Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

BDO w branży "okna i drzwi"


Recommended Posts

Cześć, jak w temacie:

- rejestrujecie firmy w BDO? Firmy z tej branży mają ten obowiązek ?

Wypełniam ankietę na stronie https://bdo.mos.gov.pl/ i wychodzi mi że nie..

 

Ale im więcej czytam tym więcej mam wątpliwości:

 

Jako jednostki handlu detalicznego (JHD) nie musimy, o ile wytwarzamy tylko odpady komunalne.

 

Jako firmy budowlane nie musimy, jeśli nie wytwarzamy ilości (głównie gruzu) większych niż wymienione w przepisach:

http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20140001974/O/D20141974.pdf

- w skrócie - gruz każdego z rodzajów do 5 ton rocznie, toner do drukarek do 100 kg rocznie.

 

Jako sklepy internetowe musimy - bo przecież zdarza się czasem coś komuś wysłać paczką.

 

I bądź tu człowieku mądry...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli sprzedajesz na terenie kraju wysyłkowo czyli wprowadzasz tawar w opakowaniach (chocby koperty i paczki) to musisz dodatkowo płacic haracz pod kryptonimem "opłata produktowa" i skladać coroczne sprawozdanie. Malo kto o tym wie ale przyjdzie czas i kary i wszyscy sie dowiedzą.... a obowiazek ten jest od paru lat: https://www.infakt.pl/blog/oplata-produktowa/ Na razie sie za to nie wzieli a mogą sprawdzać do 5 lat wstecz. Edytowane przez dwiecegly
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spędziłem kilkadziesiąt minut na infolinii, to i miałem czas na poczytanie. Ukazały się dziś objaśnienia ministerstwa:

https://bdo.mos.gov.pl/wp-content/uploads/2019/12/Obja%C5%9Bnienia-prawne-Ministra-Klimatu-dot-wpisu-do-rejestru-BDO.pdf

Dalej mam wątpliwości, czy jako firma wykonująca remonty (w pewnym zakresie) podlegam pod BDO, czy może jednak łapię się w zwolnienia (ten gruz do 5 ton rocznie)...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie, jak przyjdzie czas kar to urzędnicy rozwieją Twoje wątpliwości wtedy :D

 

Tego to jestem pewien. Jeszcze wczoraj byłem przekonany, by zapłacić tą stówę rocznie i mieć spokój (no jeszcze te sprawozdania pisać, że ten worek gruzu to ja zakopałem u siebie na podwórku w ramach utwardzenia miejsca postojowego. .

Z tym, że po zapoznaniu się z tematem wychodzi że chyba zbyt nadgorliwie się deklarowałem..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ponoć musimy , rozmawiałem z kolesiem z firmy śmieciowej , który był prosto po szkoleniu BDO ....... eh . Gruz, cegły, tynk, gipsy jakieś , papy , stare okna z demontażu ? szkło ? opakowania po użytych materiałach budowlanych i chemicznych , parę kodów , ale do końca do nikt nic nie wie na 100% , nie tylko u nas :bash::)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie musisz sie rejestrowac, chocby z powodu innych odpadów, puszki po piankach PE - to są szkodliwe substancje.

 

Puszki bez problemu przyjmują na złomie... tzn. problem się pojawia, jak przychodzi do rozliczenia - bo niby mocno zanieczyszczone, to nie mają wartości.. :D

 

A poważnie - zgadzam się z faktem, ale w aktualnych zmianach nie znalazłem nic na ten temat. Pewnie trzeba się odwołać do ustawy o odpadach sprzed kilku lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu nie chodzi o to że przyjmą na złomie, według prawa nie mozesz ich tam oddać. Za wyrzucanie odpadów trujących są ogromne kary, musisz udowodnić że oddałeś je do odpowiedniej firmy utylizującej, po to jest to całe BDO. Jak masz fakture na zakup np 100 puszek pianki to musisz mieć swistek że tyle zuzytych puszek oddaleś do firmy utylizującej. Fryzjerka jeśli kupiła sto sprayów z lakierem do włosow to tyle musi miec na papierze, że oddała do utylizacji.... Edytowane przez dwiecegly
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja cały czas mam wątpliwości co do sklepu internetowego, bo przydałaby się jasna definicja. Jak masz stronę na której ogłaszasz sprzedaż rzeczy X za kwotę X to jest to sklep inernetowy jak dla mnie. Poza tym w sklepach internetowych istnieje coś takiego jak odbiór własny. Czyli, że to już nie są sklepy internetowe jak nie wysyłają.

Fin - wysłanie FV listem to też już sprzedaż wysyłkowa, bo dla mnie sprzedaż to proces od A do Z. Od dogadania kwoty, przekazania towaru lub usługi, rozliczenie się i co najważniejsze fiskalizacja poprzez paragon lub wystawienie faktury.

Ja też jeszcze nie zapisałem się i mam więcej pytań jak odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu nie chodzi o to że przyjmą na złomie, według prawa nie mozesz ich tam oddać. Za wyrzucanie odpadów trujących są ogromne kary, musisz udowodnić że oddałeś je do odpowiedniej firmy utylizującej, po to jest to całe BDO. Jak masz fakture na zakup np 100 puszek pianki to musisz mieć swistek że tyle zuzytych puszek oddaleś do firmy utylizującej. Fryzjerka jeśli kupiła sto sprayów z lakierem do włosow to tyle musi miec na papierze, że oddała do utylizacji....

 

Rozumiem sens, ale jak zwykle są wątpliwości. A jeśli będę miał fakturę na dalszą sprzedaż tej pianki.... ;)

No i rzecz kuriozalna: temat odpadów jest mi bliski i uważnie śledzę wszystko co się da. Nigdzie nie napotkałem miejsca w którym mógłbym zutylizować puszki po piance itp..

 

No ale tu odbiegamy od głównego wątku, a w tym - wczoraj spędziłem 2 godziny (ze stoperem w ręku) na telefonie próbując dodzwonić się na infolinię BDO. Nie udało się ani o 12, ani o 17, ani o 21.30 (a czynna jest od 6 do22) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się nie dziwie że nie są w stanie odebrać telefonu, byłem w U.Marszlkowskim na poczatku grudnia, odstałem 4h żeby sie zarejestrować i wypytać. Za mna stało ze sto osob, przynajmniej 3/4 na darmo bo dzien roboczy sie konczyl. To byl poczatek miesiaca, strach pomysleć co sie tam dzieje teraz.

Na ogromną kolejke było przewidzianych dwoch urzędników z czego jeden co chwilę wychodzić zadzwonić, pokserować itp Jak oni mają jeszcze odbierać telefony z pytaniami? Powinni przeszkodzić z 20 urzednikow a nie 2 a i tak byloby mało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem sens, ale jak zwykle są wątpliwości. A jeśli będę miał fakturę na dalszą sprzedaż tej pianki.... ;) .

No to w sprawozdaniu w bdo napiszesz ze cześć sprzedales firmie a część zuzyłeś i na te zuzyte musisz miec papier na utylizacje.

 

 

Nigdzie nie napotkałem miejsca w którym mógłbym zutylizować puszki po piance itp..

 

Bez problemu znajdziesz taką firmę w każdym wiekszym mieście.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do sedna: dziś zauważyłem że rozszerzono "test" o wyjaśnienia i teoretycznie pojawia się tam "działalność budowlana", ale dalej będę powątpiewał, np. że mieszczę się w określonym limicie.

Chciałem jednak dla świętego spokoju wypełnić wniosek i wyszło, że nie ma działu, w którym miałbym się zdeklarować... :bash::eek:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...