoi kominek. Pomysł z poprowadzeniem ciepłego powietrza do kuchni i toalety nie jest zbyt mądry. Pomyśl sobie, że zapachy z tych dwóch pomieszczeń wrócą pod kominek :) .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owszem działać działa ale nie tak jakie byly założenia. Chciałbym aby to jednak kominek ogrzewał dwa pozostałe pomieszczenia bo inaczej musialbym tam grzać np. Prądem. Gdy stał poprzedni wkład to z rozprowadzeniem powietrza nie było problemu - z rur dmuchalo jak szalone. Rożnica jest w obudowie ponieważ tamta od belki nad wkładem szła pod skosem w kierunku sufitu zmniejszajac powierzchnie obudowy. W tej zabudowie jest totalnie inny obieg powietrza wewnatrz i rury przy samym suficie nie zdaja egzaminu. Myslalem nad przesunięciem rur nad samą gorną kratke i przymocowaniem ich w tym miejscu do obudowy poniewaz z tej kratki jest naprawde solidny podmuch gorącego powietrza. Co o tym myślicie?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zainstalować wentylator kominkowy który wymusi przepływ powietrza. A tą kratkę nawiewną najlepiej zlikwidować z takiego kominka i tak masę ciepłą będziesz mieć przez szybę więc i tak będzie ci się pewnie przegrzewać pomieszczenie chyba że jest bardzo duże. Edytowane przez Jaro106
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wszystko można spieprzyć :) …z wzrastającym wiekiem głupota, brak rozumu i logiki coraz bardziej mnie zadziwia.... tak ogólnie masz źle zrobioną grawitację, kominek często ogrzeje pomieszczenie w którym stoi tylko promieniowaniem z szyby.... a link z zdjęciami wstawiłeś do d...wiec reszta to wróżenie z fusów;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc w jaki sposob poprawić grawitację? Tak jak napisalem nie jestem fachowcem w tym temacie dlatego proszę o rady a nie zbyteczne komentowanie odnośnie głupoty, braku rozumu czy logiki skoro nie ja wykonywałem ten kominek. Zostało już spiepszone więc chcialbym to poprawic. Jakie zdjęcia powinienem zamieścic?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega an-bud bardzo dowcipny. Az się uśmiałem. Dopiero była mowa o głupocie i ludzkiej logice a sam nie wykazuje zbyt wysokiego poziomu. Nie przyszedlem szukać tutaj uszczypliwosci a pomocy wiec panu juz podziekuje za wszelakie rady. Wracajac do tematu to kratki z żaluzjami to całkiem niezly pomysl gdyz bede mogl regulowac ilosc powietrza jaka wydostaje sie przez kratke a za tym idzie wiecej powietrza do rur rozptowadzajacych powietrze. Alex33 dziekuje za podpowiedz. Moze ktos jeszcze ma jakis inny pomysl. Wezme wszystkie sugestie pod uwage.

Oto dodatkowe fotki:

https://ibb.co/n1pRGFp

 

https://ibb.co/N6vLy4k

 

https://ibb.co/Lg5fDcq

Edytowane przez Paweł25
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zdjęcia jako-tako jeszcze by sie przydał opis np;. jak wygląda doprowadzenie powietrza do spalania i do grawitacji, jedyne co widać to prymitywne palenisko ( prymitywne konstrukcyjnie, ustawienie paleniska na cegłach to porażka) dziękujesz mi za porady więc czuję się zwolniony z produkowania....;) do rozebrania na oko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam wkład jako wkład jest bez doprowadzenia powietrza z zewnatrz do spalania poniewaz nie bylo takiej mozliwosci by je doprowadzic i pobiera je z pomieszczenia w ktory sie znajduje tak samo jak poprzedni wkład ktory stał tu ponad 20 lat. Zimne powietrze do zabudowy trafia przez dolną kratkę (ciągnie dosyć mocno podczas palenia ponieważ żaden płomień z zapalniczki nie jest wstanie wytrzymac) oraz poprzez podłogę (slepa podłoga jakies 40cm od ziemii i gdy się nie pali to skolei dmucha w drugą stronę dosyć chłodnym powietrzem) .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc w jaki sposob poprawić grawitację?

 

Czy obudowa jest zakończona ?

O ile jest możliwość częściowej rozbiórki ( w jaki sposób mocowane były płyty KW?) to trzeba rury które są pod sufietem przedłużyć do dołu nad korpus wkładu,by ich wloty znajdowały się kilka cm nad wkładem ale to prowizorka. Najlepiej założyć dystrybutor i będzie po kłopocie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obudowa jest całkiem zakonczona. Na łączeniach płyty byly impregnowane i klejone klejem oraz skręcane wkrętami dlatego wolałbym uniknąć rozbiórki. Rury przedluzyc i spuscic w doł dam radę przez otwor na kratkę poniewaz bez problemu do nich dostaje. Gorzej bedzie wykonac łączenie rur np tasma aluminiowa aczkolwiek chyba tez bym podołał.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy dobrze rozumiem pytanie ale jezeli chodzi o wlot powietrza pod wklad to tak jak pisalem powietrze jest dostarczane kratką i poprzez podloge i wyglada na to ze jest go dosyc sporo bo gorna gratka wywiewa naprawda bardzo duza ilosc powietrza a poza tym nic innego nie ma. Wyglada to tak jakby gorna kratka zabierala cale powietrze ktore rowniez powinno trafiac a rury a z kolei chcialbym uniknac przegrzanka obudowy i sufitu. Edytowane przez Paweł25
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grawitacyjnie ci to nie pójdzie bo powietrze wybierze najkrótsza drogę , czyli duża kratka i bezpośrednio w komorze będzie zabierała 90 % ciepła, w życiu nie popcha ci to gorącego powietrza tymi kanałami fi 100 . Spróbuj zatkać tą kratkę wywiewną i zobaczysz czy wtedy cokolwiek leci do innych pomieszczeń. Jeżeli efekt będzie kiepski a przypuszczam że tak będzie pozostaje tylko wymuszenie obiegu przez wentylator dgp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kratka na froncie zakryta i z rur o dziwo leci calkiem niezle natomiast powtarza sie sytuacja zbyt wysokiej temperatury przy bocznej kratce ktora jesg sporo nizej a i tak mocno nagrzewa sufit. Wyglada na to ze dobrze by bylo zalozyc obie kratki z żaluzjami tylko zastanawia mnie fakt jaka bedzie temperatura w obudowie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kratka na froncie zakryta i z rur o dziwo leci calkiem niezle natomiast powtarza sie sytuacja zbyt wysokiej temperatury przy bocznej kratce ktora jesg sporo nizej a i tak mocno nagrzewa sufit. Wyglada na to ze dobrze by bylo zalozyc obie kratki z żaluzjami tylko zastanawia mnie fakt jaka bedzie temperatura w obudowie.

 

Problem w tym że żeby przepchać ciepło grawitacyjnie to musi być różnica temperatur czym większa tym będzie większa cyrkulacja, ale sądzę że i tak przy takim kominku pomieszczenie będzie ci się przegrzewać .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...