Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dom w galach - schody zamiast pokoju - pomysł na realizację


masera

Recommended Posts

Schody w projekcie są przewidziane jako opuszczane i zaznaczone jako wyłaz na rysunku. Zapadła decyzja, iż robimy normalne schody kosztem pokoiku nr 1/03.

Jak to najlepiej rozwiązać? Schody zabiegowe czy ze spocznikiem? Ścianka od skrytki 1/04 jest do przestawienia jakby było trzeba. Wysokość pomieszczeń 2,83, strop będzie teriva. Dach jest skośny, więc wchodzenie musi się odbywać w kierunku od dołu do góry rysunku.

 

1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie, macie miejsce, dacie rade zrobić sensowne schody i zostanie jeszcze schowek pod schodami, ale wtedy schody powinny mieć maksymalnie 90 cm szerokości przy drzwiach 80 cm, a jeśli dacie drzwi 60 cm, co jest bardzo kuszące, to wyjdą schody 110 cm. Spocznik to trudna sprawa, żeby był funkcjonalny, powinien mieć głębokość, co najmniej 120 cm, wiec ja bym odpuścił.

 

...Ale, to jest przy ścianie i zabraknie wysokości. Zasada jest taka, ze stawiamy pionowy słupek 1,5 metra, na końcu doczepiamy sznurek 75 cm, koniec sznurka ma się mieścić w budynku, wtedy nie trzeba się schylać i nie wali się głową o konstrukcję przy schodzeniu.

 

A, gdyby tak przenieść kuchnię do tego pomieszczenia 1/03, zlikwidować ściankę i schody zrobić po lewej?

Co to za pomieszczenie 1/04? Przydałaby się większa część planu, najlepiej, z dodatkowymi informacjami, jak ścianka kolankowa i kąt nachylenia dachu.

 

Coś wymyślimy, więc się nie stresuj :-)

Jeśli chodzi o stopnie, sprawa jest prosta. 26-28 cm szerokości, wysokość 17,5 - 18,6 cm, przy zabiegach trzeba pilnować, żeby w środku było miejsce, gdzie stopa ma oparcie na stopniu 26 cm co najmniej. Pomieszczenie ma zazwyczaj wysokość 250 cm, dochodzi strop i wychodzi 270 cm, czasami z małym hakiem. To dzielimy przez np. 18 cm i mamy orientację, jak powinny takie schody wyglądać, zabiegi, spoczniki, czasami eska, coś się dopasuje, bo budynek nie jest mały.

 

Największym problemem jest minimalizacja straconej powierzchni przy zachowaniu funkcjonalności schodów, więc warto podejść do tematu poważnie. :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, jesteś niedoścignionym wzorem dla mnie ;-)

Roboty nie szukam, dość mam swojej. Przygotowuję rocznie około 200 schodów betonowych, staram się to robić naprawdę dobrze, do tej pory nie było reklamacji. Jestem w stanie również wykonać schody drewniane, które często polecam, ale to nie jest moja działka.

 

I skończyłem dawno temu podstawówkę, nie było wtedy gimnazjów :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...