Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

CO i CWU z gazu + wspomaganie elektrykiem


DorisN

Recommended Posts

Witam. czytałem, czytałem i nic nie wyczytałem :-)

Mam oto taką sytuację. CO i CWU posiadam z kotła Buderus logamax plus GB152T (lodówka). Obecnie montowaną mam instalację fotowoltaiczną, Po auto konsumpcji i 20% zwrotu do PGE , zostanie mi do dyspozycji 2600 kWh / rok. Myślę o wykorzystaniu nadwyżki aby wspomóc kocioł gazowy.. Najprościej byłoby, aby w całości wspomagał grzanie CO i CWU, ale będzie to się wiązało z ogromnymi kosztami ( prawdopodobnie zakup drugiego dwufunkcyjnego kotła elektrycznego). Może macie jakieś inne doświadczenia, może ogrzewanie samego CO lub ogrzewanie CWU? Myślę również o dodatkowej instalacji PV, która dodatkowo wyprodukuje około 2800 kWh/rok. PC i onne instalacje nie wchodzą niestety w rachubę Nie wiem, czy to właściwa grupa, jeśli nie, to proszę administratora o przeniesienie do właściwej. Oczekując na pomocne informację życzę Wszystkim forumowiczom i administracji WESOŁYCH ŚWIĄT!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są w miarę tanie pompy ciepła do c.w.u. ~7-8-9 tys. zł.

Nadwyżka 2600kWh zostaje po zużyciu ee na bieżące domowe cele?

 

Może klimatyzacja z funkcja grzania?

 

Radosnych i rodzinnych Świąt !

 

Pompę ciepła cwu jak piszesz można kupić już za 7 tys. Zwróci mu się to po 10 latach. Na ciepła wodę więcej niż 60zl miesięcznie nie wydaje przy rodzinie 4 osobowej. Można montować dla hobby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 months później...

Na wejściu zimnej wody do kotła (zasobnika), ale już za grupą bezpieczeństwa, zamontuj mały boilerek z grzałką (ze 40l za kilka stówek). Możesz ustawić tam np. ze 30oC, żeby tylko wstępnie podgrzewał wodę przed wejściem do właściwego zasobnika. Temperaturę dokładniej możesz określić szacując roczne zużycie cwu i wielkość nadprodukcji z PV, po miesiącu skorygujesz, bo przy większym chwilowym rozbiorze bojlerek nie zawsze zdąży podgrzać wodę do założonej temperatury. Możesz też grzać mocniej w miesiącach o największej nadprodukcji z PV, a potem wyłączyć. Albo użyć jakiejś elektroniki, która będzie go włączała w momencie oddawania energii do sieci i wtedy niech grzeje na maksa.

Tańszego sposobu (pod kątem inwestycji) nie widzę.

Ewentualny licznik energii do bojlerka (żeby panować nad sytuacją) kupisz poniżej stówki.

Edytowane przez SzymonKc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...