Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

ogrzewanie podłogowe


cameleon33

Recommended Posts

Witam,

w nowo budowanym domu hydraulik montując rozdzielacze złączył je ze sobą jak na zdjęciach (rozdzielacz 10 obwodów + 4 obwody). Zrobił tak na piętrze i na parterze, na parterze jest jeszcze jeden rozdzielacz już tylko 10 obwodowy i na nim wskazania rotametrów są na poziomie 2l/min). Na tych połączonych wskazania są między 1,5 - 2l/min za wyjątkiem pętli tuż przy połączeniu (na zdjęciu oznaczone cyfrą nr 4 - albo nie pokazuje przepływu wcale, albo na poziomie 0,5).

Czy dopuszczalne jest w ogóle łączenie tak rozdzielaczy? czy problem może być z przepływem bądź błędnym wskazaniem rotametru?

 

rotametry magnetyczne, podejście do rozdzielaczy fi32, w kotłowni rozdzielacze złączone rurami fi50 (były 32 ale firma szukała rozwiązania słabych przypływów, ale po zmianie na 50 tylko się pogorszyły...), w sumie 3000m rury ogrzewania podłogowego, ogrzewana powierzchnia po podłodze 300m2, 37 obwodów, pompa panas t-cap 12kw.

 

Nadmienię że na początku miałem w ogóle problem z przepływami, rotametry nie pokazywały praktycznie ich wcale. Po wymianie pompy obiegowej z wilo yonos pico 25/1-6 na 25/1-8 przepływy trochę się polepszyły. Nastąpiła kolejna wymiana pompy na wilo yonos maxo 25/0,5-10 i teraz sytuacja jest jak w opisie i jak na zdjęciach.

 

Aha, jeśli zakręcęIMG_20191225_140124.jpgIMG_20191225_140112.jpg np. 3 obwody to wtedy rotametr nr 4 idzie w dół..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepływy na poziomie 2l/min dla każdej pętli są za duże.Może zaistnieć potrzeba 2l/min na pojedynczej pętli ale nie we wszystkich.Brak projektu.

A te rury do rozdzielaczy fi 32 to PEX? PP zgrzewane?Jakiej długości jest najdłuższa pętla?może właśnie nią jest #4?

Nie powinny być równe przepływy na wszystkich pętlach chyba że chwilowo skręcić wszystkie do niższej wartości tylko aby się przekonać czy wzrośnie przepływ w newralgicznej #4

Edytowane przez Kondensat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rury do rozdzielaczy to PEXC/AL/PECX TECEflex fi 32. Na parterze gdzie są dwa rozdzielacze to z zastosowaniem trójnika.

 

#4 ma 95 metrów, a nr #5 ma 98m - i tu przepłym 2l/min,

 

Dziwne jest natomiast to że akurat pętle #4 wskazują znikomy przepływ zarówno na tym "złączonym" rozdzielaczu na parterze, jak i na "złączonym" na piętrze.

 

#4 na parterze ma 80m, a są dłuższe do 90 i tam przepływ też ok.

 

Ogólnie pętle są od 60 do 98m.

 

Czy można tak łączyć rozdzielacze? jakie powinny być nastawione średnie przepływy? anhydryt był wylewany miesiąc temu, na ten moment wszystkie pętle odkręcone na max aby wygrzać posadzkę. Gdy skręcałem przepływy do poziomu 1,5l/min to #4 tylko delikatnie drgnęło może do 0,5

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygrzewanie jastrychu należy zacząć delikatnie od temp.25st i stopniowo podnosić temp co dwa dni o 5st do temp 50st a potem stopniowo obniżać o 5st do wyjsciowej 25st a nie od razu ogień na tłoki,takie postępowanie może zniszczyć wylewkę.Proces wygrzewania powinien trwać ok.2tyg.

Wąskim gardłem(przewężenie) mogą być zawory spustowe na obu belkach w środku belek(załącznik) Wystarczy jak zawory spustowe są na samym końcu.

rzodziel.jpg

Edytowane przez Kondensat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy dopuszczalne jest w ogóle łączenie tak rozdzielaczy? czy problem może być z przepływem bądź błędnym wskazaniem rotametru?.

 

Dobrze diagnozujesz, połączenie belek zasłania/blokuje/utrudnia przepływ w pętli 4 .Rozwiązanie jest proste lecz pracochłonne. zakręć wszystkie pętle oprócz 4 , zakręć zasilanie belek, wykręcić odpowietrznik (ostatni z prawejstrony , pozycja ,,0'' przy tej numeracji) przemontować pętle 4,3,2,1, na pozycje 3,2,1,0 . czyli o jedno miejsce w prawo , w otwór po pętli 4 zaślepki lub wykręcony odpowietrznik. odpowietrz . Tak samo na piętrze.

pozdrawiam Tomraider.

ps skorzystaj z okazji i wyczyść filtr siatkowy na powrocie pompy CO jeśli trzeba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kondensat

tak wiem o tym z wygrzewaniem, dlatego temp. na zasilaniu była max 29 przez chwilę*ale przez 95% czasu od uruchomienia jest na poziomie 25 st. Najpierw muszę wyregulować przepływy a dopiero później podkręcę temp. Mam nadzieje że te 25 przez pare tygodni nie szkodzi posadzce.

 

@Kondensat i @tomraider

z Waszych wypowiedzi wnioskuje że zawór spustowy może być jeden, niezależnie czy zostanie ten na końcu czy w środku obok #4. Jeśli tak to wykonam procedurę przesunięcia w prawo bo nic innego mi nie pozostaje. Rozumiem że spuścić wodę z całego rozdzielacza przed operacją ? nie wiem też czy starczy rur na długości aby przemontować pętle

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo czy nie wystarczy wykręcić zaworu spustowego obok #4?

 

Można spróbować ale wygląda tak że złączka łącząca belki tak samo zasłania odpowietrznik po lewej od petli 4 jak samą pętle nr. 4. po zakręceniu zasilania belek i pętli wody wyleci tyle co jest w samych belkach czyli może parę szklanek. pex wystarczy na przełożenie o jedno mocowanie w prawo. Jak się nie znasz i nie umiesz to zleć komuś bo możesz nabroić, potrzebne wyczucie i wprawa w wyginaniu i skręcaniu pexa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...